مقاومت تیرآهن چقدر است؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

از تیرآهن در ساخت پل‌ها و حتی ستون در سازه‌های فلزی استفاده می‌شود و وظیفه اصلی آن تحمل فشارهای وارد شده بر سازه است. اگر این محصول از استانداردهای لازم برخوردار باشد، مقاومت بالایی در برابر حوادث ناگوار دارد. اما فکر می‌کنید که میزان مقاومت تیرآهن چقدر است؟ این سوالی است که قرار است در این مقاله به آن پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

فایل صوتی این مطلب

مشخصات فنی انواع تیرآهن‌ها

یکی از مهم‌ترین مشخصات تیرآهن، استانداردهای آن است. این محصولات بر اساس سه استاندارد تولید می‌شوند که شامل استاندارد IPE ، INP و IPB است.  استاندارد IPE مربوط به ایران و اروپا است و بارزترین ویژگی تیرآهن IPE این است که ضخامت بال‌های آن در تمام طول این تیرآهن کاملاً یکسان است.

این محصول در ارتفاعی بین 600 تا 800 میلی‌متر تولید می‌شود؛ همچنین طول این تیرآهن‌ها در طولی ما بین 6 تا 12 متر تولید و عرضه می‌شوند.

میزان مقاومت تیرآهن با قیمت روز تیر آهن مرتبط است؛ به هر اندازه که این محصول مقاومت بالاتری داشته باشد، از قیمت بیشتری هم برخوردار است.

مشخصات فنی انواع تیرآهن‌ها

تیرآهن IPE یا (تیرآهن معمولی)

این تیر آهن با علامت اختصاری IPE مشخص می‌شود و طولی بین 8 تا 16 متر دارد. کاربرد این نوع تیرآهن را می‌توان در ساختمان‌سازی در ایران به‌وفور دید.

تیر آهن نیم‌پهن

این تیرآهن به تیر آهن سبک نیز معروف است و بسیار شبیه به INP است. تفاوت‌های زیادی در این تیرآهن‌ها وجود دارد، از جمله اینکه ضخامت آن‌ها کمتر است و عرض بال آن‌ها معمولی است.

این محصول را با نام اختصاری IPE نشان می‌دهند. شرکت‌های زیادی در داخل کشور به تولید این محصول می‌پردازند. تیرآهن نیم‌پهن، بین 8 تا 16 متر طول دارد و عرض آن از 46 میلی‌متر تا 220 میلی متر است.

تیر آهن بال‌پهن

این تیرآهن از دو نوع دیگر، سبک وزن‌تر است و اندازه بال آن، مساوی با ارتفاع آن می‌باشد. کاربرد تیرآهن بال پهن در تیرها و خرپاها می‌باشد. این نوع تیر آهن با علامت اختصاری IPBL مشخص می‌شود.
به خاطر ظاهر این محصول که جان و بال آن عریض است، آن را تیرآهن هاش نیز می‌نامند؛ زیرا شکل آن شبیه حرف انگلیسی H است.

تیر آهن لانه‌زنبوری

این محصول نسبت به سایر تیر آهن‌ها کاربرد کمتری دارد؛ زیرا معایب بیشتری دارد. تیر آهن لانه زنبوری در نورد تولید نمی‌شود، بلکه با استفاده از برش دستی یا ماشینی ساخته می‌شوند. مقاومت تیرآهن لانه زنبوری به نسبت سایرین کمتر است، اما جهت استفاده برای اتصال به تیر اصلی و مهار بندی ضروری است.

اگر بر روی تیر آهنی علامت اختصاری CNP بود، به معنای تیر آهن لانه زنبوری است. طول این تیر آهن بین 12 الی 18 متر است. همچنین ارتفاع آن نیز بین 80 تا 300 میلی‌متر می‌باشد. اگر در کنار علامت اختصاری یک عدد مشاهده کردید، نشان دهنده ارتفاع این تیر آهن است. به عنوان مثال: CNP18 یعنی این تیر آهن لانه زنبوری از تیرآهن 18 ساخته شده است.

میزان مقاومت تیرآهن در سایزهای مختلف چقدر است؟

در واقع تیرآهن جهت مقاوم سازی ساختمان، سوله و به طور کلی سازه استفاده می‌شود و بار ساختمان را به فونداسیون و بعد از آن به زمین منتقل می‌کند. تیر آهن‌ها از درصد مشخصی کربن و آهن تولید می‌شوند.

مقاومت تیرآهن

این قطعات فولادی از قابلیت تحمل بار محوری و جانبی خوبی برخوردار هستند. همچنین جذب ارتعاش این محصولات نیز بالاست. تمام ویژگی‌های ذکر شده باعث شده تا یکی از پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی باشند. اگر کارخانه‌های تولید کننده تحت استانداردهای بین المللی تیرآهن‌های خود را تولید کنند، با استفاده از یک فرمول محاسبه وزن انواع تیرآهن و در نهایت محاسبه تحمل تیر آهن به سادگی امکان پذیر است. این محاسبات با استفاده از جدول وزن تحمل بار  انجام می‌شود.

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در میزان تحمل بار این محصول، رعایت استانداردهای لازم است؛ همچنین جدا از رعایت استانداردها توسط تولید کنندگان، برای مهندسین عمران نیز ضروری است که مواردی از جمله رنگ‌های ضد اکسیداسیون را به خوبی اعمال کنند تا در اثر گذر زمان عمر این محصولات کم نشود.

محاسبات باربری تیرآهن با بهره گیری از جداول استاندارد بسیار ساده است. در واقع به راحتی می‌توان با استفاده از مشخصات هر تیرآهن، میزان تحمل آن را به دست آورد. همینطور نحوه قرار گرفتن تیرآهن بر روی تکیه گاه و همچنین بارگذاری آن نیز بر مقاومت آن اثر گذار است.

میزان مقاومت تیرآهن 14

به‌عنوان مثال، از عوامل تاثیرگذار بر مقاومت تیرآهن 14 می‌توان به مواد اولیه و کارخانه تولیدکننده اشاره داشت. مقاومت این محصول به‌گونه‌ای است که معمولا برای سازه‌های سنگین استفاده نمی‌شود.

میزان مقاومت تیرآهن 16

این در حالی است که میزان مقاومت تیرآهن سایز 16، بیشتر است و معمولا از این محصول در پوشش سقفی و ستون، ساخت خرپا و ساخت پل‌های بزرگ استفاده می‌شود.

میزان مقاومت تیرآهن 18

فارغ از این دو سایز، تیرآهن سایز 18، از سایز 14 و 16 وزن بیشتری دارد، بنابراین از مقاومت بالایی هم برخوردار است. از این محصول به دلیل مقاومت بالایی که دارد به‌عنوان ستون اصلی استفاده می‌شود. به طور کلی از این محصول در سازه‌هایی با وزن سنگین استفاده می‌شود.

تیرآهن یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد در صنعت ساختمان است. در این مطلب به معرفی و بررسی میزان مقاومت این محصول پرداختیم. همانطور که گفتیم تیرآهن‌ها از چهار نوع اصلی تشکیل شده‌اند که شامل تیر آهن معمولی یا اروپایی، بال‌پهن، تیر آهن نیم‌پهن و لانه‌زنبوری.

هر کدام از این تیر آهن ویژگی‌های منحصر به فرد دارند که این ویژگی‌ها را نیز ذکر کردیم. علاوه بر این به نحوه محاسبه مقاومت تیرآهن‌ها نیز پرداختیم که با استفاده از جدول تحمل بار تیرآهن انجام می‌شود.

وظیفه اصلی تیرآهن چیست؟

تیرآهن‌ها به طور کلی برای ساخت ساختمان، سوله و حتی پل‌های فولادی استفاده می‌شوند که وظیفه دارند، بار وارد شده بر سازه را تحمل کنند و مقاومت زیادی به ساختمان می‌بخشند.

مقاومت تیرآهن در سایزهای مختلف چگونه است؟

هرکدام از سایزهای این محصول جدا از این موضوع که کاربرد مختلفی دارند، از مقاومت متفاوتی برخوردار هستند. به عنوان مثال، تیرآهن سایز 18 کهدر ساختمان‌سازی پرکاربرد است، مقاومت بیشتری نسبت به سایز 14 و 16 دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
 1. عبدالله نیا می گوید

  توضیحی در باره مقدار مقاومت بار بر تیر آهن ذکر نشده

  1. اصفهان آهن می گوید

   سلام دوست عزیز
   حقیقتا نمی توان عدد دقیقی ذکر کرد. هرتیرآهن بسته به اینکه در کدام کارخانه تولید شده، وزن، سایز و…. متفاوتی دارد.