بهترین تیرآهن ایران کدام است؟

تیرآهن به عنوان یکی از پُرکاربردترین محصولات فولادی شناخته می‌شود که از لحاظ شکل ظاهری، شبیه به حرف H است. استانداردهای مختلفی برای تولید این محصول وجود دارد که با توجه به موقعیت‌های جغرافیایی گوناگون و کاربردهای متنوع آن، تعیین می‌شود. سوال خیلی از مشتری‌های ما این است که بهترین نوع تیرآهن در بازار ایران چیست؟ برای بررسی این موضوع تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

فایل صوتی مطلب

فایل صوتی زیر برای آن دسته از مخاطبین مجموعه اصفهان آهن تهیه شده است که فرصت کافی برای مطالعه این مطلب نداشته و یا تمایل دارند در هنگام مطالعه به فایل صوتی مطلب نیز گوش دهند.

استانداردها و نکات مهم در زمان خرید تیرآهن

برای این که بتوانید انواع تیرآهن را از شکل ظاهری آن‌ها تشخیص دهید، باید با اصطلاح بال تیرآهن و جان تیرآهن آشنایی داشته باشید. «بال تیرآهن» دو لبه‌ی موازی و بالایی تیر است، در حالی که «جان تیرآهن» به قسمت میانی که دو بال را به هم متصل می‌کند، گفته می‌شود.

تولید تیرآهن، بر اساس استاندارد اروپا یا همان IPE است. تیرآهن‌ها در کشور ما به دو نوع سبک و استاندارد تولید می‌شوند.

به طور کلی برای خرید تیرآهن باید به موارد زیر توجه داشت:

  • مشخصات ظاهری تیرآهن
  • استانداردهای تیرآهن
  • مشخصات فنی این محصول

سه استاندارد IPE،INP  و IPB برای تولید تیرآهن در نظر گرفته می‌شود؛ البته تفاوت‌هایی با هم دارند که در ادامه، هر کدام را به صورت جداگانه و خلاصه توضیح خواهیم داد:

  • تیرآهن INP: این نوع تیرآهن، بر اساس استاندارد کشورهای روسیه و چین است و برای تشخیص آن، اگر به تیر نگاه کنید، ابتدای بال‌ها نازک بوده و در نهایت ضخیم می‌شوند.
  • تیرآهن IPE: این نوع تیرآهن، طبق استاندارد اروپاست و بیشترین کاربرد را در کشور ایران دارد. اکثر نقشه‌های ساختمانی بر اساس این نوع تیرآهن است و از معروف‌ترین کارخانه‌های تولیدکننده‌ی این محصول، ذوب‌آهن اصفهان است.
  • تیرآهن IPB: به عنوان تیرآهن بال‌پهن شناخته می‌شود و طول با‌ل‌ها، نسبت به استاندارد IPE بیشتر است.

بهترین تیرآهن بازار

بهترین نوع تیرآهن

در پاسخ به این سوال که کدام تیرآهن بهتر است؛ باید گفت که بهترین تیرآهن در بازار ایران، تیرآهن IPE ذوب آهن اصفهان است که وزن آن مطابق جدول اشتال است و علت گران‌بودن آن نیز، همین است. تیرآهن تولیدی این کارخانه از کیفیت مرغوبی برخوردار است و به همین دلیل بین مصرف‌کنندگان، طرفداران خاص خود را دارد. البته، محصولات کارخانه‌ی یزد، ناب، آرین و فایکو از نظر وزنی سبک هستند و از سایر محصولات، ارزان‌تر هستند.

نماد ESCO بر روی بال این محصول، به عنوان نشانه‌ی اصلی تیرآهن ذوب آهن اصفهان است که آن را از سایر کارخانه‌های تولیدکننده متمایز می‌کند و صد البته قیمت بالاتری نسبت به محصولات مشابه دارد. تیرآهن ذوب آهن اصفهان وزن زیادی دارد و این هم از جمله موضوعاتی است که هنگام خرید تیرآهن باید به آن توجه داشته باشید.

علاوه بر کارخانه ذوب آهن اصفهان، کارخانه‌های دیگری در زمینه تولید تیرآهن فعالیت دارند که چند مورد از بهترین کارخانه‌های تولید تیرآهن را در مطلبی جداگانه توضیح دادیم.

 

نکات لازم قبل از خرید تیرآهن

تیرآهن

قبل از انتخاب تیرآهن، بر اساس پروژه‌ی مورد نظر، لازم است از کارخانه‌ی تولیدکننده و از قیمت نهایی این محصول، مطلع شوید. به دلیل نوسانات زیاد، ضروری است قبل از خرید هر کدام از انواع محصولات فولادی، اعم از تیرآهن، با کارشناسان فروش اصفهان آهن تماس بگیرید و دقت داشته باشید که حتماً از مراکز معتبر فروش آهن‌آلات نسبت به خرید اقدام کنید.

شما به عنوان یک مصرف‌کننده‌ی مقاطع فولادی، لازم است از بهترین نوع هر محصول، اطلاعاتی داشته باشید.  انتخاب بهترین نوع تیرآهن در پروژه‌های ساختمانی علاوه بر کاهش هزینه‌های اضافی، بر میزان موفقیت پروژه تاثیرگذار است.

خرید تیرآهن از کارخانه، به صورت وزنی و کیلوگرم است ولی در بازار به صورت شاخه‌ای هم قابل خریداری است. قبل از خرید، باید از کارشناس فروش مربوطه، پیش‌فاکتور دریافت کنید. همچنین قبل از پرداخت مبلغ نهایی، باید تاییدیه‌ی خود را به کارشناسان فروش ما ارسال کنید. پس از دریافت محصول مورد نظر، حتماً آن را از لحاظ ظاهر و سایر ویژگی‌ها بررسی کنید.

اگر محصول ارسال‌شده، فاقد علامت بود یا دچار زنگ‌زدگی (منظور زردشدن محصول به دلیل رطوبت هوا یا بارندگی نیست) و مواردی از این قیبل‌ باشد، می‌توانید نسبت به مرجوع کردن کالا اقدام کنید.

دریافت آخرین قیمت تیرآهن

نتیجه‌ی نهایی

در این مطلب در مورد بهترین نوع تیرآهن در بازار اران صحبت کردیم. با توجه به تمام موارد گفته‌شده، فراموش نکنید که «کیفیت»، مهم‌ترین پارامتر برای خرید انواع مقاطع فولادی، اعم از تیرآهن است. کارخانه‌های متعددی در زمینه‌ی تولید تیرآهن فعالیت دارند که ممکن است محصول تولیدی آن‌ها نسبت به کارخانه‌ی‌ ذوب آهن، از قیمت پایین‌تری برخوردار باشد، اما کیفیت مرغوبی نداشته باشد. کیفیت را فدای قیمت نکنیم!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.