تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان یک، دو و سه طبقه

Rate this post
Rate this post

تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان یک، دو و سه طبقه

مقاطع فولادی از پر کاربردترین و اصلی‌ترین قطعات در صنعت ساختمان سازی به شمار می‌روند. تیرآهن‌ها یکی از قطعات فولادی هستند که در اکثر سازه‌های فلزی و بتنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به منظور تامین نیاز بازار، این محصول در ابعاد، اشکال و اندازه‌های متفاوت تولید و روانه بازار می‌شوند. تیرآهن‌ها در مصرف ساخت و ساز متناسب با نیاز پروژه و تعداد طبقات سازه متغیر هستند که در این مقاله از اصفهان آهن به آن خواهیم پرداخت.

محاسبه تیرآهن مورد نیاز ساختمان

تیرآهن‌ها از آنجایی که نقش مهمی را در سازه‌های فلزی و بتنی ایفا می‌کنند از جمله مهم‌ترین قطعات فولادی پر فروش به حساب می‌آیند. تحمل بار وارد آمده به سازه و نیروهای خمشی و برشی از وظایف این عضو مهم در سازه است. همین امر موجب می‌شود تا در انتخاب نوع و جایگذاری آن دقت لازم صورت پذیرد.

مقدار مورد نیاز بر اساس پروژه مورد نظر باید قبل از اجرایی شدن پروژه تعیین شود و هزینه آن برآورد شود. وظیفه این کار بر عهده مهندس معمار است. به کارگیری تیرآهن نامناسب و یا انتخاب تعداد زیاد و یا کم می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری را به سازه وارد کند.

تعداد تیرآهن‌های مورد نیاز بر اساس تعداد طبقات ساختمان برآورد می‌شود. برای این کار مهندس به طور دقیق تعداد تیرآهن‌های مورد نیاز برای ساختمان را مطابق با تعداد طبقات و نوع سازه تخمین زده و نحوه عملکرد تیرآهن در سازه را مشخص می‌کند.

عوامل تاثیرگذار در محاسبه تیرآهن برای ساختمان

همان طور که گفته شد به منظور مشخص نمودن تعداد تیرآهن‌های مورد نیاز برای ساختمان به هر تعداد طبقات باید نوع سازه (فلزی یا بتنی) مشخص شود تا بدانیم عملکرد دقیق تیرآهن به چه صورت است. از آنجایی که تیرآهن‌ها در سه نوع کلافی، اصلی و فرعی دسته بندی می‌شوند باید متناسب با نوع سازه و تفکیک وظایف به کار برده شوند.

پس از مشخص نمودن تعداد، نوع، اندازه و وزن تیرآهن باید قیمت نهایی تیرآهن را محاسبه نمایید. برای این کار داشتن آمار تعداد و وزن تیرآهن از الزامات است. با توجه به بالا بودن قیمت تیرآهن در بازار استفاده از اسکلت بتنی برای سازه از لحاظ هزینه به صرفه‌تر از اسکلت فلزی است. اسکلت فلزی به دلیل خاصیت‌هایی که دارد و استحکام و دوام آن بیشتر در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وزن اسکلت فلزی به دلیل استفاده از فولاد در ساختار آن در برابر سازه با اسکلت بتنی دارای وزن کمتری است. همین عامل باعث می‌شود تا در برابر نیروهای فشاری وارده بر سازه دوام و استحکام بیشتری داشته باشد. در واقع فولاد با توجه به میزان انعطاف پذیری و ارتجاعی بودن دارای مقاومت بیشتری بوده و در حوادث طبیعی مانند زلزله واکنش مناسب‌تری را از خود نشان می‌دهند.

تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان یک، دو و سه طبقه
تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان یک، دو و سه طبقه

شیوه محاسبه تعداد تیرآهن مورد نیاز برای ساختمانهای یک الی سه طبقه

برای محاسبه تعداد تیرآهن نمی‌توان یک فرمول مشخص و کلی را ارائه دارد زیرا از جمله مهم‌ترین پارامترهای اثرگذار بر تعداد تیرآهن نوع اسکلت ساختمان (فلزی یا بتنی) است. علاوه بر این نوع عملکرد تیرآهن و انتظاری که ما از نصب آن در سازه داریم دارای اهمیت زیادی است.

به عنوان مثال در یک ساختمان با اسکلت فلزی بدون در نظر گرفتن میلگردهای به کار رفته در سقف ما به ازای هر متر مکعب از ساختمان به 40 الی 70 کیلوگرم تیرآهن نیاز داریم. در اسکلت‌های بتنی به دلیل استفاده کمتر از تیرآهن این مقدار بین 35 تا 60 کیلو گرم به ازای هر مترمکعب تعیین می‌شود.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که در ساختمان‌های بلند و یا چند طبقه استفاده از اسکلت فلزی به دلیل ماندگاری و استحکام بیشتر کاربرد دارد. علاوه بر این به دلیل وزن کم این سازه کل وزن ساختمان کاهش می‌یابد و در برابر نیروهای جانبی مقاوم‌تر خواهد بود.

