تفاوت ورق گرم و سرد

ورق گرم و سرد، پایه اصلی بسیاری از محصولات فولادی موجود در بازار هستند. این دو ورق از نظر ویژگی، کاربرد و بسیاری از موارد دیگر، تفاوت‌های اساسی با هم دارند. برای پی بردن به تفاوت‌های بنیادین ورق گرم و سرد، ابتدا باید به خوبی این دو محصول فولادی را بشناسیم، پس به معرفی تفاوت ورق گرم و سرد و کاربردهای هر کدام بپردازیم؛ در نهایت به سراغ بیان تفاوت‌هایشان برویم. در ادامه با ما همراه باشید.

قیمت ورق به عوامل مختلفی از جمله ضخامت، نوع و ابعاد ورق بستگی خواهد داشت. برای اطلاع از قیمت نهایی ورق می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

«قیمت ورق»

ورق گرم چیست؟

ورق-گرم

این نوع از ورق، به سبب اینکه با نورد گرم تولید می‌شود به “ورق گرم” معروف است. ورق گرم در دمایی بالاتر از 900 درجه سانتی‌گراد، به وسیله غلتک‌های مخصوص نورد ساخته می‌شود. علت استفاد از چنین دمایی، این مسئله است که برای شکل‌دادن به فولاد، باید آن را به دمایی بالاتر از دمای تبلور برسانیم. نکات زیر باید در ساخت ورق نورد گرم رعایت شوند:

 • حرارت باید بصورت یکنواخت و طولانی به همه قسمت‌های این ورق انتقال داده شود.
 • غلتک‌های نورد باید بصورت مداوم بر سطح ورق حرکت داده شوند.
 • در پایان فرآیند نورد، با روش‌ها و شیوه‌های گوناگون، ورق باید سرد شود.
 • پس از سرد کردن ورق، باید پرداخت‌های دیگری مانند سمباده‌زنی یا شستشو با اسید بر روی ورق انجام شود.

برای آشنایی دقیق‌تر با ورق گرم و نحوه ساخت آن، مقاله “با ورق سیاه و فرآیند تولید آن آشنا شوید + ویدئو” را از نظر بگذرانید.

ویژگی‌های ورق گرم

همانطور که گفته شد، پس از ساخت ورق گرم، لازم است که فرآیند سرد ورق انجام شود. در فرآیند سردسازی، آسیب‌های ظاهری زیادی در سطح ورق ایجاد می‌شود.

بسیاری از این آسیب‌ها بوسیله سمباده‌زنی یا اسیدشویی از بین می‌روند، اما در نهایت، این ورق‌ها شکل ظاهری چندان مطلوبی به خود نمی‌گیرند. همچنین بدنه آن‌ها بسیار خشن و زبر باقی می‌ماند؛ به همین دلیل، به این محصول، “ورق سیاه” هم می‌گویند.

علاوه بر ویژگی‌های ظاهری، ورق گرم دارای ویژگی‌های فنی زیر نیز هست:

 • قیمت کمتری نسبت به انواع ورق دارد.
 • ضخامت آن از یک و نیم میلی‌متر تا صد میلی‌متر متغیر است.
 • از این ورق در ساختمان‌سازی، تولید کشتی و تولید خودرو بهره می‌برند.

برای اطلاع از قیمت ورق سیاه می‌توانید به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

ورق سرد چیست؟

ورق-سرد

ورق سرد، با نورد سرد تولید می‌شود.این ورق‌ها معمولا ضخامت کمتری نسبت به سایر محصولات فولادی دارند و این نکته در افزایش زیبایی ظاهری آن‌ها، موثر است.

ورق سرد، در سه شکل معمولی، نیمه‌کشش و فوق‌کشش به بازار عرضه می‌شود. ورق‌های سرد، پایه تولید ورق‌های روغنی و گالوانیزه هم هستند که در بسیاری از قسمت‌های صنعت به کار می‌روند و هر کدام ویژگی‌ها و کاربرد متفاوتی دارند.

ویژگی‌های ورق سرد

ورق سرد، معمولا در ساخت لوازم خانگی، مبلمان اداری، انواع قفسه‌ها و مصالح ساختمانی کاربرد دارد و در عرض 100 تا 125 سانتی‌متر و ضخامتی  0.3 تا 3 میلی‌متر به بازار عرضه می‌شوند.

همچنین این ورق‌ها در ابعاد و سایزهای گوناگونی، متناسب با نیاز خریدار، قابل‌ تولید هستند.

اگر می‌خواهید در مورد ورق سرد اطلاعات بیشتری داشته باشید، مقاله “با ورق روغنی یا همان ورق نورد سرد آشنا شوید” در درک شما از ورق روغنی کمک زیادی می‌کند.

تفاوت ورق گرم و سرد شامل چه مواردی است؟

با توجه به موارد گفته شده، می‌توان نتیجه گرفت که موارد زیر از مهمترین تفاوت‌های ورق سرد و گرم هستند:

تفاوت در نحوه ساخت؛

تفاوت ورق ها از نظر ساخت

اولین و بدیهی‌ترین تفاوت میان ورق‌های گرم و سرد، تفاوت روش ساخت این دو محصول فولادی است.

