تولید کنندگان برتر لوله مانیسمان

زمان مطالعه: 5 دقیقه

لوله‌های مانیسمان که با نام لوله های بدون درز نیز شناخته می‌شوند؛ از مواد اولیه مرغوب و طی فرآیند ذوب شمش‌های فولادی در طول بخش‌های متفاوت تولید و ساخته می‌شوند. به عبارت دیگر لوله‌های مانیسمان به دلیل عدم وجود درز جهت استفاده در بخش‌های که دارای فشار بالا و جریان بالایی هستند مطلوب ‌است. در این مقاله به معرفی کارخانه های برتر لوله مانیسمان می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

فایل صوتی

فایل ویدئویی

لوله مانیسمان چیست؟

لوله‌ها انواع مختلفی دارند، برای مثال می‌توان به لوله های فولادی، لوله های آلیاژی فولاد ضد زنگ و لوله‌های بخار و…اشاره کرد. لوله مانیسمان که با نام لوله بدون درز نیز شناخته می‌شود؛ محصولی است که بدنه‌ای یک دست و بدون درز دارد و هیچگونه جوشکاری بر روی آن انجام نشده است. این محصول در دو نوع لوله مانیسمان رده ۴۰ و ۸۰ تولید و دسته‌بندی می‌شود. یکنواخت بودن، نداشتن درز و استحکام بالا باعث شده تا توجه فعالان در صنایع مختلف را به خود جلب کند. به همین دلیل قیمت لوله مانیسمان در صنعت بسیار حائز اهمیت است.
در فرآیند تولید این مقطع فولادی از روش جوشکاری استفاده نشده و این موضوع لوله مانیسمان را با سایر محصولات متمایز کرده است. لوله‌های دیگر در طی فرآیند تولید مراحل ورق برش، مرحله شکل دهی، جوشکاری و در نهایت غلتک را طی می‌کنند. اما در تولید لوله‌های مانیسمان از مقاطع فولادی به صورت شمش و از طی فرآیند مراحل حرارت، کشش و غلتک و عبور از زره، همچنین نیروهای گریز از مرکز استفاده می‌شود که در صنایع مختلف نیز از نظر مواد و مصالح مورد استفاده قرار می‌گیرد. مواد اولیه آن لوله مانیسمان نسبت به سایر لوله‌ها با کیفیت بهتر و همچنین یکنواختی بیشتر برای غیر جوشکاری، آسیب پذیری بیشتر استفاده می‌شود.
افزایش فشار اغلب با کشیدن و نورد کردن شمش‌های فولادی گرد تولید می‌شود. البته امکان تولید لوله‌های مانیسمان از مقاطع چهار گوش نیز وجود دارد، اما هزینه‌های تولید را افزایش می‌دهد. نکته جالب در مورد روش تولید لوله های مانیسمان این است که تولید لوله‌های بزرگتر راحت تر از تولیدات لوله‌های کوچک است.

تولید کنندگان برتر لوله مانیسمان

کاربرد لوله مانیسمان

از جمله کاربردهای لوله مانیسمان می‌توان به استفاده از آن در خطوط فشار قوی، خطوط هیدرولیک و خطوط نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع غذایی و دارویی اشاره کرد. لازم به ذکر است از این مقاطع فولادی در مواردی که مواد در حال حمل ارزش بالایی داشته باشند یا نشت آن بسیار خطرناک باشد؛ مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در صنعت برق برای ساخت خطوط انتقال برق استفاده می شود. استحکام بالای این لوله ها منجر به استفاده از آن‌ها در سازه‌های فولادی شده است. این نوع لوله ها نسبت به انواع دیگر لوله ها عمر طولانی‌تری دارند.

معرفی تولید کنندگان برتر لوله مانیسمان

ازآنجاکه روش تولید لوله مانیسمان متفاوت است، کارخانه‌های بسیاری پا بر عرضه تولید آن نگذاشته‌اند. از جمله کارخانه‌هایی که در ایران این محصول را تولید می‌کنند شرکت نورد اهواز، کاوه ایرانیان، شرکت ساوه و… هستند که در ادامه به شرح بیشتر آنها خواهیم پرداخت.

شرکت نورد اهواز

شرکت نورد اهواز با نیم قرن تجربه در بخش تولید لوله مانیسمان با بالاترین کیفیت و طبق استانداردهای ملی و بین المللی محصولات خود را به بازار جهانی عرضه می‌کند. آخرین آمار گرفته شده از این کارخانه کارشناسان در تلاش هستند که روز به روز به بهبود و افزایش مستمر کیفیت فعالیت ها به منظور افزایش رضایتمندی مشتری درجه کیفیت را بالا ببرند.
سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای شرکت نورد اهواز ISO 18001 این واقعیت را نشان می‌دهد که این کارخانه جز برترین تولیدکنندگان است. کارخانه نورد اهواز دارای دو کوره با ظرفیت تولیدی ۱۱۰ در ساعت است ظرفیت تولید سالانه این کارخانه ۶۰ هزار تن در سایزهای ۷ الی ۱۶ اینچی می‌باشد‌.

