بهترین کارخانه‎ های تولید تیرآهن در ایران

کارخانه‌های تولید‌کننده‌ی تیرآهن از مهمترین واحدهای صنعتی تولیدی در کشور به حساب می‌آیند. کارخانه‌های زیادی در ایران به عنوان تولید‌کننده‌ی این مقطع فولادی فعالیت دارند که در ادامه به معرفی بهترین کارخانه‎ های تولید تیرآهن در ایران می‌پردازیم. اگر می‌خواهید در این باره چیزی بدانید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

قیمت تیرآهن در برخی از کارخانه‌های تولیدی بیشتر است؛ چرا که این کارخانه‌ها، کیفیت بهتری برای محصولات خود در نظر می‌گیرند؛ به‌همین دلیل هم قیمت بالاتری نسبت به سایرکارخانه‌ها دارند.

فایل صوتی بهترین کارخانه‎ های تولید تیرآهن در ایران

فایل صوتی زیر در مورد بهترین کارخانه‎ های تولید تیرآهن در ایران، برای آن دسته از مخاطبین مجموعه اصفهان آهن تهیه شده است که فرصت کافی برای مطالعه این مطلب نداشته و یا تمایل دارند در هنگام مطالعه به فایل صوتی مطلب نیز گوش دهند.

بهترین کارخانه‎ های تولید تیرآهن در ایران کدام‌اند؟

کارخانه‌های بسیاری در ایران در زمینه تولید تیرآهن فعالیت دارند که هرکدام محصولاتی با کیفیت و ویژگی‌های مختلفی تولید و روانه‌ی بازار فولاد می‌کنند. در ادامه به معرفی بهترین کارخانه‌های تولید‌کننده‌ی تیرآهن می‌پردازیم.

1. شرکت ذوب آهن اصفهان

کارخانه‌ی ذوب آهن اصفهان از شناخته‌ترین تولید‌کنندگان این مقطع فولادی است و به‌نوعی، از بهترین کارخانه‎ های تولید تیرآهن در ایران است. بسیاری از افرادی که در حوزه‌های صنعتی یا ساختمانی فعالیت دارند، کیفیت این محصول را تایید می‌کنند. تولید باکیفیت و بر اساس جدول استاندارد اشتال، این شرکت را به عنوان بهترین عرضه‌کننده‌ی محصولات فولادی تبدیل کرده است؛ به همین دلیل هم قیمت تیرآهن ذوب آهن برای بسیاری از افراد فعال در حوزه آهن آلات مهم است.

بهترین کارخانه‎ های تولید تیرآهن

شرکت ذوب آهن اصفهان، این محصول را در انواع مختلفبال‌نیم‌پهن موازی (IPE)، هاش بال‌پهن (IPB)، و بال‌باریک شیب‌دار (IPN) به بازار عرضه می‌کند.  این کارخانه، تیرآهن‌هایی با سایزهای 14،12، 16، 18، 20 ،22، 24، 27 و 30 را تولید می‌کند.

2. کارخانه جهان فولاد غرب (کرمانشاه)

کارخانه‌ی جهان فولاد غرب در سال 1387 در 35 کیلومتری جاده هرسین کرمانشاه تاسیس شد. هدف کارخانه‌ی جهان فولاد غرب، تولید تیرآهن، نبشی و ناودانی با ظرفیت 300 هزار تن در سال است. محصولات عرضه‌شده در این کارخانه در دو نوع نیم‌پهن IPE و ریض IPB تولید و روانه‌ی بازار می‌شوند و به‌عنوان یکی دیگر از بهترین کارخانه‎ های تولید تیرآهن در ایران شناخته می‌شود.

محصولات نیم‌پهن IPE جهان فولاد غرب در سایز 80 تا 200 میلمتر و طول استاندارد 8 تا 18 متر هستند، که معمولاً در پروژه‎‌‎های عمرانی دارای کاربردهای وسیعی هستند.

تولید تیرآهن در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های زیادی همراه بوده است و خوشبختانه در کشور ما کارخانه‌های متعددی در زمینه‌ی تولید این محصول فعالیت دارند؛ بسیاری از کاربران و مصرف‌کنندگان مقاطع فولادی با اطلاع از تولید‌کنندگان این محصول، می‌توانند انتخاب صحیحی برای نیاز خود داشته باشند.

