بهترین تیرآهن در ساختمان‌ سازی

5/5 - (1 امتیاز)
5/5 - (1 امتیاز)

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که کدام مقطع فولادی در استحکام و استواری ساختمان،‌ بیشترین تأثیر را دارد؟جواب این سؤال، تیرآهن است؛ زیرا کلیت یک ساختمان را پی‌ریزی و ستون‌های اصلی آن مشخص می‌کند. به همین خاطر، تیرآهن از اهمیت بالایی در این صنعت برخوردار است. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی بهترین تیرآهن در ساختمان‌ سازی بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

فایل صوتی این مطلب

تیرآهن چیست؟

کاربرد-تیرآهن-در-ساختمان-سازی
کاربرد-تیرآهن-در-ساختمان-سازی

تیرآهن، پروفیلی است فولادی که وظیفه دارد تنش‌های حاصل از نیروی بُرشی و لنگر خمِشی را تحمل کند. تیرآهن، عضو اصلی هر ساختمان و سازه‌ی عظیم است که معمولاً توسط فرآیند نورد گرم، تولید می‌شوند.

این فرآیند، سبب افزایش مقاومت هر چه بیشتر تیرآهن می‌شود. در ساخت تیرآهن هاش و معمولی، تنها تفاوت جزئی در روند آن‌ها وجود دارد.

انواع تیرآهن در ساختمان سازی کدام‌اند؟

همان طور که گفتیم، وظیفه‌ی اصلی این نوع فولاد در ساختمان، تحمل و انتقال بارهای واردشده بر ساختمان است. به همین دلیل، دو نوع تیرآهن وجود دارد؛ تیرآهن هاش و معمولی. این محصول از دو قسمت بال و جان تشکیل شده که بخش اصلی یا میانی آن را جان و لبه‌ی آن را بال می‌گویند.

مزایای استفاده از تیرآهن

استفاده از هر محصول فولادی، دارای دو بُعد مثبت و منفی است. برای مثال: از آنجا که تیرآهن، قطعه‌ای پیش‌ساخته در کارخانه‌ها است، بی‌شک خطاهای انسانی در آن دخالتی نداشته و از دقت بالایی برخودار است. همچنین، روند ساخت اسکلت فلزی ساختمان‌ها را سرعت می‌بخشد. از دیگر مزایای این مقطع فولادی می‌توان به کاربری آسان آن در ساختمان‌های بلند و مُرتفع اشاره کرد.

نکته‌ی مهمی که در مورد این محصول فولادی وجود دارد، این است که پس از پایان ساخت ساختمان‌هایی که دارای اسکلت فلزی هستند، امکان توسعه‌ی آن در مراحل دیگر وجود دارد.

مورد بعدی این که در ساخت سازه‌های فولادی و فلزی، پروفیل‌های آهنی نسبت به مقاطع سازه‌های بتُنی، فضای کمتری اشغال می‌کنند و از این نظر، دارای صرفه‌ی اقتصادی هستند.

جهت دریافت قیمت تیرآهن به صورت روزانه و دقیق، می‌توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.
«قیمت تیرآهن»

معایب استفاده از تیرآهن

تیرآهن، علاوه بر مزایای قابل توجه، معایبی نیز دارد که در این بخش، مفصل به آن می‌پردازیم.

یکی از معایب این محصول را می‌توان عدم مقاومت بالای آن در برابر خوردگی دانست که می‌تواند به کُلیّت ساختمان، بسیار آسیب‌رسان باشد. زیرا پس از گذشت زمانی از پایان ساخت‌و‌ساز، امکان سُستی در پایه‌ و بروز مشکلاتی در ساختمان وجود دارد.

به همین دلیل، هزینه‌های نهایی جهت محافظت و نگهداری از این مقطع زیاد بوده و پیش از ساخت می‌بایست پیش‌بینی شود.

تمایل به کمانش آن. تحت فشار قرارگرفتن سازه و تحمل بار، سبب وقوع کمانش می‌شود. کمانش در واقع تغییر شکل ناگهانی جانبی در یک عضو از سازه است. احتمال وقوع این پدیده زمانی بیشتر می‌شود که تنش فشاری بر سازه وارد شود و اندازه‌ی آن کمتر از تنش تسلیم ماده‌ی تشکیل‌دهنده‌ی سازه باشد؛ که به آن «خمش» می‌گویند.

یکی از مهم‌ترین معایب احتمالی استفاده از تیرآهن در اسکلت‌های ساختمانی، عدم کنترل کافی برای اتصالات قطعات به یکدیگر است. در اتصالات ساختمانی، معمولاً از پیچ و پرچ استفاده می‌شود؛ اما جوشکاری در کشور ما پُرکاربردترین راه برای اتصال است.

