ورق گالوانیزه چیست؛ کاربرد و مزایای این ورق

5/5 - (1 امتیاز)
5/5 - (1 امتیاز)

فولاد و آهن در برابر زنگ‌زدگی (اُکسید آهن) بسیار آسیب‌پذیر هستند؛ متخصصان عرصه‌ی آهن‌آلات، راهکارها و شیوه‌های متفاوتی برای جلوگیری از اُکسیدشدن محصولات فولادی در نظر گرفته‌اند. یکی از این راه‌ها، گالوانیزاسیون یا «روی‌اندود کردن» محصولات فولادی است. ورق گالوانیزه هم یکی از انواع ورق‌های پُرکاربرد در صنایع مختلف است. این مقاله، گالوانیزاسیون ورق گالوانیزه و کاربردهای منحصر به فرد آن را هدف قرار داده است؛ یعنی شما با مطالعه کردن این مطلب، اطلاعات مفیدی درباره‌ی ورق‌های گالوانیزه، ویژگی‌های آن‌ها و کاربردهایشان به دست خواهید آورد.

فایل صوتی مطلب

فایل صوتی زیر برای آن دسته از مخاطبین مجموعه اصفهان آهن تهیه شده است که فرصت کافی برای مطالعه این مطلب نداشته و یا تمایل دارند در هنگام مطالعه به فایل صوتی مطلب نیز گوش دهند.

ورق‌های فلزی در سایزها و ابعاد متعددی وارد بازار می‌شوند و هر کدام کاربرد و ویژگی خاصی دارند. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع روق‌ها، می‌توانید به صفحه‌ی زیر مراجعه کنید.

«انواع ورق فولادی و کاربرد آن‌ها»

ورق گالوانیزه به چه ورق‌هایی گفته می‌شود؟

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه در برخی زا موراد با نام آهن گالوانیزه هم شناخته می‌شود. ورق‌های فولادی با دو روش نورد سرد و گرم تولید و عرضه می‌شوند. معمولاً ورق‌های نورد گرم، پس از تولید در یک فرآیند خاص، «گالوانیزه» می‌شوند. به بیان دیگر، در فرآیند تولید ورق گالوانیزه، متخصصان، یک لایه‌ی نازک از جنس عنصر فلزی روی (ZN) بر سطح خارجی ورق می‌کشند.

گالوانیزاسیون یا روی‌اندود‌کردن، مقاومت ورق‌های فولادی را در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی‌های احتمالی افزایش می‌دهد. روش‌های گوناگونی برای روی‌اندود‌کردن ورق‌های فولادی وجود دارد؛ در ادامه‌، به این مسئله بیشتر خواهیم پرداخت.

با کلیک روی عبارت «قیمت ورق گالوانیزه»، جدیدترین نرخ‌های این محصول فولادی را در ابعاد متفاوت بررسی کنید.

ورق فولادی گالوانیزه چه ویژگی‌هایی دارد؟

موارد زیر نیز ویژگی‌های دیگر ورق‌های گالوانیزه است:

 • هزینه‌ی نگهداری و تعمیر مربوط به ورق‌های گالوانیزه، کمتر از سایر ورق‌هاست.
 • هزینه‌ی تولید ورق‌های گالوانیزه از تولید سایر ورق‌های مقاوم در برابر خوردگی کمتر است.
 • جوشکاری این ورق‌ها به راحتی انجام می‌شود.
 • فرم‌دهی و شکل‌دهی به ورق‌های گالوانیزه به راحتی انجام می‌شود. (برخی از این ورق‌ها مطابق با میل مشتری، قابلیت انعطاف بسیار زیادی دارند.)
 • این ورق‌ها، دارای ظاهری برّاق و باکیفیت هستند.

بهتر است بدانید که گاهی در جهت زیبایی و تزئین و هم برای افزایش سطح مقاومت، رنگ کردن ورق گالوانیزۀ انجام می‌شود که هم از نظر ظاهری و هم از نظر مقاومت، از کیفیت بالایی برخوردار است

ورق گالوانیزه، یکی از پُرکاربردترین ورق‌های فولادی است و مهم‌ترین ویژگی این ورق، مقاومت مثال‌زدنی آن‌ها در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی است؛ جالب است بدانید که با انجام فرآیند گالوانیزاسیون، عمر مفید ورق‌های فولادی تا 50 سال افزایش پیدا می‌کند. همچنین، بازرسی و معاینه‌ی فنی ورق‌های گالوانیزه، بسیار ساده‌تر از سایر ورق‌ها انجام می‌شود؛ در نتیجه، اعتبار فنی این ورق‌ها بیشتر از سایر ورق‌های فولادی است.

