معرفی بهترین تولید کنندگان ورق فولادی در کشور

زمان مطالعه: 6 دقیقه

ورق فولادی به عنوان یکی از پُرمصرف‌ترین مقاطع فولادی در کشور است که در انواع مختلف با استفاده از آلیاژهای متفاوت تولید می‌شود. در سراسر کشور ما، کارخانه‌های بسیاری هستند که ورق‌های فولادی را تولید و روانه بازار می‌کنند. در ادامه این مقاله از اصفهان آهن بیشتر با بهترین تولید کنندگان ورق فولادی در کشور آشنا می‌شویم.

فایل صوتی این مطلب

بهترین تولیدکنندگان ورق فولادی در کشور

کشور ما ایران توانسته است در طی سال‌های اخیر روند افزایشی در تولید محصولات و ورق‌های فولادی داشته باشد. در پایان سال 2020 توانست با توجه به میزان ظرفیت تولیدی، عنوان برترین تولید کننده منطقه را به خود اختصاص دهد.

بهترین تولیدکنندگان ورق فولادی در کشور

در بین تولید کنندگان بی‌شماری که در کشور ما وجود دارد، تعدادی از آن‌ها، با استفاده از مواد اولیه مرغوب به تولید محصولات با کیفیت بالا پرداخته‌اند که عبارت‌اند از:

  • فولاد مبارکه اصفهان
  • مجتمع ذوب آهن اصفهان
  • فولاد خوزستان
  • فولاد اکسین اهواز

1. مجتمع فولاد مبارکه اصفهان

یکی از بزرگترین تولید کنندگان ورق فولادی در کشور که فعالیت خود را از سال 1372 در منطقه صنعتی اصفهان در شرق شهر مبارکه آغاز نمود، مجتمع فولاد مبارکه اصفهان است. این مجتمع یکی از برترین و بزرگترین کارخانه‌های تولید کننده فولاد کشور و محرک تعداد زیادی از صنایع بالا دستی و پایین دستی به شمار می‌رود و حتی قیمت ورق در این کارخانه نسبت به سایر تولیدکنندگان بیشتر است.

معرفی برترین کارخانه‌های تولید کننده ورق فولادی

این مجتمع علاوه بر تولید محصولات فولادی به عنوان تامین کننده مواد اولیه تعداد زیادی از کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی مانند صنایع لوله و پروفیل، نفت، گاز و پتروشیمی و … نیز شناخته می‌شود. در کنار تولیدات خود و تامین نیاز داخل، با صادر کردن محصولات خود به بازارهای جهانی توانسته است با عنوان بهترین کارخانه تولید ایران معرفی شود.

در این مجتمع انواع محصولات فولادی مانند ورق سیاه، ورق آجدار، ورق گالوانیزه، ورق رنگی، ورق قلع اندود و … تولید و روانه بازار می‌شود که به اختصار در مورد این محصولات توضیحاتی ارائه می‌شود.

ورق سیاه

فولاد مبارکه یکی از اصلی‌ترین تولید کنندگان داخلی ورق سیاه در ضخامت‌های مختلف 16 و 18.5 میلی‌متر به صورت کلاف شده است. از ورق سیاه به عنوان ماده اولیه و تولید ورق سرد استفاده می‌شود.

ورق آجدار مبارکه

از این نوع محصول فولادی به منظور ساخت کف یا بدنه آسانسور، اتوبوس، دستگاه‌های تولید در صنایع غذا سازی و کشاورزی و … استفاده می‌شود. ورق آجدار در ضخامت‌های 2 تا 6 میلی‌متر و پهنای 1000 تا 1500 میلی‌متر تولید و به بازار عرضه می‌شود.

ورق گالوانیزه مبارکه

استفاده از فرایند غوطه وری پیوسته در تولید ورق گالوانیزه در کارخانه فولاد مبارکه موجب تولید ورق در ضخامت‌های بین 0.25 تا 2 میلی‌متر می‌شود. میزان ظرفیت تولید این محصول در فولاد مبارکه سالانه حدود 200 هزار تن است.

ورق رنگی مبارکه

ورق رنگی در فولاد مبارکه اصفهان با هدف به کارگیری در ساخت لوازم خانگی، کابینت سازی، سقف و بدنه ساختمان یا کارگاه در ضخامت‌های مختلف تولید می‌شود. میزان ظرفیت تولید ورق رنگی سالانه در مبارکه 100 هزار تن است که موجب شده کارخانه فولاد به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان ورق رنگی در ایران معرفی شود.

ورق قلع اندود

هر گاه لایه نازکی از قلع بر روی فولاد یا آهن قلع اندود قرار بگیرد یک مقطع فولادی قلع اندود شده تولید می‌شود. این محصول به منظور پیشگیری از زنگ زدگی استفاده می‌شود. ورق قلع اندود شده در فولاد مبارکه علاوه بر تامین نیاز داخلی به کشورهای دیگر مانند روسیه، چین و … نیز صادر می‌شود.

ورق روغنی مبارکه

ورق روغنی فولاد طی فرایند نورد سرد در سه نوع فولاد ST12، ST13 و ST14 تولید می‌شود که تنها تفاوت آن‌ها در میزان سختی است.

یکی از بزرگترین کارخانه‌های ذوب آهن ایران، که در جایگاه اول تولید مقاطع فولادی در ایران قرار دارد، مجتمع ذوب آهن اصفهان است. این مجتمع کار خود را در سال 1350 با وارد نمودن محصولات چدنی به بازار شروع کرده است. محصولات این مجتمع فولاد ساختمانی و ریلی است و به عنوان یکی از بهترین تولید کنندگان محصولات فولادی با اندازه طولی بالا شناخته می‌شود.

