10 مطلب مهم تیرآهن که لازم است بدانید

زمان مطالعه: 7 دقیقه

تیرآهن به عنوان یکی از اساسی‌ترین پروفیل‌های ساختمانی شناخته می‌شود. به طور کلی، این مقطع فولادی جز نیازهای اساسی هر پروژه ساخت و ساز است که بدون وجود آن نمی‌توان هیچ پروژه‌ای را به اتمام رساند. تیرآهن انواع مختلفی دارد و در موارد مختلفی قابل استفاده است.  بسیاری از افراد فعال در حوزه آهن آلات، کم و بیش انواع تیرآهن، کاربرد و ویژگی‌های آن را می‌شناسند.

برخی دیگر ممکن است اطلاعات کمی در این حوزه داشته باشند، از این رو می‌خواهیم به معرفی 10 مطلب مهم تیرآهن بپردازیم، مطالبی به شما در شناخت این محصول، انواع، کاربرد و حتی ویژگی‌های آن، کمک شایانی خواهد کرد. بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

10 مطلب مهم تیرآهن که لازم است بخوانید:

 1. تیرآهن چیست و انواع آن
 2. سه نوع از پُرکاربردترین تیرآهن‌ها را بشناسید
 3. کاربرد انواع تیرآهن در ساختمان سازی
 4. بهترین کارخانه تولید تیرآهن
 5. راهنمای خرید تیرآهن
 6. بهترین نوع تیرآهن در بازار ایران
 7. تیرآهن هاش چیست؟
 8. تیرآهن IPE چیست؛ کاربرد آن
 9. تیرآهن زنبوری چیست؛ کاربرد و ویژگی این نوع تیرآهن را بدانید
 10. تفاوت تیرآهن هاش سبک و تیرآهن هاش سنگین

1.تیرآهن چیست؛ انواع تیرآهن را بشناسیم

تیرآهن-و-انواع-آن
تیرآهن-و-انواع-آن

همان طور که اشاره شد، تیرآهن ها انواع مختلفی دارند و در پروژه‌های ساختمانی و صنعتی به کار گرفته می‌شوند. تنش‌های حاصل از نیروهای وارد شده بر ساختمان به عنوان مهمترین وظیفه تیرآهن شناخته می‌شود.

تیرآهن به طور کلی به دو شکل مقطع I و H  در بازار وجود دارد. این مقطع فولادی از دو بخش جان و بال تشکیل شده است. «جان تیرآهن» به عنوان بخش اصلی و میانی تیرآهن است، در حالی که  «بال تیرآهن» به لبه‌ها و کناره‌های این محصول گفته می‌شود.

نوع هاش، زنبوری و IPE سه نوع از دسته بندی‌های مختلف تیرآهن هستند که با توجه به ویژگی‌های که دارند، از آن‌ها می‌توان در صنایع مختلفی استفاده کرد.

پیشنهاد ما به شما این است که برای درک تفاوت انواع تیرآهن و شناخت کاربرد هر کدام، روی لینک زیر کلیک کنید:

«تیرآهن چیست؛ انواع آن»

2. سه نوع از پُرکاربردترین تیرآهن‌ها

تیرآهن همان طور که گفته شد، وزن تحمل بار در سازه را به عهده دارد و بر اساس تحمل وزن بار باید از کیفیت خوبی برخوردار باشد. تیرآهن در کشور ما روزانه در حجم بالایی خرید و فروش می‌شود. تیرآهن هاش، تیرآهن زنبوری و تیرآهن IPE جزء انواع تیرآهن پُرکاربرد هستند.

تیراهن IPE یکی از متداول‌ترین انواع تیرآهن است که ظاهر شبیه به حرف انگلیسی دارد. بال‌های ابتدایی و انتهایی این نوع تیرآهن، یکسان است و ضخامت آن ثابت. این نوع تیرآهن از لحاظ شکل ظاهری، با نوع هاش و زنبوری، متفاوت است.

در مبحث ساختمان سازی، به محصولات و مصالحی نیاز است که مقاومت و استحکام سازه را فراهم کند؛ یکی از این انواع آهن آلات پرکاربرد، تیرآهن است که نقش حیاتی در ساختمان سازی دارد. اطلاع از موارد مهم در زمینه تولید تیرآهن می‌تواند به بسیاری از افراد در زمینه خرید این محصول کمک کند.

3. کاربرد انواع تیرآهن

از تیرآهن در ساختمان سازی در موارد مختلفی می‌توان استفاده کرد. ستون‌ها، تیرهای اصلی، تیرهای باریک و خرچا از مهمترین موارد کاربرد تیرآهن هستند. از بین این موارد، کفی ستون، مهمترین کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی است. از کفی در اصل برای اتصال نبشی  به ستون استفاده می‌شود. به طور کلی، می‌توان نتیجه گرفت که ایجاد مقاومت بالا در برابر تنش‌های حاصل از نیروی بُرشی و لنگر خمشی، از مهمترین کاربرد و وظیفه تیرآهن است.

