هیدروفرمینگ چیست با فرآیند پس کاری مدرن آشنا شوید

زمان مطالعه: 4 دقیقه

هیدروفرمینگ یک تکنیک تشکیل سریع، کارآمد و باقیمت مناسب است که محصولات با اجزای ساختاری قوی را با کمترین ضایعات تولید می‌کند. این تکنیک ترجیحاً برای شکل دادن قطعات پیچیده از فلزات ورقه‌ای است.

این ویژگی‌ها نه تنها آن را از سایر تکنیک‌های تشکیل فلز متمایز می‌کند، بلکه آن را جایگزین دقیق‌تر برای روش‌های معمول مانند قالب زنی و پرس و جوشکاری می‌کند.

فایل صوتی این مطلب

 

تفاوت هیدروفرمینگ در چست؟

ابتدا پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با فرایند هیدروفرمینگ این ویدیو را مشاهده نمایید

play-rounded-fill

منحصر به فرد بودن این روش فرم دهی فلز متکی بر این واقعیت است که از طریق استفاده از مایعات هیدرولیک تحت فشار برای تشکیل اجزای فلز استفاده می‌شود. به‌عنوان بخشی از این فرایند، یک دیسک صاف فلزی روی یک قالب مجهز به موتور مکانیزه قرار می‌گیرد.

روغن هیدرولیک یا مایع به داخل محفظهٔ پشت دیافراگم لاستیکی که فشار مخالف به هسته افزایش می‌یابد پمپ می‌شود. این باعث می‌شود که فلز تا رسیدن به شکل قالب شکل بگیرد. سپس می‌توان فلز را از قالب خود خارج کرد.

در این روش نیاز به عملیات پایانی و ثانویه حداقل است. با استفاده از این روش فرم دهی فلز، می‌توان هر دو شکل محدب و مقعر را به دست آورد.

آیا برای شما هیدروفرمینگ مناسب است؟

هیدروفرومینگ

پرس ورق فولادیهیدروفرمینگ
هزینه‌های ابزارآلاتهزینه‌های شروع بالا و معمولاً تکرار شوندههزینه ابزارسازی در زمان تولید
کمیت تولیدمعمولاً از نظر اقتصادی برای تولید نمونه و کوتاه مدت قبل چشم پوشی استبرای تولید کوتاه، میان و بلند مدت مناسب است
هزینه فرایندهزینه برای تولید کوتاه مدت زیاد است و با افزایش کمیت ضایعات زیاد استابزارسازی این فرایند تا 80% کمتر است
کیفیت محصول نهاییکشیدن ورق می‌تواند تلورانس مدنظر و ظاهر قطعه را تحت تأثیر قرار دهد و فرایند تکمیل ثانویه را لازم کندکیفیت بالای محصولات تولید نیاز عملیات تکمیل نهایی را کاهش داده و مقاومت سازه‌ای بهتری از خود نشان می‌دهد
انعطاف پذیریتغییرات در طراحی به‌راحتی ممکن نیست به‌خصوص که ابزار لازم تولید شده باشدهیدروفرمینگ در برابر تغییرات در طراحی دارای تطبیق پذیری هستند
ضایعات فلزیحتی با جایگذاری دقیق، درصد ضایعات فلزی بالاستفرایند هیدروفرم ضایعات کم یا حتی بدون ضایعات است که 50 الی 70% اتلاف متریال را کاهش می‌دهد
زمان مقررزمان مد نظر برای تولید بسیار بیشتر است و چندین هفته برای قطعات پیچیده زمان لازم استبه‌طور چشم گیری زمان مدنظر کم است حتی برای تولیدهای حجیم نیز مدت زمان لازم بسیار کمتر است

معمولا قطعات مرتبط با صنایع مانند: تجهیزات مواد غذایی تجاری، اجزای مبلمان فلزی، قطعات و اجزای سازنده برای صنعت ذخیره سازی ضایعات، رینگ‌های چرخ، اجزای نورد گرم، اجزای HVAC، تجهیزات پزشکی، خیابان‌ها و بهداشت، دفاع و هوا فضا، ارتباطات ماهواره‌ای، و غیره. هیدروفرمینگ معمولاً برای ساخت قطعاتی از فلزات مانند فولاد کربن، مس، آلومینیوم، برنج و فولاد ضد زنگ استفاده می‌شود.

