تحلیل هفته اول اسفند

برآیند حرکت دلار در هفتۀ گذشته، افزایشی بود. از مهمترین دلایلش هم جنگ روسیه و اوکراین هست. روز شنبه از حدود 26.120 تومان شروع شد، برگشت به کانال 25هزار تومانی داشت. مجدداً شیب افزایشی گرفت و نهایتاً روی حدود 26.300 تومان بسته شد. طبق روال هر هفته، با تحلیل هفته اول اسفند با ما همراه باشید.

ویدئو تحلیل هفته اول اسفند

 

این روزها سوالی که خیلی پرسیده می‌شود این است که وضعیت دلار بعد از توافق برجام چه می‌شودالبته به شرطی که به توافق برسند. اجازه دهید جواب این سوال را از زبان آقای سعید اشتیاقی، عضو اتاق بازرگانی ایران و چین عرض کنیم. ایشان فرمودند که درمورد نرخ دلار تا پایان امسال، پیش‌بینی‌هایی بوده که توی محدودۀ 25.500 تا 27هزار تومان بسته می‌شود؛ اما از آنجایی که خبرها نشان می‌دهد به توافق خیلی نزدیک شدیم، البته امیدواریم که اینطور باشه، می شود امیدوار بود که دلار تا 22هزار تومان و حتی کمتر هم عقب‌نشینی کند.

البته ایشان تأکید کردند که سیاست و شرایط فعلی اقتصادی کشور بر این است که نرخ دلار را تثبیت کند که اگه ثبات قیمت دلار اتفاق بیفتد، دولت می‌تواند با مابه‌التفاوت به‌دست‌ آمده از بازار و فروش ارز، برنامه‌هایی را در دستور کار خودش قرار بدهد؛ مثلاً: توی بخش صنعت و تولید، رقابت ایجاد کند، رانت را کم‌کم کاهش دهد، از آن طرف شفافیت را افزایش دهد، از دخالت‌ها در نظام قیمت‌گذاری جلوگیری کنه و از همه مهمتر با فساد مالی و اداری مقابله کند.

 بازار فولاد

تحلیل هفته اول اسفند

همونطور که هفتۀ قبل پیش‌بینی کرده بودیم، این هفته قیمت پایۀ شمش فولادی افزایش داشت و باعث شد تا نسبت به هفته‌های گذشته، تقاضا برای آن به شدت کاهش پیدا کند. چرا ؟! به این دلیل که قیمت دلار در این هفته‌ها مسیرش کاهشی بوده و خیلی‌ها دست نگه‌داشتند و عقیده دارند خرید شمش 13.500تومدنی، توجیه اقتصادی ندارد و فعلاً از خرید مواد اولیه منصرف شده‌اند.

به گفتۀ فعالان بازار آزاد، با وجود این که قیمت‌ مقاطع فولادی نسبت به ماه‌های گذشته کاهش داشتند و به نظر می آید تا حدودی به کف خود نزدیک شدند، اما کماکان خبری از تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای در این بخش نیست و شاهد رکود سنگینی هستیم.

البته سایۀ این رکود، ماه‌هاست که بر سر بازار فولاد کشور سنگینی می‌کند؛ اما در حال حاضر، مهمترین دلیلی که متقاضی‌ها برای خریدشان به تعویق انداخته‌اند، سیگنال‌های مثبتی است که از روند مذاکرات برجام به گوش می‌رسد.

پیش‌بینی احتمالی ما از هفتۀ آینده

ظاهراً روز دوشنبۀ هفته‌ آینده، روز پایانی مذاکرات وین است و با وجود اینکه سیگنال‌های مثبت از روند صحبت‌هاشون دریافت می‌شود؛ طرفین معتقدند تا درمورد همه‌چیز توافق نشود، انگار سر هیچی توافق نشده است.

از آن طرف، اوضاع جنگ روسیه و اوکراین می‌تواند کلاً بازارهای مختلف اقتصادی را در دنیا تحت‌الشعاع خودش قرار بدهد. در نتیجه، بازار هفتۀ آینده می‌تواند خیلی سردرگم باشد و احتمالاً هم شاهد نوسانات افزایشی و هم کاهشی خواهیم بود.

شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از آخرین روند قیمت مقاطع فولادی و پیش‌بینی بازار فولاد در هفته‌هایی که گذشت، می‌توانید به بخش  تحلیل و پیش‌بینی قیمت آهن در سایت اصفهان آهن مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.