مزایا و معایب انواع قوطی پروفیل

قوطی پروفیل یکی از پُرکاربردترین و مهم‌ترین انواع مصالح فلزی است که در صنایع مختلفی از آن استفاده می‌شود. هرکدام از این مصالح فلزی با توجه به جنس، ویژگی و کاربردهایی که دارند، برای صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین صنعتی که از این مصالح فلزی استفاده می‌کند، صنعت ساختمان‌سازی و ماشین‌سازی است. در ادامه با ما باشید تا با مزایا و معایب انواع قوطی پروفیل به طور کامل آشنا شوید.

فایل صوتی مطلب

فایل صوتی زیر برای آن دسته از مخاطبین مجموعه اصفهان آهن تهیه شده است که فرصت کافی برای مطالعه این مطلب نداشته و یا تمایل دارند در هنگام مطالعه به فایل صوتی مطلب نیز گوش دهند.

از آنجایی که قوطی پروفیل کاربردهای مختلفی در صنعت و ساختمان‌سازی دارد، اطلاع از قیمت آن‌ها برای بسیاری از افراد مهم و ضروری است. برای اطلاع از قیمت به‌روز انواع قوطی پروفیل، می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

«قیمت قوطی پروفیل»

قوطی پروفیل و روش‌های تولید آن

روش های تولید قوطی پروفیل
روش های تولید قوطی پروفیل

از نظر لُغوی، پروفیل به معنای ثبات یک مقطع در طول مشخص و معین است. قوطی پروفیل (Profile) به تجهیزاتی گفته می‌شود که در ساخت لوله، پنجره، در یا نمای ساختمان کاربرد دارند.

به خصوص پروفیل آلومینیومی که در ساختمان‌سازی برای ساخت قاب پنجره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید پروفیل با روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد و دو نوع مستقیم و غیر مستقیم دارد که هرکدام ویژگی‌، مزیت و عیب خودش را دارد:

روش مستقیم:

تولید پروفیل با روش مستقیم، کیفیت بالایی دارد؛ به همین دلیل، مهندسین و متخصصین به این گونه پروفیل‌ها روی آورده‌اند. در این روش، نوار به صورت مستقیم از بین قالب‌های بالا و پایین عبور می‌کند. با انجام برخی محاسبات، به تدریج پروفیل شکل می‌گیرد.

در این روش، استهلاک قالب‌ها بیشتر می‌شود و این، به علت گوشه‌های تیز، اختلاف قطر نقاط مختلف قالب‌ها و سرعت خطی متفاوت است. تولید پروفیل با این روش، به ماشین‌کاری و عملیات حرارتی با دقت بسیار زیاد نیاز دارد.

روش غیر مستقیم:

در تولید پروفیل به روش غیر مستقیم می‌بینیم که قسمت اولیه‌ی ماشین به طُرُق‌ مختلف (شکل‌دهی لبه‌ای، شکل‌‌دهی مرکزی و یا شکل‌دهی از طریق شعاع)، نوار را به لوله تبدیل می‌کند. بعد از آن در قسمت سایزینگ، لوله به شکل مد نظر تبدیل شده و یا پس از بُرش لوله، عمل تغییر شکل آن توسط دستگاه‌های دیگر انجام می‌پذیرد.

از مزایای تولید به روش غیر مستقیم، سرعت بالای تولید آن نسبت به روش مستقیم است. به دلیل این که فاصله‌ی هوایی بین اینداکتور و لوله، حداقل میزان ممکن است و قطر انتخابی می‌تواند در بالاترین اندازه‌ی خود باشد؛ بنا بر این می‌توان از بیشترین توان دستگاه جوش استفاده کرد.

دلیل دیگر سهولت و سرعت بالای تولید پروفیل با روش غیر مستقیم این است که قالب‌ها به شکل منحنی هستند و تولید با دستگاه، آسان‌تر است. البته حین عملیات حرارتی، به دلیل گوشه‌های تیز، امکان شکست کمتر خواهد شد.

اما منحنی‌بودن همانطور که مزیت محسوب می‌شود، معایبی هم دارد. در پروفیل با روش غیر مستقیم، گوشه‌ها گردتر است، اندازه‌‌ی اضلاع و خط جوش و انحنای سطحی با دقت کمتری ساخته می‌شوند و باعث اُفت کیفیت نسبت به پروفیلی خواهند شد که با روش مستقیم تولید می‌شود.

