میلگرد حرارتی چیست؛ نحوه محاسبه و قیمت آن

زمان مطالعه: 6 دقیقه

یکی از چالش های ساخت بنای بتنی، تغییرات دمایی و انبساط و انقباض ناشی از آن است. این موضوع می تواند موجب ترک خوردن بتن و از بین رفتن آن شود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، استحکام و پایداری کل بنا به خطر می افتد. برای جلوگیری از چنین حوادثی، راهکارهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از آن ها، به کار بردن میلگرد حرارتی است.

وجود این مقاطع فولادی در سازه موجب کنترل تنش های حرارتی بتن (انبساط و انقباض) می گردد. در کتاب های مهندسی به این نوع محصول، «میلگرد افت و حرارت» هم گفته می شود. در ادامه‌ این مطلب، در مورد میلگرد حرارتی، نحوه محاسبه و قیمت آن صحبت خواهیم کرد. لطفا با ما همراه باشید.

فایل صوتی مطلب

میلگرد حرارتی چیست؟

میلگرد حرارتی به دسته ای از مقاطع فولادی گفته می شود که در سازه های بتنی استفاده می شود تا جلوی تاثیر تغییرات دمایی را بگیرد. این محصول در سازه به صورت عمود بر هم قرار می گیرد؛ به طوری که شکل نهایی آن شبیه به حرف T خواهد بود.
در حالت عادی، تغییر دما می تواند موجب انبساط و انقباض بتن و میلگردها شود. اما با استفاده از میلگرد حرارتی، جلوی این اتفاق گرفته می شود. نتیجه آن این است که بتن ترک نمی خورد و پایداری و استحکام بنا حفظ می شود.
استفاده از این محصولات، مانند هر عضو جدید دیگر در ساختمان سازی، موافقان و مخالفان زیادی دارد.

میلگرد حرارتی
میلگرد حرارتی


عده ای استفاده از آن را ضروری و وجود آن را ارتقا دهنده عملکرد بتن در شرایط خاص می دانند. در صورتی که بسیاری دیگر، استفاده از میلگرد حرارتی را اتلاف وقت و هزینه می دانند. مانند سایر میلگردها، سایز در قیمت هر کیلو حرارتی نیز موثر است. به همین دلیل، پیشنهاد می کنیم برای اطلاع دقیق از قیمت ها سایت یا کانال قیمت لحظه ای آهن آلات اصفهان آهن را چک کنید.

در زمان ساخت سقف ها، تعداد مشخصی میلگرد حرارتی سقف تیرچه بلوک با فاصله‌ مشخص، در یک سوم بالایی دال بتنی، به ‌صورت چپ و راست و عمود بر تیرچه ها قرار داده می شوند (دال بتنی بخشی در سازه است که وظیفه‌ آن، تحمل بارهای عمودی است).

فرآیند تولید این محصول به این صورت است که در زمان واکنش هیدراسیون سیمان که در اصل، واکنش حاصل از ترکیب آب و سیمان است، میلگرد حرارتی با بتن درگیر شده و جلوی انبساط و انقباض بیش از حد بتن را می گیرد. همین موضوع، سبب جلوگیری از بروز ترک خوردگی عمیق در سقف می شود.

نحوه اجرای میلگرد حرارتی


مورد مهمی که در این زمینه وجود دارد، فشار وارد بر این میلگردهاست. از آنجایی که معمولا قطر میلگرد استفاده شده کم است، میلگرد حرارتی مقاومت کمی در برابر فشار دارد. از همین رو، پس از نصب باید دقت شود که حرکت پیمانکاران ساختمان، باعث ایجاد خمش در آن نشود. چرا که در صورت خم شدن، میلگردها در زمان سخت شوندگی بتن، عملکرد مناسبی از خود نشان نمی دهند.

دلایل استفاده از میلگردهای حرارتی چیست؟

همان طور که گفته شد، مهم ترین علت استفاده از آرماتور حرارتی، کاهش تنش حاصل از سخت شوندگی بتن و جلوگیری از ترک خوردگی است. اما در مورد استفاده از آرماتورهای حرارتی، می توان به سه مورد دیگر نیز اشاره کرد.

