نحوه تشخیص تیرآهن ذوب آهن اصفهان

Rate this post
Rate this post

تیرآهن یکی از پرکاربردترین پروفیل‌های ساختمانی است که برای مقاومت و ایجاد استحکام در قسمت‌های مختلف سازه استفاده می‌شود. با توجه به تنوع محصولات موجود در بازار، پیدا کردن و خریدن تیرآهن مرغوب با مشخصه‌های باکیفیت یکی از مواردی است که باید به آن توجه نمود. به نظر شما در انتخاب یک تیرآهن مرغوب چه موارد و ویژگی‌هایی را باید مد نظر قرار داد؟قطعا می‌دانید که تیرآهن ذوب آهن جز یکی از بهترین نوع تیرآهن در بازار ایران است.

در این مقاله سعی شده است علاوه بر توجه به شکل ظاهری تیرآهن و واحد صنعتی تولیدکننده در مورد مشخصه‌های تیرآهن تولیدی ذوب آهن اصفهان توضیحاتی را ارائه دهیم تا خرید مطمئن و به صرفه‌ای را داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید.

فایل صوتی این مطلب

 تشخیص تیرآهن ذوب آهن اصفهان

 تشخیص تیرآهن ذوب آهن اصفهان
تشخیص تیرآهن ذوب آهن اصفهان

چرا تیرآهن اصفهان از محبوبیت بالایی برخوردار است و در هنگام خرید از کجا متوجه شویم خرید درستی را انجام داده ایم تا ضمن خرید محصول با کیفیت در هزینه‌های مصرفی صرفه جویی کرده باشیم؟

شرکت ذوب آهن اصفهان نخستین و بزرگ ترین شرکت فولادی در کشور است که از نظر تنوع در محصولات تولیدی رتبه اول در کشور را به خود اختصاص داده است. تولید انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی و از جمله تیرآهن از تولیدات این مجموعه به شمار می‌آید. تیرآهن‌های تولیدی این کارخانه با نام تیرآهن‌های ذوبی در بازار نیز شناخته می شوند.

در هنگام خرید، توجه به ویژگی‌های تولید تیرآهن از جمله مشخصات فیزیکی مانند ابعاد، اندازه، مقدار ایستایی، ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی می‌تواند به شما در خرید و انتخاب تیرآهن مناسب کمک کند.

تیر یکی از اعضاء اصلی در مجموعهٔ المان‌های مورد استفاده در سازه‌های ساختمانی است. در واقع وظیفه اصلی تیرها تحمل تنش‌های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی ناشی از بارهای وارد بر آن و وزن خود تیر است. در طراحی سازه‌ها، معمولاً تیرها بر اساس لنگر خمشی موجود طراحی گشته و ضابطه برش در آن‌ها کنترل می‌گردد. خصوصیت‌های اصلی تیرها عبارتند از نیمرخ (پروفیل)، طول و مادهٔ سازنده.

ویکی پدیا

درج برند تجاری بر روی محصول

در مرحله اول توجه به برند تجاری ثبت شده بر روی محصول می‌تواند به شما در انتخاب درست کمک کند. دقت نمایید که برند تجاری «ESCO» مخفف ESFAHAN STEEL COMPANY بر روی بال‌های تیرآهن و در هر فاصله دو متری بر روی محصول حک شده است که محصولات کارخانه ذوب آهن را از دیگر کارخانه‌ها جدا می‌کند.

مارک SECO ضمن ضرورت استاندارد، تضمین کیفیت، بنابر درخواست مصرف‌کنندگان و شناسایی از محصولات تقلبی در بازار بر روی تمامی محصولات این کارخانه درج می شود.

توجه به استانداردهای تولید تیرآهن

یکی از روش های تشخیص تیرآهن ذوب آهن، توجه به استانداردهای تولید آن است. بر اساس استانداردهای تولید تیرآهن، تیرآهن‌ها به دو دسته کلی تیرآهن IPE و INP تقسیم بندی می شوند. کارخانه ذوب آهن با استفاده از استاندارد مربوط به کشور ایران و کشورهای اروپایی IPE، تیرآهن‌هایی با بال های نازک و یکنواخت تولید می‌کند.

این در حالی است که استاندارد INP مربوط به کشورهای روسیه و چین است. در استاندارد IPE که از محبوبیت بالایی در ایران برخوردار است با نگاه کردن از هر دو سر تیرآهن متوجه خواهید شد که ضخامت بال‌ها در ابتدا و انتها کاملا یکنواخت و با یکدیگر برابر است برخلاف استاندارد INP که ضخامت بال‌ها در ابتدا نازک و در انتها ضخیم می‌باشد.