ورق‌های گالوانیزه چه ابعادی دارند؟

کارخانه‌های تولیدکننده‌ی ورق‌های فلزی، ابعاد و مشخصات ظاهری محصولات تولیدی خود را به صورت دقیق منتشر می‌کنند؛ انتشار این ابعاد از جهات متعددی مهم است.

خریدار باید از این ابعاد اطلاع داشته باشد، تا بتواند با دقت بیشتری محصول مورد نظر خود را پیدا کند و در نهایت، بهترین استفاده را از آن داشته باشند. این مشخصلات برای معماران و مهندسان ساختمانی نیز کاربردهای فراوانی دارد. در ادامه‌ی این مقاله، ابعاد و اطلاعات مربوط به ضخامت، وزن و چگالی ورق‌های گالوانیزه را در یک جدول به شما ارائه می‌کنیم.

جدول استاندارد ورق‌های گالوانیزه
ردیف محصولطول ورق (متر)عرض ورق (متر)ضخامت ورق (میلی‌متر)چگالی ورقحدود وزن ورق (کیلوگرم)
1210.37864.716
2210.47866.288
3210.57867.860
4210.67869.432
5210.77861.100
6210.878612.576
7210.978614.148
8211.078615.720
9211.257861.965
10211.57862.358
112127863.144
122.51.250.37867.369
13610.578624
1461.250.578630
152.51.250.578613
162.51.251.078625
172.51.251.2578631
182.51.251.578637

ورق گالوانیزه چه کاربردهایی دارد؟

کاربرد-ورق-گالوانیزه

ورق‌های گالوانیزه جزء آن دسته از ورق‌های فولادی هستند که مقاومت بسیار زیادی در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی دارند، در نتیجه، در مناطقی که رطوبت زیادی دارند یا در موقعیت‌های آسیب‌زا، از  این نوع ورق‌ها بیشتر استفاده می‌شود. به عنوان مثال، در ساخت کابینت‌های آشپزخانه یا کانال‌های تهویه‌ی هوا و کانال‌های خنک‌کننده، از ورق گالوانیزه به وفور استفاده می‌شود. موارد زیر، سایر کاربردهای ورق گالوانیزه است:

 • ساخت انواع مخازن ساکن یا متحرک، مانند مخازن تانکرها.
 • ساخت سقف‌ها و بدنه‌ی سالن‌های بزرگ یا سوله‌های صنعتی و غیر صنعتی.
 • ساخت انواع تجهیزات آشپزخانه، مانند یخچال یا ماشین لباس‌شویی.
 • ساخت انواع تابلوهای برق شهری یا صنعتی.
 • ساخت انواع پروفیل، لوله و محصولات فولادی گالوانیزه.

اطلاع از قیمت به‌روز ورق برای بسیاری از افرادی که در حوزه‌ی آهن‌آلات فعالیت دارند، امری مهم و ضروری است. به همین منظور با دنبال‌کردن لینک زیر، می‌توانید از روند قیمت انواع روق‌ها اطلاع داشته باشید.

«قیمت ورق»

مزایای ورق گالوانیزه

هر یک از ورق‌های فولادی، کاربردی مخصوص به خود دارند و در قسمتی از صنعت، بهترین انتخاب هستند؛ بنا بر این، شما باید بهترین ورق فولادی را برای کار خود پیدا کنید. علاوه بر این مسائل، مهم‌ترین مزایای ورق فولادی، شامل موارد زیر می‌شود:

 • سختی بسیار زیاد
 • فرآیند ساده‌ی تمیزکاری ورق
 • هزینه‌ی کمتر در ساخت و نگهداری

کوتینگ در ورق گالوانیزه چیست؟

کوتینگ یا درصد کوتینگ، مربوط به قطر لایه‌ی روی بر سطح فلز است. به بیان دیگر، هر چقدر که میزان کوتینگ در ورق گالوانیزه بیشتر باشد، یعنی لایه‌ی روی ضخیم‌تر است.

در بازار، ورق‌های گالوانیزه‌ی متعددی وجود دارد که هر یک، توسط کارخانه‌ی خاصی تولید شده‌اند و درصد‌های کوتینگ متفاوتی نیز دارند؛ مثلاً، کوتینگ ورق‌های گالوانیزه که تولید شرکت‌های هندی یا ژاپنی است، بیشتر از عدد 170 است، در حالی‌ که درصد کوتینگ در ورق‌های تولیدشده در کشور چین، چیزی حدود 100 تا 125 است.

