تحلیل و پیش بینی قیمت آهن در هفته پایانی شهریور سال 1402

زمان مطالعه: 7 دقیقه

مقاطع فولادی در صنایع مختلف و به‌خصوص صنعت ساخت‌و‌ساز کاربردهای گسترده‌ای دارند. با توجه به موارد استفاده فراوان از محصولات آهنی و فولادی، افراد فعال در صنایع وابسته به مقاطع فلزی همواره در تلاش برای مطلع شدن از جدیدترین نرخ این محصولات و به‌عبارتی تحلیل و پیش‌بینی بازار آهن هستند. باتوجه به همین موضوع  افراد زیادی قیمت‌ها را به‌صورت روزانه، هفتگی و ماهانه بررسی می‌کنند. در تحلیل و پیش بینی قیمت آهن اصفهان آهن می‌توان به صورت هفتگی از تغییرات این بازار اطلاع یافت.

پیگیری روزانه و هفتگی سبب می‌شود که از طرفی بتوانید از مناسب‌ترین زمان خرید مطلع شوید و از طرف دیگر، به‌مرور زمان توانایی تحلیل بازار فولاد را پیدا کنید. اگر شما نیز در گروه افرادی هستید که به‌دلیل شغل خود نیاز به مطلع شدن از جدیدترین تغییرات قیمت فولاد دارید؛ یا اینکه از علاقمندان حوزه فولاد هستید با ما همراه باشید تا از جدیدترین تحلیل و پیش‌بینی بازار آهن در هفته پایانی شهریور مطلع شوید.

تحلیل و پیش بینی بازار فولاد در هفته پایانی شهریور را طبق روال همیشگی، با بررسی تغییرات دلار آغاز می کنیم. دلار طی یک هفته اخیر روندی کاهشی داشت. این موضوع، تا حد زیادی به اخبار مربوط به تبادل زندانیان ایران و آمریکا و آزاد شدن 5 میلیارد یورو پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی مربوط می شد.

بر این اساس، بخشی از پول های بلوکه شده ایران در خارج از کشور به حساب های بانکی در قطر واریز شد. با همین اخبار، دلار از سقف کانال 49 هزار تومان به کف کانال پایین کشیده شد. برخی کارشناسان معتقدند که این کاهش، می تواند تا رسیدن نرخ دلار به 47 هزار تومان ادامه داشته باشد.

فایل صوتی

فایل ویدئویی تحلیل و پیش بینی قیمت آهن هفته پایانی شهریور 1402

تحلیل قیمت آهن در هفته گذشته

قبل از این‌ که به تحلیل قیمت آهن در هفته‌ای که گذشت بپردازیم، این موضوع را در نظر داشته باشید که قیمت آهن‌آلات به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله این فاکتورها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوسانات قیمت دلار
 • میزان عرضه و تقاضا
 • نیاز صنایع وابسته
 • قیمت نفت
 • وضعیت بورس کالا
 • میزان صادرات و واردات
 • هزینه‌های حمل‌و‌نقل
 • و …

اما بازار فولاد در این هفته نوسان زیادی داشت و تا حد زیادی کاهشی بود. با این وجود، همچنان معاملات سنگینی که بتواند رونق را به این صنعت بازگرداند، در بازار دیده نمی شود. البته تولید فولاد در ایران رکوردهای مثبتی به ثبت رسانده است. اما کارشناسان معتقدند که تاب آوری صنعت فولاد به مرز هشدار نزدیک شده است.

بخش زیادی از تولید فولاد در ایران، با استفاده از قوس الکتریکی انجام می شود. بنابراین، تغییر قیمت حامل های انرژی (گاز و …) می تواند به افزایش بهای تمام شده تولید فولاد منجر شود. نکته ای که با ادامه روند کم رونق بازار، می تواند تهدیدی برای بقای کارخانه های تولیدکننده فولاد باشد.

