هزینه ساخت آپارتمان در نیمه دوم سال 1402

زمان مطالعه: 7 دقیقه

با توجه به افزایش جمعیت شهرها، آپارتمان نشینی توسعه زیادی داشته است. بسیاری از مردم خانه های ویلایی خود را تخریب می کنند و به شکل سازه های مرتفع و چند واحدی بازسازی می کنند. به همین دلیل، بسیاری دوست دارند تا هزینه ساخت آپارتمان را بدانند.

بر همین اساس، سازمان نظام مهندسی هر سال نرخ های جدید ساخت آپارتمان را متناسب با جدیدترین قیمت تیرآهن، میلگرد و مصالح مصرفی و مجوزهای لازم اعلام می کند. البته گاهی نقدهایی به این نرخ ها وارد می شود. برخی معتقدند که قیمت های اعلامی سازمان نظام مهندسی چندان به واقعیت نزدیک نیست. به هر حال، در این مطلب، قصد داریم هزینه ساخت آپارتمان را متناسب با نرخ های واقعی بازار در نیمه دوم سال 1402 بررسی کنیم. اگر به چنین اطلاعاتی نیاز دارید، تا پایان همراه ما باشید.

فایل ویدئویی

هزینه ساخت هر مترمربع ساختمان

بررسی هزینه ساخت هر مترمربع از ساختمان، به دلیل نوسان قیمت در بازار مقاطع فولادی، کار ساده و راحتی نیست؛ چرا که هر روز یا در طول هفته به طور معمول شاهد نوسانات قیمت هستیم. بر اساس قیمت های موجود در بازار، هزینه ساخت آپارتمان های 2 طبقه، سه تا پنج طبقه، 6 و هفت طبقه، هشت تا 12 طبقه، 13 تا 15 طبقه و 16 طبقه و بالاتر به شرح زیر است:

 • ساختمان‌های دوطبقه : متری ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان
 • ساختمان‌های ۳ تا ۵ طبقه : متری ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان
 • ساختمان‌های ۶ و ۷ طبقه : متری ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
 • ساختمان‌های ۸ و ۱۲ طبقه : متری ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان
 • ساختمان‌های ۱۳ تا ۱۵ طبقه : متری ۱۷ میلیون و ۷۱۷ هزار تومان
 • ساختمان‌های ۱۶ طبقه به بالا : متری ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان

این نکته را در نظر داشته باشید که ارقام اعلام شده، حدودی هستند و نمی‌توان هزینه‌ها را به‌طور دقیق برآورد کرد. لازم به ذکر است که نرخ های اعلامی، بدون در نظر گرفتن هزینه زمین است.

این نرخ ها در حالی برآورد شده که طبق اعلام سازمان نظام مهندسی در تابستان 1402، هزینه ساخت خانه 2 طبقه، متری 5.3 میلیون تومان اعلام شده بود. همچنین برای خانه های 3 تا 5 طبقه و 6 و هفت طبقه به ترتیب نرخ های 6.2 و 7.1 میلیون تومان اعلام شد.

قیمت تمام شده ساخت ساختمان

عوامل تأثیرگذار بر هزینه ساخت آپارتمان

عوامل مختلفی در قیمت نهایی ساخت آپارتمان تاثیرگذار هستند. قیمت آهن آلات مصرفی یکی از مهم‌ ترین دلایلی است که هزینه نهایی پروژه را تحت تاثیر قرار می دهد. برای مثال می‌توان به قیمت هر شاخه میلگرد و سایر محصولات فولادی مورد استفاده، قیمت زمین، قیمت تمام‌شده اسکلت، هزینه اخذ پروانه ساخت، تعداد طبقات و… اشاره کرد.

هزینه اخذ پروانه ساخت؛ طولانی ترین مرحله ساخت و ساز

این مرحله از فرایند ساخت و ساز، طولانی و هزینه‌بر است. اما در هر صورت، مهم‌ ترین موردی است که باید انجام شود تا بتوانید برآورد دقیقی از هزینه‌ ها داشته‌باشید. برای اخذ پروانه ساخت، باید مدارک خود را مانند سند مالکیت، کارت شناسایی مالک زمین و فیش پرداخت عوارض به شهرداری منطقه موردنظر برده شود. تمام این موارد توسط بازرس مورد بررسی قرار می گیرد.

در صورت تایید بازرس، باید مهندس پروژه و طراح ساختمان استخدام کنید. پس از اینکه مهندس ناظر نقشه ساختمان را تکمیل کرد، آن را به همراه برگه تعهد محاسبات، تعهد کارفرما و… به شهرداری تحویل دهید تا بتوانید پروانه ساخت را دریافت کنید.