ورق گالوانیزه چگونه تولید می‌شود؟

تولید ورق گالوانیزه

ورق‌های فولادی با روش‌های متفاوتی گالوانیزاسیون می‌شوند. نکته اینجاست که هر روش، ویژگی‌های خاصی به ورق تولیدشده می‌دهد و کاربرد متفاوتی هم دارد. چهار روش زیر، مهم‌ترین راه‌ها برای روی‌اندودکردن ورق‌های فولادی است:

 • روش الکتروگالوانیزه (Electrogalvanization)

با استفاده از جریان‌های الکتریکی و محلول الکترولیتی سولفات روی، روش الکتروگالوانیزه عملی می‌شود. ورق‌های تولیدشده با این شیوه، ضخامت کمتری نسبت به سایر ورق‌های گالوانیزه دارند و معمولاً در صنعت‌های حساس‌تری به کار می‌روند. مثلاً در خودروسازی از ورق‌های الکتروگالوانیزه استفاده می‌شود. همچنین این ورق‌ها، قابلیت رنگ‌آمیزی بهتری دارند.

 • روش گالوانیزه گرم یا حرارتی (Hot-Dip Galvanizing)

این روش با عنوان گالوانیزاسیون کلاسیک نیز شناخته می‌شود. نحوه‌ی انجام آن هم به این شکل است که ورق‌های فولادی در یک استخر پر از روی، غوطه‌ور می‌شوند تا کاملاً با روی، آغشته شوند. روی، به همراه اُکسیژن، به سختی بر سطح ورق می‌چسبد؛ به بیان دیگر، پیوندی متالورژیکی بین فولاد و روی رقم می‌خورد.

مزیت این روش نسبت به سایر روش‌ها، مقرون‌به‌صرفه‌بودن این راهکار است. علاوه بر این، به علت این که از تکنیک غوطه‌وری برای روی‌اندود‌کردن استفاده می‌شود، هر محصول فولادی در هر شکلی که باشد، امکان روی‌اندود شدن را دارد. همچنین، گفتن این نکته خالی از لطف نیست که گالوانیزاسیون با روش حرارتی، همه‌ی قسمت‌های فولاد را به خوبی آغشته می‌کند و استحکام مطلوبی به ورق فولادی می‌دهد.

 • روش پیش گالوانیزاسیون (Pre-galvanization)

روش پیش‌گالوانیزاسیون، شباهت زیادی با روش گالوانیزه‌ی گرم دارد. تفاوت این دو روش در این است که در روش پیش‌گالوانیزه، ابتدا فلز با یک مایع، تمیز می‌شود، سپس ورق برای گالوانیزاسیون در یک استخر پر از روی به شیوه‌ی رفت و برگشت، گالوانیزه می‌شود. ورق‌های پیش‌گالوانیزه، یکپارچگی و یک‌دستی بیشتری نسبت به روش گالوانیزه‌ی گرم دارند.

 • روش گالوانیلینگ (Galvannealing)

گالوانیلینگ روشی نسبتاً زمان‌بر و حساس است؛ در این شیوه، متخصصان، ورق‌های فولادی را با دو روش گالوانیزاسیون گرم و گداختگی تولید می‌کنند. نحوه‌ی انجام این فرآیند هم به این شکل است که ابتدا ورق با روکشی از جنس عنصر فلزی روی پوشش‌دهی می‌شود، سپس در فرآیند کوره‌های گداخته قرار می‌گیرد. محصول این فرآیند، یک ورق آلیاژی خواهد بود (آلیاژی از روی و آهن).

سخن پایانی

گالوانیزاسیون، یکی از بزرگ‌ترین ضعف‌های فولاد را که مقاومت کم در برابر خوردگی است، جبران می‌کند؛ گالوانیزاسیون با روش‌هایی مانند شیوه‌ی حرارتی، گالوانیلینگ یا پیش‌گالوانیزه انجام می‌شود و هر کدام از این روش‌ها، کاربرد و خاصیت خود را دارند. در این مطلب، به طور کامل در مورد ورق گالوانیزه، کاربرد و ویژگی‌های آن صحبت شد. اگر سؤالی در این زمینه دارید، در بخش نظرات برای ما ارسال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.