نحوه تشخیص تیرآهن تقلبی از اصل

5/5 - (1 امتیاز)
5/5 - (1 امتیاز)

امروزه تولیدکنندگان مقاطع فولادی در کشور به شدت روبه افزایش هستند. کارخانه‌های تولیدکننده در تلاش هستند که با تجهیزات و دستگاه‌های پیشرفته روز دنیا محصولاتی با کیفیت تولید و عرضه کنند. کیفیت مقاطع فولادی در زمان تولید یکی از ارکان‌های مهم است. زیرا، اگر محصولی مانند تیرآهن از کیفیت و مقاومت مناسبی برخوردار نباشد، در زمان استفاده می‌تواند مقاومت و کیفیت سازه را نیز کم کند و در هنگام مقابله با حوادث طبیعی و غیر طبیعی بیشترین خسارت را متحمل شود. در این مطلب می‌خواهیم در مورد نحوه تشخیص تیرآهن تقلبی از اصل صحبت کنیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

 

برای اطلاع از قیمت رو زتیرآهن روی لینک زیر کلیک کنید:

«قیمت تیرآهن»

نحوه تشخیص تیرآهن تقلبی از اصل

 

نحوه تشخیص تیرآهن تقلبی از اصل

در زمان استفاده از محصولی فولادی لازم است که از قبل خرید اطلاعات کافی نسبت به تیرآهن داشته باشید. توجه داشته باشید که خصوصیات، شکل ظاهری، همچنین استانداردهای تولیدی تیرآهن ها با هم متفاوت هستند. تنوع تولید تیرآهن در میان سایر مقاطع فولادی در صنعت‌های ساختمان سازی بسیار زیاد است و به همین دلیل همیشه تشخیص تیرآهن تقلبی از اصلی به پارامترهایی مختلفی نیاز دارد که بر اساس آنها بتوان محصول اصل را مشخص کرد. تمامی موارد زیر راه‌حل‌هایی برای نحوه تشخیص تیرآهن هستند.

 

 • مشخصات ظاهری تیرآهن

همیشه برای شناسایی تیرآهن‌ها اولین نکته‌ای که باید توجه داشته باشید مشخصات ظاهری و شکل هندسی تیرآهن است. تیرآهن‌ها به طور کلی دارای شکل‌ها و مشخصات هندسی متفاوت می‌باشند که با بررسی و هر کدام از آن ها می‌توانید تشخیص دهید که این قطعه فولادی جز کدام دسته از تیرآهن‌ها است.

بر اساس مشخصات ظاهری تیرآهن به شکل I و H بوده که از آلیاژها تولید می‌شود. این قطعه فولادی بر اساس روند تولیدی هرکارخانه از یک نوع مشخصه هندسی پیروی می‌کند. با مطالعه دقیق در مورد شکل ظاهری همچنین مشخصه های استاندارد تیرآهن می توانید از کیفیت محصول دریافتی خود اطمینان حاصل کنید.

 • وزن تیرآهن

وزن تیرآهن

یکی دیگر از روش‌های اصلی شناسایی تیرآهن وزن آن می‌باشد. وزن یک تیرآهن فولادی به حجم آن و چگالی وزن فولاد بستگی دارد. جالب است بدانید که حجم همیشه به ابعاد تیرآهن بستگی دارد و تعیین می‌کند که چقدر فضا در سازه اشغال خواهد کرد. به طور کلی شکل تیرآهن از سه قطعه فولاد مستطیلی که به هم جوش داده شده اند تشکیل شده است. هر یک از این تیرآهن‌ها باید برای تعیین حجم اندازه گیری شود.

برای تشخیص تیرآهن تقلبی باید وزن تیرآهن دریافتی را با جدول استاندارد وزنی که تولیدکننده در اختیارتان قرار داده است، مطابقت دهید.  بر همین اساس می‌توانید متوجه شوید که تیرآهن شما اصل می‌باشد یا خیر؟ لازم است بدانید که فرمول حجم تیرآهن شامل طول مقطع ضربدر وزن تیرآهن در جدول می‌باشد.

