با انواع استانداردهای تیرآهن آشنا شوید

تیرآهن‌ها مطابق با استانداردهای مختلفی ساخته و روانه‌ی بازار فولاد می‌شوند و به همین دلیل ویژگی‌های متفاوتی دارند. در این مقاله می‌خواهیم در موردبررسی و شناخت انواع استانداردهای تیرآهن صحبت کنیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا دراین‌باره بیشتر بدانید.

فایل صوتی

معرفی استانداردهای تیرآهن

تیرآهن معمولاً از 4 استاندارد پیروی می‌کنند که عبارت‌اند از:

  • تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران)
  • تیرآهن INP (استاندارد چین و روسیه)
  • تیرآهن IPB بال‌پهن
  • تیرآهن لانه‌زنبوری CPE

نکته: بااطلاع از جدول سایز تیرآهن و شناخت انواع استانداردهای آن، سریع‌تر می‌توانید تیرآهن موردنیاز را انتخاب کنید. قیمت تیرآهن با توجه نرخ نوسانات بازار جهانی فلزات سنگین و همچنین میزان موجودی در داخل تعیین می‌شود.

تیر IPE

یکی از استانداردهای تیرآهن، ipe است که در کشورهای اروپایی و حتی ایران، کاربردهای رایجی دارد. مشخصه این تیرآهن این است که ضخامت بال‌های آن در ابتدا و انتها یکسان است و به همین دلیل، از محبوبیت خاصی برخوردار است. استانداردهای به‌کاررفته در این نوع تیرآهن، طبق استانداردهای اروپایی است و عمده استفاده از آن در ستون، خرپا، سقف‌ها، ساخت پل‌های لانه‌زنبوری و… است.

IPE از کشورهای مختلفی مانند آلمان، کره، اسپانیا و لهستان وارد می‌شود و به‌عنوان تیرآهن چینی و یا تیرآهن روسی در بازار فولاد شناخته‌شده‌ است.

استانداردهای تیرآهن

تیرآهن INP

این نوع تیرآهن ازنظر شکل ظاهری با IPE متفاوت است و باله‌‌ی ابتدایی آن در ابتدا نازک است و به‌تدریج ضخیم می‌شود. به این نوع تیرآهن‌ها اگر نگاه کنید، متوجه شیب ملائم در ضخامت بال‌ها خواهید شد. برای ستون‌های اسکلت فلزی از این نوع تیرآهن استفاده می‌شود.

این محصول در سایزهای 60 تا 800 میلی‌متری تولید می‌شود و دارای لبه‌های گردی است.

تیر هاش (IPB)

اگر در بازار فولاد فعالیت داشته باشید، تیرآهن هاش را به‌خوبی می‌شناسید. این محصول، شبیه به حرف H انگلیسی است و به‌گونه‌ای ساخته‌شده که طول بال‌ها نسبت به جان تیرآهن بزرگ‌تر است؛ درست به همین دلیل هم استحکام و دوام بیشتری نسبت به تیرآهن معمولی دارد.

دو علامت V و L در این تیرآهن‌ها دیده می‌شود که V به معنای تیرآهن سنگین و علامت L نشان‌دهنده تیرآهن سبک می‌باشد. وزن تیرآهن بال‌پهن، به ضخامت آن بستگی داد. ویژگی‌های تیرآهن هاش عبارتند از:

  • تحمل وزن بالا
  • دارای بال‌های پهن‌
  • دارای ارتفاع 100 تا 1000 میلی‌متر

تیر لانه‌زنبوری (CPE)

تیرآهن لانه‌زنبوری، ازنظر شکل ظاهری به‌راحتی با سایر تیرآهن‌ها قابل تشخیص است. یکی از ویژگی‌های تیرآهن زنبوری این است که می‌تواند لنگر خمشی بزرگ‌تری را در مقایسه با تیر نورد شده اولیه تحمل کند؛ چراکه در این محصولات، اول تیرآهن برش داده می‌شود و سپس به هم جوش داده خواهد شد. از مزایای تیرآهن لانه‌زنبوری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وزن کم
  • توان خمشی کمتر نسبت به سایر تیرآهن‌ها
  • ممان اینرسی بالاتر

جدول استانداردهای تیرآهن

سازمان ملی استاندارد ایران، برای تیرآهن، استانداردهایی را در نظر گرفته است که می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

جدول استاندارد تیرآهن
ردیفشماره استانداردمحصول موردنظرسال تدوین
113779تیرآهن‌های گرم نوردیده بال‌پهن موازی سنگین1390
213781تیرآهن‌های گرم نوردیده بال‌پهن موازی سبک1390
314484تیرآهن‌های گرم نوردیده بال‌پهن موازی با وزن متوسط1390
416348تیرآهن‌های گرم نوردیده نیمه سبک‌بال نیم پهن موازی1391
51791تیرآهن گرم نوردیده بال نیم پهن موازی1394
63277تیرآهن گرم نوردیده بال باریک شیب‌دار1394

چگونه در هنگام خرید، استانداردهای تیرآهن را تشخیص دهیم؟

تیرآهن‌ها در زمان خرید، یک برگه شناسایی محصول دارند. در این برگه شناسایی، استاندار تیرآهن، سایز آن و مقاومت کششی این محصول درج‌شده است. به‌عنوان‌مثال INP-16-52 تیرآهن I با نمره ۱۶ و حداقل مقاومت کششی ۵۲ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

استاندارد تیرآهن

حتی می‌توانید برای کسب اطلاعات در مورد استانداردهای تیرآهن، با کارشناسان داخلی ما تماس بگیرید تا راهنمایی‌های لازم را در این زمینه دریافت کنید.

سخن پایانی

در بسیاری از موارد، از روی شکل ظاهری به‌راحتی می‌توانید استاندارد تیرآهن را تشخیص دهید. وزن هر شاخه، کیفیت ساخت، مقدار خرید و… در قیمت نهایی این محصول تأثیرگذار هستند. اگر پروژه‌های ساختمانی در دست دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم، به‌صورت روزانه به قیمت تیرآهن دسترسی داشته باشید تا بتوانید در بهترین زمان ممکن خرید کنید.
سوالات متداول

چند نوع استاندارد برای تیرآهن وجود دارد؟

تیرآهن‌ها معمولا از 4 استاندارد تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران)، تیرآهن INP (استاندارد چین و روسیه)، IPB بال‌پهن و همچنین لانه‌زنبوری CPE تبعیت می‌کنند.

دو علامت V و L در تیرآهن به چه معناست؟

علامت V به معنای تیرآهن سنگین و علامت L نشان‌دهنده تیرآهن سبک است.

چگونه می‌توان در زمان خرید تیرآهن استاندارد آن را تشخیص داد؟

تیرآهن‌ها در زمان خرید، یک برگه شناسایی محصول دارند که در این برگه شناسایی، استاندار تیرآهن، سایز آن و مقاومت کششی این محصول درج‌شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.