فلزات ساخت لوازم خانگی

امروزه تنوع استفاده از لوازم خانگی نسبت به گذشته، گسترش بیشتری دارد. حقیقت ماجرا اینجاست که سلامت لوازم خانگی (هر جنسی که باشد) دائمی نیست و پس از مدتی نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد! اما مهم است که از چه جنس و کیفیتی ساخته شده باشد. همان طور که می‌دانید، فلزات مختلفی در ساخت لوازم خانگی کاربرد دارند؛ از مس گرفته تا برنج، برنز و یا حتی روی. برای خیلی از افراد سؤال است که در ساخت لوازم خانگی از چه فلزاتی استفاده می‌شود؟ در این مقاله، تصمیم گرفتیم به معرفی فلزات ساخت لوازم خانگی بپردازیم.

صنعت لوازم خانگی و فلزات به کاررفته در آن

ساخت-لوازم-خانگی
فلزات ساخت لوازم خانگی

به طور کلی، لوازم خانگی می‌تواند شامل یخچال، فریزر، اجاق گاز، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی، خشک‌کن، مایکروویو، کولر، تلویزیون و … باشد. به غیر از این موارد، لوازم خانگی همچنین می‌تواند شامل وسایل کوچک‌تر، مانند پنکه، جاروبرقی، بخاری، مخلوط‌کن و حتی ماشین خیاطی باشد.

فولاد

در ساخت اکثر لوازم خانگی، از فولاد استفاده می‌شود. به عنوان مثال: واشر، خشک‌کن، یخچال، ماشین ظرفشویی و آبگرمکن از لوازمی هستند که در تولید آن‌ها، فولاد، نقش اساسی دارد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فولاد، قابلیت بازیافت فوق‌العاده‌ی آن است؛ به گونه‌ای که می‌تواند بارها بازیافت شود، بدون این که یکپارچگی ساختاری خود را از دست بدهد.

مس

مس

وسایلی مانند یخچال و فریزر، دارای سیم‌پیچ‌های داخلی هستند که از مس ساخته شده‌اند. مس نیز همانند فولاد، از قابلیت بازیافت خوبی برخوردار است. به عنوان مثال، ظروف مسی، بسیار سنگین و بادوام هستند و به راحتی از بین نمی‌روند. همان‌طور که خیلی از شما می‌دانید، استفاده از ظروف مسی، حتی باعث سلامتی خواهد شد.

آلومینیوم

آلومینیوم از متداول‌ترین فلزات مورد استفاده در ساخت لوازم خانگی است که در بسیاری از موارد کاربرد دارد. از مهم‌ترین لوازم خانگی که با آلومینیوم ساخته می‌شوند، می‌توان به تلویزیون، خشک‌کن، یخچال، فریزر و حتی رایانه اشاره کرد.

این فلز، قابلیت بازیافت و ذخیره‌سازی انرژی دارد؛ همین ویژگی‌های موجود در فلز آلومینیوم باعث شده که این فلز در 30 سال گذشته، بیشترین رشد مصرف بین فلزات را داشته باشد.

برای اطلاع بیشتر از گرید آلومنیوم، روی لینک زیر کلیک کنید:

معرفی درجات آلومنییوم؛ چه گریدی از آلومینیوم را باید استفاده کرد؟

برنز

برنز، آلیاژی از مس و 12 تا 12.5 درصد قلع است (ممکن است در مواردی، درصد قلع آلیاژ از 30 درصد، بیشتر باشد). کاربرد اولیه‌ی فلز برنز به ساخت کاسه (به منظور استفاده در کلیساها) در انگلستان بازمی‌گردد. بعد از آن، کم‌کم پای این فلز به مصارف عمومی و صنعت لوازم خانگی کشیده شد. متداول‌ترین کاربرد فلز روی برای ساخت وسایل تزئینی، ظروف پذیرایی و لوسترها است.روی، برنز، برنج، آلومینیوم و حتی مس از متداول‌ترین فلزاتی هستند که در ساخت لوازم خانگی به کار گرفته می‌شوند؛ هر کدام از این فلزها متناسب با کاربرد و ویژگی‌هایی که دارند در ساخت انواع لوازم خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از ظروف مسی آشپرخانه گرفته تا تلویزیون، یخچال، فریزر و حتی سیستم‌های رایانه‌ای.

روی

فلز-روی

فلز روی، پس از آهن، آلومینیوم و مس، چهارمین فلز مصرفی جهان است که از آن در صنایع مختلفی می‌توان استفاده کرد. از مهم‌ترین این صنایع می‌توان به ساخت لوازم خانگی اشاره کرد. 

استحکام، سختی و در عین حال، انعطاف‌پذیری این فلز، باعث شده تا در صنایع لوازم خانگی بسیار مورد توجه قرار گیرد. روی، به عنوان یک آلیاژ، با مس و فلزات دیگر ترکیب شده تا مواد تشکیل‌شده‌ی حاصل از آن، در خودروها، اجزای الکتریکی، وسایل خانگی (به ویژه لوازم آشپزخانه) مورد استفاده قرار گیرد.

سخن پایانی

در این مطلب به معرفی فلزات ساخت لوازم خانگی پرداخته شد. همان طور که گفتیم، آلومینیوم، روی، برنج و برنز، متداول‌ترین فلزات مورد استفاده در صنعت لوازم خانگی هستند. به عنوان مثال، از فلز روی برای ساخت وسایل تزئینی و ظروف پذیرایی و از آلومینیوم برای ساخت یخچال، تلویزیون و حتی کامپیوتر استفاده می‌شود.

اگر سؤالی در این زمینه دارید در بخش ارسال نظرات برای ما ارسال کنید تا در اولین فرصت، پاسخگو باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.