بهترین کارخانه‎ های تولید تیرآهن در ایران

5/5 - (1 امتیاز)
5/5 - (1 امتیاز)

تیرآهن به عنوان یکی از مقاطع فولادی در صنعت و ساختمان‌سازی کاربردهای فراوانی دارد. کارخانه‌های تولید‌کننده‌ی تیرآهن از مهمترین واحدهای صنعتی تولیدی در کشور به حساب می‌آیند. کارخانه‌های زیادی در ایران به عنوان تولید‌کننده‌ی این مقطع فولادی فعالیت دارند که در ادامه به معرفی بهترین کارخانه‎ های تولید تیرآهن می‌پردازیم.

فایل صوتی مطلب

فایل صوتی زیر برای آن دسته از مخاطبین مجموعه اصفهان آهن تهیه شده است که فرصت کافی برای مطالعه این مطلب نداشته و یا تمایل دارند در هنگام مطالعه به فایل صوتی مطلب نیز گوش دهند.

بهترین کارخانه‌های تولید تیرآهن

در ادامه به معرفی بهترین کارخانه‌های تولید‌کننده‌ی تیرآهن می‌پردازیم:

شرکت ذوب آهن اصفهان

کارخانه-ذ.وب-آهن-اصفهان
کارخانه-ذ.وب-آهن-اصفهان

کارخانه‌ی ذوب آهن اصفهان از شناخته‌ترین تولید‌کنندگان این مقطع فولادی است. بسیاری از افرادی که در حوزه‌های صنعتی یا ساختمانی فعالیت دارند، کیفیت محصولات این شرکت را تایید می‌کنند. تولید باکیفیت و بر اساس جدول استاندارد اشتال، این شرکت را به عنوان بهترین عرضه‌کننده‌ی محصولات فولادی اعم از تیرآهن تبدیل کرده است.

شرکت ذوب آهن اصفهان، تیرآهن را در انواع مختلف تیرآهن بال‌نیم‌پهن موازی (IPE)، تیرآهن هاش بال‌پهن (IPB)، و تیرآهن بال‌باریک شیب‌دار (IPN) به بازار عرضه می‌کند.  این کارخانه، تیرآهن‌های 14،12، 16، 18، 20 ،22، 24، 27 و 30 را تولید می‌کند.

حتما بخوانید: قیمت تیرآهن

کارخانه جهان فولاد غرب (کرمانشاه)

کارخانه‌ی جهان فولاد غرب در سال 1387 در 35 کیلومتری جاده هرسین کرمانشاه تاسیس شد. هدف کارخانه‌ی جهان فولاد غرب، تولید تیرآهن، نبشی و ناودانی با ظرفیت 300 هزار تُن در سال است. محصولات تولیدی این کارخانه شامل تیرآهن، نبشی و ناودانی و میلگرد است. تیرآهن‌های عرضه‌شده در این کارخانه در دو نوع تیرآهن نیم‌پهن IPE و تیرآهن عریض IPB تولید و روانه‌ی بازار می‌شوند.

تیرآهن‌های نیم‌پهن IPE جهان فولاد غرب در سایز 80 تا 200 میلمتر و طول استاندارد 8 تا 18 متر هستند که معمولاً در پروژه‎‌‎های عمرانی دارای کاربردهای وسیعی هستند.

تولید تیرآهن در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های زیادی همراه بوده است و خوشبختانه در کشور ما کارخانه‌های متعددی در زمینه‌ی تولید تیرآهن فعالیت دارند؛ بسیاری از کاربران و مصرف‌کنندگان مقاطع فولادی با اطلاع از تولید‌کنندگان این محصول می‌توانند انتخاب صحیحی برای نیاز خود داشته باشند.

تیرآهن پروفیل صنعت ماهان

کارخانه-تیرآهن
کارخانه-تیرآهن

تیرآهن پروفیل صنعت ماهان هم در دسته‌بندی کارخانه‌های تولید‌کننده‌ی تیرآهن قرار دارد. این شرکت در سال 1389 در ایران تاسیس شد و در حال حاضر در تهران جاده‌ی خاوران قرار دارد. کارخانه‌های صنعت ماهان محصولاتی شامل تیرآهن 14، 16 و 18 تولید می‌کند.