مزایای هیدروفرمینگ

برای بیش از 50 سال، با استفاده از فرایند هیدروفرمینگ، سفارش‌های ساخت قطعات پیچیده فلزی را صورت گرفته است. این که آیا بخش شما نیاز به هیدروفرمینگ، هیدروفرمینگ عمیق کششی یا هیدروفرمینگ سینسیناتی دارد، ما باتجربه و پرس‌های مخصوص این کار آن را برای شما انجام می‌دهیم.

تولید کنندگان که نیاز به‌دقت فرم دهی دارند، از لیزر و روند هیدروفرمینگ بهره‌مند می‌شوند. این ایدئال برای ایجاد اشکال خاص است که باید تلورانس خاصی را داشته باشند، و این یک راه حل سازگار برای بسیاری از صنایع است – از هوا و فضا و دفاع، گرفته تا مراقبت‌های بهداشتی و تولید برق.

ایجاد قالب‌های پیچیده

هیدروفرومینگ

یکی از بزرگ‌ترین مزایای فرآیند هیدروفرمینگ این است که توانایی تشکیل اشکال و زوایای پیچیده را داشته باشد، که همه با اجزای کوچک “نازک هیدروفرم شده دارای، تلورانس دقیق هستند، به‌طوری که می‌توان قطعات ساده و نامنظم را به‌راحتی شکل داد. این برای شرکت‌هایی است که علاقه‌مند به ساخت قطعات کوچک از قطعات پیچیده هستند ایدئال است.

همچنین برای ساخت سقف از ورق های رنگی نیز ازز این روش استفاده می‌گردد.

مشاهده کنید : ورق رنگی چیست

انواع متریال مورد استفاده

با انواع فلزات در فرایند هیدروفرمینگ می‌توان کار کرد، از جمله فولاد ضد زنگ، فلزات تیتانیوم و پوشیده شده، برنج، مس و آلیاژهای شامل‌هاست الوی، اینکونل، کبالت و نیکل.

کیفیت نهایی

از آنجایی که هیدروفرمینگ از مایع هیدرولیکی با فشار بالا استفاده می‌کند تا قطعات را با کمک یک حفره به‌جای پانچ بسازد، قطعات باکیفیت کامل و باکیفیت بدون نیاز به سمباده و پرداخت تولید می‌شوند، بدون آنکه دارای پلیسه و زائده باشند. مواد اصلی تولیدی شامل فولاد، آلومینیوم، برنج، مس، تیتانیم و آلیاژهای با درجه حرارت بالا.

صرفه جویی در هزینه

هیدروفرمینگ به مشتریان اجازه می‌دهد تا هزینه‌های پیش پرداختی مرتبط با شکل گیری و فرم دهی سنتی را کاهش دهند، زیرا این فرایند نیاز به قالب‌های گران قیمت، ابزار فولاد سخت و پلاستیک‌های اپوکسی سخت یا ریخته گری برای نمونه سازی را حذف کرده است.

در پایان کیفیت تولید شده توسط هیدروفرمینگ نیز باعث صرفه جویی در هزینه شده و نیاز به اتمام و پرداخت اضافی، و یا اصلاح ضایعات و پلیسه ها، شوک و خطوط کشش را کاهش می‌دهد.

نمونه سازی باصرفه

برای نمونه سازی و تولید قطعه، هیدروفرمینگ یک فرایند ایدئال است. با تنظیمات کوچکی به ابزار و ضخامت مواد، ما می‌توانیم قطعات جدید و پیشرفته‌ای را در مدت کمی تولید کنیم تا در توسعه و اصلاحات تجهیزات مورد استفاده قرار گیرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Hide picture