خاموت چیست؟ انواع و روش های استفاده از آن

زمان مطالعه: 7 دقیقه

در پاسخ به این سوال که خاموت چیست باید بگوییم که نوعی میلگرد است و در بتن‌ های مصرفی ستون‌ ها و تیرها، به‌ منظور جلوگیری از ترک‌ خوردگی، حفظ شکل بتن و افزایش مقاومت، کاربرد دارد. استفاده از این محصول فولادی، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که آخرین خط دفاعی سازه در مقابل زلزله بوده و می‌ تواند مانع ریزش آن در اثر تغییر حالت ستون‌ ها یا تیرهای بتنی شود.

میلگردهای مورد استفاده در آرماتوربندی (بتن آرمه) به دو دسته تقسیم می‌ شود. میلگرد طولی که در طول بتن قرار می‌ گیرد و میلگرد عرضی که در فواصل مشخص در عرض بتن و به صورت عمودی یا مورب، دور میلگرد طولی قرار می‌ گیرد. در ادامه بیشتر به معرفی میلگرد عرضی و نکات خرید خاموت می پردازیم.

فایل صوتی

free-consultation

  آشنایی با خاموت

  میلگردها بر اساس نوع، سایز و کاربرد دسته‌ بندی می‌ شوند. میلگردهای طولی از نوع A2، A3 و A4 هستند و قطرهای 8 تا 32 میلی‌ متر دارند. میلگردهای عرضی نیز از نوع A1 و A2 هستند و قطرهای 6 تا 12 میلی‌متر دارند. به دلیل انعطاف‌ پذیری بالای میلگرد A2، از آن برای تولید خاموت استفاده می‌ شود. خاموت به شکل مستطیل یا مربع (بسته به ابعاد ستون یا تیر) ساخته می‌ شود. نکته قابل توجه این است که اصطلاحا به میلگرد عرضی، «خاموت» گفته می‌ شود.

  خاموت چیست؟

  انواع خاموت

  تا اینجای مطلب در مورد این موضوع که خاموت چیست، صحبت کردیم. در ادامه‌ مطلب با انواع خاموت و روش‌ های استفاده از آن آشنا خواهیم شد. خاموت‌ ها بر اساس نوع خمش، شکل ظاهری و روش تولید، به انواع مختلفی تقسیم می‌ شوند.

  • خاموت‌ سنتی
  • خاموت‌ مارپیچی
  • خاموت‌ معمولی
  • خاموت‌ مهندسی
  • خاموت‌ ربات
  • خاموت‌ سلولار

  خاموت سنتی

  خاموت سنتی، یکی از مهمترین انواع این محصول است که در ساختمان‌ ها و سازه‌ ها کاربرد دارد. زاویه‌ خم این محصول فولادی، 90 درجه است و ظاهر مربعی به خود می‌ گیرد. روش ساخت خاموت سنتی، به ‌صورت دستی و با استفاده از اهرم است. این نوع خاموت‌ ها از میلگرد آجدار A2 تولید می‌ شوند و معمولا دارای قطرهای 6 تا 12 میلی‌ متر هستند.

  انواع خاموت

   خاموت مارپیچی

  خاموت مارپیچی، یکی از انواع خاموت‌ هاست که دارای خم مارپیچی بوده و به‌ صورت مکانیکی تولید می‌ شود. این نوع خاموت‌ ها از میلگرد آجدار A2 تولید می‌ شوند و معمولا دارای قطرهای 6 تا 12 میلی‌ متر هستند. این نوع خاموت مزایای زیادی نسبت به خاموت‌ های سنتی یا ساده دارند. ساخت خاموت به دقت زیادی نیاز دارد و عملیات تولید آنها زمان‌ بر نیست.

  خاموت مارپیچی

  خاموت سلولار

  سلولار، جدیدترین و پیشرفته‌ ترین نوع این محصول بوده و به ‌صورت حلقه‌ های بسته است که بر اساس استاندارد PI_SYSTEM تولید می‌ شود. جالب است بدانید که استفاده از سلولار، باعث استحکام بیشتر در بتن می‌ شود. به نحوی که ضعف کششی میلگرد طولی را هنگام زلزله جبران کرده و از خمش آن‌ ها جلوگیری می‌ کند.

  خاموت‌ های سلولار، معمولا به‌ صورت مکانیکی تولید می‌ شوند. برای تولید این نوع خاموت‌ ها، ابتدا میلگرد آجدار A2 را به طول مورد نیاز برش می‌ دهند. سپس، میلگرد را در دستگاه خم‌ کن سلولار قرار می‌ دهند و آن را به شکل حلقه‌ ای خم می‌ک نند. در نهایت، خاموت را از دستگاه خارج می‌ کنند.

  خاموت سلولار

  خاموت ربات

  خاموت ربات، از جمله جدیدترین انواع خاموت‌ هاست که مزایای زیادی نسبت به خاموت‌ های سنتی یا ساده، مارپیچی و سلولار دارند. این نوع خاموت‌ ها از دقت بسیار بالایی برخوردار هستند، عملیات تولید آنها زمان‌بر نیست و قابلیت تولید در ابعاد و اشکال مختلف را دارند.

  این محصول، شباهت زیادی به خاموت‌ های مارپیچ دارد و با استفاده از دستگاه CNC ساخته می‌ شود. از تفاوت‌ های این محصول با خاموت مارپیچ، می‌ توان به وجود مربعی در گوشه‌ آن اشاره کرد.

  خاموت ربات

  خاموت مهندسی و ساده چه تفاوت‌ هایی با یکدیگر دارند؟

  خاموت بر اساس نوع خمش به دو نوع ساده و مهندسی تقسیم می‌ شود. بر این اساس، اگر زاویه‌ خم میلگرد، 90 درجه باشد، به آن خاموت ساده و در صورتی که زاویه‌ خم میلگرد 45 یا 135 درجه باشد، به آن خاموت مهندسی گفته می‌ شود.

  خاموت‌ های ساده، دارای خم 90 درجه هستند؛ این نوع خم، باعث می‌ شود که به‌ صورت مربعی شکل تولید شوند. خاموت‌ های مهندسی، دارای خم 45 یا 135 درجه هستند. این نوع خم، باعث می‌ شود که خاموت‌ ها به‌صورت مثلثی شکل تولید شوند.

  این دو محصول در روش تولید نیز متفاوتند؛ خاموت‌ های ساده، معمولا به‌صورت دستی یا با استفاده از دستگاه‌ های دستی تولید می‌ شوند. اما خاموت‌ های مهندسی، معمولا به‌صورت مکانیکی تولید می‌ شوند. در کل، خاموت‌ های مهندسی، از نظر دقت، سرعت تولید و مقاومت و پایداری، برتری دارند. با این حال، هزینه تولید آنها نیز بیشتر است.

  تفاوت خاموت مهندسی و ساده

  نحوه استفاده از خاموت‌ در انواع سازه ها (ساختمان، پل و…)

  خاموت‌ ها به دو شکل رایج «تنگ باز» و «تنگ بسته» کاربرد دارند. بر این اساس، آرماتور عرضی تنگ باز، به سه دسته‌ تک شاخه (یا قلاب)، دو شاخه (یا رکابی) و چند شاخه تقسیم بندی می‌ شود. در قسمت‌ های مختلف سازه، بر اساس نوع فشار می‌ توان از اشکال مختلف این محصول فولادی استفاده کرد.

  • در ستون‌ ها، خاموت‌ به‌صورت عمود بر میلگردهای طولی قرار می‌ گیرد. فاصله خاموت‌ ها از یکدیگر، معمولا برابر با قطر میلگرد است.
  • در ستون‌ های بتنی مسلح، خاموت‌ها نقش مهمی در مهار میلگردهای طولی و جلوگیری از بیرون‌زدگی آنها در اثر نیروهای کششی و برشی دارند.
  • در تیرها نیز مانند ستون، خاموت‌ به‌صورت عمود بر میلگردهای طولی قرار می‌گیرد. فاصله خاموت‌ ها از یکدیگر، معمولا برابر با قطر میلگرد است.
  • در تیرهای بتنی مسلح، خاموت‌ ها نقش مهمی در مهار میلگردهای طولی و جلوگیری از بیرون‌ زدگی آنها در اثر نیروهای کششی و برشی دارند.
  • در دال‌ ها، خاموت به‌صورت شبکه‌ ای قرار می‌ گیرند. فاصله خاموت‌ ها از یکدیگر، معمولا برابر با قطر میلگرد است.

  کاربرد خاموت تنگ بسته

  شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که وظیفه خاموت چیست! خاموت تنگ بسته برای مقاومت در برابر نیروی برشی و پیچشی بر اساس تعداد شاخه‌ها در قسمت‌هایی که فشار نیروی پیچشی زیادتر است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته‌ی حائز اهمیت این است که بخش انتهایی این محصول، برای مقاومت بیشتر در مقابل نیروهای وارده باید حداقل 135 درجه خم شود.

  نحوه بکارگیری و چیدمان خاموت‌ ها

  طبق آیین‌ نامه باید در هر گوشه‌ از این محصول، حداقل یک میلگرد طولی وجود داشته باشد. از این رو خاموت‌ گذاری به صورت زیر است. بر اساس آیین‌ نامه، میلگردهای طولی باید یکی در میان، خاموت داشته باشند و نوع میلگردی که برای آن‌ ها استفاده می‌ شود، «سنجاقی» است. تفاوت خاموت و سنجاقی را باید بشناسید. در این مورد سایز خاموت به شکل زیر است:

  نحوه بارگذاری خاموت
  نحوه بارگذاری خاموت

  اگر فاصله‌ میلگردهای طولی، کمتر از 15 سانتی‌ متر باشد، نحوه‌ خاموت‌ گذاری متفاوت بوده و به شکل زیر است:

  نحوه بارگذاری خاموت

  در صورتی که فاصله‌ آرماتورهای طولی، بیش از 15 سانتی‌ متر باشد، ، از خاموت سنجاقی مطابق شکل زیر استفاده می‌ شود:

