نمودار قیمت تیرآهن از سال 98 تا پایان 1402

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تیرآهن از جمله اصلی‌ ترین محصولاتی است که در صنعت ساخت و ساز به کار گرفته می‌ شود. البته در هر بخش ساختمان از نوع خاصی از این مقطع استفاده می‌ شود، که نشان دهنده تنوع گسترده آن است. همین موضوع اهمیت والای بررسی نوسانات قیمت این فرآورده فولادی در بازه‌ های زمانی متفاوت را مشخص می کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی نمودار قیمت میلگرد از سال 1398 تا پایان 1402 بپردازیم. با ما همراه باشید.

نوسانات قیمت تیرآهن و تاثیر آن بر صنعت ساختمان

صنعت ساختمان یکی از اصلی‌ ترین صنایعی است که در آن از تیرآهن استفاده می‌ شود. این محصولات با ویژگی‌ ها و سایزهای مختلف در کارخانه‌ ها تولید و به بازار عرضه می‌ شوند. قیمت روز تیرآهن و دیگر مقاطع فولادی، تاثیر به سزایی در بودجه بندی ساخت هر سازه دارند. 

با توجه به تغییرات بسیاری که بهای این مقطع فولادی طی ماه‌ های گذشته داشته؛ بهتر است پیش از هر کاری از نوسانات قیمت این مقطع فولادی اطلاع پیدا کنید. اگر در سال آینده قصد دارید ساختمانی بسازید، با ما در ادامه همراه باشید.

نوسانات قیمت تیرآهن IPE

همانطور که می‌ دانید تیرآهن‌ ها انواع مختلفی دارند. تیرآهن IPE به عنوان محصول نیم پهن شناخته شده که براساس استاندارد اروپا در کارخانه‌ های بسیاری تولید می‌ شود. این فرآورده در کارخانه‌ های مختلف با ابعاد و اندازه‌ های گوناگون ساخته و به بازار ارائه می‌ شود. از این رو طبیعی است که بهای تمام شده این مقاطع با یکدیگر متفاوت باشد.

بررسی نمودار قیمت تیرآهن ۱۲ ذوب آهن

بهای یک شاخه از این محصول فولادی در سال 98 حدود 800,000 تومان بود. این حدود قیمتی تا چند ماه بعد نیز ادامه داشت؛ اما طی همین مدت نیز نوسانات مختلفی بر بازار این مقطع فولادی حاکم بود. پایان سال 99 بود شاهد جهش نسبتا بزرگی در این بازار بودیم. قیمت این مقطع در انتهای سال از 890 هزار تومان، به 1 میلیون و 450 هزار تومان رسید. با این حال اصلی‌ ترین جهشی که این مقطع فولادی تجربه کرد، مربوط به اسفندماه سال 1401 است؛ در این زمان قله قیمت به 5,820,000 تومان رسید و فتح شد.

در سال 1402 شاهد شدیدترین نوسانات نسبت به چند سال اخیر بودیم و سرانجام در پایان سال با حدود قیمت 5 میلیون تومان معامله می شد.

خرید تیرآهن ۱۲ ذوب آهن اصفهان از طریق روش‌های متفاوتی ممکن است. اگر قصد خرید این محصول را دارید؛ می‌ توانید به روزترین قیمت تیرآهن 12 را از طریق سایت اصفهان آهن دریافت کنید. 

نمودار قیمت تیرآهن 12

بررسی نمودار قیمت تیرآهن ۱۴ ذوب آهن

در یک برسی کلی می‌ توان گفت بهای تیرآهن سایز ۱۴ این کارخانه طی سال‌ های گذشته ثبات نسبی داشته است. اصلی‌ ترین جهشی که نمودار قیمت تیرآهن 14 ذوب آهن با آن دست و پنجه نرم می‌ کرد؛ مربوط به سال 1401 است که قیمت آن جهش بسیار زیادی پیدا کرد. البته این قیمت چندان پایدار نبود و پس از چند روز، به بهای قبلی خود بازگشت. قیمت تیرآهن 14 طی چند ماه گذشته روند افزایشی با شیب کمی را پیش گرفته است.

