تحلیل و پیش بینی قیمت آهن در هفته دوم بهمن سال 1401

مقاطع فولادی در صنایع مختلف و به‌خصوص صنعت ساخت‌و‌ساز کاربردهای گسترده‌ای دارند. با توجه به موارد استفاده فراوان از محصولات آهنی و فولادی، افراد فعال در صنایع وابسته به مقاطع فلزی همواره در تلاش برای مطلع شدن از جدیدترین نرخ این محصولات و به‌عبارتی تحلیل و پیش‌بینی بازار آهن هستند. باتوجه به همین موضوع  افراد زیادی قیمت‌ها را به‌صورت روزانه، هفتگی و ماهانه بررسی می‌کنند.

 پیگیری روزانه و هفتگی سبب می‌شود که از طرفی بتوانید از مناسب‌ترین زمان خرید مطلع شوید و از طرف دیگر، به‌مرور زمان توانایی تحلیل بازار فولاد را پیدا کنید. اگر شما نیز در گروه افرادی هستید که به‌دلیل شغل خود نیاز به مطلع شدن از جدیدترین تغییرات قیمت فولاد دارید؛ یا اینکه از علاقمندان حوزه فولاد هستید با ما همراه باشید تا از جدیدترین تحلیل و پیش‌بینی بازار آهن در هفته سوم دی مطلع شوید.

تحلیل این هفته را با بررسی قیمت دلار آغاز می‌کنیم.

طبق معمول اول از همه میریم سراغ بازار دلار؛ دلار در هفته گذشته از ابتدای هفته وارد کانال ۴۴ هزار تومان شد و تا انتهای ‌هفته نیز در همین کانال معامله گردید. چیزی که مشخص است؛ این است که طبق بیانیه‌ی بانک مرکزی قیمت دلار قطعا کاهش پیدا می‌کند. در هفته‌های گذشته بازار خرید دلار بسیار داغ بود؛ همین موضوع منجر به افزایش بهای این ارز بین المللی در این هفته شد.

بسیاری از کارشناسان بازار ارز نیز معتقدند که با توجه به دو عامل کاهش تقاضا برای دلار و سیاست‌های بانک مرکزی مبنی بر افزایش نرخ سود بانکی، به احتمال زیاد در روز‌های آینده شاهد تاثیر این عوامل خواهیم دید.

فایل صوتی

فایل ویدئویی تحلیل و پیش بینی هفته دوم بهمن 1401

تحلیل قیمت آهن در هفته گذشته

قبل از این‌که به تحلیل قیمت آهن در هفته‌ای که گذشت بپردازیم، این موضوع را در نظر داشته باشید که قیمت آهن‌آلات به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله این فاکتورها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نوسانات قیمت دلار
  • میزان عرضه و تقاضا
  • نیاز صنایع وابسته
  • قیمت نفت
  • وضعیت بورس کالا
  • میزان صادرات و واردات
  • هزینه‌های حمل‌و‌نقل
  • و …

اما بازار فولاد، فولاد نیز در روز‌های گذشته علی‌رغم افزایش قیمت دلار بعضا با کاهش قیمت مقاطع فولادی همراه بود. هرچند بسیاری از کارشناسان معتقدند افزایش قیمت فولاد به قطعی گاز و کاهش تولید محصولات فولادی بستگی دارد. از سوی دیگر بخش تقاضا‌ی بازار با امید به افزایش تولید و کاهش قیمت‌ها خریدی انجام نداده است. هرچند که بازار فولاد در این روز‌ها دچار سردرگمی شده و شرایط مشخصی ندارد؛ باید منتظر تصمیم دولت در مورد بازار فولاد بمانیم.

تحلیل و پیش‌بینی قیمت آهن

اما بخش پیش‌بینی و نکته‌ای که قرار بود با شما در میان بگذاریم. با توجه به شرایط این روز‌های فولاد، شرایط اقتصادی کشور و نوسانات زیاد بازار دلار متاسفانه امکان پیش‌بینی وجود ندارد. برای مثال بازار ارز جزء بازار‌هایی است که قیمت فولاد به شدت تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد.

در هفته‌های گذشته با وعده ثبات بازار ارز و کاهش بسیار قیمت دلار رو به رو شده‌ایم. ولی متاسفانه این اتفاق نیافتاده و هفته‌هاست که دلار در کانال ۴۴ هزار تومان ثابت است؛ به همین علت امکان پیش‌بینی نیست. به احتمال زیاد در همین هفته شاهد پایان قطعی‌های مکرر گاز هستیم. به همین نسبت به دلیل سرد شدن بیش از اندازه هوا ممکن است این روند همچنان ادامه داشته باشد. همه‌ی این موارد روی قیمت مقاطع فولادی تاثیر گذار هستند. به همین علت امکان پیش بینی مشخصی وجود ندارد.

برای بررسی دقیق‌تر قیمت مقاطع فولادی می‌توانید قیمت میلگرد و دیگر مقاطع فولادی همچون تیرآهن، ورق، نبشی و… را در سایت اصفهان آهن مشاهده و بررسی کنید.

پیش‌بینی هفته‌ آینده

نتیجه‌گیری

علی‌رغم افزایش قیمت دلار برخی از مقاطع فولادی دچار کاهش قیمت شدند. برخی از کارشناسان معتقدند قیمت این مقاطع به قطعی گاز و کاهش تولیدات بستگی دارد. ممکن است قطعی مکرر گاز صنعتی برطرف شود، از آن سو ممکن است با سردی هوا این قطعی گاز همچنان ادامه داشته باشد. در هفته‌های گذشته با وعده‌های متعددی برای ثبات بازار ارز و کاهش قیمت دلار مواجه شدیم و با توجه به شرایط این روز‌های فولاد، شرایط اقتصادی کشور و نوسانات زیاد بازار دلار متاسفانه امکان پیش‌بینی وجود ندارد.


سوالات متداول

بازار فولاد در هفته دوم بهمن چه روندی داشت؟

فولاد متاثر از افزایش قیمت دلار این هفته را با روند کاهش آغاز کرد. از سوی دیگر بخش تقاضا‌ی بازار با امید به افزایش تولید و کاهش قیمت‌ها خریدی انجام نداده است.

چه عواملی در قیمت آهن‌آلات تاثیرگذار هستند؟

نرخ تورم، قیمت دلار آزاد و دلار نیمایی، میزان عرضه و تقاضا، نرخ تورم، قیمت جهانی نفت و… در قیمت آهن‌آلات تاثیرگذار هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.