هزینه ساخت گلخانه 500 و 1000 و 200 متری در سال 1402

زمان مطالعه: 6 دقیقه

هزینه ساخت گلخانه چقدر است؟ برای ساختن آن به چه مصالح و موادی نیاز داریم؟ سرمایه لازم جهت ساخت گل خانه چقدر است؟ این ها سوالاتی هستند که افراد قبل از سفارش ساخت گلخانه در محیط مورد نظرشان، با آن مواجه می شوند.

گلخانه محیطی است که بستر مناسب را برای رشد و پرورش گیاهان، سبزیجات و میوه ها فراهم می کند بنابراین کمی هزینه بر به نظر می رسد. البته اگر مدیریت درست و اطلاعات کافی داشته باشید، قطعا هزینه های جانبی آن به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند.

در این مطلب از دانشنامه اصفهان آهن به بررسی هزینه ساخت گلخانه، عوامل تاثیرگذار و تجهیزات مورد نیاز آن می پردازیم.

فایل صوتی

هزینه دریافت مجوز احداث گلخانه و انشعابات آب، برق و گاز

برای احداث و راه اندازی هر نوع ساختمانی، قبل از هرچیزی به مجوز و گواهینامه های رسمی آن نیاز دارید، بنابراین شرایط گرفتن این مدارک قبل از شروع ساخت و ساز بسیار مهم است. اگر به این نکته توجه نکنید و قبل از اخذ گواهینامه، ساخت و ساز را شروع کنید قطعا تمام سرمایه خود را از دست خواهید داد. همچنین در آینده از سهمیه آب و برق و گاز تعرفه دار (تخفیفی) محروم می شوید.

برای دریافت پروانه تاسیس گلخانه، قوانینی از سوی وزارت جهاد کشاورزی تعیین شده که در زیر تعدادی از آن ها را مشاهده می کنید.

 • حفظ فاصله و حریم 2000 متری با کارخانه های آلوده مانند سیمان، آسفالت و…
 • حفظ فاصله 50 متری با رودخانه و حریم 200 متری از دریا
 • حفظ حریم 3000 متری از واحد مرغ لاین، فاصله 1000 متری از واحد مرغ اجداد و اصلاح نژادی، حفظ فاصله 500 متری از واحد مرغ مادر
 • فاصله گلخانه از واحد مرغ های تخم گذار، با توجه به نوع بستر کشت (هیدروپونیک یا خاکی) به ترتیب از 100 متر تا 300 متر باشد.
 • فاصله گلخانه از واحد مرغ گوشتی، در بستر کشت خاکی 50 متر باشد.
 • حداقل متراژ زمین برای تاسیس گلخانه باید 500 متر باشد و مجوز برای 60 تا 80 درصد زمین آن صادر می شود.

پس از گرفتن تاییدیه موارد گفته شده، نوبت به گرفتن تسهیلات بانکی و مجوز دیوارکشی می رسد که در واقع نوعی وام یا کمک هزینه احداث گلخانه هستند. مجوز دیوار کشی در صورتی به شما تعلق می گیرد که مساحت زمین، بیش از 5000 متر و مساحت سازه بیش از 3000 متر باشد. در این صورت روند اخذ گواهینامه دیوارکشی سریع تر صورت می گیرد.

هزینه ساخت انواع گلخانه (تونلی، اسپانیایی، شیشه ای و ایرانی)

ویژگیگلخانه تونلیگلخانه اسپانیاییگلخانه شیشه ایگلخانه ایرانی
قیمتکمترینمتوسطبالاتریننسبتاً کم
نصب و راه اندازیآساندشوارتردشوارتریندشوارتر
وزنسبکمتوسطسنگینمتوسط
مقاومت در برابر باد و برفکمبیشتربسیار بیشتربیشتر
کنترل دما و رطوبتدشوارآسان ‌ترآسان‌ ترینآسان‌ تر
ارتفاعبیشترکمترکمترکمتر
مناسب برای کشتمحصولاتی که به مراقبت کمی نیاز دارندمحصولات حساسمحصولات حساسمحصولات حساس
شرایط آب و هوایی مناسبمناطق با شرایط آب و هوایی نسبتاً ملایممناطق با شرایط آب و هوایی متغیرمناطق با شرایط آب و هوایی متغیرمناطق با شرایط آب و هوایی نسبتاً ملایم
هزینه احداث به ازای هر مترمربع300 الی 500 هزار600 هزار الی 1 میلیون1 الی 3 میلیون2 الی 5 میلیون
هزینه ساخت گلخانه