تیرآهن ظفر بناب

مجتمع ظفر بناب یکی از مجهزترین شرکت‌ها در زمینه‌ی انواع مقاطع فولادی است. این واحد فولادی از سال 86 به بهره‌داری رسید. تیرآهن ظفر بناب در دو نوع IPE و INP و در سایزهای 27-12 تولید و روانه‌ی بازار می‌گردد. وزن تیرآهن 14 ظفر بناب برای هر شاخه‌ی 12 متری،155 کیلوگرم می‌باشد. از مهمترین کاربردهای این محصول می‌توان به پل‌های لانه زنبوری، سازه‌های سنگین و پوشش سقف‌ها اشاره کرد.

شرکت فولاد خوزستان

شرکت فولاد خوزستان بعد از ذوب آهن در رده‌ی دوم، به عنوان بزرگترین تولید‌کننده‌ی فولاد خام کشور به حساب می‌آید. این کارخانه در نزدیکی شهر اهواز قرار دارد و تولید تیرآهن 14 و 16 اهواز از عمده محصولات تولیدی این کارخانه است.

کارخانه آریان فولاد

شرکت نورد آریان فولاد یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مقاطع فولادی در شهرستان بوئین زهرا است که در سال 1385 تاسیس گردید. این شرکت علاوه بر تولید میلگرد و نبشی و ناودانی در زمینه‌ی تولید تیرآهن هم فعالیت دارد. تیرآهن‌های 16، 18، 20، 22، 24 و 27 از محصولات تولیدی این کارخانه هستند.برای خیلی از افراد، انتخاب بهترین نوع تیرآهن دغدغه‌ی مهمی است. به این منظور می‌توانید مطلب «بهترین نوع تیرآهن در بازار ایران» را بخوانید.

کارخانه فولاد ناب تبریز

کارخانه‌ی فولاد ناب تبریز در شهر تبریز در سال 1382 تاسیس شد. انواع مقاطع فولادی تولید‌شده در این کارخانه نظیر نبشی، ناودانی و انواع تیرآهن‌های سبک، سنگین و نیمه‌سنگین بر اساس استانداردهای ملی و جهانی است. انواع تیرآهن‌های تولید‌شده در این کارخانه عبارتند از:

  • استاندارد تحویل ISIRI 16348
  • استاندارد تحویل ISIRI 1791
  • استاندارد تحویل DIN EN 10056-1 1998
  • استاندارد تحویل GOST 85101986

کارخانه فولاد البرز ایرانیان (فایکو)

کارخانه تولیدی تیرآهن
کارخانه تولیدی تیرآهن

کارخانه‌ی فولاد البرز ایرانیان که در بازار فولاد با نام «فایکو» شناخته می‌شود به عنوان یکی از شرکت‌های تولید‌کننده‌ی تیرآهن است که در سال 1393 در شهر ساری تاسیس شد. فولاد فایکو دارای واحدهای کنترل کیفیت در بخش‌های مختلف تولیدی است. این شرکت کیفیت محصولات تولیدی خود را از لحاظ ترکیبات مکانیکی، شیمیایی و غیره مورد بررسی قرار می‌دهد و از تولیدکنندگان اختصاصی تیرهای IPN و همچنین IPE در سایزهای 14، 16 و 20 است.

کارخانه کوثر اهواز

خط تولید تیرآهن این کارخانه در سال 1351 راه‌اندازی شد. تیرآهن‌های این کارخانه شامل موارد زیر است:

  • تیرآهن‌های بال‌نیم‌پهن موازی
  • تیرآهن‌های بال‌نیم‌پهن موازی نیمه‌سبک
  • تیرآهن بال‌موازی (IPE) با اندازه‌ی بال ۱۲۰ و ۱۴۰ میلی‌متری و جان ۱۲ متری
  • تیرآهن بال‌باریک شیب‌دار (IPN) با اندازه‌ی بال ۱۲۰ تا ۲۰۰ میلی‌متری و جان ۶، ۹ و ۱۲ متری

برای اطلاع از محاسبه وزن تیرآهن و همچنین جدول اشتال تیرآهن می‌توانید به دو لینک زیر مراجعه کنید.

محاسبه وزن تیرآهن

جدول اشتال تیرآهن

دریافت آخرین قیمت تیرآهن

نتیجه‌گیری نهایی

همان طور که گفته شد، کارخانه‌های متعددی در ایران در زمینه‌ی تولید تیرآهن فعالیت دارند که بهترینِ آن‌ها ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان، آرین، بناب، فایکو و یزد می‌باشد. با این وجود می‌توان گفت که ایران از نظر تولید تیرآهن به مرحله‌ی خودکفایی رسیده و حتی صادرات این مقطع فولادی را به سایر کشورهای جهان انجام می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.