خاموت چیست؟ با انواع خاموت و روش استفاده آن آشنا شوید

خاموت، نوعی میلگرد است که در بتن‌های بکار رفته در ستون‌ها و تیرها، به‌ منظور جلوگیری از ترک‌خوردگی، حفظ شکل بتن و افزایش مقاومت، استفاده می‌شود.استفاده از این محصول فولادی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که آخرین خط دفاعیِ سازه در مقابل زلزله است و می‌تواند مانع ریزش سازه در اثر تغییر حالت ستون‌ها یا تیرهای بتنی شود. میلگردهای مورد استفاده در آرماتوربندی (بتن آرمه) به دو دسته تقسیم می‌شود. میلگرد طولی که در طول بتن قرار می‌گیرد و میلگرد عرضی که در فواصل مشخص در عرض بتن و به صورت عمودی یا مورب، دور میلگرد طولی قرار می‌گیرد.

خاموتی که در این فرآیند به کار برده می‌شود، به شکل مستطیل یا مربع (بسته به ابعاد ستون یا تیر) است. نکته‌ی قابل توجه، این است که اصطلاحا به میلگرد عرضی، «خاموت» گفته می‌شود.

خاموت

خاموت چه نوع میلگردی است؟

همان‌ طور که در مطلب انواع میلگرد گفته ‌شد، میلگردها سایزها و انواع مختلفی دارند. جنس میلگرد طولی از نوع A2 ،A3 و یا A4 است و جنس میلگرد عرضی از نوع A1 و A2 است که معمولاً در سایزهای 8، 10 و 12 است. به دلیل قابلیت انعطاف‌پذیری بالای میلگرد آجدار A2 نسبت به سایر میلگردها، از آن در تولید خاموت استفاده می‌شود.

انواع خاموت

در ادامه‌ی مطلب با انواع این محصول فولادی و روش‌های استفاده از آن آشنا خواهیم شد.

سنتی

خاموت سنتی، یکی از مهمترین انواع این محصول است که در ساختمان‌ها و سازه‌ها کاربرد دارد. زاویه‌ی خم این محصول فولادی، 90 درجه است که ظاهر مربعی به خود می‌گیرد و روش ساخت آن به ‌صورت دستی و با اهرم است.

 معمولی

خاموت

خاموت معمولی را به دو روش می‌توان تولید کرد. روش اول با دست و استفاده از اهرم و روش دوم با کمک دستگاه تولید می‌باشد و در قالب‌ها و اندازه‌های مختلف تولید شده و در ساختمان‌سازی کاربرد دارد.

 مارپیچ

خاموت

مارپیج ها نوع دیگری از مقاطع فولادی هستند که با استفاده از دستگاه CNC و در قالب‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید شده و برای اغلب سازه‌ها کاربرد دارد.

سلولار

خاموت

سلولار، جدیدترین و پیشرفته‌ترین نوع این محصول بوده و به ‌صورت حلقه‌های بسته است که بر اساس استاندارد PI_SYSTEM تولید می‌شود. استفاده از سلولار باعث استحکام بیشتر در بتن می‌شود. به نحوی که ضعف کششیِ میلگرد طولی را هنگام زلزله جبران کرده و از خمش آن‌ها جلوگیری می‌کند.

ربات

خاموت

این محصول، شباهت زیادی به خاموت‌های مارپیچ دارد و با استفاده از دستگاه CNC ساخته می‌شود. از تفاوت‌های این محصول با خاموت مارپیچ، می‌توان به وجود مربعی در گوشه‌ی آن اشاره کرد.

خاموت مهندسی و ساده چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

خاموت

خاموت بر اساس نوع خمش به دو نوع ساده و مهندسی تقسیم می‌شود.  بر این اساس، اگر زاویه‌ی خم میلگرد، 90 درجه باشد، به آن خاموت ساده و در صورتی که زاویه‌ی خم میلگرد، 45 یا 135 درجه باشد، به آن خاموت مهندسی گفته می‌شود.

نحوه استفاده از خاموت ها در انواع سازه (ساختمان، پل و …)

خاموت‌ها به دو شکل رایج «تنگ باز» و «تنگ بسته» کاربرد دارند. بر این اساس، آرماتور عرضی تنگ باز، به سه دسته‌ی تک شاخه یا قلاب، دو شاخه یا رکابی و یا چند شاخه تقسیم بندی می‌شود. در قسمت‌های مختلف سازه، بر اساس نوع فشار می‌توان از اشکال مختلف این محصول فولادی استفاده کرد.

کاربرد خاموت تنگ بسته

خاموت تنگ بسته برای مقاومت در برابر نیروی برشی و پیچشی بر اساس تعداد شاخه‌ها در قسمت‌هایی که فشار نیروی پیچشی زیادتر است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته‌ی حائز اهمیت این است که بخش انتهایی این محصول، برای مقاومت بیشتر در مقابل نیروهای وارده باید حداقل 135 درجه خم شود.