سایر هزینه های تجهیزات و سیستم های گلخانه ای

در تاسیس یک گلخانه، هزینه های جانبی دیگری وجود دارد که شامل فن سیرکوله، پرده انرژی، آبیاری، سیستم برق، اتوماسیون، بستر کشت و… می شود.

به ازای هرمترمربع، 10.000 تا 20.000 تومان فن سیرکوله استفاده می شود. پرده انرژی نیز در هر مربع حدودا 220 تا 750 هزار تومان هزینه دارد. معمولا برای آبیاری گلخانه، در هر مترمربع بین 15 تا 90 هزار تومان براورد می شود. سیستم برق کشی دامنه بسیار وسیعی دارد به طوری که از متری 13 هزار تومان شروع شده و به بیش از 130 هزار تومان هم می رسد.

مراحل دریافت وام گلخانه از سازمان جهاد کشاورزی

برای گرفتن وام گل خانه نیز لازم است که اعتبار بین بانکی مالک زمین، تعیین شود. این اعتبارسنجی شامل مواردی مانند نداشتن بدهی به بانک، حق آبه و کارت پایان خدمت است. در صورتی که اعتبار بین بانکی تایید شود، بسته به مبلغ وام درخواست شما به جریان می افتد.

برای مبالغ بیش از 10 میلیارد تومان لازم است، توسط کارگروه ملی و وزارتخانه بررسی شود. پس از تایید نهایی، وام با کارمزد 14.5 درصد به مالک تعلق می گیرد، البته بعد از اینکه 20% از پروژه ساخته شد.

در یک جمع بندی کلی، می توان گفت که مراحل دریافت وام گلخانه به شرح زیر است.

 1. مراجعه به سازمان جهاد کشاورزی در شهرستان خود
 2. تکمیل فرم درخواست وام
 3. تحویل مدارک برای دریافت پروانه فعالیت شامل کپی کارت ملی و شناسنامه متقاضی و همسر (در صورت متاهل بودن)، کپی کارت پایان خدمت یا معافیت دائم (برای آقایان)، کپی سند ملکی زمین مورد نظر
 4. ثبت نام در سامانه اینترنتی “سیتا”
 5. برآورد هزینه احداث گلخانه
 6. طرح توجیهی اقتصادی پروژه
 7. ارائه مدارک تکمیلی و دریافت وام

مدارک فردی مانند کارت ملی و کارت پایان خدمت، حق مالکیت کتبی آب، سند شش دانگ زمین و حفظ حریم های آن از مرغداری و دامداری و کارخانجات مدارکی هستند که در مسیر دریافت مجوزها و وام به آن احتیاج پیدا می کنید.

عوامل تاثیر گذار در هزینه ساخت گلخانه

برآورد هزینه دقیق احداث گلخانه، به عوامل متعددی بستگی دارد. در حقیقت این عوامل موجب تغییر در قیمت نهایی می شوند. طبیعی است که هرچه تجهیزات بیشتری بخواهید، هزینه های بیشتری هم باید بپردازید.

ابعاد گلخانه، موقعیت زمین، دسترسی به منابع آبی، دستمزدهای ساخت سازه، سیستم آبرسانی، سیستم تهویه هوا، نور مصنوعی و… مهم ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت ساخت گلخانه هستند.