در نهایت اگر بخواهیم تحلیل و پیش بینی قیمت آهن را داشته باشیم، باید گفت که در صورت ادامه کاهش قیمت دلار و ادامه دار بودن رکود در بازار، احتمالا قیمت مقاطع فولادی میل بیشتری برای کاهش خواهد داشت.

افزایش قیمت دلار

نوسانات بازارهای گوناگون روی قیمت تیرآهن و بازار این محصول تاثیر به سزایی دارد. به‌طورکلی هرگونه تغییر هر چند کوچک در بازار ارز و فولاد، قیمت‌های این محصولات را دچار نوسان می‌کند. تیرآهن در این هفته، همچون دیگر مقاطع فولادی، روندی ثابت داشت.

اگر نگوییم پرکاربردترین، قطعا یکی از پر استفاده‌ترین مقاطع فولادی میلگرد است. این محصول که در سایزهای متفاوت تولید و به بازار ارائه می‌شود؛ سهم بزرگی از بازار فولاد را در بر گرفته است. از آنجایی که نوسانات بهای ارزهای بین المللی روی بازار دلار تاثیر می‌گذارند، قیمت میلگرد نیز از این نوسانات مستثنی نیست. با کاهش نرخ دلار، قیمت میلگرد نیز کاهش را تجربه کرد.

اگر بخواهیم به دنیای قیمت ورق های گوناگون وارد شویم، تحولات گسترده‌ای را در این بازار مشاهده می‌کنیم. این محصولات تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند؛ همین موضوع اهمیت انتخاب محصول مناسب را بیش از آنچه تصور می‌کنید، بالا برده است.

پروفیل‌ها آنقدر کاربرد دارند که اختلال در تولید آن‌ها می‌تواند صنایع بسیاری را فلج کند. تغییرات در قیمت پروفیل بر بازارهای بسیاری تاثیر می گذارد. از این رو اطلاع از نوسانات این محصول و پیش بینی این تغییرات از اهمیت بسیاری برخوردار است.

از سوی دیگر بسیاری از مقاطع فولادی از پروفیل ساخته می‌شوند. این قانون بازار است که هر گونه تغییر در قیمت این مقطع فولادی، روی روند تولید دیگر تجهیزات فولادی که با استفاده از آن تهیه می‌شوند تاثیر بگذارد.

برای بررسی دقیق‌تر قیمت مقاطع فولادی می‌توانید قیمت میلگرد و دیگر مقاطع فولادی همچون تیرآهن، ورق، نبشی و… را در سایت اصفهان آهن مشاهده و بررسی کنید.

رکود در بازار آهن

تحلیل قیمت میلگرد‌ ذوب آهن

عوامل مختلفی نظیر نرخ ارز، قیمت مواد اولیه، تغییر فصول و… بر قیمت میلگرد اثر می‌گذارند. این تغییر قیمت گاهی به صورت روزانه و گاهی به صورت هفتگی اتفاق می‌افتد. میلگرد ذوب آهن به عنوان یکی از مهم‌ترین محصولاتی که در این بازار به فروش می‌رسد، نیازمند تحلیل کامل و جامعی است. در ادامه به تحلیل نمودار قیمت میلگرد ذوب می‌پردازیم.

تحلیل نمودار قیمت میلگرد ۱۲ ذوب آهن

قیمت میلگرد 12 ذوب آهن در هفته گذشته کاهش قیمت داشت. به طوری که از قیمت 27100 در ابتدای هفته به 26800 در پایان هفته رسید.

نمودار قیمت میلگرد 12

تحلیل نمودار قیمت میلگرد سایز ۱۴ ذوب آهن

میلگرد ۱۴ ذوب یکی از محصولات پر فروش در اصفهان آهن است که در پروژه‌های بسیاری به کار گرفته می شود. این محصول با آنالیز A۳ و به صورت شاخه آجدار آماده ارائه به شما عزیزان است. 

بررسی ها نشان می دهد قیمت میلگرد 14 ذوب آهن در هفته گذشته نوسانات مختلفی را تجربه کرد. قیمت این محصول ابتدا در قیمت 25500 باز شد و پس از کاهش، قیمت این محصول به 25200 رسید.

نمودار قیمت میلگرد 14

تحلیل نمودار قیمت میلگرد سایز ۱۶ ذوب آهن

قیمت میلگرد 16 ذوب آهن نیز روندی مشابه با نمودار قیمتی میلگرد 14 داشت. به طوری که در ابتدای هفته قیمت این محصول، 25500 بود. پس از طی کردن نوساناتی نزولی، نرخ این محصول 25200 اعلام شد.

نمودار قیمت میلگرد 16

تحلیل نمودار قیمت میلگرد ۲۰ ذوب آهن

روند نوسانات قیمت محصولات فولادی در نمودار قیمت میلگرد 20 ذوب آهن نیز به وضوح قابل مشاهده است. این محصول کار خود را با قیمت 25400 تومان در ابتدای هفته آغاز کرد. پس از گذر از بالا و پایین های قیمتی، نرخ نهایی آن در پایان هفته به 25200 تومان رسید.

نمودار قیمت میلگرد 20

تحلیل قیمت ورق سیاه

قیمت ورق براساس نوع و ویژگی‌هایی که دارد متفاوت است. این ورق‌ها به دو روش کلی سرد و گرم تولید می‌شوند؛ همین موضوع موجب شده کارخانه‌های متفاوت، قیمت‌های گوناگونی ارائه کنند. از سوی دیگر هر کارخانه از استاندارد متفاوتی برای تولید بهره می‌برد.

انواع ورق از نظر ویژگی تفاوت‌های گسترده‌ای با یکدیگر دارند. هر کدام از آن‌ها را برای کاربرد متفاوتی به کار می‌گیرند. اینکه کدام ورق برای سازه شما مناسب است؛ نکته‌ای است که باید توسط مهندس سازه برسی شود. زمان خرید این محصولات نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی بهتر است قبل از خرید، سری به سایت‌های گوناگون از جمله اصفهان آهن بزنید و از به‌روزترین قیمت‌ها اطلاع پیدا کنید.

ورق سیاه از دیگر محصولات کاربردی است که از نوسانات مختلف بازار فولاد تاثیر می‌پذیرد. طی هفته گذشته نیز قیمت ورق سیاه در سایزهای گوناگون با نوسان مواجه بود. برای اینکه از نوسانات هر کدام از این مقاطع به صورت جداگانه اطلاع پیدا کنید، تنها کافی است به صفحه مربوط به همان ورق در سایت اصفهان آهن مراجعه نمایید. اما اگر قصد خرید این محصولات را دارید، بهتر است ابتدا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

نوسانات قیمت تیرآهن

عمده کاربرد تیرآهن در ایران، مربوط به ساختمان سازی است. از سایزهای مختلف این فرآورده فولادی در بخش‌های متفاوت ساختمان‌های گوناگون استفاده می‌شود. از این رو کارشناسان معتقدند یکی از اصلی‌ترین دلایل نوسانات قیمت مسکن در کشور، تغییرات بهای مصالح ساختمانی از جمله این مقطع فولادی است.

همانطور که این فرآورده روی بازارهای متفاوتی تاثیر می‌گذارد، از بازارهای متفاوتی نیز تاثیر می‌گیرد. نوسانات قیمت دلار طی هفته گذشته موجب تغییراتی در بازار این تیرآهن بوده است.

پر فروش‌ ترین سایزهای تیرآهن

همانطور که می‌دانید تیرآهن‌ها انواع متفاوتی دارند که هر کدام دارای ابعاد گوناگونی هستند. IPE، INP، IPB و CNP چهار نوع اصلی تیرآهن هستند که در اصفهان آهن به فروش می‌رسند. تیرآهن‌های IPE یا همان هاش اصلی‌ترین تیرآهنی است که در این مجموعه بازرگانی معامله می‌شود. از جمله سایزهای پر فروش این محصول می‌توان به 12، 14، 16 و 18 اشاره کرد.

