بهترین ورق کانال کولر کدام است؟ + راهنمای انتخاب

زمان مطالعه: 4 دقیقه

با نزدیک شدن به فصل گرما، نیاز به سرویس کولر برای راه اندازی و استفاده مجدد از آن بیشتر می شود. در این فرایند، همه بخش های کولر، از موتور، پمپ آب و لوله ها گرفته تا پوشال و کانال کولر مورد بررسی قرار می گیرد. در این مطلب، قصد داریم تا به طور دقیق و تخصصی، به موضوع ورق کانال کولر بپردازیم.

در سال های اخیر، برای ایجاد کانال کولر از مواد اولیه مختلفی استفاده می شود. در گذشته این کار بیشتر از طریق ورق های فلزی صورت می گرفت؛ محصولاتی که بیشتر از جنس گالوانیزه بودند. اما امروزه کانال هایی از جنس پارچه ضخیم نیز موجود است و مشتریان می توانند متناسب با نیاز خود، بهترین مورد را انتخاب کنند. اما انتخاب کدام یک، گزینه بهتری است؟

در ادامه این مطلب، قصد داریم تا بدون حرف اضافه، کوتاه ترین پاسخ کامل را به این پرسش ارائه کنیم. همچنین اگر به اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه مورد استفاده در کانال کولر نیاز دارید، می توانید آخرین نرخ ها را از سایت یا کانال اصفهان آهن مشاهده کنید.

انواع ورق کانال کولر

ورق کانال کولر از نظر چند ویژگی به دسته های مختلفی تقسیم می شود. این ویژگی ها عبارتند از جنس، ابعاد، ضخامت و شکل ظاهری. در ادامه، هر یک از این دسته بندی ها را به طور دقیق تر بررسی می کنیم.

جنس ورق کانال کولر

ورق کانال کولر از نظر جنس به دسته هایی همچون گالوانیزه، فلکسیبل، آلومینیوم و پارچه ای موجود است. کانال هایی که از ورق آلومینیومی ساخته می شوند، از نظر وزن، بسیار سبک هستند. همچنین به دلیل ویژگی های این فلز، شکل دهی ساده تری نسبت به نمونه های فولادی دارند.

نکته بعد، تاثیر جنس ورق آلومینیومی در سرعت بادی است که منتقل می کند. به دلیل سطح صاف و صیقلی این فلز، سرعت انتقال باد در کانال کولر بهبود می یابد. ضمنا این ویژگی در سطح فلز، از ایجاد سر و صدای ناشی از اصطکاک جریان باد نیز جلوگیری می کند.

بهترین ورق کانال کولر + راهنمای انتخاب

جنس رایج بعد، محصولات فلکسیبل (flexible) هستند. جنس پایه این دسته آلومینیوم است که بهبود یافته و از وزن کمتر و انعطاف بیشتری برخوردار است. این نوع محصول قبل از نصب عایق بندی می شوند. به همین دلیل، کمی گران تر هستند.

اما چیزی که باعث بالا رفتن استفاده از این محصول شده، نصب ساده و سریع آن است. این موضوع در کنار عملکرد و کارایی مناسب، باعث بیشتر شدن مشتریان این دسته شده است.

گزینه بعد برای انتخاب، کانال کولر پارچه ای است. برای تولید این نمونه، از الیاف پارچه ای ویژه ای استفاده می شود. این محصول وزن بسیار کمی دارد و در عین حال، از مقاومت خوبی برخوردار است. اما موضوعی که ممکن است کارایی کانال کولر پارچه ای را به چالش بکشد، کاهش سرعت جریان هوا، آتش سوزی در اثر گرم شدن و به طور کلی، کاهش بازدهی سیستم های سرمایشی است.