قیمت زمین

یکی از مهم ترین عواملی که موجب افزایش هزینه های ساخت و ساز می شود، قیمت زمین است. این هزینه، تا حدود زیادی به محل قرارگیری زمین و دسترسی آن بستگی دارد. اما کسانی که قصد بازسازی ملک و تبدیل آن به آپارتمان های چند واحدی را دارند، به طور قابل توجهی هزینه های کمتری را پرداخت خواهند کرد.

مصالح ساختمانی و متریال استفاده‌ شده

با توجه به متراژ ساختمان و همچنین تعداد واحدهای آن، شما به مصالح ساختمانی مختلفی نیاز دارید. امروزه قیمت آهن‌، دارای نوسانات زیادی است؛ به‌همین دلیل باید از قیمت روز مقاطع مطلع باشید تا بتوانید در بهترین زمان ممکن خرید خود را انجام دهید.

علاوه بر مقاطع فولادی، سیمان و گچ نیز از مصالح ضروری برای ساخت آپارتمان شمرده می‌شوند. حدودا هزینه سیمان مصرفی به ازای هر متر مربع بین ۸۶ هزار تا ۲۱۷ هزار تومان و هزینه گچ مصرفی حدودی بین ۶۴ هزار تا ۷۷ هزار تومان است. از این مصالح در مراحل مختلف از جمله سفت کاری، نازک کاری، ساخت تاسیسات و … استفاده می شود.

علاوه بر سیمان و گچ، میلگرد، تیرآهن و ورق فولادی هم در ساخت بنا استفاده می شود. مقدار میلگرد مصرفی ساختمان بر اساس تعداد طبقات و نوع سازه تغییر می کند. به طور کلی، مقدار میلگرد مصرفی ساختمان های بتنی برای هر متر مربع، حدود 35 تا 45 کیلوگرم است. این مقدار در سازه های فولادی به 45 تا 55 کیلوگرم می رسد. با اطلاع از این موارد و همچنین قیمت روز مقاطع فولادی، می توانید برآوردی از هزینه اسکلت بتنی یا فلزی داشته باشید.

نکته بعد، مقدار تیرآهن مصرفی ساختمان است. بر این اساس، در هر متر مربع سازه اسکلت فولادی به حدود 40 تا 70 کیلوگرم تیر نیاز است. اما برای ساخت یک سازه با اسکلت بتنی، تیرآهن مورد نیاز به 35 تا 60 کیلوگرم در هر متر مربع کاهش می یابد.

مورد دیگری که در سازه ها استفاده می شود، ورق فولادی است. از ورق بیشتر برای مقاوم سازی بخش های مختلف و همچنین به کارگیری روش های معماری نوین (سازه هایی با وزن کمتر اما مقاومت بیشتر) استفاده می شود. بنابراین، مقدار ورق مصرفی ساختمان به عواملی همچون پلان معماری سازه، تعداد طبقات و … بستگی دارد.

هزینه ساخت مسکن

هزینه‌ های دکوراسیون نمای آپارتمان

از دیگر عوامل تاثیرگذار در هزینه ساخت آپارتمان، هزینه نمای ساختمان است. از جمله اجرای داربست، دستمزد کارگران و … در قیمت نهایی سازه تاثیرگذار هستند. اینکه نمایی ساده،‌ مدرن یا باشکوه داشته باشید، به انتخاب شما بستگی دارد. هزینه هر کدام از این نماها با یکدیگر متفاوت است و هزینه ساخت آپارتمان را تغییر می دهد.

هزینه آرماتوربندی سازه

هزینه آرماتور بندی که برای سازه در نظر گرفته می‌شود به عواملی مانند وزن میلگرد، نحوه بتن ریزی، هزینه کارگران، دستمزد کارگران و … بستگی دارد. پس از محاسبه مقدار میلگرد مصرفی ساختمان و اطلاع از قیمت روز آن، می‌ توانید برآوردی از هزینه آرماتور بندی داشته باشید.

تعداد طبقات سازه

عامل دیگری که نقش مهمی در هزینه نهایی ساخت آپارتمان دارد، تعداد طبقات سازه است. به هر اندازه که تعداد سقف های ساختمان بیشتر باشند، تاثیر طبقات روی هزینه ساخت خانه به ازای هر متر مربع افزایش خواهد یافت. اگر تعداد طبقات سازه زیاد باشد و به‌ نوعی، قصد ساخت سازه‌ ای مرتفع را دارید، لازم است که امکانات بیشتری مانند پمپ آب قوی، آسانسورهای خاص، روشنایی بهینه، تهویه و … را برای آن در نظر بگیرید.