3. تیرآهن پروفیل صنعت ماهان

این کارخانه هم در دسته‌بندی کارخانه‌های تولید‌کننده‌ی تیرآهن قرار دارد. این شرکت در سال 1389 در ایران تاسیس شد و در حال حاضر در تهران جاده‌ی خاوران قرار دارد. کارخانه‌ی صنعت ماهان محصولاتی شامل تیرآهن 14، 16 و 18 تولید می‌کند.

4. تیرآهن ظفر بناب

مجتمع ظفر بناب یکی از مجهزترین شرکت‌ها در زمینه‌ی انواع مقاطع فولادی است. این واحد فولادی از سال 86 به بهره‌داری رسید. تیرآهن ظفر بناب در دو نوع IPE و INP و در سایزهای 27-12 تولید و روانه‌ی بازار می‌گردد. وزن سایز 14 این محصول، برای هر شاخه‌ی 12 متری، 155 کیلوگرم می‌باشد. از مهمترین کاربردهای این محصول می‌توان به پل‌های لانه زنبوری، سازه‌های سنگین و پوشش سقف‌ها اشاره کرد.

تیرآهن ظفر بناب

5. شرکت فولاد خوزستان

شرکت فولاد خوزستان بعد از ذوب آهن در رده‌ی دوم، به عنوان بزرگترین تولید‌کننده‌ی فولاد خام کشور به حساب می‌آید. این کارخانه در نزدیکی شهر اهواز قرار دارد و تولید تیرآهن 14 و 16 اهواز از عمده محصولات تولیدی این کارخانه است.

6. کارخانه آریان فولاد

شرکت نورد آریان فولاد یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مقاطع فولادی در شهرستان بوئین زهرا است که در سال 1385 تاسیس گردید. این شرکت علاوه بر تولید میلگرد و نبشی و ناودانی در زمینه‌ی تولید تیرآهن هم فعالیت دارد.

کارخانه آریان فولاد
کارخانه آریان فولاد

7. کارخانه کوثر اهواز

خط تولید تیرآهن این کارخانه در سال 1351 راه‌اندازی شد و انواع محصولات  این کارخانه شامل موارد زیر است:

  •  بال‌نیم‌پهن موازی
  • بال‌نیم‌پهن موازی نیمه‌سبک
  • بال‌موازی (IPE) با اندازه‌ی بال ۱۲۰ و ۱۴۰ میلی‌متری و جان ۱۲ متری
  • بال‌باریک شیب‌دار (IPN) با اندازه‌ی بال ۱۲۰ تا ۲۰۰ میلی‌متری و جان ۶، ۹ و ۱۲ متری

این شرکت کیفیت محصولات تولیدی خود را از لحاظ ترکیبات مکانیکی، شیمیایی و غیره مورد بررسی قرار می‌دهد و از تولیدکنندگان اختصاصی تیرهای IPN و همچنین IPE در سایزهای 14، 16 و 20 است.

نتیجه‌گیری نهایی

در این مطلب در مورد بهترین کارخانه‎ های تولید تیرآهن در ایران صحبت شد. همان طور که گفته شد، کارخانه‌های متعددی در ایران در زمینه‌ی تولید تیرآهن فعالیت دارند که بهترینِ آن‌ها ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان، آریان، ظفر بناب، فایکو و یزد می‌باشد. با این وجود می‌توان گفت که ایران از نظر تولید این محصول، به مرحله‌ی خودکفایی رسیده و حتی صادرات این مقطع فولادی را به سایر کشورهای جهان انجام می‌دهد.

سوالات متداول

بهترین کارخانه‎ های تولید تیرآهن در ایران کدام‌اند؟

کارخانه ذوب آهن، جهان فولاد غرب، پروفیل صنعت ماهان، آریان فولاد و همچنین کوثر اهواز از بهترین کارخانه‌های تولید این محصول هستند.

کارخانه ذوب آهن کدام نوع تیرآهن‌ها را تولید می‌کند؟

سوالات متداولشرکت ذوب آهن اصفهان، تیرآهن را در انواع مختلف بال‌نیم‌پهن موازی (IPE)، هاش بال‌پهن (IPB)، و بال‌باریک شیب‌دار (IPN) به بازار عرضه می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.