مراحل دریافت وام گلخانه

هزینه ساخت گلخانه 200 متری

گلخانه 200 متری، کوچکترین گل خانه ای است که به منظور پرورش گل های زینتی با دیوار 60 متری ساخته می شود. به دلیل کمبود فضا، نمی توان از تجهیزات صنعتی و پیشرفته در این گلخانه استفاده کرد؛ بنابراین هزینه های زیادی ندارد.

سیستم آبرسانی این گلخانه را می توان با لوله گالوانیزه ایجاد کرد؛ اگر از لوله گالوانیزه گلخانه برای این سیستم استفاده کنید تقریبا متری 5 هزار تومان گران تر از لوله های معمولی خواهد شد.

سیستم گرمایشی گلخانه برای محافظت از گیاهان در زمستان، ایجاد می شود. این سیستم در سال جدید حدودا 18 میلیون تومان هزینه دارد. البته اگر از سیستم گرمایشی تابشی که پیشرفته تر است استفاده کنید، هزینه آن بین 20 تا 25 میلیون تومان می شود. سیستم گرمایش مرکزی نسبت به دو تهویه قبلی، پیشرفته تر است که مسلما مدیریت بسیار آسان تری دارد. بنابراین قیمت نصب و راه اندازی آن برای 200 متر حدودا 100 میلیون تومان است.

سیستم خنک کننده، وسیله دیگری است که برای کنترل دما در تابستان استفاده می شود. این سیستم دارای دو نوع مه و پنکه (پد) است که هزینه آن حدودا 20 میلیون تومان برآورد می شود. اگر از شیدینگ هم برای کنترل بهتر دما استفاده کنید، به ازای هر متر مربع 30 هزار تومان هزینه دارد.

علاوه بر پنکه و پد که نقش خنک کننده را ایفا می کنند، نصب پنجره بر روی دیواره های گلخانه ضروری است زیرا در کنترل تهویه مطبوع نقش مطبوعی دارد. هزینه ساخت این پنجره ها حدودا 10 تا 15 میلیون است.

هزینه ساخت گلخانه 500 متری

گلخانه 500 متری مسلما هزینه های بیشتری نسبت به گل خانه 200 متری دارد و تجهیزات بیشتری در ساخت آن استفاده می شود. برای ساخت این گلخانه، باید دیوارکشی حداقل 90 متر باشد و ارتفاع سقف نیز بیشتر است.

هزینه لوله کشی و آبرسانی این گلخانه با متراژ 500 متر، بسته به کیفیت لوله حدودا 4 الی 8 میلیون تومان است.

سیستم گرمایش تابشی این گل خانه، حدودا 50 میلیون تومان برآورد می شود. اگر از سیستم گرمایش مرکزی که پیشرفته تر است استفاده کنید، هزینه آن به بیش 100 میلیون تومان می رسد.

نصب پنکه و پد در این محیط، حدودا 50 میلیون به بالا می شود؛ سیستم تهویه نیز به مبلغی بالغ بر 30 میلیون تومان می رسد. اگر از سقف سایه بان استفاده کنید، 15 تا 20 میلیون هزینه دارد.

در گلخانه 500 متری برخلاف 200 متری، چون فضا بیشتر است حتما به نورپردازی مناسب و دستگاه های اتوماسیون نیاز پیدا می کنید. بنابراین طبیعی است که هزینه این تجهیزات نیز به آن اضافه شوند.

هزینه ساخت گلخانه 1000 متری

گل خانه 1000 متری یکی از بزرگ ترین گلخانه هایی است که به منظور فعالیت های کشاورزی وسیع و حرفه ای ساخته می شوند. ارتفاع دیوارکشی این زمین باید حداقل 150 متر باشد.

سیستم آبرسانی گلخانه 1000 متری، قطعا پیشرفته تر خواهد بود و از تکنولوژی آب پاشی خودکار استفاده می شود. سیستم گرمایشی نیز توسط دیگ های بخار ایجاد می شود و بیش از 110 میلیون تومان هزینه دارد.