همچنین با افزایش تعداد طبقات، پلان معماری هم تغییر می کند. در نتیجه، اقدامات و مصالح لازم برای مقاوم سازی آپارتمان تغییر می کند. تمام این موارد، به طور مستقیم روی هزینه تمام شده بنا تاثیر می گذارد.

قیمت تمام‌ شده اسکلت ساختمان

روند افزایش قیمت آهن‌ آلات در طی سال‌ های اخیر، از دلایلی است که باعث شده تا بسیاری از سازندگان به ‌دلیل کاهش مصرف مقاطع فولادی، به فکر ساخت سازه‌‌ های بتنی باشند. البته زمان ساخت سازه بتنی از سازه فولادی بیشتر است و بازگشت سرمایه در چنین پروژه‌ هایی دیرتر اتفاق می‌ افتاد. در مجموع، دستمزد سازه بتنی در سال ۱۴۰۲ به صورت تقریبی به شرح زیر است:

 • اجرای سقف و ستون بتن آرمه با احتساب هزینه دستمزد و مصالح به کارگرفته‌ شده، ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان یا ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.
 • اجرای سفت‌ کاری ساختمان با برآورد دستمزد نیروها و هزینه مصالح، ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان یا ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.
 • اجرای نازک‌ کاری با احتساب مصالح و دستمزدها فعالیت های انجام‌شده، از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

هزینه اجرای مراحل نازک‌ کاری و سفت‌ کاری در سازه بتنی، با سازه فلزی تفاوت چندانی ندارد؛ اما اجرای هر متر مربع از سقف و ستون فلزی هزینه بیشتری را در پی دارد. این کار چیزی در حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار یا ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تخمین زده شده است.

هزینه‌ های پیش‌ بینی‌ نشده

علاوه بر موارد ذکر شده، عوامل دیگری نیز می‌ توانند در هزینه ساخت آپارتمان تاثیرگذار باشند. برخی از هزینه‌ های پیش‌ بینی ‌نشده عبارتند از اجرای کانکس، دستمزد پرسنل، داربست و … گاهی در محاسبات به چشم نمی آید. در صورتی که با در نظر گرفتن تمام این موارد، می توان برآورد دقیق تری از هزینه های ساخت و ساز داشت و بودجه لازم را بهتر مدیریت کرد.

قیمت ساخت آپارتمان

تحلیل بازار مسکن

هزینه ساخت مسکن تا حدودی به وضعیت این بازار هم بستگی دارد. معمولا زمانی که رونق در این بازار وجود دارد، تقاضا برای محصولات فولادی افزایش می یابد. این موضوع، می تواند موجب افزایش هزینه ساخت مسکن شود. اما در طرف مقابل، برخی از هزینه های ساخت و ساز تعدیل می شود.

اما اگر بخواهیم تحلیلی از وضعیت فعلی بازار مسکن داشته باشیم، می توان شرایط آن را در یک کلمه خلاصه کرد؛ رکود. این روزها کمتر کسی پیدا می شود که به ساخت و ساز یا بازسازی سازه اقدام کند. این موضوع، روی سایر بازارها همچون صنعت فولاد هم اثر گذاشته و تقاضا در این بازار را هم به شدت کاهش داده است. نتیجه تمام این اتفاقات، این است که هزینه ساخت آپارتمان از صرفه اقتصادی خارج شده تا شرایط بیش از پیش پیچیده شود.

به طور کلی، هزینه ساخت آپارتمان به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این موارد، می توان به مقدار میلگرد مصرفی ساختمان، هزینه اسکلت بتنی یا فولادی، تعداد طبقات و مجوزهای لازم اشاره کرد. در این مطلب، تلاش کردیم تا بر اساس نرخ های اعلامی در نیمه دوم سال 1402، هزینه ساخت مسکن را بررسی کنیم. امیدواریم نکات ذکر شده، برای شما مفید باشد.

چه عواملی در ساخت هزینه آپارتمان تاثیرگذار هستند؟

عوامل مختلفی مانند قیمت زمین، تعداد طبقات سازه، هزینه آرماتوربندی، هزینه پروانه ساخت و بسیاری از موارد دیگر در هزینه ساخت آپارتمان تاثیر دارند.

