هزینه ساخت آپارتمان در سال 1401

ساخت آپارتمان از گذشته تاکنون یکی از حوزه‌هایی بوده‌است که همیشه افراد به آن فکر می‌کنند. در طول این سال‌ها ساخت سازه با تقاضای زیادی روبرو بوده‌است و عوامل مختلفی در این قضیه تأثیرگذار هستند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد بررسی هزینه ساخت آپارتمان در سال 1401 صحبت کنیم. اگر قصد دارید در سال پیش رو، یک آپارتمان بسازید و می‌خواهید برآوردی از هزینه‌ها بدانید، حتماً تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

فایل صوتی این مطلب

هزینه ساخت هر مترمربع ساختمان

بررسی هزینه ساخت هر مترمربع به دلیل نوسانات قیمت مقاطع فولادی، کار ساده و راحتی نیست؛ چراکه هر روز یا در طول هفته دائما شاهد نوسانات قیمت هستیم. به گزارش شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی کشور، هزینه ساخت هر مترمربع ساختمان در سال 1401 طبق موارد زیر است.

 • ساختمان‌های یک و دوطبقه: متری 6 میلیون و 237 هزار تومان
 • ساختمان‌های 3 تا 5 طبقه: متری 7 میلیون و 170 هزار تومان
 • ساختمان‌های 6 و 7 طبقه: متری 8 میلیون و 215 هزار تومان
 • ساختمان‌های 8 تا 10 طبقه: متری 9 میلیون و 234 هزار تومان
 • ساختمان‌های 11 و 12 طبقه: متری 9 میلیون و 717 هزار تومان
 • ساختمان‌های 13 تا 15 طبقه: متری 10 میلیون و 717 هزار تومان
 • ساختمان‌های 16 طبقه به بالا: متری 11 میلیون و 54 هزار تومان

دقت داشته‌باشید که این ارقام حدودی هستند و نمی‌توان هزینه‌ها را به‌صورت دقیق برآورد کرد.)

برخلاف ساختمان‌های چندطبقه که از فولاد و بتن ساخته می‌شوند، برای ساخت خانه‌های دوبلکس، هزینه کمتری نسبت به سازه‌های چندطبقه پرداخت می‌کنید.

هزینه ساخت آپارتمان

عوامل تأثیرگذار بر هزینه ساخت آپارتمان

عوامل مختلفی در قیمت نهایی ساخت آپارتمان تاثیر دارند؛ از قیمت میلگرد گرفته تا قیمت تیرآهن و بسیاری از مصالح فولادی دیگر. علاوه بر این، قیمت زمین، قیمت تمام‌شده اسکلت، هزینه اخذ جواز کسب و بسیاری از موارد دیگر در این قضیه تأثیرگذار هستند.

هزینه اخذ جواز کسب؛ طولانی‌ترین مرحله ساخت‌وساز

این مرحله از ساخت سازه، طولانی و مقداری هم هزینه‌براست؛ اما در هرصورت مهم‌ترین موردی است که باید انجام شود تا بتوانید برآورد دقیقی از هزینه‌ها داشته‌باشید.

برای انجام این کار، باید مدارک خود را مانند سند مالکیت، کارت شناسایی مالک زمین و فیش پرداخت عوارض را به شهرداری منطقه سازه موردنظر ببرید تا بازرس، آن‌ها را بررسی کند. در صورت تایید بازرس، باید یک مهندس پروژه و طراح ساختمان استخدام کنید. بعدازاینکه نقشه سازه، توسط مهندس ناظر آماده شد، باید نقشه را به همراه برگه تعهد محاسبات، تعهد کارفرما و… به شهرداری تحویل دهید تا بتوانید جواز کسب را دریافت کنید.

قیمت زمین

قیمت زمین، یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در این زمینه است که به منطقه و متراژ موردنظر بستگی دارد. همان‌طور که می‌دانید هزینه ساخت آپارتمان در بالا شهر، از پایین شهر بیشتر است. علاوه بر این، فاصله زمین از مدرسه، ایستگاه مترو و بسیاری از امکانات شهری دیگر، در این قضیه تأثیرگذار هستند.

مصالح ساختمانی و متریال استفاده‌ شده

با توجه به متراژ ساختمان و همچنین تعداد واحدهای آن، شما به مصالح ساختمانی مختلفی نیاز دارید. امروزه قیمت آهن‌، دارای نوسانات زیادی است؛ به‌همین دلیل باید از قیمت روز مقاطع اطلاع ‌داشته‌باشید تا بتوانید در بهترین زمان ممکن خرید خود را انجام دهید.

به غیر از مقاطع فولادی، سیمان و گچ هم برای ساخت یک آپارتمان ضروری هستند. هزینه سیمان مصرفی به ازای هر مترمربع 86,000 تا 217,000 تومان است و هزینه گچ مصرفی هم بین 64,000 تا 77,000 تومان می‌باشد.

مصالح ساختمانی

در نظر داشته‌باشید که تمامی کالاهایی که در مراحل سفت‌کاری، تاسیسات و نازک‌کاری استفاده می‌شوند، جزء متریال برای ساخت آپارتمان هستند.