فولاد در نورد گرم، تا دمایی نزدیک به هزار درجه سانتی‌گراد می‌رسد، تا غلتک‌های مخصوص ورق‌های سیاه را تولید کنید. از طرف دیگر، در فرآیند نورد سرد، فلز و دیگر قطعات دستگاه، دمایی نسبتا معمولی دارند و همه چیز بدون هیچ حرارتی به پیش می‌رود.

فرآیند تولید ورق سرد تا حدودی پیچیده‌تر است، در نتیجه محصولات نورد سرد، با قیمتی بیشتر از دیگر محصولات فولادی در بازار آهن‌آلات دیده می‌شوند.

آلیاژ به کار رفته؛

ورق گرم با آلیاژی به نام ST37 به بازار عرضه می‌شود، درحالی که ورق‌های نورد سرد در سه آلیاژ متفاوت به عرصه فروش می‌روند:

 • آلیاژ ST12 با عنوان ورق‌های معمولی
 • آلیاژ ST13 با عنوان ورق‌های نیمه کششی
 • آلیاژ ST14 با عنوان ورق‌های فوق کششی

تفاوت در کاربردها

تفاوت ورق سرد و گرم

بارزترین تفاوت این دو ورق، تفاوت در صنایع مورد استفاده است. ورق‌های گرم برای پروژه‌ها و صنایع بزرگ‌تر بکار می‌روند، درحالی‌که ورق‌های نورد سرد برای پروژه‌های ظریف‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

علاوه بر این‌ها، محصولاتی هم که از این دو ورق تولید می‌شود، با یکدیگر متفاوت هستند؛ به طور مثال، از ورق سرد معمولا محصولات مفتولی، تسمه و میله تولید می‌شود، در حالی‌که از ورق‌های گرم برای ساخت ریل‌ها، دستگاه های مهر زنی، قطعات خودرو و تجهیزات صنعتی، استفاده می‌شود.

تفاوت در ابعاد؛

ورق‌های سیاه معمولا به شکل رول و در ابعاد فابریک تولید می‌شوند و به بازار فروش می‌روند. ابعاد ثابت ورق‌های گرم که معمولا با توجه به تصمیم کارخانه تولید می‌شوند، شامل موارد زیر هستند:

 • 2000 × 6000
 • 1500 × 6000
 • 1000 × 6000
 • 1250 × 2500
 • 1000 × 2000

در کل باید بگوییم که ضخامت ورق‌های سرد نسبت به ورق‌های گرم کمتر است و ابعاد کلی‌شان نیز با یکدیگر فرق دارد. نهایت عرض ورق‌های سرد به حدود 125 سانتی‌متر می‌رسد، درحالی که ورق‌های گرم، در ابعاد بسیار بیشتر هم در بازار موجودند.

تفاوت بر اساس مزایا و معایب

تفاوت-انواع-ورق

ورق سرد، سایز و ابعاد دقیق‌تری در مقایسه با ورق سیاه دارد؛ همچنین از جهت ظاهری نیز، بسیار زیباتر از ورق گرم است. علت دقت بیشتر در ابعاد ورق سرد، فرآیند ساخت آن است؛ در نورد سرد، محصولات با کیفیت و دقت بیشتری تولید می‌شوند.

البته این مسئله نیز بسیار مهم است که ورق سرد فقط در شکل‌های مربع، مسطح و مدور به بازار عرضه می‌شود. همچنین عرض آن کوتاه و سطح مقاطع آن، یکنواخت است؛ این مشکلات در ورق گرم دیده نمی‌شود.

این دو ورق از جهت انعطاف‌پذیری نیز، با یکدیگری متفاوت هستند؛ به طور مثال، ورق گرم در نورد گرم، انعطاف خود را باز می‌یابد و به شکل‌های متفاوتی تبدیل می‌شود.

ورق گرم از اولین مرحله، یعنی تولید، تا آخرین مرحله، یعنی کاربرد در صنایع مختلف، تفاوت‌هایی اساسی با ورق سرد دارد.

ورق‌های سرد و گرم در شکل‌ها و ابعاد متعددی تولید می‌شوند، قیمت‌های گوناگونی دارند و نقاط قوت و نقاط ضعفشان با یکدیگر متفاوت است.

سخن آخر

در این مقاله، مهم‌ترین تفاوت ورق گرم و سرد را بررسی کردیم و نکات مهم آن را برای شما بیان کردیم. همانطور که اشاره شد، این ورق ها تفاوت‌های عمده‌ای با هم دارند که لازم است کلیه افراد فعال در حوزه آهن آلات و خریداران از آن‌ها اطلاع داشته باشند. 

اطلاع از روند تغییرات قیمت آهن آلات به شما کمک می‌کند که بتوانید از قیمت‌های لحظه‌ای و به روز شده همه محصولات فولادی اطلاع داشته باشید. به همین منظور برای آگاهی از قیمت آهن می‌توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture