قیمت هر متر آرماتوربندی ساختمان 1403

زمان مطالعه: 4 دقیقه

اگر بخواهید مقاومت یک سازه بتنی را افزایش دهید، باید بتن را با مقاطع فولادی همچون میلگرد ترکیب کنید. اصولا به این کار آرماتوربندی ساختمان گفته می شود. در این فرایند، میلگردها به طور مشخصی در بخش های مختلف سازه همچون فونداسیون و سقف قرار می گیرند. پس از آن، بتن ریزی انجام می شود. این موضوع، مقاومت بتن را در برابر تنش ها و نیروهای خارجی افزایش می دهد و از شکست، ترک خوردگی و فروپاشی آن جلوگیری می کند.

از آن جایی که در مرحله آرماتوربندی از مقاطع فولادی مختلف استفاده می شود، به همین دلیل، قیمت میلگرد، سیم مفتولی و سایر محصولات فولادی در تعیین بودجه لازم برای آرماتوربندی ساختمان اثرگذار است.

در ادامه این مطلب، قصد داریم مراحل آرماتوربندی و عوامل موثر بر قیمت آن را بررسی کنیم. پس از آن، به طور کامل هزینه انجام این فرایند را ذکر خواهیم کرد. اگر نیاز دارید تا در پروژه های خود بودجه لازم برای آرماتوربندی را محاسبه کنید، حتما این مطلب را تا پایان مطالعه کنید.

مراحل آرماتوربندی ساختمان

اگر بخواهیم نحوه آرماتوربندی ساختمان را به طور دقیق تر بررسی کنیم، می توانیم این فرایند را به 5 مرحله مختلف تقسیم کنیم. این موارد عبارتند از: طراحی سازه، خرید و تامین میلگرد مورد نیاز، کمک گرفتن از افراد متخصص در زمینه نقشه کشی برای انتخاب شیوه مناسب آرماتوربندی ساختمان و اجرای آن، چک نهایی و در آخر، بتن ریزی. هر یک از این مراحل، جزئیاتی دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

طراحی سازه

قبل از اجرای هر سازه ای، طرح و نقشه ابتدایی آن تعیین می شود. این طرح اولیه مشخص می کند که بنا باید به چه صورت ساخته شود و به چه مصالحی نیاز دارد. پس از آن، کار تامین مصالح مورد نیاز و فرایند اجرایی کار آغاز خواهد شد.

تامین و خرید میلگرد

وقتی طرح اولیه ساختمان مشخص شد، می توان به خرید مصالح مورد نیاز اقدام کرد. برای این کار، معمولا از میلگردهای آجدار گرید A3 استفاده می شود. اگر قصد خرید میلگرد را دارید، می توانید محصول مورد نیاز خود را از نزدیک ترین کارخانه تهیه کنید تا هزینه حمل و نقل کاهش یابد. شما می توانید لیست کاملی از تولیدکنندگان را در سایت اصفهان آهن مشاهده کنید.

انتخاب شیوه مناسب آرماتوربندی سازه و اجرای آن

برای آرماتوربندی شیوه های مختلفی قابل اجراست. روش منظم، کراواتی (بستن از کنار) و گره زدن نمونه هایی از آن است. به این نکته دقت داشته باشید که جوشکاری برای آرماتور کار اصولی و درستی نیست. چراکه احتمال شکست آرماتور از محل جوش وجود دارد.

نکته بعد این است که سایز میلگرد متناسب با محل استفاده از آن متفاوت است. معمولا میلگردهای مورد استفاده در ستون سایز بزرگ تری دارند تا مقاومت بیشتری به بنای نهایی بدهد.

آرماتوربندی ساختمان

چک مجدد آرماتور

قبل از اینکه بتن ریزی انجام شود، باید آرماتورها چک شوند تا در صورت نیاز، اصلاح صورت گیرد. این موضوع کمک می کند تا همه چیز اصولی انجام شود و مقاومت بنا تامین شود. پس از آن، بتن ریزی انجام می شود. برای شروع بتن ریزی، قالب ها در محل خود قرار می گیرند؛ سپس مرحله نهایی انجام می شود تا کار آرماتوربندی تکمیل شود.

عوامل موثر بر قیمت آرماتوربندی ساختمان

چند عامل بیشترین تاثیر را روی هزینه تمام شده فرایند آرماتوربندی می گذارند. یکی از آن ها، حجم کار و ابعاد پروژه است. هر چه اندازه پی ساختمان یا سقف ها بزرگ تر باشد، میزان مصالح مورد نیاز هم افزایش می یابد. اما نکته بعد، نوع میلگردهای مصرفی است.