نحوه بکار گیری و چیدمان خاموت ها و میلگرد

طبق آیین‌نامه، باید در هر گوشه‌ی خاموت، حداقل یک میلگرد طولی وجود داشته باشد. از این رو خاموت‌گذاری به این صورت است:

خاموت

بر اساس آیین‌نامه، میلگردهای طولی باید یکی در میان خاموت داشته باشند و نوع میلگردی که برای آن‌ها استفاده می‌شود، «سنجاقی» است. سایز خاموت به شکل زیر است:

خاموت

اگر فاصله‌ی میلگردهای طولی، کمتر از 15 سانتی‌متر باشد، نحوه‌ی خاموت‌گذاری متفاوت بوده و به شکل زیر است:

خاموت

در صورتی که فاصله‌ی آرماتورهای طولی، بیش از 15 سانتی‌متر باشد، ، از خاموت سنجاقی استفاده می‌شود؛ مطابق شکل زیر:

خاموت

سایر ضوابط استفاده از این محصول فولادی، مطابق اشکال زیر هستند:

خاموت

مقررات ملی ساختمان در رابطه با استفاده از خاموت

مقررات ملی ساختمان، مبحث نهم: طرح و اجرای ساختمان‌های بتن آرمه

طول ناحیه‌ی بحرانی نباید از مقادیر زیر، کمتر باشد:

 • یک‌ششم ارتفاع آزاد ستون
 • ضلع بزرگ‌تر مقطع مستطیلی ستون
 • قطر ستون
 • ۴۵۰ میلی‌متر

فاصله‌ی خاموت‌ها در ناحیه بحرانی، در صورتی که خاموت از نوع بسته باشد، نباید از مقادیر زیر، کمتر باشد:

 • ۲۴ برابر قطر خاموت
 • ۳۰۰ میلی‌متر
 • ۸‌ برابر قطر کوچک‌ترین میلگرد طولی ستون
 • نصف کوچک‌ترین ضلع مقطع ستون

فاصله‌ی خاموت‌ها در دیگر نقاط اعضای فشاری، نباید از موارد زیر، بیشتر باشد:

 • ۳۶ برابر قطر میلگرد خاموت
 • ۱۲ برابر قطر کوچک‌ترین میلگرد طولی
 • ۲۵۰ میلی‌متر
 • کوچک‌ترین بعد عضو فشاری

نکات مهم در رابطه با استفاده از خاموت

خاموت

علاوه بر مقررات ملی ساختمان در استفاده از خاموت، لازم است تا برخی اصول هم رعایت شوند. عدم پایبندی به این اصول، می‌تواند باعث ایجاد مشکلات جدی شود که در ادامه به صورت مختصر توضیح ‌خواهیم داد.

 • خاموت‌ها معمولاً در فواصل 20 سانتیمتری (حدوداً به اندازه‌ی یک وجب دست) از یکدیگر قرار داده می‌شوند.
 • آرماتورهای عرضی یا همان خاموت، به ‌وسیله‌ی سیم آرماتوربندی باید به میلگردهای طولی بسته شوند.
 • هنگام عملیات خم‌سازی میلگرد برای تولید این محصول، دما باید بالاتر از 5 درجه‌ی سانتی‌گراد باشد.
 • همچنین، در صورتی که قصد خم کردن مجدد آرماتورها را داشته باشید، باید به ‌صورت سرد و با استفاده از دستگاه مکانیکی، (نه اهرم دستی) اقدام کنید.

خرید خاموت با قیمت روز

برای اطلاع از قیمت خاموت و همچنین خرید خاموت در ابعاد و وزن‌های مختلف، می‌توانید با شرکت اصفهان آهن در تماس باشید. شرکت بازرگانی اصفهان آهن از سال 1378 با دیدگاهی متفاوت در صنعت آهن و فولاد کشور فعال است و به دلیل ارائه‌ی خدمات و محصولاتِ با کیفیت، به‌ عنوان یک منبع مطمئن، قابل اتکا و برتر در این عرصه، شناخته شده است.

این مجموعه با فراهم کردن بستری جدید و متفاوت در زمینه‌ی خرید و فروش آهن آلات به صورت آنلاین و کسب رضایت مشتری به همکاری و تعامل مستمر و بلند مدت با مشتریان می‌اندیشد. در این راستا شرکت بازرگانی اصفهان آهن، موفق به دریافت استانداردهای بین‌المللی، از جمله گواهینامه‌های مدیریت کیفیت ISO9001 و رضایت‌مندی و بررسی شکایات مشتریان ISO10002 گردیده است. پس، اگر در حوزه‌ی فعالیت خود، نیاز به خرید یا فروش انواع محصولات فولادی دارید، ما همراهی مطمئن برای شما هستیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture