ورق آتشخوار چیست؛ این نوع ورق را بیشتر بشناسید!

زمان مطالعه: 4 دقیقه

ورق‌ ها لایه‌ های فولادی نازکی هستند که معمولا از تختال در فرآیند نورد گرم و سرد تولید می‌ شوند. ورق‌ ها انواع گوناگونی دارند که مهم‌ ترین آنها ورق سیاه، ورق گالوانیزه، ورق رنگی و… هستند. یکی از انواع ورق‌ ها که همچون لوله‌ ها در صنعت پرکاربرد و پرمصرف هستند، ورق آتشخوار نام دارد. ورق آتشخوار به دلیل این که در دمای بالا همچنان مقاومت خود را حفظ می‌ کند، آتشخوار نام دارد.

از میان انواع و اقسام ورقی که توسط کارخانه‌ های فولاد تولید می‌ شود، ورق آتشخوار با توجه به میزان استحکام و مقاومت بالا، بسیار مورد استقبال قرار می‌ گیرد. از آن جایی که این نوع ورق، توانایی تحمل فشار و گرمای فراوان را دارد، در صنعت پتروشیمی به کار گرفته شده و طرفداران خود را دارد.

ورق آتشخوار چیست؟

ورق آتشخوار، نوعی ورق فولادی است که به دو صورت شیت و رول تولید و به بازار عرضه می‌ شود. این ورق از آن جهت آتشخوار نامیده می‌ شود که در برابر آتش و حرارت، مقاوم است. نرخ این محصول، وابستگی زیادی به قیمت روز ورق فولادی دارد.

انواع ورق آتشخوار

ترکیبات شیمیایی این ورق، منحصر به فرد و خاص هستند و به طور کلی به دو دسته‌ تقسیم می‌ شود:

 •  ورق آتشخوار با تحمل حرارتی تا 585 درجه‌ سانتی‌ گراد
 • ورق آتشخوار با تحمل حرارتی تا 1250 درجه‌ سانتی‌ گراد

ورق‌ های آتشخوار با تحمل حرارت تا 585 درجه‌ سانتی‌ گراد در بازار موجود هستند. این نوع ورق با گریدهای مختلفی تولید می‌ شود و میزان تحمل فضا و دما، قابلیت عدسی‌ شدن، تست کشش و ضربه‌ آن‌ ها متفاوت است. با افزایش گرید این محصول، ویژگی‌ های ذکر شده در آن افزایش می‌ یابد. گریدهای متفاوت بر اساس استاندارد  DIN آلمان به این ترتیب هستند:

1-­­­ ورق MN418 به شماره مواد 1.0481

این نوع ورق، دارای ترکیب شیمیایی 17 تا 20 صدم درصد کربن (C)، 90 تا 125 صدم درصد منگنز (MN) بوده و توان تحمل 585 درجه‌ سانتی‌ گراد حرارت را دارد. این ورق می‌ تواند با ضخامت خاص خود تا 20 برابر فشار بیشتر را تحمل کند و مانع از خروج فشار متراکم شود.

2- ورق A516-GR70 به شماره مواد 1.9441

این ورق، دارای ترکیب شیمیایی 17 تا 20 صدم درصد کربن (C) و 90 تا 165 صدم درصد منگنز (MN) است. همین ویژگی سبب شده تا توانایی تحمل حرارت تا 530 درجه‌ سانتی‌ گراد افزایش یابد و مانع خروج فشار متراکم شود.

3- ورق A516-GR60 به شماره مواد 1.9417

این نوع از ورق، توانایی تحمل فشار تا 25 برابر بیشتر از وزن خود را دارد. همچنین، به دلیل مقاومت بالا و این که توسط فرآیند نورد گرم تولید شده، در دسته‌ ورق‌ های ساختمانی قرار می‌ گیرد. منظور از ورق ساختمانی این است که کاربرد اصلی آن در ساختمان‌ سازی است.

ورق مخزنی آتشخوار چیست؟

ورق مخزنی از استحکام بالا و طول مناسبی برخوردار است. کاربرد این نوع ورق برای ساخت دیواره‌ مخازن و در صنایع مخزن‌ سازی دیگ‌ های بخار، کاربرد بسیاری دارد. ورق آتشخوار A516 Gr 60 و ورق A516 Gr 70 بیشترین کاربرد را در صنعت مخزن‌ سازی دارد. این نوع ورق با گریدهای دیگری مانند A516 Gr 55 و A516 Gr 65 (مطابق با استاندارد ASTM آمریکا) تولید می‌ شود.

