نمودار قیمت میلگرد از سال 91 تا 1401

عوامل متفاوتی هستند که قیمت میلگرد را طی سال‌های مختلف تعیین می‌کند. این مقطع به صورت گسترده در سازه‌های مختلف به کار گرفته می‌شود. همین موضوع اهمیت بررسی بهای این محصول را بیان می‌کند. در این مقاله قصد داریم نمودارهای نوسانات قیمت میلگرد از سال ۹۱ تا ۱۴۰۲ را مورد بررسی قرار دهیم. 

نوسانات قیمت میلگرد و تاثیر آن بر ساخت و ساز

ساختمان‌ها از قطعات فولادی متفاوتی ساخته می‌شود که هر کدام تفاوت‌های گسترده‌ای با یکدیگر دارند. نرخ هر کدام از آن‌ها با دیگری متفاوت است. در این بین میلگرد یکی از اصلی‌ترین مقاطع فولادی است که بدون آن ساخت و ساز ممکن نخواهد بود. قیمت میلگرد از سال ۹۰ تا امروز نوسانات بسیاری را تجربه کرده است. 

به یاد داشته باشید ساختمان‌های مختلف به محصولات متفاوتی نیاز دارند. میلگردهای مختلف نیز در کارخانه‌های متفاوتی تولید می‌شوند. بنابراین بهتر است نوسانات بهای این مقاطع را به صورت لحظه‌ای، ماهیانه و سالیانه استفاده کنید.

نوسانات قیمت میلگرد ۱۲ ذوب آهن

این محصول یکی از مقاطع فولادی پر کاربرد در ایران است که کارخانه آن در سال 1346 تاسیس شده است. میلگرد ۱۲ یکی از اصلی‌ترین محصولاتی است که در این کارخانه تولید می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد بهای محصولات این کارخانه در ابتدا ۱300 تومان بود. اما نوسانات بسیاری که بهای این مقطع تجربه کرده است؛ قیمت میلگرد 12 را به حدود 32 هزار تومان در اسفند 1401 رسانده است.

بین سال‌های ۹1 تا ۱۴۰۰ این مقطع فولادی جهش شگرفی را تجربه نکرد. با این حال در ثبات کامل نیز نبود. به طور کلی می‌توان گفت این محصول نسبت به دیگر سایزهای میلگردی که در این کارخانه تولید می‌شود؛ ثبات بیشتری داشته است. البته دلیل اصلی آن نیز عرضه و تقاضایی است که بر بازار این مقطع حاکم است.

میلگرد 12 ذوب

تغییرات قیمت میلگرد ۱۴ ذوب آهن

یکی از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین کارخانه‌های فولاد ایران که توسط محمدرضا شاه پهلوی ساخته شد؛ مجموعه ذوب آهن اصفهان است. این کارخانه مقاطع متفاوتی را به بازار ارائه می‌دهد. میلگرد ۱۴ تنها یکی از آن هاست. بهای این مقطع به طور معمول با دلار تعیین می‌شود. همین موضوع نوسان بالای قیمت میلگرد 14 را توجیه می‌کند. 

20400 تومان بهایی بود که می توانستید این محصول را در اسفندماه 1391 با استفاده از آن تهیه کنید. سال ۹۲ بهای میلگرد ۱۴ این کارخانه ۱۸ هزار تومان معامله شد. به طور کلی با نگاهی به نمودار قیمت میلگرد ۱۲ ذوب می‌توان دریافت که بهای این محصول روند ثابتی را طی کرده است. پس از آن با کاهش ناگهانی به قیمت ۴۲۳ تومان رسید. اما این کاهش از پایداری کافی برخوردار نبود؛ چرا که در انتهای سال بهای این محصول به طور ناگهانی به همان نرخ قبل بازگشت. از آن زمان به بعد روند کلی نرخ این محصول افزایشی بود. رکورد بهای این محصول به اسفند ماه امسال باز می‌گردد؛ دقیقا زمانی که دلار در کانال ۶۰ هزار تومان قرار داشت! 

میلگرد 14 ذوب

تغییرات قیمت میلگرد ۱۶ ذوب آهن

تغییرات قیمت این محصول نیز به طور تقریبی همانند سایز ۱۴ آن بود. بررسی‌ها نشان می‌دهد نوسانات سیاسی و اقتصادی بسیاری روی این محصول تاثیر گذار بوده است. اما اصلی‌ترین موضوعی که قیمت میلگرد 16 را تحت تاثیر قرار داده است؛ نوسانات بهای ارزهای بین المللی به خصوص دلار بوده است.

کمترین بهایی که این محصول از سال ۹1 تا کنون به خود دیده است؛ ۴۳۳ تومان بود. اما بیشترین نرخ این مقطع مربوط به 3 اسفند امسال است که بهای این محصول به ۲۹ هزار تومان رسید. همین موضوع اهمیت اطلاع لحظه به لحظه و دقیق بهای این مقاطع را بسیار بیشتر کرده است. از سوی دیگر با داشتن تحلیلی دقیق می‌توانید تغییرات قیمت میلگرد ۱۶ ذوب آهن را پیش بینی کنید.

میلگرد 16 ذوب

نوسانات قیمت میلگرد ۱۸ ذوب آهن

دلار و وضعیت سیاسی کشور اصلی‌ترین دلیل نوسانات تمام نمودارهایی است که در این مقاله مشاهده می‌کنید. برای مثال در سال ۹۸ و زمانی که اپک تغییرات و سیاست‌هایی به نفع ایران در پیش گرفت؛ بهای مقاطع فولادی نیز کاهش محسوسی را تجربه کردند. 

فتح قله قیمت اما مربوط به زمانی است که دلار در قله بسر می‌برد. کانال ۶۰ هزار تومان بهایی بود که هیچکس تصور نمی‌کرد دلار به آن برسد. همین قله قیمت موجبات رسیدن به نرخ 31 هزار تومان را برای میلگرد ۱۸ فراهم کرد. البته با بررسی نمودار قیمت میلگرد ۱۸ می‌توان دریافت در روزهای آتی احتمال افزایش بهای این محصول وجود دارد.

میلگرد 18 ذوب

هنگام بررسی بهای مقاطع فولادی، عرضه و تقاضا یکی از اصلی‌ترین نکاتی است که کارشناسان باید به آن توجه داشته باشند. در کوتاه مدت شاید بتوان دلار را اصلی‌ترین دلیل تغییرات در بهای محصولات فولادی دانست. با این حال در بلند مدت این عرضه و تقاضاست که بازار را به دست می‌گیرد.

در بررسی نمودار قیمت میلگردهای مختلف که در اصفهان آهن به فروش می‌رسند؛ به خوبی می‌توان این نکته را مشاهده کرد. البته تاثیر فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی دولت را نیز نمی‌توان نادیده گرفت. نظر شما چیست؟ آیا در سال آینده می‌توان انتظار کاهش نرخ را داشت؟ نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را زیر همین صفحه با کارشناسان ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

اصلی ترین تغییرات قیمت میلگرد از سال 90 به بعد مربوط به چه زمانی است؟

اسفند ماه امسال شاهد تغییرات گسترده ای در بهای این مقطع فولادی بودیم. آن هم به دلیل وابستگی بسیاری است که بهای این محصول به دلار دارد.

چرا نمودار قیمت میلگردهای 12، 14، 16، 18 و 20 از سال 90 تا امروز تا این اندازه شبیه به هم است؟

بهای دلار شاید در کوتاه مدت اصلی ترین دلیل تغییرات قیمت مقاطع فولادی باشد؛ اما در بلند مدت این عرضه و تقاضاست که تعیین کننده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.