نمودار قیمت ورق گالوانیزه از سال 1399 تا 1402

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بررسی نمودار قیمت ورق گالوانیزه، یکی از مهم ترین راه های تحلیل بازار فولاد و پیش بینی نرخ کالاها در آینده است. این نمودارها تصویری از تغییرات و نوسانات یک محصول را در بازه زمانی هفتگی، ماهانه و سالانه نشان می دهند.

ورق گالوانیزه محصولی است که به طور مستقیم و غیرمستقیم در انواع صنایع ساخت و ساز، خودروسازی، صنعت و مصارف خانگی استفاده می شود. بنابراین با توجه به کاربرد گسترده ای که دارد، بررسی تحولات آن برای خرید آگاهانه امری ضروری است.

در این مقاله قصد داریم این نمودارها و عوامل موثر بر قیمت روزانه ورق را بررسی کنیم.

تاثیر نوسانات نمودار قیمت ورق گالوانیزه در صنایع مختلف

نوسانات قیمت ورق گالوانیزه، تأثیر قابل توجهی بر صنایع مختلف دارد. از جمله این تأثیرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. افزایش هزینه های تولیدی
  2. کاهش حاشیه سود
  3. تغییر در الگوی مصرف
  4. هزینه های ساخت و ساز
  5. هزینه های خودروسازی
  6. قیمت گذاری ها در صنعت
  7. نوسان قیمت ها در مصارف خانگی

افزایش هزینه تولید

ورق گالوانیزه یکی از مواد اولیه اصلی در بسیاری از صنایع است. افزایش قیمت ورق گالوانیزه می تواند منجر به افزایش هزینه تولید محصولات نهایی در این صنایع شود.

کاهش حاشیه سود

افزایش هزینه تولید می تواند منجر به کاهش حاشیه سود صنایع مختلف شود. این امر تأثیر منفی بر میزان رقابت پذیری این صنایع دارد.

تغییر در الگوی مصرف

افزایش قیمت ورق گالوانیزه می تواند منجر به تغییر در الگوی مصرف شود. به عنوان مثال، ممکن است صنایع مختلفی به دنبال جایگزینی ورق گالوانیزه، با مواد اولیه دیگری باشند که قیمت کمتری دارند.

هزینه های ساخت و ساز

ورق گالوانیزه یکی از مواد اولیه اصلی در ساخت و ساز است. از ورق گالوانیزه برای ساخت سقف، دیوار، شیروانی، ناودان، کانال تهویه، پل، مخازن و سایر سازه های فلزی استفاده می شود. افزایش قیمت ورق گالوانیزه می تواند منجر به افزایش هزینه ساخت و ساز شود. این امر تأثیر منفی بر بازار مسکن و سایر بخش های ساخت و ساز می گذارد.

هزینه های خودروسازی

ورق گالوانیزه یکی از مواد اولیه اصلی در ساخت بدنه خودروهاست. افزایش قیمت ورق گالوانیزه می تواند منجر به افزایش هزینه تولید خودروها شود. این امر می تواند منجر به افزایش قیمت خودروها و کاهش قدرت خرید مردم شود.

قیمت گذاری ها در صنعت

ورق گالوانیزه در صنایع مختلف، مانند صنایع غذایی، شیمیایی، نفت و گاز، و کشاورزی کاربرد دارد. افزایش قیمت ورق گالوانیزه می تواند منجر به افزایش هزینه تولید محصولات در این صنایع شود.

مصرف خانگی

ورق گالوانیزه در صنایع لوازم خانگی، مانند تولید یخچال، ماشین لباسشویی، اجاق گاز و سایر وسایل آشپزخانه کاربرد دارد. افزایش قیمت ورق گالوانیزه می تواند منجر به افزایش قیمت این محصولات شود.

 نمودار قیمت ورق گالوانیزه تاراز شهرکرد

ورق گالوانیزه توسط تولیدکنندگان زیادی در ایران تولید می شود که کارخانه تاراز شهرکرد یکی از مهم ترین و معروف ترین آنهاست. این کارخانه، ورق گالوانیزه را با استفاده از تکنولوژی Hot-Dip تولید می کند. در این فرایند پوششی از فلز روی، بر سطح ورق قرار می گیرد که کیفیت و مقاومت آن را افزایش می دهد.

ورق گالوانیزه تاراز، در انواع ضخامت و ابعاد تولید می شود که ما در این قسمت نمودار سایز 0.5 آن را با عرض 1 بررسی می کنیم؛ چرا که یکی از پرفروش ترین هاست.

همانطور که در نمودار زیر می بینید، شماتیک چهارساله این محصول روند صعودی داشته است. البته گاهی به دلیل عوامل مختلف، در بازه زمانی کوتاه کاهش قیمت داشته، اما در حالت کلی نمودار افزایشی است.

قیمت این محصول در سال 1399، از 13,600 تومان به مبلغ 55,200 تومان در سال 1401 افزایش پیدا کرده است. اما در نیمه اول سال 1402، روند این نمودار کاهشی شد. چرا که در این زمان، شاهد مشکلات برق و تامین بودجه لازم برای فولادسازان بودیم. پس قیمت ورق گالوانیزه وارد روند کاهشی شد.

نمودار قیمت ورق گالوانیزه

در این مطلب، نمودار یکی از پرکاربردترین محصولات فولادی یعنی ورق گالوانیزه را بررسی کردیم. همانطور که گفته شده قیمت این محصولات بر صنایع مختلفی مانند ساختمان سازی، خودروسازی، لوازم خانگی و… تاثیر می گذارد. بنابراین برای پیش بینی بازار و سرمایه گذاری موفق، بهتر است از این نمودارها که به صورت 6 ماهه و سالانه تهیه می شود استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.