وزن و قیمت مناسب در برابر کیفیت بالا

توجه به وزن تیرآهن‌های تولیدی بر اساس وزن استاندارد و مطابق با جدول وزن تیرآهن می‌تواند یکی از راه‌های شناخت تیرآهن تولیدی کارخانه ذوب آهن اصفهان باشد که از این رو موجب شده است تا محصولات این کارخانه قیمت بالاتری نسبت به دیگر کارخانه‌ها داشته باشد.

مشابه محصولات ذوب آهن اصفهان توسط دیگر کارخانه‌ها داخلی (یزد و فایکو و یا ناب) و خارجی (ترکیه یا کره) با وزن مشابه اما قیمت ارزان‌تر در بازار تولید و عرضه شده است که می‌توان گفت نسبت به محصولات ذوب آهن از کیفیت پایینی برخوردار می‌باشند و در پروژه‌های مهندسی سازه کاربرد خاصی نخواهند داشت.

تیرآهن‌های تولید شده در ذوب آهن در ابعاد 14 تا 30 تولید و به بازار فرستاده می شود که بر مقدار وزن نهایی آن تاثیر مستقیم دارد.

انواع تیرآهن تولیدشده ذوب آهن اصفهان
انواع تیرآهن تولیدشده ذوب آهن اصفهان

 

تیرآهن‌های تولیدی ذوب آهن در سه نوع پرکاربردترین تیرآهن ها به نام نیم بال پهن موازی (IPE)، بال پهن موازی (IPB) و بال باریک شیب‌دار (IPN) تولید می‌شود.

تیرآهن نیم بال پهن موازی (IPE): این تیرآهن از پرمصرف‌ترین نوع تیرآهن است که در ایران با نام تیرآهن معمولی شناخته می‌شود. شکل ظاهری آن شبیه I انگلیسی است و مطابق با استانداردهای اروپایی و با ضخامت یکسان در قسمت بال های ابتدا و انتها تولید می‌شود. این محصول در مقادیر درصدی متفاوت از موادی مانند کربن، سیلیسیم، منگنز، فسفر، گوگرد و نیتروژن تشکیل شده است.

 

تیرآهن بال پهن موازی (IPB): این نوع از تیرآهن از طریق نورد گرم با افزایش طول بال‌ها نسبت به نوع IPE شبیه حرف انگلیسی H تولید می‌شود. تیرآهن IPB بسته به عرض آن در دو نوع سبک L و سنگین V تولید می‌گردد. IPBL نشانه تیرآهن با مقطع سبک و IPBV نشانه تیرآهن با مقطع سنگین است. این محصول می‌تواند با توجه به سایز، وزن، مقدار ایستایی و درصد آلیاژ به کار رفته در آن در انواع مختلف تولید شود.

 

تیرآهن بال باریک شیب‌دار (IPN): این نوع از تیرآهن با یک شیب ملایم تولید می‌شود به نحوی که با نگاه کردن به آن مشاهده می‌کنید هر چه از جان تیر دورتر می‌شویم از ضخامت بال‌ها کاسته و نازک‌تر می‌شود. به طوری که اگر در امتداد تیرآهن بایستید مشاهده خواهید کرد در ابتدا بال‌ها دارای ضخامت بوده و با دورشدن از جان تیرآهن ضخامت رو به کاهش است. این محصول بر اساس استانداردهای چین و روسیه تولید می‌شود.

تیرآهن‌های ذوب آهن در اندازه و سایزهای متفاوت تولید می‌شوند و تنوع محصولی فراوان دارند.

برای اطلاع از قیمت تیرآهن روی لینک زیر کلیک کنید:

«قیمت تیرآهن ذوب آهن» 

سخن پایانی

در این مقاله در مورد تشخیص تیرآهن ذوب آهن اصفهان صحبت شد. کارخانه ذوب آهن اصفهان برای تولید تیرآهن از نورد گرم استفاده می‌کند. در ابتدا شمش های فولادی با سطح مقطع و طول مشخص‌شده وارد کوره های حرارتی شده و پس از رسیدن به دمای مناسب از کوره خارج‌شده و توسط غلتک‌های نورد فرم دهی می‌شود. پیشنهاد می‌شود به دلیل وجود تیرآهن‌های تقلبی موجود در بازار، صرفه جویی در وقت و هزینه‌ها برای اطمینان از خرید مناسب، محصول را از آهن‌فروشی‌های معتبر خریداری نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.