 • بسیاری از مهندسان سازه بر این عقیده هستند که در صورت عدم استفاده‌ از آرماتورهای حرارتی در سقف و بروز ترک های عمیق و عرضی، یکپارچگی دیافراگم سقف دچار گسیختگی شده و در صورت بروز زلزله، این گسیختگی باعث متلاشی شدن سقف می گردد.
 • استفاده از این محصول، علاوه بر کاربرد اصلی خود، به بهبود باربری نیز کمک زیادی می‌کند.
 • به کار بردن میلگرد حرارتی در سقف موجب افزایش مقاومت آن در برابر آتش سوزی می شود.

کاربرد میلگرد حرارتی در بخش های مختلف سازه

یکی از مهم ترین موارد استفاده از میلگرد حرارتی، کاربرد آن در سقف تیرچه بلوک است. علاوه بر آن، این محصول در سقف کرومیت، دیوار حائل، دال ها و … نیز قابل استفاده است. در مجموع، استفاده از این مقطع فولاد در بخش هایی از ساختمان که به مقاومت بیشتری نیاز دارد و با نظر مجریان پروژه، امکان پذیر است.

روش محاسبه میلگرد حرارتی برای استفاده در سقف

به طور کلی، محاسبه محصول مورد نیاز برای استفاده در سقف توسط مهندس سازه‌ پروژه و بر اساس آیین نامه‌ ضوابط استفاده از میلگرد حرارتی در ساختمان انجام می شود. اما برای اینکه کمی با نحوه‌ محاسبات و ضوابط این کار آشنا شوید، به چهار نکته ای که در ادامه بیان شده، دقت کنید.

1. نوع میلگرد

معمولا به دلیل کاهش هزینه ها و با توجه به عدم نیاز درگیری آرماتور با بتن از نظر کششی، نیاز به استفاده از میلگرد آجدار نیست. بنابراین، بهتر است از نوع ساده به عنوان میلگرد حرارتی استفاده شود.

2. سایز میلگرد

به طور معمول، سایز مقطع مورد استفاده به‌ عنوان میلگرد افت و حرارت، 5 تا 6 میلی متر و با توجه به نوع میلگرد است. اما باید در نظر داشته باشید که قطر محصول فولادی بر اساس محاسبات مهندسی، ممکن است تغییر کند و به میلگرد با قطر بزرگ تر نیاز باشد.

میلگرد حرارتی

3. مقدار میلگرد

با مشخص شدن فواصل قرارگیری میلگردها از یکدیگر، می توان مقدار آن در سقف را محاسبه کرد. به طور کلی، فاصله میلگردهای حرارتی نباید بیش از 50 سانتی متر و یا بیش از 5 برابر ضخامت دال باشد. به همین دلیل، فاصله 25 سانتی متر برای قرارگیری این محصول در ساختمان های کوچک، عدد مناسبی است.

4. وزن میلگرد

مهندس سازه، پس از در نظر گرفتن نوع میلگرد و محاسبه قطر آن، اندازه گرفتن ضخامت دال و محاسبه فواصل استفاده، تعداد میلگرد مورد نیاز را محاسبه می کند. بعد از آن با توجه به حداکثر وزن استاندارد برای سقف و محاسبه بتن، تیرچه و بلوک موجود، وزن مجاز برای میلگردهای حرارتی را محاسبه می کند.

البته در محاسبات مهندسی، این مرحله در ابتدا انجام می شود تا در صورت نیاز، نوع و قطر میلگرد مورد استفاده برای رسیدن به وزن استاندارد، کاهش پیدا کند.

نحوه بستن آرماتور حرارتی چگونه است؟

قبل از هر چیز، به این نکته دقت داشته باشید که نصب میلگرد حرارتی، همانند جوشکاری آن در ستون ها، سقف ها و فونداسیون، از نظر سازمان نظام مهندسی به دلیل احتمال شکست جوش ممنوع است. به همین دلیل، مانند سایر اجزای سازه‌، این محصولات نیز باید با سیم مفتول بسته شوند. آرماتور حرارتی را معمولا با روش ضربدری و به‌ وسیله سیم مفتول مهار می کنند.

