تحلیل هفته پایانی دی ماه

Rate this post
Rate this post

هفتۀ گذشته، دلار توی کانال 27هزار تومان و بین 27.300تومان تا 27.900تومان نوسان داشت و نهایتاً روی مرز 28هزار تومان بسته شد. دلار چندبار تلاش کرد که حمایت 27.500تومانی رو بشکند ولی فعلاً معامله‌گرها حمایت کردند و نگذاشتند که این اتفاق بیفتد. در ادامه، با بررسی تحلیل هفته پایانی دی ماه با ما همراه باشید.

فایل صوتی این مطلب

ویدئو تحلیل هفته پایانی دی ماه

 

 

Steel market in US, Europe remains tight

تحلیلگرهای بازار دلار می‌گویند برای این که این مرز حمایتی شکسته شود، باید منتظر یک خبر موثق از اوضاع مذاکرات باشیم.

این کاهش‌هایی هم که اتفاق افتاده، به خاطر این است که معامله‌گرها انتظار داشتند اوضاع سیاسی خوب پیش برود و توافق اتفاق انجام شود. نمی‌دانیم که قرار است چه زمانی بانک مرکزی، ارز به بازار تزریق کند و البته هنوز هم این انتظارات رو شاهدش هستیم که می‌تواند نقش مهمی توی آیندۀ دلار داشته باشد.  یه عدۀ دیگر معتقد هستند کاهش قیمتی که روز سه‌شنبه شاهدش بودیم، به خاطر خبری بود که وال‌استریت‌ژورنال، روز دوشنبه منتشر کرد با این مضمون که آمریکا دارد دنبال راهی میگردد تا به ایران ضمانت بده دیگر از برجام خارج نمی‌شود.

از طرفی دیگر، خبرهایی به گوش می رسد که ظاهراً توافق صورت گرفته است و دارند جزئیاتش رو بررسی می‌کنند. خود همین روزنامه مدعی شده که طرفین درمورد جزئیات مهم مذاکرات، مثل نحوۀ رفع تحریم‌ها، نحوۀ برگشت ایران به تعهدات هسته‌ای و نحوۀ اجرای توافق به نتایجی رسیدند.

اما هنوز خبر قطعی منتشر نشده و همین باعث شده معامله‌گرها فعلاً از نقاط حساس نرخ دلار حمایت کنند. ولی همگی امیدواریم اتفاقات خوبی برای اقتصاد و مردم کشورمان بیافتد.

بریم سراغ بازار فولاد

Strong Asian flat steel market pushes up export prices for Chinese CRC, HDG - Steel News Encyclopia

اینقدر مسئلۀ رکود در بازار فولاد توی این چند هفتۀ اخیر جدی شد که دولت مجوز فروش شمش فولاد را بدون سهمیۀ بهین‌یاب صادر کرد.
این مسئله باعث شد معاملات شمش فولاد در بورس‌کالا یک مقداری رونق بگیرد. یعنی بیش از 134هزار تُن شمش فولادی عرضه شد و حدود 95هزار تُنش فروش رفت.

حالا این کار باعث میی‌شود یک بخشی از شمش‌هایی که در انبار فولادسازها ذخیره شده، فروش برود و خب، هم یک مقدار نقدینگی واحدهای ذوبی بالا خواهد کرد و هم انبارهاشون خالی می‌شود و خط تولیدشون دوباره راه اندازی خواهد شد. اما … این اقدامات می‌تواند برای یک مدت کوتاهی، رکود در بخش میانی زنجیرۀ آهن و فولاد را کم کند، اما مسئولین باید به فکر رفع رکود توی بخش انتهایی زنجیره باشند که امیدواریم تدبیر به خرج بدن و راه حل اساسی پیدا کنند.

پیش‌بینی احتمالی ما از هفتۀ آینده:

دوستان رکودی که توی بازار دیده میشه، خیلی عمیق‌تر از اونیه که فعلاً انتظار تغییر داشته باشیم.

سیگنال‌هایی هم که از روند مذاکرات به گوش می‌رسد، فعلاً مثبته و انتظارات، بیشتر کاهشی است. خیلی از مبادی فروش هم تخفیف‌هاشون پابرجاست. در نتیجه، پیش‌بینی احتمالی ما از اوضاع هفتۀ آینده ثبات و میل به کاهش قیمت‌هاست.

همچنین شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از آخرین روند قیمت مقاطع فولادی و پیش‌بینی بازار فولاد در هفته‌هایی که گذشت، می‌توانید به بخش  تحلیل و پیش‌بینی بازار فولاد در سایت اصفهان آهن مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Hide picture