 • علامت هک شده بر روی تیر آهن

تمامی تولیدکنندگان مقاطع فولادی در زمان تولید تیرآهن در جهت مشخص کردن محصول خود علامت اختصاری بر روی تیرآهن‌ حک می‌کنند که این نشان دهنده نام تجاری محصول می‌باشد. این راهکار همیشه می‌تواند به نفع تولید کننده باشد. زیرا، بر اساس نام تجاری می‌تواند محصول خود را تبلیغ کند و هیچ شرکت یا بنگاه فروش آهن آلاتی فرصت طلبی نمی‌تواند با نام آن تیرآهن تقلبی به فروش برساند.

نام تجاری مخصوص تیرآهن ها از چند حروف اصلی برند تشکیل شده‌اند که در ایران تمام کارخانجات تولید تیرآهن این کار را انجام می‌دهند. 6 نمونه از علامت‌های تجاری تولیدکنندگان در ایران به شرح زیر می‌باشد.

 1. علامت تجاری کارخانه فولاد امیرکبیر خزر AKS
 2. علامت تجاری کارخانه فولاد الماس تاکستانATJU
 3. علامت تجاری کارخانه فولاد آریا ذوب ARIA
 4. علامات تجاری کارخانه فولاد دریا تبریز D
 5. علامت تجاری کارخانه فولاد آناهیتا گیلان AGJU
 6. علامت تجاری کارخانه آذر فولاد امین AFA
 • بسته بندی تیرآهن

تیرآهن ها همیشه در حجم بالا خریداری می‌شوند و بسته‌بندی آنها نیز بر همین اساس است. در هنگام خرید مقاطع فولادی از جمله تیرآهن، میلگرد، نبشی و سایر موارد دیگر بسته‌بندی‌ها در حجم مشخصی آماده ارسال برای مشتری می‌باشند. به طور در صنعت محصولات آهنی اصطلاحات مختلفی وجود دارد که همیشه به کار گرفته می‌شود.

یکی از رایج‌ترین اصطلاحات در این بخش بندیل می‌باشد که در زمان بسته‌بندی محصولات فولادی به کار گرفته می‌شود. بسته های تیرآهن ها همیشه در وزن ۵ تن هستند که گاهی نیز بر اساس روند تولیدی تولیدکننده به طور متغییر در اندازه های ۲ الی ۵ تنی نیز به فروش می‌رسید.

 • پلاک تیرآهن

زمانی که محصولات فولادی بسته بندی شده اند همیشه قبل از ارسال بسته تیر آهن بر روی هر بندیل یک پلاک قرار خواهد گرفت. پلاک بر روی بندیل همان پلاک شناسایی تیرآهن است که با بررسی آن می‌توانید به اصل بودن تیرآهن پی ببرید. درون پلاک تیرآهن اطلاعاتی نظیر موارد زیر درج شده است.

 1. نام محصول
 2. نام تولیدکننده
 3. پارامترهای به‌کارگرفته شده
 4. وزن
 5. استاندارد
 • قدرت جوش پذیری تیرآهن

همیشه در زمان استفاده از تیر آهن میزان جوش پذیری آن بسیار حائز اهمیت است. زیرا، ترکیبات مواد اولیه فولادی به کار رفته در تیر آهن، همچنین ضخامت و ترکیبات شیمیایی می‌تواند در کیفیت جوشکاری بر روی تیرآهن تاثیرگذار باشد. اگر تیرآهن تقلبی باشد هرگز نمی‌تواند خصوصیات چوش‌پذیری قابل قبولی ارائه بدهد. به راحتی با جوشکاری می‌توان به میزان کیفیت تیرآهن پی برد. در زمان تشخیص کیفیت تمامی محصولات فولادی این روش نیز به کار گرفته می‌شود.