معمولا استفاده از میلگردهای سایز بزرگ هزینه کمتری دارد. در مقابل، استفاده از سایزهای پرمصرفی مثل میلگرد 14 یا 16 می تواند هزینه بیشتری برای مجریان پروژه ایجاد کند. البته تغییر در سایز میلگردهای مصرفی، دستمزد افراد متخصص در آرماتوربندی را هم تغییر می دهد.

عامل دیگری که در قیمت آرماتوربندی ساختمان موثر است، شیوه انجام این فرایند است. استفاده روش های مختلف آرماتوربندی، به سطح متفاوتی از دانش و تجربه نیاز دارد. به همین دلیل، در دستمزد پرداختی برای آرماتوربندی اثر می گذارد.

لیست قیمت ها در آرماتوربندی ساختمان (پایان سال 1402)

در هر مرحله از آرماتوربندی ساختمان، کارهای مختلفی صورت می گیرد. به همین دلیل، به مصالح مختلف و حضور استادکاران گوناگون نیاز خواهیم داشت. در ادامه، جدولی از مهم ترین هزینه های مورد نیاز در فرایند آرماتوربندی سازه را بررسی خواهیم کرد.

این نکته را در نظر داشته باشید که لیست قیمت ها بر اساس نرخ های اعلامی تا پایان سال 1402 گردآوری شده است. همچنین برخی از هزینه ها ممکن است متناسب با محل اجرای پروژه تغییر کند.

نوع کارمعیار محاسبهقیمت به تومان
دستمزد اجرای بتن مگر متر مربع65000
اجرای فونداسیون و میلگردگذاریمتر مربع330000
اجرای سقف و ستون دالمتر مربع530000
اجرای دیوار برشی و قالب بندیمتر مربع400000
ویبره زنی و صاف کردن بتنمتر مکعب50000
آرماتور بندی تا سایز میلگرد 18هر کیلوگرم6000
آرماتور بندی از سایز میلگرد 18 به بالاهر کیلوگرم4000
اجرای قالب بندیمتر مربع300000
دستمزد قالب بندیمتر220000
دستمزد استاد کار ماهر آرماتوربند و قالب بندروزانه850000
دستمزد کارگر ماهرروزانه600000
دستمزد کارگر سادهروزانه450000

روش های کاهش قیمت آرماتوربندی ساختمان

برای کاهش هزینه آرماتوربندی، چند راهکار اساسی وجود دارد. یکی از آن ها، تهیه محصولات مورد نیاز از نزدیک ترین کارخانه تولیدی است. این موضوع کمک می کند تا هزینه های حمل و نقل کاهش یابد.

نکته بعد، خرید مقاطع فولادی از منابع معتبر است. برای این کار، می توانید از اصفهان آهن کمک بگیرید. نرخ های ذکرشده در سایت یا شبکه های اجتماعی اصفهان آهن همگی بر اساس آخرین قیمت اعلامی کارخانه است. به همین دلیل، از صحت و اعتبار بالایی برخوردارند.

Reinforcement

برای خرید از اصفهان آهن، کافیست محصول مورد نظر خود را پیدا کنید و با اضافه کردن آن به سبد خرید، فرایند خرید را به شکل آنلاین انجام دهید. اصفهان آهن تنها فروشگاه آنلاین آهن آلات در کشور است که امکان پرداخت آنلاین را فراهم کرده است.

در مجموع، آرماتوربندی ساختمان با هدف افزایش مقاومت بتن در برابر نیروهای مختلف انجام می شود. این کار به شیوه های گوناگونی از جمله کرواتی یا ضربدری قابل اجراست. هر یک از این حالت ها، هزینه خاص خود را دارند. همچنین برای اجرای این فرایند، از مصالح مختلفی استفاده می شود. ویژگی های مصالح ساختمانی مورد استفاده می تواند در هزینه تمام شده پروژه موثر باشد.

در پایان، اگر در رابطه با اجرای آرماتور در سازه سوالی دارید، می توانید از طریق بخش نظرات یا تماس با اصفهان آهن، آن را مطرح کنید. کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان به سوال شما پاسخ خواهند داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
  1. محسن می گوید

    مرسی ازسایت خوبت♥️♥️♥️

    1. اصفهان آهن می گوید

      مرسی از توجهت