نمودار قیمت آهن آلات + آرشیو

زمان مطالعه: 6 دقیقه

آهن‌ آلات از جمله مهم ترین مواد ساختمانی و صنعتی در دنیا هستند که در انواع مختلفی مانند فولاد، استیل ریخته‌ گری، ‌آلومینیوم و … تولید می ‌شوند. این مواد به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد خود، در بسیاری از صنایع از جمله ساخت و ساز، خودرو سازی، الکترونیک، نفت و گاز و حتی طراحی لباس و زیورآلات کاربردهای گسترده ‌ای دارند.

بنابراین سودآوری بسیاری از کسب و کارها، وابسته به نوسانات و اخبار قیمت آهن در سراسر جهان است. یکی از مهم ترین ابزارهایی که به این کسب و کارها کمک می کند، آرشیو قیمت آهن آلات و نمودار آنهاست.

در این مطلب از دانشنامه مرجع esfahanahan قصد داریم، به این موضوع مهم که چرا نمودار قیمت آهن آلات اهمیت دارد بپردازیم. در حقیقت برای فعالان حوزه ساخت و ساز، دستیابی به یک آرشیو مطمئن و مرجع، در راس کار قرار داشته و در کاهش هزینه های پروژه نقش موثری دارد.

نکته منحصر به فرد در مورد مطالب این مقاله، ارائه آرشیو مهم ترین محصولات فولادی یعنی شمش، میلگرد، تیراهن و ورق به تفکیک سال است.

چرا نمودار قیمت آهن آلات مهم است؟

مشاهده تغییرات قیمت اهن، شناسایی الگوهای قیمتی و اقدام به تصمیمات آگاهانه از جمله دلایلی هستند که بررسی این نمودارها را مهم می کند. اهن الات یک ماده اولیه مهم در بسیاری از صنایع هستند و قیمت آن می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند عرضه و تقاضا، هزینه های تولید و شرایط اقتصادی جهانی قرار گیرد.

بنابراین استفاده از این نمودارها به شما کمک می کند تا از تغییرات قیمت آگاه باشید و تصمیمات خرید و فروش خود را بر اساس این اطلاعات اتخاذ کنید. در ادامه به بخشی از مزیت های این آرشیو می پردازیم.

پیش ‌بینی تغییرات قیمت

این نمودارها به تجار و سرمایه ‌گذاران کمک می‌ کند تا تغییرات آینده در قیمت این محصولات را پیش‌ بینی کنند. این اطلاعات می‌ تواند به تصمیم ‌گیری‌ های استراتژیک در خرید و فروش نیز کمک کند.

تعیین زمان مناسب برای خرید یا فروش

انتخاب زمان مناسب برای خرید و فروش، مهم ترین عاملی است که در سودآوری عاملان و تجار تاثیر می گذارد. خرید در زمان رکود و فروش در رونق اقتصادی، تکنیکی است که تعداد کمی از ابرقدرت های این صنعت با آن آشنا هستند؛ و این تکنیک تنها با استفاده از تحلیل بازار به دست می آید.

تأثیرات اقتصادی

تغییرات در قیمت آهن خام، تأثیرات زیادی بر روی اقتصاد کشورها دارد. این تغییرات می ‌توانند به عنوان نشانگرهایی از وضعیت اقتصادی و رشد صنعت‌ های مرتبط با متالورژی و ساخت و ساز عمل کنند.

برنامه ‌ریزی برای تولید

برای تولید کنندگان کوچک و بزرگ، دسترسی داشتن به آرشیو قیمت می‌ تواند در برنامه ‌ریزی تولید و موجودی ‌های مورد نیاز کمک کند تا هدررفت‌ های اقتصادی را کاهش دهند.

اطلاعات رقابتی

داشتن اطلاعات دقیق در مورد نمودار هر محصول جانبی به تولید کنندگان و تجار فرصت رقابت و پیشرفت می دهد. این اطلاعات به آنها کمک می‌ کند تا استراتژی‌ های مناسبی برای رقابت با دیگران تدوین کنند.

بنابراین می توان گفت این نمودارها که به صورت آرشیو ارائه می شوند، ابزاری دقیق و منحصر به فرد در صنعت فولاد هستند که استفاده نکردن از آنها، عواقب مالی زیادی خواهد داشت.

آرشیو قیمت آهن آلات در سال 1399

همانطور که می دانید اهن خام در تولید مقاطع فولادی بسیار مهم و پرکاربرد مانند میلگرد، تیرآهن، ورق و شمش مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین برای تهیه آرشیو، باید نمودار هر محصول را به تفکیک بررسی کنم.

نمودار قیمت میلگرد در سال 1399

کارخانه ذوب آهن، معمولا به عنوان نماینده سایر تولیدکنندگان در نظر گرفته می شود. زیرا نه تنها بزرگترین تولید کننده ایران، بلکه پرفروش ترین محصولات را دارد. بنابراین در این قسمت ما مبنا را قیمت روز میلگرد 12 ذوب اهن قرار می دهیم.

نمودار میلگرد در سال 1399

نمودار قیمت تیرآهن در سال 1399

تیرآهن مانند میلگرد کاربرد بسیار زیادی در ساختمان سازی و سایر صنایع دارد. کارخانه هایی مانند فایکو، آریان فولاد، اهواز و… این مقاطع را تولید می کنند. اما چون کارخانه ذوب آهن باز هم حرف اول را می زند ما مبنا را بر آن قرار می دهیم و از نمودار تغییرات تیرآهن 14 ذوب در این بازه استفاده می کنیم. سایر محصولات نیز روندی مشابه این تیراهن دارند.

 نمودار تیرآهن در سال 1399

نمودار قیمت ورق در سال 1399

ورق نیز یکی از فرآورده های پرکاربرد آهن آلات است که در انواع روغنی، گالوانیزه، رنگی و سیاه تولید می شود. اما آمارها نشان می دهد که ورق گالوانیزه فولاد مبارکه، بیشترین درخواست را در میان مشتریان دارد. بنابراین برای نمایش روند تغییرات این محصول، قیمت امروز ورق سایز 0.6 با عرض 1 را مبنا قرار می دهیم.

نمودار ورق در سال 1399

آرشیو قیمت آهن آلات در سال 1400

در سال 1400 شاهد فراز و نشیب های زیادی برای مقاطع آهنی بودیم. جیره بندی برق در تابستان یکی از مهم ترین دلایلی بود که بر نوسانات تاثیر مستقیم گذاشت. در این دوره کوتاه مدت (مرداد تا مهر) بهای آهن کمی کاهش یافت اما دوباره وارد روند صعودی و نوسان شد.

نمودار قیمت میلگرد در سال 1400

نوسانات قیمت میلگرد در سال 1400 به طور کلی روند افزایشی داشت. البته گاهی افت شدید و کوتاه مدت داشت که در نمودار زیر به وضوح مشخص شده است. اما دوباره به روند ملایم و افزایشی خود بازگشت.

نمودار میلگرد در سال 1400

نمودار قیمت تیرآهن در سال 1400

تیرآهن در سال 1400 نوسانات زیادی داشت و به طور مداوم در حال افزایش و کاهش بود. این تغییرات در اواخر سال به بیشترین حد خود رسید و شاهد افزایش شدید این مقاطع بودیم. نوسانات قیمت روزانه تیرآهن را در نمودار زیر می بینید.

نمودار تیرآهن در سال 1400

آرشیو قیمت آهن آلات در سال 1401

در سال 1401، شاهد بیشترین افزایش قیمت برای مقاطع فولادی بودیم. در واقع اوج جنگ روسیه و اوکراین مهم ترین عاملی بود که باعث این رشد ناگهانی شد. همانطور که در نمودارهای زیر میبینید، قیمت ها کاهش پیدا کرد اما از اوایل برج 9 وارد فاز کاملا صعودی شد.

نمودار قیمت میلگرد در سال 1401

میلگرد 12 ذوب آهن در سال 1401، به عنوان پرفروش ترین محصول این دسته، در ابتدای سال حدود   1800 تومان معامله می شد. این در حالی است که اواخر سال، بهای آن به 3500 رسید و جهش عجیبی پیدا کرد. سایر میلگردها در انواع سایز و گرید نیز، روند مشابهی داشتند.

نمودار میلگرد در سال 1401

نمودار قیمت تیرآهن در سال 1401

قیمت تیرآهن نیز مانند سایر مقاطع فولادی در سال 1401، روند افزایشی داشت. این افزایش قیمت دقیقا از آذرماه وارد شدیدترین نقطه افزایشی شد و تا اواخر سال ادامه داشت. البته در اواخر اسفند نیز به دلیل کاهش تقاضا برای ساخت و ساز، دوباره وارد فاز کاهشی شد.

نمودار تیرآهن در سال 1401

قیمت مقاطع فولادی در ایران و سراسر جهان، به طور مداوم در حال نوسان و تغییر است. با توجه به اینکه این محصولات کاربرد بسیار وسیعی در صنایع مختلف دارند، باید از نوسانات و روند آن آگاه بود. عوامل مختلفی در تغییر قیمت ها موثر هستند که در متن فوق به آن اشاره کردیم.

بنابراین دستیابی به یک آرشیو کامل و معتبر، برای تصمیم گیری های هوشمندانه و رقابت در بازار اهن، اهمیت زیادی دارد. چنانچه به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید، با کارشناسان اصفهان آهن تماس بگیرید.

استفاده از نمودار قیمت آهن الات چه فوایدی دارد؟

اطلاعات مهمی مانند نوسانات قیمت در بازار اهن و عوامل تاثیر گذار بر آن، در این نمودارها قابل مشاهده است. بنابراین برای پیشبینی و خرید آگاهانه ضروریست.

آیا شرایط اقتصادی و سیاسی جهان، بر بهای آهن آلات تاثیر می گذارد؟

بله، شرایطی مانند رکود و رونق اقتصادی، جنگ های متعدد و سیاست گذاری ها موجب تغییر در نرخ مقاطع فولادی می شوند.

طی سال های گذشته، روند قیمت آهن به چه صورت بوده است؟

نمی توان روند ثابتی را مشخص کرد؛ زیرا گاهی افزایشی و گاهی کاهشی بود. این روند را در نمودار های بالا می بینید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.