کشور ما، جز کشورهایی است که در آن، تیرآهن به عنوان کالای پُرمصرف شناخته می‌شود. اطلاع دانستن از کاربردهای مهم تیرآهن در ساختمان‌سازی، باعث می‌شود که شما بتوانید بهترین نوع این محصول را برای پروژه‌‌های خود انتخاب کنید.

4. بهترین کارخانه تولید تیرآهن

کارخانه-تیرآهن
کارخانه-تیرآهن

تیرآن به عنوان یکی از مقاطع فولادی مهم، در کشور خودمان تولید می‌شود. حجم استفاده از این محصول به اندازه‌ای بالا است که باعث شده کارخانه‌های مختلفی در این زمینه به تولید تیرآهن بپردازند. به طور کلی، تولید این محصول در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های مناسبی همراه بوده است. بومی سازی تجهیزات مورد نیاز در کنار منابع انسانی و همچنین وجود ذخایر غنی آهن، در دستیابی به این موضوع کمک کرده‌اند.

از مهمترین کارخانه‌های تولید تیرآهن، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شرکت ذوب آهن اصفهان
 • کارخانه جهان فولاد غرب
 • مجتمع پروفیل صنعت ماهان
 • مجتمع ظفر بناب
 • کارخانه فولاد ناب تبریز
 • کارخانه فولاد البرز ایرانیان
 • کارخانه کوثر اهواز

اگر می‌خواهید با کارخانه‌های معروف تولید کننده تیرآهن آشنایی داشته باشید، می‌توانید لینک زیر را دنبال کنید:

«بهترین کارخانه‌های تولید کننده تیرآهن در ایران»

5. راهنمای خرید تیرآهن

راهنمای-خرید-تیرآهن
راهنمای-خرید-تیرآهن

همان‌طور که گفته شد،  تیرآهن از دو قسمت بال و جان تشکیل شده است. تیرآهن‌ها به طور کامل در سایزهای 12 تا 30 و در شاخه‌های 12 متری و با استانداردهای سبک و سنگین تولید می‌شوند. قبل از خرید تیرآهن، لازم است در مورد نام گذاری و سایز تیرآهن اطلاعات بیشتری داشته باشید.

هنگام خرید تیرآهن باید اطلاعات دقیقی از استانداردها، ابعاد، درجه کیفتی این محصول،  کارخانه‌های تولید کننده این محصول و کاربردهای متنوع آن را بشناسید تا بتوانید هم خرید حرفه‌ای داشته باشید هم از هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید.

مطلب «راهنمای خرید تیرآهن برای ساخت آپارتمان و کارگاه» می‌تواند به شما کمک کند که بتوانید با آگاهی کامل تیرآهن خریداری کنید.

6. بهترین نوع تیرآهن

برای بسیاری از افرادی که در حوزه آهن آلات فعال هستند، سوال است که بهترین تیرآهن در بازار ایران کدام است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بهترین نوع تیرآهن مربوط به کاخانه ذوب آهن اصفهان است. تیرآهن ذوب آهن برای افرادی که به دنبال کیفیت بالا هستند، بهترین گزینه است و در بین مصرف‌کنندگان، طرفداران خاص خود را دارد.

البته کارخانه‌های دیگری در زمین تولید تیرآهن فعالیت دارند. انتخاب بهترین نوع تیرآهن می‌تواند به افراد فعال در حوزه خرید و فروش این محصول کمک کند که بتوانند تیرآهن را با کیفیت بالا خریداری کنند تا محصول خریداری شده دوام و استحکام بیشتری داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

«بهترین نوع تیرآهن در بازار ایران»

7. تیرآهن هاش چیست؟

تیرآهن-هاش
تیرآهن-هاش

تیرآهن هاش که با علامت اختصاری H شناخته می‌شود، یکی از انواع تیرآهن‌های پُرکاربرد در ساختمان سازی است. این نوع تیراهن با نام «تیرآهن بال پهن» شناخته می‌شود.  تیرآهن هاش به سه دسته تیرآهن هاش سبک، تیرآهن هاش سنگین و تیرآهن هاش فوق سنگین دسته بندی می‌شود. از تیرآهن هاش در سدسازی، پل سازی و همچنین پالایشگاه‌ها استفاده زیادی می‌شود.

