مقدار تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان یک تا سه طبقه

تیرآهن‌های مصرفی در ساخت و ساز، متناسب با نیاز پروژه و تعداد طبقات سازه متغیر هستند. اینکه چه مقدار تیرآهن برای ساختمان استفاده شود، مسئله مهمی است که باید به آن توجه ویژه داشت؛ چرا که می‌تواند در هزینه‌های نهایی پروژه شما تاثیرگذار باشد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان صحبت کنیم؛ اگر شما هم قرار است یک سازه بسازید و به تیرآهن نیاز دارید، قطعا این مقاله به دردتان می‌خورد. پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

محاسبه تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان

تیرآهن‌ها از آنجایی که نقش مهمی را در سازه‌های فلزی و بتنی ایفا می‌کنند، از جمله مهم‌ترین قطعات فولادی پر فروش به حساب می‌آیند. تحمل بار وارد آمده به سازه و نیروهای خمشی و برشی از وظایف این عضو مهم در سازه است. همین امر موجب می‌شود تا در انتخاب نوع و جایگذاری آن دقت لازم صورت پذیرد.

مقدار مورد نیاز بر اساس پروژه مورد نظر، باید قبل از اجرایی شدن پروژه تعیین شود و هزینه آن برآورد شود. وظیفه این کار، بر عهده مهندس معمار است. به کارگیری تیرآهن نامناسب و یا انتخاب تعداد زیاد و یا کم می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری را به سازه وارد کند.

تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان یک طبقه

به‌عنوان مثال: در یک ساختمان یک طبقه، معمولا از تیرآهن سایز 12 برای ستون‌ها استفاده می‌شود. این رد صورتی است که اگر برای این ساختمان، سایزهای بالاتر این محصول را انتخاب کنید؛ هزینه‌های شما بیشتر خواهد شد. برای محاسبه تیرآهن موردنیاز ساختمان یک طبقه، لازم است وزن یکی از تیرآهن‌ها را بدست آورید و در تعداد آن‌ها ضرب کنید.

تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان دوطبقه

در سایزهای دوطبقه، علاوه بر تیرآهن‌های اصلی، شما به تیرآهن‌های فرعی هم نیاز خواهید داشت. این تیرآهن‌های فرعی معمولا برای پوشش سقفی استفاده می‌شوند. در چنین ساختمان‌هایی تیرآهن‌های اصلی معمولا با سایزهای بزرگ مانند سایز 18، سایز 20، برای ستون استفاده می‌شوند و تیرآهن‌های فرعی به صورت شیب‌دار در بین تیرهای اصلی استفاده می‌شود.

برای چنین ساختمان‌هایی در مرحله اول، تیرهای اصلی، سپس تیرهای فرعی سازه را مشخص کنید. در نهایت باید وزن تیرآهن را به دست آورید.

تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان سه طبقه

ساختمان‌های سه طبقه باید دوام و استحکام بیشتری را تحمل کنند؛ به همین دلیل نوع تیرآهن مورداستفاده در آن‌‎ها مهم است. یک نکته مهم در این زمینه این است که به مکان موردنظر هم برای انتخاب تیرآهن، توجه زیادی داشته باشید. با توجه به درنظر داشتن هرکدام از فاکتورهای موثر برای ساختمان‌سازی، امکان تغییر نوع و سایز تیرآهن در ساختمان سه طبقه وجود خواهد داشت.

تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان

بنابراین می‌توان گفت که تعداد تیرآهن‌های مورد نیاز بر اساس تعداد طبقات ساختمان برآورد می‌شود. برای این کار مهندس به طور دقیق تعداد تیرآهن‌های مورد نیاز برای ساختمان را مطابق با تعداد طبقات و نوع سازه تخمین زده و نحوه عملکرد تیرآهن در سازه را مشخص می‌کند.

عوامل تاثیرگذار در محاسبه تیرآهن برای ساختمان

همان طور که گفته شد به منظور مشخص نمودن تعداد تیرآهن‌های مورد نیاز برای ساختمان به هر تعداد طبقات باید نوع سازه (فلزی یا بتنی) مشخص شود تا بدانیم عملکرد دقیق تیرآهن به چه صورت است. از آنجایی که تیرآهن‌ها در سه نوع کلافی، اصلی و فرعی دسته بندی می‌شوند باید متناسب با نوع سازه و تفکیک وظایف به کار برده شوند.

پس از مشخص نمودن تعداد، نوع، اندازه و وزن تیرآهن باید قیمت نهایی تیرآهن را محاسبه نمایید. برای این کار داشتن آمار تعداد و وزن تیرآهن از الزامات است. با توجه به بالا بودن قیمت تیرآهن در بازار استفاده از اسکلت بتنی برای سازه از لحاظ هزینه به صرفه‌تر از اسکلت فلزی است. اسکلت فلزی به دلیل خاصیت‌هایی که دارد و استحکام و دوام آن بیشتر در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان یک، دو و سه طبقه
تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان یک، دو و سه طبقه

شیوه محاسبه تعداد تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان

برای محاسبه تعداد تیرآهن نمی‌توان یک فرمول مشخص و کلی را ارائه دارد؛ زیرا از جمله مهم‌ترین پارامترهای اثرگذار بر تعداد تیرآهن نوع اسکلت ساختمان (فلزی یا بتنی) است. علاوه بر این نوع عملکرد تیرآهن و انتظاری که ما از نصب آن در سازه داریم دارای اهمیت زیادی است.

به عنوان مثال در یک ساختمان با اسکلت فلزی بدون در نظر گرفتن میلگردهای به کار رفته در سقف ما به ازای هر متر مکعب از ساختمان به 40 الی 70 کیلوگرم تیرآهن نیاز داریم. در اسکلت‌های بتنی به دلیل استفاده کمتر از تیرآهن این مقدار بین 35 تا 60 کیلو گرم به ازای هر مترمکعب تعیین می‌شود.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که در ساختمان‌های بلند و یا چند طبقه استفاده از اسکلت فلزی به دلیل ماندگاری و استحکام بیشتر کاربرد دارد؛ علاوه بر این به دلیل وزن کم این سازه کل وزن ساختمان کاهش می‌یابد و در برابر نیروهای جانبی مقاوم‌تر خواهد بود.

استفاده از تیرآهن در ساختمان‌های سه طبقه به بالا، پس از اجرای مراحل گودبرداری، آرماتور بندی، بتن ریزی و … در هنگام ستون گذاری انجام می‌شود. از این رو در این مرحله باید اندازه‌ها بر اساس ارتفاع ستون مشخص شود و این اندازه‌ها بر روی تیرآهن پیاده سازی شود. در طبقات دوم و سوم بهتر است از تیرآهن‌های با شمار کمتر استفاده شود تا میزان بار مرده سازه کمتر شود.

در حالت کلی این مهندس طراح سازه است که تعداد تیرآهن‌های مورد نیاز ساختمان را محاسبه و مشخص می‌کند. شخص طراح در هنگام تعیین تعداد باید کیفیت تیرآهن مورد استفاده را نیز در نظر داشته باشد که استحکام و دوام سازه را تضمین کند.

پس قبل از هرچیز ما نیاز داریم تا وزن هر شاخه تیرآهن مورد استفاده را محاسبه کرده تا تعداد تقریبی تیرآهن مورد نیاز در پروژه متناسب با تعداد طبقات به دست آید.

نحوه محاسبه وزن تیرآهن

همان طور که گفته شد یکی از عوامل دخیل در مشخص نمودن تعداد تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان، محاسبه وزن آن است. شما می‌توانید با استفاده از فرمول مشخص برای هر نوع از تیرآهن و با کمک جدول استاندارد اشتال وزن تیرآهن مورد نیاز خود را پیدا نمایید. به طور کلی برای هر نوع تیرآهن و محاسبه وزن آن می‌توانید از فرمول زیر استفاده نمایید:

وزن تیرآهن = اندازه طولی تیرآهن * وزن مخصوص تیرآهن در جدول استاندارد اشتال

کدام سایزهای تیرآهن در ساختمان‌سازی پرکاربردند؟

  1. تیرآهن نوع IPE: این نوع تیرآهن‌ها با مقدار یکسانی در ضخامت بال و جان تولید می‌شود. به دلیل دریافت استاندارد ایران یکی از پر کاربردترین انواع تیرآهن در کشور ما است که برای ساختمان‌های چند طبقه بهترین انتخاب به شمار می‌رود.
  2. تیرآهن INP: این تیرآهن بر اساس استاندار چین و روسیه تولید می‌شود. ویژگی این نوع تیرآهن در نازکی بال ها در ابتدا و داشتن ضخامت تدریجی رو به افزایش تا انتها است. در واقع دارای یک شیب ملایم در ضخامت بال ها است.
  3. تیرآهن IPB: این تیرآهن با نام تیرآهن بال پهن یا هاش نیز در بازار شناخته می‌شود. در این نوع طول بال ها نسبت به نوع IPE بیشتر است. این تیرآهن در دو نوع سنگین و سبک وزن تولید می‌شوند

قطعا این را می‌دانید، که تیرآهن‌ها همانند میلگرد سایزبندی‌های مختلفی دارند. معمولا سایز تیرآهن‌ها را می‌توان در یک دسته بندی از سایز 12 تا سایز 32 تقسیم‌بندی کرد که هرکدام کاربرد و ویژگی‌های خاص خود را دارند. از پرکاربردترین سایز تیرآهن در ساختمان‌سازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جمع بندی

در این مطلب در مورد تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان یک، دو و همچنین سه طبقه صحبت کردیم. یکی از نیازهای بشر با افزایش جمعیت، تولید و ساخت ساختمان‌های با کیفیت و مرغوب است. در این بین افراد مجری کار سعی دارند تا از بهترین مواد و ابزار برای اجرای هر چه با کیفیت‌تر پروژه استفاده نمایند. تیرآهن‌ها یکی از پرکاربردترین و پر فروش‌ترین محصولات فولادی مورد استفاده در ساخت و ساز به عنوان مصالح است.

دقت در انتخاب تعداد مناسب تیرآهن و نوع آن می‌تواند بر روی هزینه‌های پایانی پروژه تاثیر به سزایی داشته باشد. اولین اقدام برای این کار مشخص نمودن اسکلت بدنی سازه و تعداد طبقات آن است؛ بنابراین به این موضوع دقت زیادی داشته باشید.

نظر شما در این زمینه چیست؛ اگر تجربه‌‌ای دارید، برای ما بنویسید تا بخوانیم.

سوالات متداول

تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

تعداد تیرآهن‌های مورد نیاز بر اساس تعداد طبقات ساختمان برآورد می‌شود.

چه عواملی در محاسبه تعداد تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان تاثیرگذارند؟

پس از مشخص نمودن تعداد، نوع، اندازه و وزن تیرآهن باید قیمت نهایی تیرآهن را محاسبه نمایید. برای این کار داشتن آمار تعداد و وزن تیرآهن از الزامات است.

معمولا کدام سایزهای تیرآهن در ساخت سازه پرکاربرد هستند؟

به طور معمول تیرآهن 14، 16 و 18 بیشترین کاربرد را در ساختمان سازی دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.