نمودار قیمت میلگرد ذوب آهن از سال 99 تا 1402

زمان مطالعه: 5 دقیقه

نمودار قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان یک نمودار خطی است که تغییرات قیمت این محصول، در یک بازه زمانی معین را نمایش می‌ دهد. این نمودار اغلب بر اساس قیمت روزانه میلگرد در بورس کالای ایران تهیه و به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه یا سالیانه ارائه می‌ شود.

استفاده از اطلاعات این نمودار، در پیش بینی و مقایسه بهای آرماتور تاثیر زیادی دارد. بنابراین اگر به دنبال موفق شدن در بازار فولاد هستید، باید از ابزارهای کاربردی آن نیز بیشترین بهره را ببرید. در این مطلب از دانشنامه جامع اصفهان آهن، تغییر و تحولات نرخ میلگرد ذوب آهن و عوامل موثر بر آن را بررسی می کنیم.

اهمیت نمودار قیمت میلگرد ذوب آهن

میلگرد ذوب آهن، یکی از پرکاربردترین محصولات فولادی در ایران است که در بسیاری از پروژه های عمرانی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو، بررسی تغییر و تحولات آن از اهمیت بالایی برخوردار است. دسترسی و دستیابی به اطلاعات این نمودارها طی سالیان متوالی، مزایای زیادی در پیشبینی و تعیین قیمت میلگرد روز دارد که در ادامه توضیح می دهیم.

اطلاع از روند قیمت میلگرد ذوب آهن

با بررسی نمودار بهای میلگرد ذوب آهن، می توان از روند قیمت این محصول در طول زمان مطلع شد. این امر به خریداران و فروشندگان کمک می کند تا تصمیم گیری های خرید و فروش خود را با آگاهی بیشتری انجام دهند.

پیش بینی قیمت میلگرد ذوب آهن

با بررسی نمودار قیمت میلگرد ذوب اهن، می توان روند قیمت این محصول را در آینده پیش بینی کرد. این امر می تواند به خریداران و فروشندگان کمک کند تا در زمان مناسب خرید یا فروش کنند و از ضرر و زیان احتمالی جلوگیری می شود.

مقایسه قیمت میلگرد ذوب آهن با سایر برندها

با بررسی این نمودارها، می توان قیمت این محصول را با سایر برندهای موجود در بازار مقایسه کرد. این امر می تواند به خریداران کمک کند، تا بهترین قیمت را برای میلگرد مورد نیاز خود پیدا کنند.

عوامل موثر بر قیمت میلگرد ذوب آهن

بهای میلگرد ذوب، تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند عرضه و تقاضا، قیمت مواد اولیه، نرخ ارز، عوامل سیاسی و اقتصادی قرار دارد.

عرضه و تقاضا

عرضه و تقاضا، یکی از مهم ترین عوامل موثر بر قیمت هر محصولی هستند. در مورد میلگرد ذوب آهن نیز، در صورتی که تقاضا بیشتر از عرضه باشد، قیمت افزایش می یابد. این امر به دلیل رقابت بیشتر بین خریداران برای دریافت محصول است.

همچنین در صورتی که کارخانه ذوب آهن اصفهان، با مشکلاتی مانند کمبود مواد اولیه یا قطعات یدکی مواجه شود، عرضه کاهش پیدا می کند. توجه داشته باشید که برعکس این موضوع نیز گاهی اتفاق می افتد.

در صورتی که رشد اقتصادی در کشور داشته باشیم، تقاضا نیز افزایش پیدا می کند. همچنین اگر نرخ سایر مواد ساختمانی مانند سیمان و آجر افزایش یابد، تقاضا نیز بیشتر می شود.

قیمت مواد اولیه

نوسانات نرخ مواد اولیه مورد استفاده در تولید میلگرد مانند سنگ آهن، فولاد خام و زغال سنگ نیز بر قیمت این محصول تأثیر می گذارند. در صورتی که قیمت مواد اولیه افزایش پیدا کند، هزینه تولید میلگرد نیز افزایش می یابد. که در نهایت این امر منجر به افزایش قیمت میلگرد خواهد شد.

نرخ ارز

نرخ ارز نیز یکی از عوامل موثر بر قیمت میلگرد ذوب آهن است. در صورتی که بهای ارز افزایش پیدا کند، قیمت میلگرد نیز بالا می رود. این امر به دلیل افزایش هزینه واردات مواد اولیه مورد استفاده در تولید مقاطع فولادی است.

