آخرین مطالب

مشخصات انواع میلگرد

مشخصات انواع میلگرد میلگرد تقویت شده فولادی برای کمک به بتن جهت مقاومت در برابر نیروهای کششی استفاده می شود. بتن به اندازه کافی برای نیروهای فشاری و فشرده سازی قوی است ، اما نیروهای تنشی می توانند آنرا بشکنند. میلگردهای آج دارگرید متوسط که امروزه رایج هستند از سال ۱۹۶۸ برای اولین بار استفاده….

بیشتر بخوانید

ویژگی های فنی قوطی ستونی

کاربرد عملی قوطی ستونی تولید شده در نورد گرم در سازه های فلزی قوطی ستونی فولادی به هر دو روش جوش داده شده و یکپارچه تولید می شوند. تأثیر فن آوری تولید باعث می شود قوطی ستونی ساخته شده از فولاد منگنز کربن  دار از نظر خواص مکانیکی تفاوت های چشمگیری داشته باشند. قوطی ستونی….

بیشتر بخوانید

 ویژگی های فنی ستون دوبل

قوطی،تیرآهن باله پهن و ستون ساخته شده از دوتیر آهن I  یا تیرآهن دوبل به طور گسترده ای در ساختمان های فولادی بلند مرتبه استفاده می شود که در آن چهارچوب مقاومت در برابر گشتاور به عنوان سیستم باربری جانبی انتخاب شده است. در این میان تیرآهن های ساخته شده از دوتیرآهن I به موازات….

بیشتر بخوانید

نبشی چیست ؟ کاربردها و ویژگی های فنی نبشی

نبشی چیست ؟ از جمله مقاطع سازه ای که هم به روش نورد گرم و هم به روش نورد سرد تولید می شوند نبشی های فولادی هستند که در این بخش به توضیح ویژگی های فنی نبشی می پردازیم چرا که با توجه به کاربردهای وسیعی که در حوزه ساخت و ساز عمرانی و ساختمانی….

بیشتر بخوانید

فرآیند تولید ناودانی

پروفیل های لبه دار یا همان ناودانی به عنوان پروفیل هایی شناخته می شوند که محور برخی از اعضای آنها با قسمت اتصال یا جان آنها(شبکه ناودانی) دارای زاویه می باشند که معمولا این زاویه ۹۰ درجه است. این پروفیل ها شامل تیرها ، بخش های ناودانی ، ریل ها ، مقاطع T ، تیرهای….

بیشتر بخوانید

سپری چیست؟

سپری چیست؟ فن آوری تولید و ویژه گی های فنی استفاده از تیرهای سپری T در ساخت و ساز ساختمانی و عمرانی به دلیل سبک سازی سازه و ایجاد سقف های کاذب و تقسیمات بین دیواره های غیر حمال طبقات در حال افزایش است. اگرچه تیرهای سپری یا T دارای عرض شبکه که دو برابر….

بیشتر بخوانید

آموزش جوشکاری آهن آلات

جوشکاری قوس الکتریک برای اتصال تیرهای آهن نیاز به ایجاد یک قوس کم ولتاژ و جریان الکتریکی بالا بین یک الکترود و قطعه کار (فلز پایه) دارد. گرمای شدید تولید شده با این قوس، فلز پایه یا تیرآهن را ذوب می کند و امکان اتصال دو جزء را فراهم می کند. مشخصه فلزی که جوش….

بیشتر بخوانید

تنش در اتصالات تیرآهن از نوع پیچی

با شروع هزاره سوم به دلیل افزایش رفت وآمد و همچنین جمعیت، نیاز به ساختمان ها و سازه های بزرگ و ایجاد بزرگراه نیز رو به فزونی گذاشت. زمین های ساختمانی در مراکز شهرهای بزرگ جمع و جور شد و قیمت آن نیز افزایش یافت. در همین زمان ” ساختمان های بلند مرتبه” به آرمان….

بیشتر بخوانید

خرپا چیست

خرپا سازه ای فلزی با چهارچوبی مثلثی شکل است که در آن اعضای چهارچوب سازه به دلیل بار خارجی اعمال شده در معرض نیروهای اصلی محوری قرار می گیرند. آنها ممکن است خرپای مسطح و ساده باشند [شکل.۱(a)]، که در آن بار خارجی به اعضا در همان سطح اعمال شود یا خرپا های فضایی [شکل…..

بیشتر بخوانید

تیرآهن زنبوری (لانه زنبوری)

تیرآهن زنبوری یا دارای شبکه، تیرآهنی است که دارای سوراخ یا اشکال توخالی در بخش جان تیرآهن است. به طور کلی، تیرآهن های شبکه یا تیرهای لانه زنبوری با خانه های شش ضلعی (شکل ۱) دارای سوراخ های شش ضلعی یا شکل دایره ای هستند. تیرهای شبکه با دهانه های دایره ای به عنوان تیر….

بیشتر بخوانید