  نحوه بارگذاری خاموت

  سایر ضوابط استفاده از این محصول فولادی، مطابق اشکال زیر هستند:

  نحوه بارگذاری خاموت

  مقررات ملی ساختمان در رابطه با استفاده از خاموت

  تا به اینجا در مورد این موضوع که خاموت چیست صحبت کردیم. اکنون به بررسی مقررات ملی ساختمان، مبحث نهم می پردازیم. موضوعات اصلی مبحث نهم مقررات ملی ساختمان عبارتند از:

  طرح و اجرای ساختمان‌ های بتن آرمه

  طول ناحیه‌ بحرانی نباید از مقادیر زیر، کمتر باشد:

  • یک‌ ششم ارتفاع آزاد ستون
  • ضلع بزرگ‌ تر مقطع مستطیلی ستون
  • قطر ستون
  • 450 میلی‌ متر

  فاصله‌ ها در ناحیه بحرانی

  در صورتی که خاموت از نوع بسته باشد، اندازه آن نباید از مقادیر زیر، کمتر باشد:

  • 24 برابر قطر خاموت
  • 300 میلی‌متر
  • 8 برابر قطر کوچک‌ ترین میلگرد طولی ستون
  • نصف کوچک‌ ترین ضلع مقطع ستون

  فاصله‌ خاموت‌ ها در دیگر نقاط اعضای فشاری، نباید از موارد زیر، بیشتر باشد:

  • 36 برابر قطر میلگرد خاموت
  • 12 برابر قطر کوچک‌ ترین میلگرد طولی
  • 250 میلی‌ متر
  • کوچک‌ ترین بعد عضو فشاری

  نکات مهم در رابطه با استفاده از خاموت

  علاوه بر مقررات ملی ساختمان در استفاده از خاموت، لازم است تا برخی اصول هم رعایت شوند. عدم پایبندی به این اصول، می‌ تواند باعث ایجاد مشکلات جدی شود که در ادامه به صورت مختصر توضیح ‌خواهیم داد.

  • خاموت‌ ها معمولا در فواصل سانتیمتری (حدودا به اندازه‌ی یک وجب دست) از یکدیگر قرار داده می‌ شوند.
  • آرماتورهای عرضی یا همان خاموت، به ‌وسیله‌ سیم آرماتوربندی باید به میلگردهای طولی بسته شوند.
  • هنگام عملیات خم‌ سازی میلگرد برای تولید این محصول، دما باید بالاتر از 5 درجه‌ سانتی‌ گراد باشد.
  • همچنین، در صورتی که قصد خم کردن مجدد آرماتورها را داشته باشید، باید به ‌صورت سرد و با استفاده از دستگاه مکانیکی، (نه اهرم دستی) اقدام کنید.

  در این مقاله به این سوال که خاموت چیست پاسخ دادیم؛ شما می‌ توانید برای اطلاع از قیمت خاموت و همچنین خرید خاموت در ابعاد و وزن‌ های مختلف، با شرکت اصفهان آهن در تماس باشید. شرکت بازرگانی اصفهان آهن از سال 1378 با دیدگاهی متفاوت در صنعت آهن و فولاد کشور فعال است و به دلیل ارائه‌ خدمات و محصولاتِ با کیفیت، به‌ عنوان یک منبع مطمئن، قابل اتکا و برتر در این عرصه، شناخته شده است.

  این مجموعه با فراهم کردن بستری جدید و متفاوت در زمینه‌ی خرید و فروش آهن آلات به صورت آنلاین و کسب رضایت مشتری به همکاری و تعامل مستمر و بلند مدت با مشتریان می‌ اندیشد. در این راستا شرکت بازرگانی اصفهان آهن، موفق به دریافت استانداردهای بین‌ المللی، از جمله گواهینامه‌ های مدیریت کیفیت ISO9001 و رضایت‌ مندی و بررسی شکایات مشتریان ISO10002 گردیده است. پس، اگر در حوزه‌ فعالیت خود، نیاز به خرید یا فروش انواع محصولات فولادی دارید، ما همراهی مطمئن برای شما هستیم.

  خاموت چیست؟

  نوعی میلگرد است که در بتن‌ های بکار رفته در ستون‌ ها و تیرها، به‌ منظور جلوگیری از ترک‌ خوردگی، حفظ شکل بتن و افزایش مقاومت استفاده می‌ شود.

  خاموت چند نوع دارد؟

  خاموت‌ ها را می‌ توان به چند دسته سنتی، معمولی، سلولار،مارپیچ، ربات و… تقسیم کرد.

  خاموت مهندسی و خاموت ساده چه تفاوتی دارند؟

  اگر زاویه‌ خم میلگرد 90 درجه باشد، به آن ساده و در صورتی که زاویه‌ خم میلگرد، 45 یا 135 درجه باشد، به آن، مهندسی می گویند.

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  2 نظرات
  1. محمد درویشی می گوید

   سلام وقت شما بخیر
   شما تولید خاموت هم دارید یا صرفا فروشنده هستید؟

   1. اصفهان آهن می گوید

    سلام
    در صورتی که نیاز به خاموت دارید می توانید از ما تهیه کنید.