 2. فولاد اکسین خوزستان

یکی از مجتمع‌های بزرگ تولید کننده ورق در کشور که با استفاده از ماشین آلات و دستگاه‌های به‌روز در خط تولید مشغول به فعالیت است، مجتمع فولاد اکسین خوزستان است. این مجتمع در سال 1384 در 10 کیلومتری جاده اهواز فعالیت خود را آغاز کرد. تامین ماده اولیه تعداد زیادی از واحدهای صنعتی کشور مانند خودروسازی، نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع دریایی را فولاد اکسین اهواز بر عهده دارد.

میزان ظرفیت تولید سالانه 1 میلیون و پنجاه هزار تن در سال، موجب شده تا علاوه بر تامین نیاز داخلی، محصولات فولادی خود را نیز به کشورهای همسایه صادر نماید. عمده محصولات فولاد اکسین اهواز به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می‌شود.

معرفی برترین کارخانه‌های تولید کننده ورق فولادی

محصولات مجتمع فولاد اکسین خوزستان از جمله ورق‌های آلیاژی و ورق سیاه است. ورق آلیاژی اکسین اهواز از جمله مهم‌ترین محصولات فولادی این مجتمع است. علاوه بر این ورق سیاه اکسین اهواز طی فرایند نورد گرم تولید و به صورت رول، فابریک و برش خورده به بازار عرضه می‌شود. این نوع ورق در ساخت پروفیل‌های ساختمانی و در صنعت به کار برده می‌شود.

3. فولاد خوزستان

مجتمع فولاد خوزستان در سال 1366 فعالیت خود را شروع و در ادامه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید مقاطع فولادی در کشور شناخته شده است. محصولات فولادی شامل شمش، بیلت و اسلب به منظور تامین نیاز داخل است. یکی از عمده‌ترین محصولات فولادی مجتمع فولاد خوزستان شمش فولادی است که طی فرایند احیا مستقیم و با کمک کوره قوس الکتریکی، محصولات فولادی را تولید می‌کند.

علاوه بر کارخانه‌های معرفی شده در مقاله بالا از اصفهان آهن می‌توان به تولید کنندگان دیگر در این زمینه اشاره کرد.

4. مجتمع فولاد کاویان

از جمله بزرگ‌ترین واحدهای تولید کننده ورق فولادی در داخل کشور با بیش از 30 سال سابقه فعالیت، مجتمع فولاد کاویان است. این مجموعه به صورت تخصصی در زمینه نورد و تولید ورق سیاه فعالیت دارد.

5. مجتمع فولاد گیلان

این مجتمع به منظور تامین نیاز داخلی کشور و منطقه شمال در سال 1382 شروع به فعالیت نموده است. تولید سالانه 2.5 میلیون تن محصول از روش نورد گرم و 500 هزار تن از طریق نورد سرد، این مجتمع را به عنوان اولین و بزرگترین مجتمع تخصصی محصولات فولادی معرفی می‌کند.

تولید انواع ورق گرم در اندازه، ضخامت، پهنا و وزن‌های متفاوت، تولید انواع ورق سرد که موجب شده به عنوان بزرگترین تولید کننده ورق سرد شناخته شود، تولید ورق‌های گالوانیزه با ظرفیت تولید سالانه 180 هزار تن، از محصولات فولادی تولید شده توسط مجتمع فولاد گیلان به حساب می‌آید.

6. مجتمع هفت الماس

این مجتمع یکی از بهترین تولید کنندگان محصولات فولادی مانند ورق روغنی و گالوانیزه در کشور شناخته می‌شود. مجتمع هفت الماس فعالیت خود را از سال 1375 با تولید انواع ورق فولادی به روش نورد سرد و انواع دیگر محصولات فولادی آغاز نموده است. این مجتمع توانسته است رتبه دوم در تولید ورق گالوانیزه کشور را به خود اختصاص دهد.

7. مجتمع فولاد امیرکبیر کاشان

یکی از زیرمجموعه‌های فولاد مبارکه اصفهان که در سال 1383 زیر نظر مدیران ارشد فولاد مبارکه تاسیس و آغاز به فعالیت نموده است. تولید انواع ورق سیاه، رنگی، گالوانیزه و … به منظور کاربرد در صنعت خودروسازی و صنایع دیگر از جمله محصولات این مجتمع فولادی به شمار می‌رود.

یکی از محصولات فولادی که به منظور ماده اولیه مورد استفاده در صنایع مختلف برای ساخت قطعات، سازه‌ها و ماشین آلات استفاده می‌شود، ورق‌های فولادی هستند. برای خرید ورق فولادی علاوه بر توجه به قیمت آن باید نوع آن، کیفیت ساخت، آلیاژ مورد استفاده شده به عنوان ماده اولیه و برند کارخانه تولید کننده را مورد توجه قرار داد. در کشور ما تولید کنندگان بسیاری به تولید و ساخت ورق‌های فولادی مشغول هستند که از جمله بهترین تولید کنندگان می‌توان به فولاد مبارکه اصفهان، ذوب آهن اصفهان، اکسین اهواز و فولاد خوزستان اشاره کرد.

عمده کاربرد ورق‌های فولادی در چه صنایعی است؟

ورق‌های فولادی در صنایع مختلف برای ساخت قطعات، سازه‌ها و ماشین آلات استفاده می‌شوند.

بهترین تولیدکنندگان ورق فولادی در ایران کدام‌اند؟

از بهترین تولید کنندگان می‌توان به فولاد مبارکه اصفهان، ذوب آهن اصفهان، اکسین اهواز و فولاد خوزستان اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.