همه چیز درباره ورق اکسین اهواز؛کاربرد و نحوه تولید

با توجه به کاربرد زیاد مقاطع فولادی در صنایع مختلف، در کشور به امر تولید توجه بسیار خاصی شد. مجموعه‌های زیادی در کشور فعالیت خود را برای توسعه صنعت فولاد آغاز کردند و خوشبختانه در این امر موفقیت‌های چشمگیری حاصل‌شده است. از کارخانه‌های ممتاز در کشور می‌توان به کارخانه اکسین اهواز اشاره کرد. ما در این مطلب شمارا با ورق اکسین اهواز بیشتر آشنا خواهیم کرد.

معرفی کارخانه اکسین اهواز

کارخانه اکسین اهواز

کارخانه فولاد اکسین خوزستان یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های تولید انواع ورق‌های عریض فولادی در ایران  می‌باشد. این کارخانه در سال ۱۳۸۴ تاسیس شده است و نشانی کارخانه فولاد اکسین خوزستان در استان اهواز، کیلومتر 10 جاده بندر امام خمینی می‌باشد. بیشتر محصولات تولیدی این کارخانه در صنایع مختلف به عنوان محصول مادر شناخته می‌شوند. صنایعی که ورق‌های فولادی در آن‌ها بشدت کاربرد دارد، مثل صنعت نفت و گاز، صنعت پتروشیمی، صنعت خودروسازی، همچنین صنعت کشتی‌سازی و دریایی هستند.

به‌طورکلی کارخانه فولاد اکسین خوزستان دارای دو مجموعه تولیدی  می‌باشد که به‌طور دقیق در سال ۱۳۸۹ با کمک تیم تخصصی خود تولید انبوه ورق اکسین را آغاز کرد. ظرفیت تولید سالانه ورق اکسین اهواز چیزی حدود ۳۰۰ هزار تن می‌باشد، لیکن با وجود فناوری‌های پیشرفته این مجموعه ظرفیت تولیدی خود را در سال ۱۳۹۱ دو برابر کرده و سالانه چیزی حدود ۶۰۰ هزار تن تولید می‌کند.

میزان کیفیت تولید ورق این کارخانه باعث شده است که میزان سفارش تولید و درخواست خرید ورق اکسین هر سال افزایش یابد، به همین علت این کارخانه پروسه پیشرفت چشمگیری را در چند سال اخیر سپری کرده است. در سال ۱۳۹۳ ظرفیت تولید ورق اکسین اهواز رکورد زده و چیزی حدود 83 هزار تن در ماه می‌باشد. امسال نیز کارخانه اکسین اهواز جز برترین تولیدکنندگان ورق فولادی در ایران و خاورمیانه شناخته‌شده است.

ورق اکسین چیست؟

به ورقی فولادی که در دسته‌بندی محصولات ورق سیاه قرار دارد، ورق اکسین گفته می‌شود. روند تولیدی ورق اکسین از طریق فرآیند نورد گرم می‌باشد که مجموعه کارخانه فولاد اهواز محصولات خود را ازجمله ورق اکسین اهواز را باکیفیتی عالی تولید می‌کند. کارخانه اهواز در طی فرآیند خود اسلب‌ها را به ورق اکسین تبدیل می‌کند، در صورتی که کارخانه‌های دیگر از شمش‌های فولادی به عنوان مواد اولیه استفاده می‌کنند.

بیشتر خریداران ورق اکسین را با نام ورق سیاه سفارشی می‌شناسند. زیرا، نحوه تولید و قابلیت کاربردی این محصول خیلی باکیفیت‌تر از ورق سیاه است. کاربرد اصلی ورق اکسین اهواز در صنایع ساخت اتومبیل سازی، خودروسازی، ماشین آلات، صنایع نفت و گاز، صنایع پتروشیمی و در ساخت انواع کشتی‌های بزرگ نظامی و غیر نظامی است.

ویژگی ورق اکسین اهواز

ویژگی ورق اکسین اهواز

ورق‌های تولیدی در کارخانه اکسین دارای اندازه‌های ۸ تا ۸۰ میلی‌‌متر است که بیشتر خریداران بر اساس نیاز بازار خواهان اندازه ۴۰ میلی‌متری‌ می‌باشند. ضخامت‌های دیگر این ورق‌ها بر اساس سفارش خریدار متغییر است. عرض  کلی این ورق‌های تولید شده اکسین اهواز ۲ متر و طول آن‌ها کاملا بر اساس نیاز تولیدکننده چیزی حدود ۶ تا ۱۲ متر است.

استاندارد تولید ورق در این مجموعه ۹۰۰۱ ISO،  ۱۰۰۰۱ ،ISO دارای گواهی گواهینامه انطباق محصول با الزامات ایمنی و سلامتی اتحادیه اروپا CE، همچنین گواهینامه‌ی تصدیق فرآیند ساخت از مؤسسه‌ی رده‌بندی ایران با نماد اختصاری ICS است.

انواع ورق اکسین اهواز و کاربردهای آن

ورق اکسین 34CrMo4

تولید این ورق با فولاد کم کربن، همچنین کروم، مولبیدن و نیکل است. استحکام این نوع ورق به شدت بالا می‌باشد که در صنایع خودروسازی و قطعات خودرو بسیار مناسب می‌باشد. قابلیت جوشکاری و انعطاف پذیری این محصول باعث کیفیت و تولید بالای آن می‌باشد.