استفاده از تیرآهن در ساختمان‌های سه طبقه به بالا پس از اجرای مراحل گودبرداری، آرماتور بندی، بتن ریزی و … در هنگام ستون گذاری انجام می‌شود. از این رو در این مرحله باید اندازه‌ها بر اساس ارتفاع ستون مشخص شود و این اندازه‌ها بر روی تیرآهن پیاده سازی شود. در طبقات دوم و سوم بهتر است از تیرآهن‌های با شمار کمتر استفاده شود تا میزان بار مرده سازه کمتر شود.

برای مشاهده قیمت تیرآهن به صورت روزانه کلیک کنید

در حالت کلی این مهندس طراح سازه است که تعداد تیرآهن‌های مورد نیاز ساختمان را محاسبه و مشخص می‌کند. شخص طراح در هنگام تعیین تعداد باید کیفیت تیرآهن مورد استفاده را نیز در نظر داشته باشد که استحکام و دوام سازه را تضمین کند.

پس قبل از هرچیز ما نیاز داریم تا وزن هر شاخه تیرآهن مورد استفاده را محاسبه کرده تا تعداد تقریبی تیرآهن مورد نیاز در پروژه متناسب با تعداد طبقات به دست آید.

نحوه محاسبه وزن تیرآهن

تیرآهن‌ها در انواع مختلف با کاربری گوناگون در سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. همان طور که گفته شد یکی از عوامل دخیل در مشخص نمودن تعداد تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان، محاسبه وزن آن است. شما می‌توانید با استفاده از فرمول مشخص برای هر نوع از تیرآهن و با کمک جدول استاندارد اشتال وزن تیرآهن مورد نیاز خود را پیدا نمایید.

 

به طور کلی برای هر نوع تیرآهن و محاسبه وزن آن می‌توانید از فرمول زیر استفاده نمایید:

وزن تیرآهن = اندازه طولی تیرآهن * وزن مخصوص تیرآهن در جدول استاندارد اشتال

 

آشنایی با انواع تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان ها

  1. تیرآهن نوع IPE: این نوع تیرآهن‌ها با مقدار یکسانی در ضخامت بال و جان تولید می‌شود. به دلیل دریافت استاندارد ایران یکی از پر کاربردترین انواع تیرآهن در کشور ما است که برای ساختمان‌های چند طبقه بهترین انتخاب به شمار می‌رود.
  2. تیرآهن INP: این تیرآهن بر اساس استاندار چین و روسیه تولید می‌شود. ویژگی این نوع تیرآهن در نازکی بال ها در ابتدا و داشتن ضخامت تدریجی رو به افزایش تا انتها است. در واقع دارای یک شیب ملایم در ضخامت بال ها است.
  3. تیرآهن IPB: این تیرآهن با نام تیرآهن بال پهن یا هاش نیز در بازار شناخته می‌شود. در این نوع طول بال ها نسبت به نوع IPE بیشتر است. این تیرآهن در دو نوع سنگین و سبک وزن تولید می‌شوند.

قیمت نهایی تیرآهن مصرفی در سازه ساختمانی

قیمت تیرآهن همانند سایر کالاها در اثر نوسانات بازار، تورم و نرخ ارز و دلار و بازارهای جهانی نیز دستخوش تغییرات بسیاری شده است. از این رو مهندس طراح پروژه پس از مشخص نمودن تعداد مورد نیاز تیرآهن باید با اطلاع از قیمت به روز این محصول، هزینه نهایی پروژه را تخمین بزند. نکته قابل توجه در این بخش توجه به کیفیت و مرغوب بودن تیرآهن است که این مورد فدای قیمت کمتر نشود.

جمع بندی

یکی از نیازهای بشر با افزایش جمعیت، تولید و ساخت ساختمان‌های با کیفیت و مرغوب است. در این بین افراد مجری کار سعی دارند تا از بهترین مواد و ابزار برای اجرای هر چه با کیفیت‌تر پروژه استفاده نمایند. تیرآهن‌ها یکی از پرکاربردترین و پر فروش‌ترین محصولات فولادی مورد استفاده در ساخت و ساز به عنوان مصالح است. دقت در انتخاب تعداد مناسب و نوع آن می‌تواند بر روی هزینه‌های پایانی پروژه تاثیر به سزایی داشته باشد. اولین اقدام برای این کار مشخص نمودن اسکلت بدنی سازه و تعداد طبقات آن است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.