 • رنگ تیرآهن

در هنگام خرید تیرآهن، یکی دیگر از اساسی‌ترین راه‌های شناسی تیرآهن اصل نسبت به تیرآهن تقلبی رنگ محصول می‌باشد که نشان دهنده کیفیت بالای آن است. تیرآهنی که دچار زنگ زدگی شده باشد و رنگ یکنواختی نداشته باشد جزء محصولات مرغوب و اصل نخواهد بود. زیرا، رنگ تیرآهن باید یکدست و فاقد علامت‌های کدری باشد.

گاهی ممکن است به دلیل انبارداری نادرست هم رنگ تیرآهن تغییر کند که این نیز بر روی کیفیت محصول تاثیر خواهد گذاشت. رنگ تیرآهن یکی  از ساده‌ترین روش های تشخیص تیرآهن اصل یا تقلبی می‌باشد.

استاندارد های تیرآهن

استاندارد های تیرآهن

برای جلوگیری از از مشکلات خرید تیرآهن لازم است که اطلاعاتی مفید نسب به روند تولیدی این محصول به دست آورید. بر اساس تحقیقات لازم نسبت به تولیدکننده‌ها به راحتی می‌توانید مشخصات روند تولیدی تیرآهن مورد نظر خود را جمع آوری کنید.

در زمان تولید تیرآهن هر تولیدکننده بر اساس تجهیزات و روند تولیدی خود نسبت به استفاده از استاندارد‌های مشخص شده در این زمینه تیرآهن را تولید می‌کند. در این بخش از مقاله قصد داریم تا به طور مختصر اطلاعاتی در مورد استاندارهای تیرآهن در اختیارتان بگذاریم‌.

 

 1. استاندار IPE

بسیاری از تولیدکنندگان در ایران از استاندارد IPE جهت تولید تیرآهن  استفاده می‌کنند. تیرآهن‌ها بر اساس استاندارد های مشخص شده دارای ظاهر و ویژگی‌های مختلفی هستند. استفاده از استاندارد IPE باعث می‌شود که ضخامت بال تیرآهن در سرتا سر آن به طور یکسان بوده که جز ویژگی‌های بارز این روش تولیدی است.

نوع استاندارد IPE در کشورهای اروپایی نیز مانند ایران از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا، بر اساس موقعیت جغرافیایی و فصلی همیشه از این نوع تیرآهن در بخش‌های مختلفی از سازه می‌توان استفاده کرد.

 1. استاندارد INP

این نوع استاندارد INP اصولاً در کشور ایران ساخته نمی‌شود. زیرا، در ایران بر اساس موقعیت‌های ساخت ساختمان این نوع تیرآهن کاربرد آنچنانی نخواهد داشت. در صورت استفاده از تیرآهن استاندارد INP در موارد خاص این محصول از کشورهای دیگر واردات می‌شود. لازم به ذکر است که در هنگام سفارش تیرآهن از کشورهای دیگر به مشخصات محصول توجه داشته باشید.

بیشتر بدانید: راهنمای خرید تیرآهن برای ساختمان آپارتمان و کارگاه

جمع‌بندی

همانطور که گفته شده راه‌های زیادی برای تشخیص تیرآهن تقلبی و اصلی وجود دارد که با استفاده از هر کدام از آنها می توانید به وجود ماهیت محصول سفارشی خود پی‌ببرید. در کنار تمامی نکات ذکر شده همیشه به یاد داشته باشید که خرید از یک تولیدکننده معتبر می تواند شما را از دردسرهای به وجود آمده برایتان جلوگیری کند.

تیرآهن اصل همیشه بر اساس کیفیت و مرغوبیت ای که دارد می‌تواند به مقاومت سازه کمک‌های شایانی کند. لازم است که در هنگام خرید تیرآهن یا سایر محصولات فولادی دیگر به اعتبار شرکت یا فروشگاه آهن آلات توجه ویژه نشان دهید. بازار داغ محصولات تقلبی به دلیل قیمت ارزان بسیار پرطرفدار است، اما خرید تیرآهن با قیمت کم می‌تواند خسارت‌های زیادی را با هزینه بیشتر به جای بگذارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.