هزینه‌ های دکوراسیون نمای آپارتمان

یکی دیگر از مواردی که باید مدنظر داشته‌باشید هزینه نمای ساختمان است. هزینه‌های مربوط به اجرای داربست، دستمزد کارگران و بسیاری از عوامل دیگر، در قیمت نهایی نمای سازه تأثیرگذار هستند. انتخاب با شماست؛ می‌توانید نمای ساده یا نمای مدرن و باشکوه انتخاب کنید؛ که در این صورت باید هزینه بیشتری هم بپردازید.

هزینه آرماتوربندی سازه

هزینه آرماتوربندی که برای سازه درنظر گرفته می‌شود به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

 • وزن میلگرد
 • نحوه بتن‌ریزی
 • هزینه کارگران
 • دستمزد کارگران و…

بعد از برآورد قیمت میلگرد، می‌توانید به‌صورت دقیق برآورد داشته‌باشید که هزینه آرماتوربندی چقدر می‌شود. برای این‌منظور می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت با کارشناسان ما تماس بگیرید تا راهنمایی‌های لازم را در اختیار شما قرار دهند.

تعداد طبقات سازه

تعداد طبقات هم در هزینه ساخت آپارتمان تاثیرگذار هستند. همان‌طور که می‌دانید به هراندازه که تعداد طبقات ساختمان بیشتر باشد، هزینه به ازای هرمترمربع بیشتر خواهدشد. اگر تعداد طبقات زیاد باشد و به‌نوعی شما بخواهید یک ساختمان بلند بسازید، لازم است که امکانات بیشتری را مانند پمپ آب قوی، آسانسورهای خاص، روشنایی خاص، تهویه و …برای آن در نظر بگیرید.

هرچقدر که ارتفاع ساختمان زیادتر شود، نیاز به این امکانات هم بیشتر می‌شود.

قیمت تمام‌ شده اسکلت ساختمان

قیمت آهن‌آلات، طی سال‌های اخیر، روند افزایشی داشته‌ و این موضوع باعث‌شده‌است که بسیاری از سازندگان، به فکر ساخت سازه بتنی باشند که بتوانند از مقاطع فولادی کمتری استفاده کنند. ساخت سازه بتنی از سازه فولادی بیشتر طول می‌کشد و حتی بازگشت سرمایه در چنین پروژه‌هایی، دیرتر اتفاق بیفتد. دستمزد سزه بتنی در سال 1401 به شرح زیر است:

قیمت تمام شده اسکلت ساختمان
 • اجرای سقف و ستون بتن آرمه با احتساب هزینه دستمزد و مصالح به کارگرفته‌شده: 2میلیون و 500 هزار تومان یا 3 میلیون و 200 هزار تومان است.
 • اجرای سفت‌کاری ساختمان با برآورد دستمزد نیروها و هزینه مصالح: 3 میلیون و 500 هزار تومان یا 4 میلیون و 800 هزار تومان.
 • اجرای نازک‌کاری با احتساب مصالح و دستمزدهای انجام‌شده: از 2 میلیون و 500 هزار تومان

یک نکته: هزینه اجرای مراحل نازک‌کاری و سفت‌کاری در سازه بتنی، با سازه بتنی تفاوت چندانی ندارد؛ اما هزینه اجرای هر مترمربع سقف و ستون فلزی بیشتر است و چیزی حدود 2 میلیون و 500 هزار تن و 3 میلیون و 600 هزار تومان تخمین ‌زده‌شده‌است.

هزینه‌ های پیش‌بینی‌ نشده

به‌غیر از این مواردگفته‌شده، بسیاری از عوامل دیگر می‌توانند در قیمت نهایی هزینه ساخت آپارتمان تأثیرگذار باشند. برخی از هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده مانند اجرای کانکس، دستمزد پرسنل، داربست را هم برای انجام این کار مدنظر قراردهید.

جمع بندی

در این مقاله، هزینه‌ ساخت آپارتمان را مدنظر قرار دهیم و به بررسی عوامل تأثیرگذار درباره این موضوع پرداختیم. طبق گفته شورای مرکزی نظام‌مهندسی کشور،هزینه ساختمان‌های یک و دوطبقه، متری 6 میلیون و 237 هزار تومان و هزینه ساختمان‌های 3 تا 5 طبقه، متری 7 میلیون و 170 هزار تومان است. به‌غیر از تمام مواردی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، در برخی از موارد، باید هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده را هم مدنظر داشته‌باشید و برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید تا عملیات ساخت‌وساز شما به تعویق نیفتد.

سوالات متداول

چه عواملی در ساخت هزینه آپارتمان تاثیرگذار هستند؟

عوامل مختلفی مانند قیمت زمین، تعداد طبقات سازه، هزینه آرماتوربندی، هزینه جواز کسب و بسیاری از موارد دیگر در هزینه ساخت آپارتمان تاثیر دارند.

ساده‌ترین روش محاسبه هزینه ساختمان چیست؟

ساده‌ترین روش برای برآورد هزینه این است که ابعاد پیشنهادی ساختمان را در هزینه متوسط به ازای هرمترمربع ساختمان ضرب کنید.


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.