ساده‌ ترین روش محاسبه هزینه ساختمان چیست؟

ساده‌ترین روش برای برآورد هزینه این است که متراژ محاسبه شده ساختمان را در هزینه متوسط به ازای هر متر مربع ساختمان ضرب کنید تا هزینه حدودی ساخت ساختمان به دست آید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 نظرات
 1. حامد می گوید

  سلام طبقه سوم با 84متر زیر بنا میخواستم بسازم صفر تا صد چقدر هزینه داره اعم از صفر کاری و نازک کاری مصالح و کارگر و بنا به عهده پیمانکار به نوعی منظور من کلیدی هست

 2. معصومه‌ می گوید

  سلام‌،یه‌نفربه‌من بگه برای ساخت یک خانه دوبله یاسین پارکینگ بالا خونه با سازه های بتنیومیلگرد متراژ صد مت هست حسب کنه چقر پول لازم هست البته زمین دارم زمن رو حساب نکنید فقط زودتر بگید

  1. اصفهان آهن می گوید

   سلام
   سوال شما خیلی کلیه میشه اطلاعات بیشتری بدید

  2. معمار می گوید

   سلام حدود یک میلیارد و صد بستگی به نوع ساخت و مصالح و بزرگی یا کوچکی حیاط

 3. امین اسلامی می گوید

  این قیمتا مربوط به کی میشه؟ با تغییر قیمت دلار و اینا، عوض نشده؟

  1. اصفهان آهن می گوید

   سلام دوست عزیز
   این قیمت ها مربوط به نیمه اول سال 1402 هست ما سعی داریم به روز ترین قیمت ها را خدمت شما ارائه کنیم اما همونطور که می دونید این قیمت ها تغییرات زیادی داشته

 4. رضا نعمتی می گوید

  سلام
  میخواستم بدونم این هزینه ساختی که اعلام کردین برای هرمتر مربع آپارتمان خالص که میشه فروخت در نظر گرفته شده یا متر مربع کلی ناخالص با مشاعات هستش.مثلا با پارکینگو راهپله 2000 متر بنا داریم باید 2000 مترو در هزینه اعلامی شما ضرب کنیم به عنوان هزینه ساخت یا 1700 متر بنای خالص رو.

  1. اصفهان آهن می گوید

   سلام و احترام
   در اولین قدم در نظر داشته باشید این قیمت ها تغییراتی داشته اند اما ما سعی کردیم مقاله را به روز نگه داریم!
   همچنین این هزینه ها همان چیزی هستند که دولت به آن اشاره کرده + نظر کلی بازار پس مشاعات کمتر پرداخته شده.

 5. صادق رضوانی می گوید

  داداش به نظر من کلا تو فکر ساخت و ساز نباش با این اوضاع الان صرفه نداره غزه از اون ور مسئول خودمون از این ور

 6. علی احمدی می گوید

  مقاله جالبی بود. من خودم هم قصد دارم یک آپارتمان در اصفهان بسازم و از این مطالب بهره زیادی بردم. به نظرم اگر بازار مسکن رویایی شود، اصفهان یکی از بهترین شهرها برای سرمایه گذاری است. ممنون از اینکه این مقاله را به اشتراک گذاشتید.

  1. اصفهان آهن می گوید

   سلام
   با توجه به تغییرات و تصمیمات شاید بشه به بازار مسکن امیدوار شد البته اگه اجازه بدن!

  2. ارش می گوید

   با توجه به بحران کم آبی و فرونشست و منطقه کویری … قطعا اصفهان میتونه جزو بدترین انتخاب ها باشه !!

 7. mahsa rahnamaei می گوید

  سلام ممنون از اطلاعات بسیار خوبی که دادین، فقط می خواستم بدونم که چطور میشه این هزینه های ساختمان سازی رو کاهش داد؟ اگه راهکاری داره ممنون میشم کمکم کنید

  1. اصفهان آهن می گوید

   سلام!
   راهکارهای بسیاری برای کاهش هزینه ساخت خانه وجود داره اما مهم اینه که این راهکارها ایمن باشند. برای مثال میشه از تعداد کمتر میلگرد در سازه استفاده کرد؛ اما این کار ایمنی سازه رو به خطر میندازه. بهترین راه تهیه مصالح از کارخانه های نزدیک تر و بنگاه های قابل اعتماد هست.

 8. رسول می گوید

  آخه زمین تو هر شهری حتی هر منطقه ای متفاوته پس بهتره هزینه هر متر ساختمان بدون محاسبه ی قیمت زمین رو محاسبه کنید

 9. رسول می گوید

  سلام این هزینه برای هر متر ایا زمین هم حساب شده یا فقط مصالح و دستمزد بنا و کارگر اینا هست. اگه زمین حساب شده بدون محاسبه قیمت زمین، هر متر ساخت ساختمان چقدر هزینه خواهد داشت؟

  1. esfahanahanAdmin می گوید

   درود دوست عزیز
   با توجه به تفاوت قیمت زمین در مناطق مختلف این قیمت در این محاسبات لحاظ نشده است.