انواع قوطی پروفیل

انواع-قوطی-پروفیل
انواع-قوطی-پروفیل

پروفیل‌ها از لحاظ کاربرد به دو دسته‌ی ساختمانی و صنعتی تقسیم شده که هرکدام هم انواع گوناگونی دارند. در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا می‌شویم:

پروفیل‌های ساختمانی

پروفیل های ساختمانی
پروفیل های ساختمانی

پروفیل‌های ساختمانی به آن دسته از پروفیل‌هایی گفته می‌‌شود که در صنعت ساختمان‌سازی به کار می‌روند. یکی از مصارف پروفیل‌های ساختمانی، درب و پنجره‌های آلومینیومی هستند که در زندگی روزمره با آن‌ها سر و کار داریم و تقریباً جایگزین قوطی پروفیل آهنی شده‌اند.

به طور کلی اگر قوطی مربع و مستطیل در مقاطع کوچک باشد، از آن به عنوان نرده‌ی فلزی درب و پنجره و اطراف راه‌پله استفاده می‌شود، مانند پروفیل آلومینیوم شیاردار. همچنین از پروفیل با مقاطع بزرگ‌تر، در ساخت اسکلت فلزی ساختمان بهره می‌برند.

پروفیل ساختمانی، خود شامل سه دسته است به نام پروفیل نورد گرم، نورد سرد و مرکب.

  • پروفیل نورد گرم، از نورد گرم شمش فولادی ساخته می‌شود و به شکل قوطی است.
  • پروفیل نورد سرد با شکل‌‎دهی ورق‌های فولادی از طریق خم‌کردن و پرس‌شدن ایجاد شده و ناودانی‌شکل است. از این پروفیل‌ها برای کارهای سبک ساختمانی، مثل ساخت ناودانی‌ها، تیرهای تکیه‌گاهی و سقف کاذب استفاده می‌شود.
  • پروفیل‌ مرکب هم همان طور که از اسمش پیداست، به پروفیلی گفته می‌شود که از اتصال چند پروفیل گرم و سرد ایجاد شده باشد.

پروفیل صنعتی

پروفیل‌های صنعتی یا همان پروفیل سنگین نیز محصولاتی هستند که با وزن کم و مقاومت بالا در صنایع مختلفی همچون خودروسازی، صنایع نظامی و … به عنوان قطعات، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از لحاظ شکل و ابعاد، پروفیل‌ها دسته‌بندی متفاوتی دارند. می‌توانیم آن‌ها را از لحاظ اندازه و سایز به دو دسته‌ی پروفیل باز و بسته تقسیم‌بندی کنیم که هرکدام خصوصیات و کاربرد متفاوتی دارند.

محاسبه‌ی دقیق وزن قوطی برای صنعت‌گران اهمیت به‌سزایی دارد؛ به همین دلیل، استفاده از اطلاعات جدول اشتال قوطی، بهترین ابزار برای انجام محاسباتی دقیق است. به همین منظور می‌توانید مطلب  «جدول اشتال قوطی+ وزن قوطی پروفیل مربع و مستطیل» را در سایت بخوانید.

پروفیل بسته

پروفیل‌های بسته، به دلیل بسته‌بودن شکل ظاهری، شامل پروفیل لوله و قوطی، درب و پنجره‌ی ساختمانی، پروفیل درب‌های کرکره‌ی برقی و پروفیل یو‌پی‌وی‌سی می‌شوند.

پروفیل باز

انواع تیرآهن، تسمه، میلگرد، ناودانی، نبشی و چهارپهلو نیز به دلیل شکل ظاهری‌شان، جزء پروفیل‌های باز محسوب می‌شوند.

پروفیل کامپوزیتی

به خصوص وقتی ساختمان‌سازی در شرایط آب و هوایی مرطوب انجام می‌شود و احتمال خوردگی در مصالح بالا می‌رود، استفاده از پروفیل کامپوزیتی معقولانه‎تر است.

دلیل عمده‌ی استفاده از این پروفیل‌ها، جلوگیری از پدیده‌ی خوردگی و افزایش عمر سازه در برابر ارتعاشات است. در ایران هم استفاده از این پروفیل‌های کامپوزیتی، رواج زیادی پیدا کرده است.

پروفیل آلومینیومی

از پروفیل آلومینیومی در ساختمان‌سازی به عنوان در، قاب پنجره و غیره استفاده می‌شود. همچنین در سایر صنایع، به خصوص ماشین‌سازی نیز از پروفیل آلومینیومی به عنوان قطعات مختلف صنعتی استفاده می‌شود.

پروفیل گالوانیزه

پروفیل گالوانیزه هم بیشتر در صنعت ساختمان‌سازی و برای مقاوم‌سازی هرچه بیشتر در و پنجره‌‌های یو‌پی‌وی‌سی کاربرد دارد.

بنا بر این، استفاده از آن را در برج‌ها و ساختمان‌های مرتفع می‌توان دید که در مقابل فشارهای جوی مقاومت می‌کند و استحکام در و پنجره‌ها را بالا می‌برد. مزیت دیگر پروفیل گالوانیزه، جلوگیری از مشکل هرز‌شدن پیچ‌ها و افتادگی بازشوهای درها و پنجره‌ها است.

قوطی‌های پروفیل، کاربردهای مختلفی در صنعت و ساختمان‌سازی دارند. این محصولات تنوع زیادی دارند که هر کدام، دارای مزایا و معایب خاصی هستند.

بنا بر این، با توجه به پروژه‌ی مورد نظر، قبل از تصمیم‌گیری برای انتخاب نهایی، بهتر است مزایا و معایب انواع قوطی پروفیل را بیشتر بشناسیم تا انتخاب بهتری داشته باشیم.

کاربرد پروفیل

کاربرد-پروفیل
کاربرد-پروفیل

استفاده از قوطی‌های پروفیل‌، محدود به صنعت خودروسازی و ساختمان‌سازی نمی‌شود و با توجه به خصوصیات و شکل ظاهریشان، موارد استفاده‌ی متفاوتی پیدا می‌کنند:

  • پروفیل‌های مربع و مستطیل با سطح مقطع بزرگ که به «ستونی» معروف هستند، برای ساختن شاسی‌های تریلر و نفت‌کش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • پروفیل‌هایی با سطح مقطع  Z، برای مصارف سقفی، مخصوصاً سقف سوله‌ها استفاده می‌شوند.
  • پروفیل‌های نبشی و ناودانی را در ساخت انواع قالب‌های فلزی ماشین آلات می‌توان استفاده کرد.
  • از پروفیل‌های مستطیلی‌شکل برای ساخت برخی لوازم پزشکی، مانند تخت‌های بیمارستانی، تجهیزات حمل‌و‌نقل بیمار و تجهیزات آزمایشگاهی بیمارستانی استفاده می‌شود.
  • از پروفیل‌های مربعی و مستطیلی برای ساخت بسیاری از لوازم خانگی فلزی، مانند تخت خواب، انواع پایه‌ی مبل، جالباسی، قفسه و غیره استفاده می‌شود.
  • پروفیل‌های قوطی مستطیل، در ساخت حفاظ برای اطراف پارک‌ها، دانشگاه‌ها، مراکز نظامی، اطراف بانک‌ها، مناطق مسکونی، تابلوهای راهنمایی و رانندگی و تبلیغاتی کوچک و بزرگ بُرون شهری، درون شهری، بین جاده‌ای و ساخت لوازم ورزشی استفاده می‌شود.

مزایا و معایب انواع قوطی پروفیل را بهتر بشناسید

در ادامه، مزایا و معایب انواع قوطی پروفیل را بررسی می‌کنیم:

قوطی مبلی

یکی از پروفیل‌های مورد استفاده که ضخامت کمتر از دو میلی‌متر دارد، قوطی مبلی یا همان پروفیل سبک است.

مزایا

وزن، قطر و ضخامت قوطی پروفیل سبک باعث شده تا در مواردی که نیاز به استفاده از پروفیل‌های سبک و ضخامت کم، احساس می‌شود، از این محصول فولادی استفاده کنند.

اگر به دنبال جوش‌پذیری و فرم‌پذیری عالی هستید، پیشنهاد می‌کنیم از پروفیل‌ قوطی مبلی استفاده کنید. این قوطی‌‌ها قابلیت آبکاری نیز دارند.

معایب

ضخامت کم، از معایب قوطی پروفیل به حساب می‌آید. در مکان‌هایی که نیاز به مقاومت و استحکام بالایی هست و فشار وارده بر مصالح فلزی زیاد است، استفاده از این نوع پروفیل‌ها به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

مشاهده کنید: قیمت قوطی مبلی

قوطی گالوانیزه

مزایا

قوطی‌های گالوانیزه، نوعی روکش دارند تا کارآیی بهتری از خود ارائه دهند. مهم‌ترین ویژگی این پروفیل‌ها، خاصیت زنگ‌زدگی آن‌هاست.

نقطه ضعف

استفاده از این محصول در شرایط خاص آب و هوایی مانند شمال کشور توصیه نمی‌شود، مگر این که از پوشش گالوانیزه‌ی گرم استفاده شود.

با مراجعه به صفحه‌ی قیمت قوطی گالوانیزه می‌توانید از روند کاهش یا افزایش قیمت این محصول مطلع شوید.

پروفیل آلومینیومی

در بحث جلوگیری از زلزله و بالابردن مقاومت ساختمان، به خصوص در و پنجره‌ها، از پروفیل آلومینیومی استفاده می‌شود؛ چرا کهدر شرایط سخت آب و هوایی سخت و هنگام وقوع لرزش‌های حاصل از زلزله، مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد.

اعلاوه بر مقاومت بالا، در بهینه‌سازی مصرف انرژی هم نقش زیادی دارند. همچنین، به علت رنگ روشن و سفیدشان، نمای جذاب و ویژه‌ای به ساختمان می‌دهند.

پروفیل آبرو

مزایا

از دیگر پروفیل‌های پُرکاربرد می‌توان به پروفیل آبرو یا همان گاتر شیروانی هم اشاره کرد. این نوع پروفیل، برای ساخت شیروانی‌ها و سقف‌های شیبدار استفاده می‌شود که باران و برف را به سمت پایین هدایت می‌کند.

معایب

اما نقطه ضعف این پروفیل‌ها محدودیت استفاده از آن در مناطق خاص آب و هوایی است. اگر در شرایط و مناطق مخصوص از این پروفیل‌ها استفاده نشود، موجب ضرر و بروز مشکل و هزینه‌های زیادی خواهد شد.

مشاهده کنید: قیمت پروفیل آبرو

پروفیل سی

مزایا

سهولت نصب مصالح، همیشه نقطه قوت و مزیت آن‌ها محسوب می‌شود. بنا بر این، اگر به دنبال نصب آسان و کم‌هزینه هستید، پیشنهاد ما استفاده از پروفیل سی می‌باشد که برای پوشش دیوار، سقف و اتصال ستون‌هایی که فاصله‌ی زیادی با هم دارند، مناسب است. نکته‌ی مثبت دیگر این نوع قوطی پروفیل، مقاومت آن در برابر خوردگی است.

معایب

این نوع پروفیل‌ها، اگر آبکاری گالوانیزه شده باشند، در جایی که رطوبت هوا زیاد باشد، زنگ نمی‌زنند؛ در غیر این صورت، دچار خوردگی شده و از طول عمرشان کم می‌شود.

پروفیل سی، کاربردهای زیادی در صنعت و ساختمان‌سازی دارد، برای اطلاع از روند قیمتی این محصول می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید.

«قیمت پروفیل سی (سی پرلین)»

پروفیل کامپوزیتی

مزایا

از دیگر مزایایی که پیمانکاران به دنبال آن هستند، سبکی وزن نهایی بنا و ساختمان است که این مشکل را پروفیل‌های کامپوزیتی به دلیل جنس و نوع ساخت‌شان به راحتی حل می‌کنند.

معایب

از مهم‌ترین معایب این نوع پروفیل، می‌توان به شکنندگی بالای آن اشاره کرد.

پروفیل زد

مزایا و معایب انواع قوطی پروفیل
مزایا و معایب انواع قوطی پروفیل

یکی از جالب‌ترین مزایای قوطی‌های پروفیل زد، این است که در اشکال مختلفی تولید می‌شود و این امکان را به مصرف‌کنندگان داده تا از این پروفیل در هر قسمت از سازه، به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

این نوع پروفیل، اگر گالوانیزه شده باشد، طول عمر بیشتری داشته و کمتر دچار زنگ‌زدگی می‌شود.

برای این که از قیمت به‌روز پروفیل زد اطلاع داشته باشید؛ می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید

«قیمت پروفیل زد»

در آخر

در این مقاله سعی کردیم به طور کلی در مورد مزایا و معایب انواع قوطی پروفیل صحبت کنیم. استفاده از این مصالح فلزی، امروزه بسیار رواج پیدا کرده و بقای بسیاری از صنایع مختلف، مثل ماشین‌سازی، خودروسازی و حتی صنایع نظامی به استفاده از این پروفیل‌ها وابسته است. اگر سوالی در این زمینه دارید، می‌توانید در بخش نظرات با ما مطرح کنید.

برای اطلاع از قیمت آهن می‌توانید به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید؛ قیمت به‌روز تمامی مقاطع فولادی در جدولی جداگانه برای کاربران، قابل مشاهده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.