کاربردهای ورق آتشخوار

کاربردهای این ورق به نوع، جنس و توانایی آن در تحمل وزن بستگی دارد. این نوع ورق در صنایعی همچون مخازن تحت فشار، اتصالات، مبدل‌ های تحت فشار، مخازن کروی و تجهیزات انرژی‌ های تجدید پذیر به کار می‌ رود. همچنین، به علت مقاومت بسیار بالا در دمای 1250 درجه‌ سانتی‌ گراد، از ورق‌ های پرمصرف به حساب می‌ آید.

همانطور که گفتیم، این ورق مقاومت بالایی دارد و به همین علت از آن برای جا به‌ جایی مایعات و گازهای بسیار گرم استفاده می‌ کنند. ورق آتشخوار در صنایعی، چون: نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاه‌ ها بیشترین کاربرد را دارد و هنگام مواجهه با بخار آب، حرارت و فشار بالا مقاومت زیادی از خود نشان می دهد.

کاربرد ورق آتشخوار

تفاوت ورق آتشخوار با ورق سیاه

مهم ترین تفاوت ورق آتشخوار و ورق سیاه، مربوط به مقاومت آنها در برابر حرارت است. ورق آتشخوار به دلیل ترکیبات شیمیایی خاص، مقاومت بالایی در برابر حرارت و آتش دارد. در حالی که ورق سیاه فولادی مقاومت حرارتی پایینی دارد و در دمای بالا تغییر شکل می دهد. سایر تفاوت های این دو محصول را در جدول زیر می بینید:

ویژگیورق آتشخوارورق سیاه
مقاومت حرارتیبالاپایین
کاربردصنایع نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه ها و …ساخت سازه های فلزی، کشتی سازی، لوله سازی و …
قیمتبالاارزان
فرایند تولیدپیچیده ترساده تر
ضخامتکمتربیشتر
مقاومت در برابر خوردگیبسیار بالاکمتر
انعطاف پذیریکمتربیشتر

ورق مخزنی آتشخوار چیست؟

ورق مخزنی آتشخوار نوعی ورق فولادی آلیاژی است که به دلیل مقاومت بالا در برابر حرارت و فشار، در ساخت مخازن ذخیره سازی و تحت فشار، به ویژه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد دارد. کاربردهای ورق مخزنی آتشخوار عبارتند از:

 • مخازن ذخیره سازی: برای ذخیره سازی انواع سیالات، از جمله آب، نفت، گاز، مواد شیمیایی و…
 • دیگ های بخار: در ساخت دیگ های بخار و بویلرها برای تولید بخار با فشار بالا
 • مبدل های حرارتی: برای تبادل حرارت بین دو سیال با دمای مختلف
 • لوله های تحت فشار: برای انتقال سیالات با فشار بالا
 • صنایع پتروشیمی: در ساخت مخازن و لوله های انتقال مواد شیمیایی
 • صنایع غذایی: برای ساخت مخازن ذخیره سازی مواد غذایی
 • صنایع دارویی: برای ساخت مخازن ذخیره سازی مواد دارویی

روش های خرید و قیمت ورق آتشخوار

قیمت ورق آتشخوار وابستگی شدیدی به عواملی مانند مشخصات فنی ورق آتشخوار از قبیل وزن، ضخامت، قابلیت تحمل و نوع ورق شیت یا رول دارد. این ورق انواع مختلفی دارد که بر قیمت آن تاثیر می گذارد. نوسانات قیمت ارز و دلار و تأثیر آن بر محصولات وارداتی نیز قابل کتمان نیست. هزینه های جانبی مانند هزینه ارسال، بارگیری و یا انبارداری ورق نیز بر قیمت نهایی محصول تاثیرگذار است. اگر در خصوص خرید ورق های فولادی، به راهنمایی نیاز دارید با کارشناسان اصفهان آهن تماس بگیرید.

ورق‌ های فولادی انواع مختلفی دارند که بر اساس نوع آلیاژ، کاربردهای گوناگونی در ساختمان‌ سازی خواهند داشت. ورق آتشخوار به صورت ساده و مخرنی در بازار موجود است و به طور کلی، در برابر درجه‌ حرارت تا 1250 سانتی‌ گراد، مقاومت زیادی داشته و به همین دلیل در صنایع پتروشیمی استفاده‌ فراوانی دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. حسین می گوید

  سپاس‌گزارم