نمودار قیمت آهن آلات از سال 99 تا 1402

زمان مطالعه: 5 دقیقه

مقاطع فولادی مصرفی در صنایع مختلف شامل مواردی همچون میلگرد، تیرآهن، ورق و… می شود. این نمونه ها از پرکاربردترین محصولات هستند و قیمت آن ها نقش موثری در بهای تمام شده بسیاری از تولیدات می شود. به همین دلیل، در این مطلب تحلیلی سعی داریم تا نمودار قیمت آهن آلات را از سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۲ مورد بررسی قرار دهیم.

همچنین اگر به دانستن قیمت میلگرد و نرخ روز مقاطع فولادی نیاز دارید، می توانید به طور روزانه سایت اصفهان آهن را چک کنید.

نمودار قیمت آهن آلات در سال 1399

اولین محصولی که در این سال بررسی می کنیم، میلگرد است. یکی از پرفروش ترین محصولات در این دسته، میلگرد سایز ۱۴ ذوب آهن اصفهان است.

این محصول در سال ۱۳۹۹ روندی کاملا صعودی داشت؛ به طوری که نرخ آن در پایان سال چیزی حدود ۲ برابر قیمت محصول در ابتدای سال بود. قیمت میلگرد ۱۴ ذوب آهن در ابتدای این سال حدود ۶۶۰۰ تومان بود. اما در انتهای سال به نزدیک ۱۳ هزار تومان رسید.

روند حرکت قیمت این محصول را در تصویر زیر می بینید:

نمودار قیمت میلگرد ۱۳۹۹

در مسیر بررسی نمودار قیمت آهن آلات در سال ۹۹ به تیرآهن می رسیم. این محصول هم روندی شبیه به میلگرد داشت و نرخ آن نزدیک به ۱۰۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد. برای مثال، نرخ تیرآهن سایز ۱۴ ذوب آهن در ابتدای این سال حدود ۷۵۰۰ تومان بود که در پایان سال به ۱۳ هزار تومان رسید. در تصویر زیر نمودار قیمت این محصول نمایش داده شده است:

نمودار قیمت تیرآهن ۱۳۹۹

همچنین برای مطالعه دلایل وقوع این افزایش قیمت و به طور کلی، روند قیمت تیرآهن، پیشنهاد می کنیم مقاله «نمودار قیمت تیرآهن» را مطالعه کنید.

نمودار قیمت آهن آلات در سال 1400

در سال ۱۴۰۰ قیمت محصولات فولادی باز هم افزایشی بود؛ اما نه به شدت سال قبل. برای مثال، قیمت میلگرد ۱۴ ذوب آهن اصفهان در این سال از ۱۳ هزار تومان به نزدیک ۱۷ هزار تومان رسید. روند قیمتی این مقطع را در تصویر زیر می بینید:

نمودار قیمت میلگرد ۱۴۰۰

اما محصول بعد تیرآهن سایز ۱۴ ذوب آهن است. روند قیمت این محصول هم بسیار شبیه به میلگرد این کارخانه بود. به طوری که نرخ آن از حدود ۱۳ هزار تومان به بیش از ۱۶ هزار تومان رسید. حرکت قیمتی آن را در تصویر زیر می بینید:

نمودار قیمت تیرآهن ۱۴۰۰

نمودار قیمت آهن آلات در سال 1401

بعد از رشدی که با شیب ملایم در سال ۱۴۰۰ رخ داد، اما سال ۱۴۰۱ با نوسانات شدید بازار فولاد همراه بود. در این سال باز هم قیمت مقاطع حدود ۱.۵ تا ۲ برابر افزایش پیدا کرد.