بر همین اساس به دلیل عدم مهارت برخی از جوشکاران و عدم نظارت کیفی، این اتصالات به خوبی جوش داده نمی‌شوند و همین أمر، سبب بروز مشکلات مقاومتی در ساختمان خواهد شد.

بهترین تیرآهن
بهترین تیرآهن

 تیرآهن، یکی از پُرکاربردترین محصولات فولادی (بعد از میلگرد) است و پایه و اساس یک ساختمان، به نوع آن بستگی دارد. در نتیجه، هنگام خرید باید به نکاتی از جمله معایب و مزایای آن توجه کنید.

بهترین تیرآهن

تیرآهن از نظر ظاهری و خواص مکانیکی، انواع مختلفی دارد و انتخاب آن بر اساس ویژگی‌هایش انجام می‌شود. در این بخش، تنها به تیرآهن‌هایی اشاره می‌کنیم که مناسب ساختمان‌سازی هستند.

انواع تیرآهن 

این محصول فولادی، دارای سه نوع است. در ادامه به صورت جداگانه به توضیح این سه نوع تیرآهن می‌پردازیم.

 IPE  

IPE از نظر شکل ظاهری شبیه به حرف «I» لاتین است که به آن، تیرآهن معمولی نیز می‌گویند. تولید این نوع تیرآهن از استاندارد اروپا پیروی می‌کند و بال آن، ضخامتی ثابت دارد.

در ایران، استفاده از این نوع محصول برای طراحی و ساخت خانه‌ها مرسوم است و به همین دلیل، استانداردها و بال‌های ابتدایی و انتهایی آن یکسان طراحی می‌شود.

 INP

این نوع پروفیل فولادی نیز شبیه به حرف «I» انگلیسی است که در ایران توسط کارخانه‌ی ذوب آهن و بر اساس استاندارد روسیه و چین تولید می‌شود.

تفاوت این دو پروفیل در ضخامت بال‌هایشان است؛ در پروفیل IPE، هرچه بال از جان آن فاصله می‌گیرد، ضخامتش کاهش می‌یابد.

 H یا بال پهن

همان طور که ابتدا گفتیم، تیرآهن شبیه به حرف H و یا I لاتین است. هنگامی که بال و جان آن با یکدیگر برابر باشد، به آن تیرآهن H یا بال‌پهن می‌گویند. هر کدام از این 3 مدل، بر اساس استاندار خاصی تولید می‌شود که مهم‌ترین این استانداردها، استاندارد اروپا است که در ایران نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این محصول فولادی را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

  • تیرآهن بال‌پهن سنگین HEB
  • تیرآهن بال‌پهن سبک HEA
  • تیرآهن سنگین TPB

تیرآهن‌های بال‌پهن سنگین، به طور معمول دارای ضخامت بیشتری نسبت به نوع بال‌پهن سبک آن هستند. اینگونه تیرآهن‌ها در سایزهای مختلفی از 10 تا 1000 تولید شده و به بازار، روانه می‌شوند.

برای مثال: سایز 10 سبک این مقطع فولادی دارای 200 کیلوگرم وزن است و نوع سنگین آن، 240 کیلو وزن دارد. همچنین، سایز 90 نوع سبک، 3 تُن و 200 کیلوگرم و نوع سنگین آن، 3 تُن و 550 کیلوگرم وزن دارد.

تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری
تیرآهن لانه زنبوری

دلیل اینکه به این نوع تیرآهن، لانه‌زنبوری گفته می‌شود وجود حفره‌های خالی 6 ضلعی روی آن بوده که از دور، شبیه به لانه‌ی زنبور است.

طرح لانه‌زنبوری روی جان این تیرآهن، باعث ایجاد مقاومت در برابر لنگر خمشی می‌شود. همچنین، قابلیت عبور لوله‌های برق و تأسیسات از این نوع تیرآهن وجود دارد که از مزیت‌های آن به حساب می‌آید.

حفره‌های موجود در این مقطع فولادی سبب کاهش وزن نیز می‌شود که از نظر اقتصادی آن را برای خریدار و مصرف‌کننده، مقرون به صرفه‌تر می‌کند.

دریافت آخرین قیمت تیرآهن

سخن پایانی

تیرآهن، مقطعی فولادی به شکل H و I انگلیسی است که دارای جان و بال است. این مقطع فولادی سنگین به دلیل عبور از مرحله‌ی نورد گرم، در برابر بُرش، بسیار مقاوم می‌شود. البته برای نگهداری و حافظت از آن می‌بایست هزینه‌های بسیاری صرف کرد؛ چرا که در برابر خوردگی، مقاوم نیست،

اطلاع از قیمت مقاطع فولادی برای بسیاری از مصرف‌کنندگان، اهمیت دارد. برای اطلاع از روند تغییرات قیمت آهن، می‌توانید به سایت اصفهان آهن مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.