تیرآهن هاش علاوه بر استحکام، مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهد و باعث صرفه جویی در آهن به کار رفته در سازه می‌شود. سرعت نصب تیرآهن هاش در پروژه‌های صنعتی و ساختمانی بالا است؛ البته این نوع تیرآهن در دمای بالا مقاومت کمتری دارد.

8. تیرآهن IPE

تیرآهن IPE به عنوان یکی از معروف‎‎‌ترین تیرآهن‌های موجود در بازار است که شکل ظاهری آن شبیه به حرف I انگلیسی است. بال‌های ابتدایی و انتهایی این نوع تیرآهن، یکسان است و همچنین ضخامت بال و جان تیرآهن در تمام طول آن ثابت است.

تیرآهن IPE، طبق استاندارد اروپاست و بیشترین کاربرد را در کشور ایران دارد. اکثر نقشه‌های ساختمانی بر اساس این نوع تیرآهن است. این نوع تیرآهن در انواع مختلف  st44T ،st52 و st52 دسته بندی می‌شود. از تیرآهن IPE به صورت ستون یا خرپا استفاده می‌شود. با مراجعه به مطلب«تیرآهن IPE چیست»، می‌توانید به طور کامل با کاربرد و ویژگی این نوع تیرآهن آشنایی داشته باشید.

9.تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری
تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن زنبوری دارای حفره‌های توخالی در طول جان است و همین موضوع باعث شده که ظاهری شبیه به لانه زنبور داشته باشد. در فرآیند تولید این محصول برای اینکه تیرآهن بتواند لنگر خمشی را به میزان بیشتری تحمل کند، جان آن را به شکل ذوزنقه برش می‌دهند و آن‌ها را به هم جوش می‌زنند.

از مهمترین مزایای تیرآهن لانه زنبوری می‌توان به این موضوع اشاره کرد که وزن سبک‌تری دارد ؛ بنا بر این از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است.

تیرآهن لانه زنبوری، دارای حفره‌هایی خالی در جان تیر است، که همین موضوع باعث مزیت این نوع تیرآهن می‌شود؛ زیرا این حفره‌ها فضای مناسبی برای عبور لوله‌های برق و تاسیسات هستند.

از این نوع تیرآهن در صنایع مختلفی مانند پل سازی، حمل و نقل و همچنین پروژه‌های عمرانی استفاده می‌شود. در ساخت این تیرآهن، باید استانداردهایی که باعث افزایش ارتفاع سازه می‌‌شوند، رعایت شود. عدم رعایت این استانداردها، قطعا موجب خرابی تیرآهن می‌شود.

هدف از ساخت تیرآهن لانه‌زنبوری این است که تیر بتواند با کمترین تغییر شکل، کمان خمشی بیشتری را تحمل کند، با مراجعه به لینک «تیرآهن لانه زنبوری» می‌توانید به طور کامل با این تیرآهن آشنا شوید.

10.تفاوت تیرآهن هاش سبک و هاش سنگین

همان طور که گفته شد، تیرآهن هاش کاربردهای مختلفی دارد. این نوع تیرآهن، در ستون‌ها و به طور کلی در مکان‌هایی که نیاز به مقاومت بالا باشد، استفاده می‌شود. تیرآهن هاش سایز ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌متر تولید می‌شود. نوع سبک و سنگین این توع تیرآهن از لحاظ کاربرد باهم متفاوت است. تیراهن هاش سبک، بال‌های پهنی دارد اما در مقایسه با تیرآهن هاش سنگین، ضخامت کمتری دارد.

نوع سنگین این تیرآهن به دلیل ضخامت بیشتر، در مکان‌هایی که نیاز به مقاومت بالا باشد، استفاده می‌شود. برای اطلاع از تفاوت این دو نوع تیرآهن، می‌توانید مطلب «تفاوت تیرآهن هاش سبک و تیرآهن هاش سنگین» را بخوانید.

دریافت آخرین قیمت تیرآهن

همان‌طور که گفته شد، تیرآهن از اصلی‌ترین و مهمترین مقاطع فولادی است. استفاده از این محصول در سازه‌های مختلف، از اهمیت زیادی برخوردار است. اطلاع دانستن از نکات مهم و ضروی و خرید این محصول فولادی، نیازمند تحقیق و بررسی است. شما عزیزان با کسب اطلاعات در مورد کارخانه‌های تولید تیرآهن، انواع تیرآهن، بهترین نوع تیرآهن و … می‌توانید انتخاب صحیحی برای نیاز خود داشته باشید.

قیمت مقاطع فولادی به دلیل عوامل مختلفی، مرتباً در حال نوسان است و هر روزه شاهد افزایش یا کاهش قیمت‌ها هستیم. شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از قیمت آهن و آخرین تغییرات قیمت انواع مقاطع فولادی در روزهای اخیر و یا حتی چندماه گذشته، به سایت مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.