برش تیرآهن و انواع روش‌های آن

در بسیاری از مواقع، بنا به دلائل مختلف، برای استفاده از تیرآهن نیازمند برش‌ این محصول هستیم. برش تیرآهن به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم به انواع روش‌های برش تیرآهن اشاره کنیم.

علت برش تیرآهن

تیرآهن، معمولاً در شاخه‌های 12‌متری تولید می‌شود و برخی از مشتریان می‌خواهند تیرآهن را در سایزهای مشخصی خریداری کنند؛ اصطلاحاً به این نوع تیرآهن، تیرآهن نرمال گفته می‌شود. برای این کار، لازم است که طول پروفیل، کوتاه شود.

 برای ستون‌گذاری در ساختمان‌سازی، نیازمند کاهش طول و برش‌کاری تیرآهن هستیم که روش‌های مختلفی دارد.

قبل از انجام برش تیرآهن، باید مطمئن شوید که این کار توسط افراد متخصص انجام شود؛ قیمت تیرآهن شما را متقاعد می‌سازد که این موضوع را جدی بگیرد.

روش‌های برش و جوشکاری تیرآهن کدام‌اند؟

روش‌های متعددی برای برش تیرآهن وجود دارد که از هر کدام در شرایط مختلفی استفاده می‌شود.

روش سرد یا کوپال

روش سرد یا کوپال، یکی از روش‌های متداول برش تیرآهن است. به این صورت که قسمت خاصی از تیرآهن که قرار است برش داده شود، روی لبه‌ی گیوتین  قرار می‌گیرد و با فشار شاسی و تیغه‌های قیچی، محل مورد نظر، برش می‌خورد. به طور کلی می‌توان گفت که در این روش از دستگاه گیوتین استفاده می‌شود.

برش-تیرآهن

دستگاه پانچ و برش هیدرولیکی، بدون تولید براده، برش می‌دهد. معمولاً این روش باعث دفورماسیون می‌‎شود؛ بنا بر این، از دستگاه هیدرولیکی برای عملیات جوشکاری استفاده می‌شود. البته در نظر داشته باشید که هنگام برش، باید به وزن و حجم تیرآهن توجه داشته باشید و سپس، دستگاه مورد نظر را انتخاب کنید.

ویژگی‌های برشکاری سرد

برشکاری سرد با ویژگی‌ها و مزایای خاصی همراه است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

انعطاف برشکاری از جهت شکل و طول

به طور کلی، برش‌هایی که به روش سرد انجام می‌شوند، مانند گیوتین، قیچی و ارّه، جزء روش‌های انعطاف‌پذیر هستند؛ چرا که می‌توان تیرآهن را به روش‌های مختلف برش داد؛ از اشکال هندسی ساده گرفته تا اشکال پیچیده .

حفظ خواص فلز

هنگام برش سرد، دمای فلز، افزایش محسوسی ندارد؛ بنا بر این، می‌توان نتیجه گرفت که در روش برشکاری سرد، خواص فلز حفظ می‌شود و هیچگونه تغییری در خواص مکانیکی یا شیمیایی آن رُخ نمی‌دهد.

سرعت بالا

از دیگر مزایای برشکاری سرد، می‌توان به سرعت بالای آن اشاره کرد؛ به گونه‌ای که می‌توان به صورت انبوه، اشکال هم‌اندازه تولید کرد.

البته در نظر بگیرید که این روش، معایبی هم دارد. از مهم‌ترین معایب روش سردکاری، هزینه‌ی متریال مصرفی است. قیچی، تیغه، گیوتین، همه‌ی این‌ها جزء موارد مصرفی هستند که بعد از مدتی اعمال برش روی ورق و دیگر محصولات فولادی، فرسوده شده و دیگر قابل استفاده نیستند. بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که روش برشکاری سرد، در کل به عنوان یک روش هزینه‌بر شناخته می‌شود.

تیرآهن ها در ابعاد و سایزهای مختلف ساخته و روانه بازار می‌شوند؛ در بسیاری از مواقع برای کاربردهای مختلف استفاده از این محصول، نیازمند برشکاری هستیم که این برشکاری به روش‌های مختلف انجام می‌شود و انتخاب هر کدام از این روش‌ها به نوع کاربرد تیرآهن بستگی خواهد داشت.

روش گرم یا برنول

برنول، یکی دیگر از روش‌های برش تیرآهن است. برشکاری در این روش به صورت گرم انجام می‌شود. حرارت ایجادشده از احتراق گاز استیلن و اکسیژن از نوک مشعل برنول بیرون آمده و باعث ذوب محل برش می‌شود.