ورق اکسین A517 Grade B

این نوع ورق به دلیل استحکام بالای که دارد، بیشتر در صنعت ساختمان سازی، همچنین برای ساخت مخازن بسیار مقام در برابر فشار و دیگ‌های مخصوص بخار کاربرد مهمی دارند.

ورق اکسین A283-Grade c

یکی دیگر از  انواع ورق‌های اکسین این محصول است که ویژگی‌هایی بسیار مخصوص دارند که برای کاربردهای صنایع عمومی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. این ورق به دلیل کیفیت بالا، همچنین انعطاف پذیری مناسب از فولاد با درصد کم کربن ساخته شده‌اند.

ورق اکسین A516-Grade70

این نوع ورق اکسین از فولاد کربن تولید شده و بیشتر برای تولید مخزن‌های مخصوص که بر اساس استفاده همیشه تحت فشار هستند و در دمای متوسط تر از حد معمول قرار دارند، استفاده می‌شود. .

ورق اکسین AP 15L-X65

این نوع ورق که با نام لوله ایزوL ۴۵۰ ۳۱ ۸۳ نیز در بین بیشتر فروشندگان شناخته می‌شود در صنعت لوله سازی دربخش های مخصوص انتقال گاز و روغن کارایی دارند.

ورق اکسین A573 Grade 70

بیشتر استفاده این نوع ورق برای ساخت مخزن کاربرد دارد.

ورق اکسین AP15L-X60

این نوع ورق در صنعت لوله سازی بسیار مهم و کاربردی است.

ورق اکسین ST37

در این محصول از فولاد کم کربن استفاده شده تا قدرت جوش‌پذیری بالای داشته باشد و مقاومت بالای آن بسیار کمتر از سایر سایر انواع ورق‌ اکسین اهواز است. این نوع ورق را به دلیل نرمی و انعطاف پذیری بیشتر با نام ورق نرم می‌شناسند. کاربرد این ورق برای ساخت انواع لوله و پروفیل در صنایع ساختمان سازی می‌باشد.

ورق اکسین ST52

این نوع ورق از دو آلیاژ اصلی سیلیسیم و منگنز تولید شده است. مقاومت بالا تاثیر پذیری این دو عنصر باعث ایجاد فرآیندهای شیمیایی و مکانیکی بسیاری می‌شود. این نوع ورق را بیشتر به نام ورق سخت می‌شناسند. زیرا، استحکام بالای این نوع ورق در محاسبه به وزن سبک که دارند برای صنایع ساختمان سازی کاربرد موثری خواهند داشت.

نحوه تولید ورق اکسین اهواز

در روند تولید ورق اکسین اهواز ابتدا مواد اولیه به وسیله وسایل حمل و تقل مخصوص مثل ماشین‌های باربری سنگین مثل کامیون به بخش اسلب یارد کارخانه وارد می‌شوند. اسلب یارد به بخشی گفته می‌شود که دارای بیشتر از ۲ تا جرثقیل مگنتی برای جابه جای اسب‌ها است.

در مرحله ی بعد اسب‌ها با جرثقیل کاملا اتوناتیک تخلیه شده و بر روی بخش مخصوص که با نام میز شام شناخته می‌شود، قرار می‌گیرند تا اسب‌ها وارد کوره شوند. کوره های مخصوص تولید ورق اکسین اهواز سه بخش دارند که این  نام این بخش‌ها به ترتیب شامل موارد زیر می‌باشد.

 1. بخش اول رکوپراتیو
 2. بخش دوم پیش گرمایش
 3. بخش سوم گرمایش
 4. بخش چهارم هم دماسازی

بعد از گذر از این سه بخش درون کوره اسب‌ها از کوره خارح می‌شوند. در مرحله بعد لازم است بلافاصله پس از خروج، پاک‌زدایی انجام شود تا لایه‌های آلوده و اکسید شده از بین بروند. به این مرحله اصولا پوسته زدایی نیز می‌گویند. در مرحله بعدی به منظور اندازه‌گیری ورق از دستگاه تنظیم ضخامت و عرض گذر کرده و به مرحله نورد ارسال می‌شود.

بعد وارد مرحله نورد اسلب شده، در این بخش با قرار گرفتن اسلب بر روی قفسه نورد، عرض اسلب به عرض ورق سفارش داده شده تغییر می‌کند، سپس موج وارد شده به ورق گرفته می‌شود تا سطح صاف در انتهای تولید  میزان کیفیت بالای محصول را نشان بدهد.  بعد از گذر از تمامی مراحل و برش خوردن ورق در اندازه‌های مشخص ورق‌‌ها به بخش بسته‌بندی وارد می‌شوند. در این بخش پس از تاییده نهایی در ابعاد منظم با کمک دستگاه پایلر ورق‌های اکسین بسته‌بندی و چسب‌زنی توسط دستگاه انجام شده، و برای عرضه از انبار به بازار ارسال می‌گردند.

تجهیزات مورد نیاز تولید ورق اکسین اهواز

 • کوره‌های پیشگرم
 • دستگاه پوسته زدا
 • قفسه نورد
 • سیستم HAGC
 • دستگاه X Ray
 • دستگاه تست غیر مخرب آلتراسونیک
 • تجهیزات مخصوص لبه زن
 • قیچی تقسیم کننده
 • دستگاه پایلر
 • دستگاه دسته بندی و برچسب زنی

شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از قیمت ورق، به سایت اصفهان آهن مراجعه کنید و پس از بررسی قیمت‌ها، با کارشناسان ما تماس بگیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.