برای مثال، میلگرد ۱۴ ذوب آهن اصفهان از قیمت ۱۷ هزار تومان به بیش از ۲۷ هزار تومان رسید. البته سقف قیمتی این محصول در این سال چیزی بالاتر از ۳۰ هزار تومان بود. روند قیمت این محصول را در تصویر زیر ببینید:

نمودار قیمت میلگرد ۱۴۰۱

اما محصول بعد، تیرآهن 14 ذوب آهن اصفهان بود. نرخ این محصول رشد شدیدتری داشت و از حدود ۱۶ هزار تومان به بیش از ۳۹ هزار تومان رسید. البته بخشی از این افزایش قیمت جبران شد و در پایان سال، نرخ آن به حدود ۳۳ هزار تومان رسید.

نمودار قیمت تیرآهن ۱۴۰۱

نمودار قیمت آهن آلات در سال 1402

مثل روند رشد سریع – رشد ملایمی که در سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ دیدیم، این روند در ۲ سال بعد هم تکرار شد. یعنی بعد از افزایش قیمت شدیدی که در سال ۱۴۰۱ دیدیم، دوباره به افزایش با شیب ملایم در سال ۱۴۰۲ رسیدیم. به این ترتیب، نرخ ها در این سال کمتر صعود داشت.

برای مثال، نرخ میلگرد ۱۴ ذوب آهن از حدود ۲۶ هزار تومان به حدود ۲۹ هزار تومان رسید.

نمودار قیمت میلگرد ۱۴۰۲

این روند در تیرآهن هم تکرار شد و قیمت این محصول را از ۳۲ به ۳۵ هزار تومان رساند.

نمودار قیمت تیرآهن ۱۴۰۲

چرا نمودار قیمت آهن آلات مهم است؟

مشاهده تغییرات قیمت آهن، شناسایی الگوهای قیمتی و اقدام به تصمیمات آگاهانه از جمله دلایلی هستند که بررسی نمودار قیمت آهن آلات را مهم می کند. آهن ماده اولیه بسیاری از صنایع است و قیمت آن می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی مثل عرضه و تقاضا، هزینه های تولید و شرایط اقتصادی جهانی قرار گیرد.

بنابراین، استفاده از این نمودارها به شما کمک می کند تا از تغییرات قیمت آگاه باشید و تصمیمات خرید و فروش خود را بر اساس این اطلاعات اتخاذ کنید. علاوه بر این، مشاهده نمودار قیمت آهن آلات مزیت های دیگری هم دارد که در ادامه بررسی می کنیم.

پیش ‌بینی تغییرات قیمت

این نمودارها به خریداران و سرمایه ‌گذاران کمک می‌ کند تا تغییرات آینده در قیمت این محصولات را پیش‌ بینی کنند. این اطلاعات می‌ تواند به تصمیم ‌گیری‌ در خرید و فروش های بعد کمک کند.

تعیین زمان مناسب برای خرید یا فروش

انتخاب زمان مناسب برای خرید و فروش، مهم ترین عاملی است که یک سرمایه گذار را به سود می رساند. خرید در کف ها و فروش در سقف ها تکنیکی است که فقط افراد حرفه ای قادر به انجام آن هستند؛ این تکنیک تنها با استفاده از تحلیل بازار و نمودارها به دست می آید.

تأثیرات اقتصادی

تغییرات در قیمت آهن خام، تأثیر مهمی بر اقتصاد کشورها دارد. این تغییر می ‌توانند به عنوان نشانگرهایی از وضعیت اقتصادی و رشد صنعت‌ های مرتبط با متالورژی و ساخت و ساز عمل کنند. برای تشخیص آن ها، باید نمودار قیمت آهن آلات را بررسی کرد.

به طور کلی، برای کسی که می خواهد در بازار آهن و فولاد کشور فعالیت کند، مشاهده و بررسی نمودار قیمت آهن آلات اهمیت ویژه ای دارد. بر همین اساس و در جهت ساده تر شدن کار مشتریان محترم، نمودار محصولات پرفروش این حوزه را از سال ۱۳۹۹ تا سال ۱۴۰۲ مورد بررسی قرار دادیم.

امیدواریم نکات ارائه شده نیاز شما را برطرف کرده باشد و به پاسخ سوالات خود رسیده باشید. اما اگر هنوز سوالی در این مورد دارید، می توانید در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما پاسخ دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.