پنجره هایی که به منظور تهویه هوا ایجاد می شوند، بیش از 100 میلیون تومان هزینه دارند. تهیه سیستم مه پاش نیز برای زمین 1000 متری حدودا 80 میلیون تومان برآورد می شود.

این نکته را به خاطر بسپارید که اگرچه هزینه ساخت گلخانه 1000 متری بسیار زیاد است، اما سود دهی و تولید محصولات آن تمام هزینه ها را جبران می کند. به بیان دیگر احداث این نوع گل خانه، از لحاظ سرمایه گذاری و سوددهی مناسب تر است.

ساخت گلخانه یکی از روش های پر هزینه ای است که سود دهی بسیار زیادی هم دارد. وارد شدن به این صنعت سرمایه زیادی می خواهد که اگر شرایط دریافت وام آن را داشته باشید، جای نگرانی ندارد. در این مقاله به بررسی جنبه های مختلفی که بر قیمت ساخت یک گل خانه تاثیر می گذارند پرداختیم.

هزینه های ساخت سه مدل گلخانه 200، 500 و 1000 متری بررسی شد که با داشتن این اطلاعات می توانید گلخانه متناسب با بودجه و توانایی خود را بسازید. فراموش نکنید که قیمت های گفته شده، متناسب با زمان نوشته شدن این مطلب هستند و ممکن است در بازار کمی نوسان داشته باشند.

مبلغ وام برای ساخت گلخانه در سال 1402 چقدر است؟

بسته به نوع گلخانه، متراژ، تجهیزات و نوع فعالیت آن متفاوت است.

هزینه های احداث گلخانه به چند دسته تقسیم می شوند؟

هزینه های قبل از احداث، بعد از احداث و نگهداری از گلخانه

هزینه ساخت گلخانه چقدر است؟

به طور کلی به ازای هر مترمربع بین 500 هزار تومان تا 2 میلیون تومان است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 نظرات
 1. محمدپورمند می گوید

  سلام.
  احداث دو گلخانه پانصد متری مقرون به صرفه هست جهت کاشت دو نوع محصول یا احداث یک گلخانه هزار متری که در آن دو نوع محصول به طور همزمان پرورش داده شوند؟

  1. اصفهان آهن می گوید

   سلام یه گلخانه هزار متری به صرفه تر به نظر میرسه

 2. احمد محمدی می گوید

  ممنون آیا برای ساخت گلخانه به جواز نیاز داریم؟

  1. مهندس امیری می گوید

   بر اساس دستورالعمل احداث گلخانه، متقاضیان احداث گلخانه باید برای دریافت مجوز تاسیس به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی مراجعه کنند. این مجوز برای تمامی گلخانه‌ها اعم از گلخانه‌ های کوچک مقیاس (تا 300 متر مربع) و گلخانه‌ های بزرگ مقیاس (بیش از 300 متر مربع) الزامی است.

 3. رضا بهرامیفر می گوید

  سلام خسته نباشید
  این هزینه ها تا چه مدت ثابت هستند؟ یعنی چه زمانی افزایش پیدا میکنن؟

  1. اصفهان آهن می گوید

   سلام
   والا از هر نظر بخواین بررسی کنید کشور ما مکانی نیست که از این سوالات بپرسید و بشه دقیق جواب داد! متاسفانه هر روز قیمت ها تغییر می کنند.

 4. رضا محمدی می گوید

  برای ساخت یه گلخونه 500 متری چه قدر آهن و اتصالات فلزی نیازه؟ هزینه حدودیش رو می دونید؟

 5. ندا رفیعی می گوید

  البته یه سری هزینه ها هست که شما ذکر نکردیدها

  1. اصفهان آهن می گوید

   سلام
   بله خیلی وقتا ممکنه هزینه های پیش بینی نشده یا موارد دیگه روی گلخانه داشته باشیم که در این محتوا ذکر نشده مثلا ممکنه شما بخواید آبیاری قطره ای داشته باشید که هزینه های اون جداگانه محاسبه میشه