قیمت تیرآهن سایز 12 براساس عوامل مختلفی تعیین می‌شود. عرضه و تقاضا، بازار بین المللی و قیمت ارز تنها تعدادی از این عوامل تاثیر گذار هستند. اما اصلی‌ترین دلیل نوسان قیمت این محصول طی هفته گذشته، نوسانات بازار دلار بود.

با تمام این تفاسیر هنوز مهم‌ترین نکته هنگام تعیین قیمت این سایز تیرآهن، کارخانه و برندی است که آن را تولید می‌کند. مجموعه تولیدی‌های متفاوتی این سایز را تولید می‌کنند. اگر به دنبال خرید بهترین محصول با مناسب‌ترین قیمت هستید؛ کارشناسان ما در اصفهان آهن آماده ارائه خدمات به شما عزیزان هستند.

تیرآهن سایز 14 دیگر محصول پرفروش اصفهان آهن است که طی هفته گذشته تقاضای خوبی را نسبت به سایر بخش های بازار پشت سر گذاشت. قیمت تیرآهن سایز 14 نیز این هفته با توجه به تغییرات بازار دلار، دچار نوسان شد.

البته اگر به دنبال دریافت قیمت دقیق سایز 14 این مقطع فولادی هستید، در ابتدا باید کارخانه مدنظر خود را انتخاب کنید. واحدهای تولیدی بسیاری هستند که این محصول را تولید می کنند. از جمله این کارخانه‌ها می‌توان به جهان فولاد غرب و فایکو اشاره کرد.

قیمت تیرآهن سایز 16 علاوه بر بازار دلار، از مواردی مانند وزن تیرآهن و طول شاخه نیز تاثیر می‌گیرد. این محصولات دارای وزن حدودی 94.8 و 189.6 در دو طول 6 و 12 متری تولید و به بازار ارائه می‌شوند. اطلاع از قیمت دقیق این محصول می تواند به شما در بودجه بندی بهتر پروژه و ارائه قیمت دقیق‌تر به کارفرما کمک شایانی کند.

سایز ۱۸ یکی از پرکاربردترین سایزهای میلگرد در ساختمان سازی است که به صورت گسترده توسط برج سازها خریداری می‌شود. این تیرآهن قطر بیشتری دارد؛ همین موضوع قیمت تیرآهن سایز 18 را بیشتر از سایزهای 12، 14و 16 کرده است.

بازار فولاد در هفته پایانی شهریور چه روندی داشت؟

بازار فولاد با توجه به نوسانات ارز، روند نزولی را تجربه کرد.

چه عواملی در قیمت آهن‌ آلات تاثیرگذار هستند؟

نرخ تورم، قیمت دلار آزاد و دلار نیمایی، میزان عرضه و تقاضا، نرخ تورم، قیمت جهانی نفت و… در قیمت آهن‌آلات تاثیرگذار هستند.

وضعیت بازار دلار در هفته پایانی شهریور چگونه بود؟

دلار طی یک هفته گذشته از سقف کانال 49000 تومان به کف آن رسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظرات
 1. مهرداد می گوید

  اینو برای کل سال هم میشه کپی کرد و فقط قیمت روز رو عوض کرد.
  من پیش بینی ندیدم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. مجید گودرزی می گوید

  سلام و خدا قوت
  نمودار ستونی را هم ایجاد نمایید تا در طول هفته قیمتها را ببینیم

 3. مجید گودرزی می گوید

  لطفا نمودار ستونی قیمت را در یک هفته ارسال فرمایید

 4. مجید گودرزی می گوید

  روندقیمت آهن اسفنجی و سنگ آهن و گنداله را هم بنویسید همرا ه با تصویر آنها مثل پراگراف بالا که تصویر شمش را ارسال فرموده اید