تیرآهن IPE چیست و کاربرد آن

5/5 - (1 امتیاز)
5/5 - (1 امتیاز)

تیرآهن، یکی از اساسی‌ترین مقاطع فولادی در سازه‌های ساختمانی و صنعتی است. در اصل، وظیفه‌ی این محصول، تحمل تنش‌ها از نیروهای وارده به سازه‌هاست. به طور معمول، از تیرآهن در ستون‌ها و سازه‌های فلزی استفاده می‌شود. تیرآهن، انواع مختلفی دارد و با توجه به شکل ظاهری و خواص مکانیکی‌شان در موارد گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد این موضوع که تیرآهن IPE چیست و چه کاربردهایی دارد، صحبت کنیم. تا انتهای این مقاله همراه ما بمانید.

فایل صوتی مطلب

فایل صوتی زیر برای آن دسته از مخاطبین مجموعه اصفهان آهن تهیه شده است که فرصت کافی برای مطالعه این مطلب نداشته و یا تمایل دارند در هنگام مطالعه به فایل صوتی مطلب نیز گوش دهند.

تیرآهن IPE چیست؟

تیرآهن-IPE-چیست

تیرآهن IPE، مخفف I Profile Eroeenne است که به عنوان تیرآهن نیم‌پهن شناخته شده و بر اساس استاندارد اروپا تولید می‌شود.

تیرآهن IPE به عنوان یکی از معروف‌ترین تیرآهن‌های موجود در بازار فولاد است که در دسته‌ی تیرآهن‌های معمولی جا دارد و شکل ظاهری آن شبیه به حرف I انگلیسی است. بال‌های ابتدایی و انتهایی این نوع تیرآهن، یکسان است و همچنین ضخامت بال و جان تیرآهن در تمام طول آن ثابت است. استاندارد ارتفاع این محصول، 80 تا 600 میلی‌متر برای تولید است، اما در ایران، سایزهای متداول و پُرکاربرد آن‌ 120 تا 300 میلی‌متر است.

مشاهده کنید: اگر در مورد انواع تیرآهن شناخت کافی ندارید، می‌توانید مطلب «تیرآهن چیست و انواع آن» را در سایت بخوانید.

مشخصات ظاهری تیرآهن IPE

همان طور که گفته شد، ظاهر این نوع تیرآهن به شکل I انگلیسی است و برخلاف تیرآهن INP، سرتاسر بال‌ها دارای ضخامت ثابتی است (در تیرآهن INP ضخامت بال‌ها در ابتدا زیاد است و هرچه از «جان تیرآهن» فاصله می‌گیرد، ضخامت آن کاهش پیدا می‌کند). ابعاد و اندازه‌ی این نوع تیرآهن بر اساس مشخصه‌های زیر تعیین می‌شود:

 • H (ارتفاع بال)
 • G (وزن هر متر)
 • Ts (ضخامت جان)
 • Tg (ضخامت بال‌ها)
 • A (سطح مقطع)
 • B (عرض بال‌ها)

بیشتر بخوانید: قیمت تیرآهن

کاربردهای تیرآهن IPE

کاربرد تیرآهن IPE

از مهم‌ترین کاربردهای تیرآهن IPE می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • استفاده از آن به صورت ستون یا خرپا
 • پل لانه زنبوری
 • تیر در پوشش سقف

تیرآهن‌های آی و تیرآهن‌های اچ با هم تفاوت‌های اساسی دارند. تیرآهن اچ، بال‌های پهن‌تری نسبت به تیرآهن آی دارد، اما تیرآهن آی گوشه‌های مخروطی‌شکل دارد. برای این که در این زمینه اطلاعات بیشتری به دست آورید، می‌توانید مطلب «تفاوت تیرآهن اچ و تیرآهن آی» را بخوانید.

مزایا و معایب استفاده از تیرآهن IPE

این محصول هم مانند سایر مقاطع فولادی دارای مزایا و معایبی است. تیرآهن IPE در سازه‌هایی که مرتفع هستند، بسیار پُرکاربردند. همچنین، این نوع تیرآهن نسبت به بتن فضای بسیار کمتری را اشغال می‌کند، بنا بر این نصب و اجرای آن بسیار آسان است. اما معایب آن چیست؟

 • ضعیف‌بودن مقاومت آن در دمای بالا
 • فرسودگی و خوردگی بر اثر شرایط جوی نامناسب
 • مشکلات در اتصال جوش

استانداردهای مختلفی در تولید تیرآهن به کار رفته است که یکی از این استانداردها IPE است. تیرآهن IPE یکی از مقاطع فولادی مهم در ساختمان‌سازی به حساب می‌آید و بین مشتریان از محبوبیت خاصی برخوردار است.

انواع تیرآهن IPE

انواع-تیرآهن-ipe

تیرآهن IPE، متقاضی بیشتری نسبت به انواع تیرآهن دارد؛ به همین علت و به خاطر نیاز بازار، محصولات وارداتی تیرآهن بیشتر از این نوع است. تیرآهن IPE معمولاً از کشورهایی مانند آلمان، اسپانیا، لهستان و کره وارد می‌شود. البته کشورهای چین و روسیه، این نوع تیرآهن را تولید می‌کنند، اما هنگام خرید باید توجه داشته باشید که استاندارد این کشورها با اروپا متفاوت است.

انواع مختلف تیرآهن IPE عبارتند از:

 • St 37
 • St 44
 • St 52

تفاوت تیرآهن ها

بهترین روش برای تعیین و انتخاب مشخصات فنی و ابعادی یک تیرآهن (مناسب برای سازهd طراحی‌شده) استفاده از جدول اشتال تیرآهن است. در جدول اشتال تیرآهن، مشخصاتی از قبیل ابعاد، مساحت، وزن، ضخامت و همچنین ارتفاع تیرآهن درج شده است. همچنین این جدول، اطلاعاتی از گشتاور خمشی محور   x و  y به مهندس سازه می‌دهد تا بتواند تیرآهن مورد نظر را با قیمت مناسب به مالک، معرفی کند.

دریافت آخرین قیمت تیرآهن

نتیجه‌گیری نهایی

اشاره کردیم که تیرآهن IPE به عنوان یک مقطع رایج و ثابت در ساخت‌و‌سازها مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای ویژگی‌های مثبتی است. این نوع تیرآهن‌ها از نظر کاربرد، جنس و مقاومت، تفاوت‌های زیادی با تیرآهن‌های هاش دارند. امیدواریم در این مقاله به سوالات شما در مورد تیرآهن IPE پاسخ داده باشیم، اگر سوال دیگری در این زمینه دارید، در بخش ارسال نظرات با ما و کاربران ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.