برای رفع این موارد، تولیدکنندگان کانال های پارچه ای نکاتی را در آن لحاظ می کنند تا کارایی محصول بهبود یابد. در نتیجه، پارچه هایی که برای کانال کولر مورد استفاده قرار می گیرند، به صورت ضد حریق تولید می شوند. همچنین این محصولات جریان هوای مطلوبی را ایجاد می کنند و با افزایش بهره وری سیستم های سرمایشی، میزان مصرف انرژی را هم کاهش می دهند.

در آخر، یکی از رایج ترین نمونه های کانال، استفاده از ورق گالوانیزه است. این محصول از قدیمی ترین و بهترین انواع ورق کانال کولر محسوب می شود. اما ویژگی های برجسته این دسته چیست؟

ورق کانال کولر

ورق گالوانیزه کانال کولر

ساخت کانال کولر با ورق گالوانیزه کمک می کند تا عمر و کارایی محصول افزایش یابد و عملکرد آن نیز بهبود یابد. این ورق ها وزن مناسبی دارند؛ اما نسبت به موارد مشابه، از استحکام بالاتری برخوردارند. به همین دلیل، استفاده از این محصول مقرون به صرفه است.

این ورق ها بیشتر در عرض استاندارد 1 یا 1.25 و ضخامت 0.5 تا 1.5 میلی متر مورد استفاده قرار می گیرند. انتخاب ابعاد و ضخامت نهایی به کاربرد آن و محل نصب و اجرای کانال بر می گردد.

انواع شکل ورق کانال کولر

دسته بندی دیگری که برای انواع ورق کانال کولر وجود دارد، تقسیم آن ها بر اساس شکل ظاهری است. بر این اساس، کانال ها به دو دسته اصلی گرد و مربعی شکل تقسیم می شوند.

کانال های مربعی شکل قدیمی تر هستند و احتمالا آن ها را بیشتر دیده اید. این محصولات به سرعت اجرا می شوند و قیمت مناسبی دارند. اما به دلیل زاویه ها و گوشه هایی که دارند، فضای بیشتری را اشغال می کنند. همچنین با افزایش اصطکاک جریان هوای عبوری، سر و صدای بیشتری تولید می شوند و بهره وری سیستم سرمایشی را کاهش می دهند.

در مقابل، کانال های دایره ای شکل نمونه های جدیدتری هستند که مشکلات محصولات مربعی شکل را برطرف می کنند. اما قیمت بالاتری دارند و کار تعمیر و نگهداری آن ها نیز سخت تر و پر هزینه تر است.

بهترین ورق کانال کولر کدام است؟

ضخامت و ابعاد ورق کانال کولر

در قسمت های قبل در مورد ضخامت و ابعاد ورق کانال کولر صحبت کردیم. انتخاب ورق مناسب از نظر این ویژگی ها، کمک می کند تا بهترین کارایی و بهره وری را از محصول داشته باشید.

ورق های ضخیم تر وزن بیشتری دارند و احتمالا قیمت تمام شده آن ها کمی بیشتر خواهد بود. اما در عوض، ماندگاری و طول عمر بالاتری دارند. ضمنا ورق های نازک انتقال دما را راحت تر انجام می دهند. به همین دلیل، کیفیت هوای منتقل شده کاهش می یابد و بازدهی سیستم سرمایشی کمتر می شود.

در مجموع، ورق کانال کولر با استفاده از فلزات مختلف همچون فولاد گالوانیزه و آلومینیوم تولید می شود. همچنین پارچه هایی با بافت خاص نیز برای کانال کشی کولر مورد استفاده قرار می گیرد. انتخاب محصول نهایی به شرایط محل کار، نوع سیستم سرمایشی، بازدهی مدنظر مصرف کننده و … بستگی دارد.

در این مطلب، به بررسی محصولات مختلفی پرداختیم که می توانند برای ساخت کانال کولر استفاده شوند. اما اگر همچنان سوالی در این مورد دارید، می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید تا توسط کارشناسان اصفهان آهن پاسخ داده شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.