میلگرد حرارتی

در روش ضربدری، آرماتور حرارتی به‌ صورت عمودی در کنار میلگردهای دیگر قرار می گیرد. سپس، سیم مفتول به صورت ضربدری از زیر آن عبور کرده و به روی آرماتور می آید. با تکرار این حرکت از سمت مخالف، با استفاده از انبر در مرکز بسته می شوند. نکته قابل توجه این است که مانند سایر روش ها و برای استحکام بیشتر، می توان سیم مفتول را دوبل کرد و از گره ضربدری دوبل استفاده کرد.

همان طور که در بخش محاسبات به آن اشاره کردیم، عموما به خاطر کاهش هزینه ها و نبودن التزام به استفاده از میلگردهای آجدار، از نوع ساده به عنوان میلگرد حرارتی استفاده می گردد. آرماتور ساده که در بازار کشور به آن میلگرد A1 نیز گفته می شود، با توجه به ترکیب شیمیایی و کارخانه تولید‌کننده، قیمت متفاوتی دارد. اما حدود قیمت این محصول در آذر 1402 حدود 25 هزار تومان است.

کارخانه آذر گستر سدید، آیین صنعت، ذوب آهن اصفهان و کوشش علم و صنعت کویر کاشان، از کارخانه هایی هستند که در کشور، اقدام به تولید انواع میلگرد ساده می کنند. برای دریافت مشاوره رایگان در رابطه با خرید این محصول، کافیست روی دکمه زیر کلیک کنید.

free-consultation

  روش های جایگزین میلگرد حرارتی

  برای کسانی که با استفاده از میلگرد حرارتی چندان موافق نیستند، می توانند از روش های جایگزین استفاده کنند. استفاده از بتن الیافی، به کار بردن فوق روان کننده ها و افزایش نسبت آب به سیمان از جمله مواردی هستند که می تواند به جای میلگرد حرارتی استفاده شود.

  تولیدکنندگان مختلف میلگرد حرارتی

  قیمت هر کیلو حرارتی

  قیمت زیگزاگ حرارتی در سال ها و حتی ماه های اخیر پر نوسان بوده است. این تغییرات قیمتی در سایر مقاطع فولادی نیز دیده می شود. اما در شش ماه اخیر، قیمت این محصول کاهشی بوده است. برای خرید میلگرد حرارتی این امکان را دارید که از محصولات کارخانه های مختلف انتخاب کنید. این کار می تواند بر اساس فاصله تولیدکننده تا محل اجرای پروژه انجام شود.

  برترین تولیدکنندگان میلگرد حرارتی در ایران

  از بهترین تولیدکنندگان این محصول، می توان به ذوب آهن اصفهان، فولاد یزد، فولاد کویر کاشان، کلاف نطنز، کلاف الیگودرز و گروه ملی صنعتی فولاد ایران اشاره کرد. اکثر این کارخانه ها در مرکز کشور قرار دارند. بنابراین برای خرید محصول، دست خریداران برای انتخاب باز است. چراکه هزینه حمل و نقل محصول از هر کارخانه، تغییر چندانی ندارند.

  در مجموع، استفاده از میلگرد حرارتی برای مقاوم سازی بتن یکی از شیوه های رایج است. البته این کار مخالفانی هم دارد. این افراد می توانند از روش های جایگزین استفاده کنند. برای خرید آرماتور حرارتی، می توانید از بین تولیدکنندگان مختلف انتخاب کنید. در نهایت، برای ثبت سفارش، امکان خرید محصول به صورت تلفنی و آنلاین وجود دارد.

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  4 نظرات
  1. بابک شاهین نیا می گوید

   سلام وقت بخیر
   ایا در میلگرد حرارتی همپوشانی الزامی است؟
   اگر الزامی است ، طول همپوشانی چگونه محاسبه میشود؟

   1. اصفهان آهن می گوید

    سلام و احترام
    این عملیات باید طبق استانداردهای ساختمان سازی انجام شود. بنابراین بهترین مرجع برای پاسخ سوال شما بررسی استانداردهای مربوط به ساخت و ساز است.

  2. حامدی می گوید

   سلام
   محاسبات را مهندس سازه انجام می دهد نه مهندس معمار

   1. اصفهان آهن می گوید

    سلام و سپاس از حسن توجه شما ، این مورد اصلاح شد