برش-تیرآهن-به-روش-گرم

انجام این روش نسبت به روش سرد یا کوپال، به هزینه‌ی کمتری نیاز دارد؛ نکته‌ی مهم این است که روش برنول به مهارت بالایی نیاز دارد و برای انجام آن باید از افراد متخصص استفاده شود.

از مهم‌‎ترین مزایای برش تیرآهن به روش گرم می‌توان موارد زیر را برشمرد:

  • سرعت بالای برشکاری با حجم زیاد
  • کاهش میزان ضایعات
  • مکانیزه‌کردن عملیات برشکاری در این روش

البته باید به این نکته هم توجه کرد که برش تیرآهن به روش گرم، دارای معایبی است. به عنوان مثال، برشکاری با روش گرم حتی با دستگاه‌های مکانیزه هم می‌تواند با ایمنی پایین همراه باشد؛ سوختگی و جراحات ناشی از برخورد با جسم گرم، انفجار و … اتفاقاتی هستند که احتمال دارد در این جوشکاری اتفاق بیفتد.

از دیگر معایب این روش، باید گفت که بالارفتن دمای فلز، باعث تغییراتی در خواص مکانیکی، شیمیایی و فیزیکی محل برش می‌شود که این مسئله باعث کاهش استحکام و مقاومت محصول می‌شود.

روش اره تیشی

معمولاً از این دستگاه‌ها به عنوان برشکاری در کارگاه‌ها استفاده می‌شود. به کمک این دستگاه، برشکاری خیلی سریع و راحت صورت می‌پذیرد. یکی از تجهیزات اره تیشی، کلید ایمنی خودکار است که اگر تیغه در زمان کار شکسته شود، دستگاه به صورت اتوماتیک متوقف می‌شود.

برش-تیرآهن-با-اره-تیشی

میزان نیروی برشی در این روش به دست اپراتور است. به طور کلی، فردی که این فرآیند را انجام می‌دهد باید تجربه‌ی کافی داشته باشد تا نیروی بیش از حد اعمال نکرده و باعث شکستن تیغه نشود.

روش لیزر

از لیزر، بیشتر به منظور برش‌های دقیق آزمایشگاهی و صنعتی استفاده می‌شود. لیزر در اصل یک فناوری است که در آن از اشعه برای برش استفاده می‌شود. از لیزر هم برای برشکاری تیرآهن استفاده می‌شود.

روش واتر جت

واترجت، یکی از روش‌هایی برش تیرآهن است که با کمک جریان آب با فشار بالا برای اهداف برشکاری و تمیزکاری استفاده می‌شود.

در این روش، آب با مخلوطی از سنگ‌های ساینده نظیر سیلیکون کاربید با فشار ۴۰۰۰ بار از طریق یک سوراخ بسیار کوچک بیرون رانده می‌شود که سبب برشکاری می‌شود. این روش در صنعت و محیط‌های کارخانه‌ای انجام می‌شود.

روش سنگ فرز Grinding Machine

سنگ فرز از جمله سنتی‌ترین دستگاه‌های برش تیرآهن است. این دستگاه برای برش لوله، میلگرد، تیرآهن، ورق و اغلب محصولات فولادی کاربرد دارد. از دستگاه سنگ فرز می‌توان برای صیقل‌دادن نیز بهره گرفت. صفحه‌ی سنگ مورد استفاده برای برش، معمولاً سه میلی‌متر و سنگ‌ساب آن عموماً شش میلی‌متر ضخامت دارد. صفحه‌های گوناگونی برای برشکاری انواع فلزات به کار می‌رود. به عنوان مثال، شایسته است برای برش استینلس‌استیل از سنگ مخصوص آن استفاده شود؛ در غیر این صورت، احتمال زنگ‌زدگی وجود دارد.

سخن پایانی

در این مطلب به روش‌های متفاوت برشکاری تیرآهن پرداختیم. همان طور که اشاره شد، به طور کلی، برش تیرآهن به دو روش سرد و گرم انجام می‌شود که هر کدام دارای معایب و مزایای مختلفی هستند. انتخاب هر کدام از این روش‌ها با توجه به موارد استفاده‌ی محصول، تعیین می‌شود.

سوالات متداول

برش تیرآهن معمولا به چه دلائلی انجام می‌شود؟

 برای ستون‌گذاری در ساختمان‌سازی یا حتی در برخی از موارد برای کاربردهای مختلف، نیازمند کاهش طول و برش‌کاری تیرآهن هستیم که روش‌های مختلفی دارد.

انواع روش‌های برش تیرآهن کدام‌اند؟

واترجت، لیزر، اره تیشی، روش گرم و روش سرد از جمله روش‌های برش تیرآهن هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.