نمودار قیمت تیرآهن 14

بررسی نمودار قیمت تیرآهن ۱۶ ذوب آهن

بررسی‌ ها نشان می‌ دهد بهای این محصول از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۶ تغییرات چندانی نداشته و روی کانال ثابتی بوده است. با این حال طی سال گذشته و احتمالا سال آینده، تغییرات بازار این فرآورده بسیار خواهد بود. قله قیمت این مقطع فولادی طی پنج سال اخیر مربوط به سال 1401 و با قیمت 8,620,000 تومان بوده است.

قیمت تیرآهن 16 شاید در کوتاه مدت تحت تاثیر دلار باشد؛ اما در بلند مدت به وسیله عرضه و تقاضا به حالت تعادل باز می‌ گردد. دقیقا در این زمان است که باید خرید کنید!

نمودار قیمت تیرآهن 16

بررسی قیمت تیرآهن ۱۸ ذوب آهن

تیرآهن ۱۸ نسبت به دیگر مدل‌ ها این روزها شاهد افزایش کاربرد بوده است. ساختمان‌ های بلندتر و آپارتمان‌ هایی که سراسر شهر سر برآورده‌ اند؛ این موضوع را ثابت می کنند. بهای این فرآورده فولادی از سال 91 تا 96 نوسان به خصوصی نداشت. اما پس از آن بود که رشد این قیمت محصول با شیب نسبتا زیادی شروع شد. قله قیمت آن مربوط به سال 1401 است که پس از نوسان های شدید به 9,320,000 تومان رسید و چند روز بعد کاهش پیدا کرد.

این تیرآهن نسبت به سایر مدل‌ هایی که در این مقاله به آن‌ ها پرداختیم، از نظر وزن سنگین‌ تر و از نظر استقامت عملکرد بهتری از خود نشان داده است. به همین دلیل این فرآورده در سازه‌ هایی که نیاز به تحمل وزن بیشتری دارند، به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌ گیرد. شاید یکی از اصلی‌ ترین دلایل افزایش بهای این فرآورده، رشد تقاضای آن در بازار باشد.

نمودار قیمت تیرآهن 18

مقاطع فولادی در ابعاد و اندازه‌ های گوناگون با ساختارهای متفاوت به بازار عرضه می‌ شوند. هر کدام از این محصولات در بخش خاصی از سازه به کار می روند؛ از این رو ویژگی‌ های متفاوتی دارند. اما آنچه اهمیت دارد، تحلیل قیمت هر کدام از این محصولات است که سخاوتمندانه در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد. اما اگر به دنبال تحلیل روزانه قیمت مقاطع فولادی هستید؛ کافی است هر شنبه با بخش تحلیل اصفهان آهن در شبکه‌ های اجتماعی همراه باشید. ما در این بخش نمودارهای مقاطع فولادی مختلف را به صورت روزانه و دقیق بررسی می‌ کنیم.

روند کلی تغییرات بهای تیرآهن طی چند سال اخیر چگونه است؟

این مقطع فولادی انواع متفاوتی دارد که هر کدام در سایزهای بسیاری به شما عزیزان عرضه می شوند. روند این تغییرات در هر سایز متفاوت است؛ اما به طور کلی می توان گفت قله قیمت تمام این محصولات در سال 1401 فتح شده است.

کدام فاکتورها بیشترین تاثیر را در تغییرات نمودار قیمت تیرآهن داشته اند؟

تغییرات بهای دلار در ایران و نوسانات ارز اصلی ترین فاکتوری است که باید بررسی شود. از جمله دیگر فاکتورها می توان به تغییرات سیاسی کشور، تحولات بازار بین المللی فولاد و عرضه و تقاضا اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.