شرکت کاوه ایرانیان

شرکت کاوه ایرانیان اولین تولید کننده لوله بدون درز با فولاد است. این کارخانه تحت مدیریت خصوصی جزء اولین تولید کنندگان لوله مانیسمان در ایران می باشد.
سابقه و تجربه بیست ساله این کارخانه به منظور تولید سالانه ۱۵۰۰۰ تن لوله به روش نورد سرداست، همچنین تولید سالانه ۷۵۰۰۰ تومان لوله به روش نورد گرم می‌باشد.
با توجه به خطوط مدرن و تولید محصولات با کیفیت مطلوب و تایید شده توسط استاندارد های بین المللی و جهانی بهترین امتیاز رضایت از مشتریان داخلی و خارجی را طی دو سال گذشته از آن خود کرده است.

شرکت ساوه

کارخانجات نورد ساوه در سال ۱۳۵۴ با هدف تولید انواع لوله تاسیس شد این کارخانه با ظرفیت تولیدی سالانه ۵۰ هزار تن لوله به بهره‌برداری رسید. هدف اصلی این شرکت مدیریت، ایجاد استرتژدی توسعه بازار و بالابردن تنوع محصول و صدور لوله مانیسمان در سطح جهانی بوده است. با شروع فعالیت این کارخانه و بهره برداری از اولین خط اتوماتیک گالوانیزاسیون تولیدات لوله مانیسمان با بهترین کیفیت به بازار عرضه شد.
با وجود دستگاه ها و تکنولوژی جدید تجهیزات جانبی لوله‌های مانیسمان در قطرهای ۸ الی ۲۴ اینچی جهت مرتفع ساختن نیاز صنایع گاز و پتروشیمی فعالیت این کارخانه روز به روز در حال افزایش است.

تولید کنندگان برتر لوله مانیسمان

 شرکت لوله گستر اسفراین

شرکت لوله گستر اسفراین به عنوان بهترین تولید کننده لوله‌های فولادی بدون درز شامل لوله‌های جداری شناخته شده است. شرکت لوله گستر اسفراین تنها با هدف تولیدات لوله‌های فولادی بدون درز شامل لوله‌های جداری، مغزی مورد نیاز صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کشور با هدف رشد و توسعه منطقه و هم افزایی مشهور شد.
مجتمع صنعتی اسفراین به عنوان بزرگترین تامین کننده مواد اولیه مورد نیاز احداث شد. این شرکت دارای پنج خط تولیدی شامل خط نورد، خط عملیات حرارتی، همچنین خط کیسینگ، خط تکمیلی تیوبینگ وخط کوپلینگ(اتصالات) است. با وجود 642 نفر پرسنل در حال تولید و عرضه محصولات خود (از سایز 1/9 تا 16 اینچ) در گزینه چهارم از لیست ما جای دارد.

شرکت کارخانجات نورد سمنان

شرکت نورد و لوله سمنان در سال 1372 با تولید انواع لوله از سایز2/1 الی 8 اینچ و انواع قوطی و پروفیل تاسیس یافت. در سال‌های بعد این کارخانه ضمن گسترش خط تولید دستگاه‌های لوله گالوانیزه در سایزهای مختلف را وارد کرد. راه اندازی کارخانه دیگری تفکری جدید جهت تولید انواع لوله های سایز بالا از سایز 10 الی 40 اینچی بود. در سال 1385 با راه اندازی خطوط تولید ورق گالوانیزه از ضخامت 3-0.25 میلی متر در دو خط تولید و نيز ورق رنگی از ضخامت 1.25-0.25 میلی متر توانایی های خود را در زمینه کمی و کیفی و همچنین تنوع محصولات را به دنیا اثبات رساند.

لوله‌ها انواع مختلفی دارند، برای مثال می‌توان به لوله های فولادی، لوله های آلیاژی فولاد ضد زنگ و لوله‌های بخار و…اشاره کرد. لوله‌های مانیسمان که با نام لوله های بدون درز نیز شناخته می‌شوند؛ از مواد اولیه مرغوب و طی فرآیند ذوب شمش‌های فولادی در طول بخش‌های متفاوت تولید و ساخته می‌شوند. مواد اولیه آن لوله مانیسمان نسبت به سایر لوله‌ها با کیفیت بهتر و همچنین یکنواختی بیشتر برای غیر جوشکاری، آسیب پذیری بیشتر استفاده می‌شود. ازآنجاکه روش تولید لوله مانیسمان متفاوت است، کارخانه‌های بسیاری پا بر عرضه تولید او نگذاشته‌اند. از جمله کارخانه‌هایی که در ایران این محصول را تولید می‌کنند شرکت نورد اهواز، کاوه ایرانیان، شرکت ساوه و… هستند که در ادامه به شرح بیشتر آنها خواهیم پرداخت. ما مشتاقانه منتظر نظرات شما در مورد این محصول و مقاله هستیم.

لوله مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان یا لوله بدون درز، محصولی است که بدنه‌ای یک دست و بدون درز دارد و هیچگونه جوشکاری بر روی آن انجام نشده است. این محصول در دو نوع لوله مانیسمان رده ۴۰ و ۸۰ تولید و دسته‌بندی می‌شود.

چه کارخانه هایی لوله مانیسمان را تولید می کنند؟

از جمله کارخانه‌هایی که در ایران این محصول را تولید می‌کنند شرکت نورد اهواز، کاوه ایرانیان، شرکت ساوه و… هستند.

لوله مانیسمان در چه صنایعی کاربرد دارد؟

از جمله کاربردهای لوله مانیسمان می‌توان به استفاده از آن در خطوط فشار قوی، خطوط هیدرولیک و خطوط نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع غذایی و دارویی اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.