عوامل سیاسی و اقتصادی

عوامل سیاسی و اقتصادی نیز می توانند تأثیر زیادی بر مقاطع فولادی به خصوص میلگرد بگذارند. به عنوان مثال، در صورتی که تحریم های اقتصادی علیه ایران اعمال شود، قیمت میلگرد افزایش می یابد. این امر به دلیل کاهش عرضه در بازار است.

آرشیو نمودار قیمت میلگرد ذوب آهن 12

قیمت میلگرد ذوب آهن سایز 12، از سال 1399 تا 1402 نوسانات بسیار زیادی داشت؛ به همین دلیل در ادامه این تغییرات را به تفکیک هر سال بررسی می کنیم.

در سال 1399 نمودار قیمت این محصولات، روند صعودی داشت و از ابتدا تا انتهای سال حدود دو برابر افزایش یافت. علت این موضوع این هم عوامل موثر بر قیمت میلگرد میلگرد است که توضیح داده شد.

در سال 1400 نیز نمودار قیمت ها روند افزایشی را نشان می دهد. البته شیب این نمودار ملایم تر از سال قبل بود و در حد 5 تا 6 هزار تومان افزایش پیدا کرد.

در سال 1401 نرخ میلگرد ذوب هم افزایشی بود و هم کاهشی؛ اواسط سال با کاهش شدید قیمت مواجه شدیم اما در ادامه وارد سیر صعودی و افزایش شدید قیمتی شد. به طوری که در بازه زمانی کوتاه مدت از 16 هزار به 32 هزار تومان رسید.

نمودار قیمت میلگرد 12 ذوب، در شش ماه اول سال 1402 روند کاملا نزولی و کاهشی داشت. دلیل این موضوع هم مشکلات تامین برق در کارخانجات، کاهش تقاضا، مشکلات اقتصادی و… بود. این کاهش شدید قیمت آهن آلات بر سایر صنایع وابسته به فولاد تاثیر گذاشت و مشکلات جدی ایجاد کرد. در شش ماه دوم سال 1402، شرایط اقتصادی تغییر چندانی نداشت و قیمت ها کمی کاهش پیدا کردند.

نمودار قیمت میلگرد ذوب آهن

آرشیو نمودار قیمت میلگرد ذوب آهن 14

بهای میلگرد ذوب اهن سایز 14، در فاصله سال های 1399 تا 1402 نوسانات و تغییرات زیادی داشت. براساس اطلاعات نمودارها سال 1399، قیمت این محصول روند صعودی داشت. افزایش تقاضا نسبت به عرضه، بالا رفتن قیمت مواد اولیه، نرخ ارز و عوامل سیاسی اقتصادی بر این موضوع تاثیر گذاشتند.

در سال 1400 و 1401 نیز این روند صعودی ادامه دار بود. البته گاهی با شیب ملایم کاهش پیدا کرد اما دوباره در انتهای سال افزایش یافت. در سال 1402، قضیه کاملا متفاوت شد و به دلایل مختلف، شیب نمودار کاملا کاهشی بود. افت شدید قیمت آهن آلات و میلگرد، به دلیل کاهش تقاضای مردم برای مسکن سازی و… بود.

نمودار قیمت میلگرد ذوب آهن

آرشیو نمودار قیمت میلگرد ذوب آهن 18

آرشیو نمودار این محصول نیز، دقیقا مانند میلگرد 12 و 14 است. به طوری که در فاصله سال های 1399 تا 1401 روند صعودی، اما در شش ماه ابتدای سال 1402 روند نزولی داشت.

به طور کلی محصولات یک کارخانه تحت تاثیر یکدیگر افزایش یا کاهش پیدا می کنند. یعنی اگر در یک بازه زمانی مشخص (مثلا بازه 6 ماهه) قیمت میلگرد 16 افزایشی بود، بهای سایر سایزها نیز به همین صورت افزایشی است.

نمودار قیمت میلگرد ذوب آهن

در این مطلب، آرشیو کاملی از قیمت میلگرد ذوب آهن در بازه زمانی 5 ساله (از 1398 تا 1402) تهیه و ارائه شد. البته اگر به اطلاعات قدیمی تری در این زمینه نیاز دارید می توانید از آرشیو نمودار قیمت میلگرد از سال 1398 تا 1402 که توسط کارشناسان اصفهان آهن تهیه شده استفاده نمایید.

چگونه می توان نمودار قیمت میلگرد ذوب آهن را مشاهده کرد؟

از طریق وبسایت های مختلفی که به صورت لحظه ای، قیمت محصولات خود را به روز رسانی می کنند.

نمودار قیمت میلگرد ذوب آهن در شش ماه دوم سال 1402 اضافه می شود؟

بله در اسفند ماه این مطلب بازبینی شده و اطلاعات سال 1402 تکمیل خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.