تفاوت تیرآهن معمولی با تیرآهن هاش در چه مواردی است؟

تیرآهن معمولی با شکلی خاص و متمایز، یکی از تیرآهن‌هایی است که جایگاه ویژه‌ای در ساختمان‌سازی دارد. از طرفی، تیرآهن هاش، به دلیل ویژگی‌هایی که دارد، برای کاربردهای خاص‌تری مانند پروژه‌های سدسازی استفاده می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی تفاوت تیرآهن معمولی با تیرآهن هاش بپردازیم. اگر می‌خواهید در این زمینه اطلاعاتی به دست آورید، تا انتهای مطلب، با ما همراه باشید.

انواع تیرآهن

تیرآهن به‌عنوان عضو سازه‌ای تعریف می‌شود که برای تحمل بارهای مختلف در ساختمان، کاربرد دارد. این مقطع فولادی، در برابر بارهای عمودی، نیروهای برشی و لنگرهای خمشی مقاومت می‌کند. به‌صورت کلی می‌توان گفت که این محصول، نقش برجسته‌ای در نحوه انتقال وزن‌ دارد و تضمین می‌کند که فونداسیون ساختمان،دوام بالایی داشته باشد.

تیرآهن

متداول‌ترین انواع تیرآهن شامل تیرآهن هاش، تیرآهن معمولی و تیرآهن لانه‌زنبوری است که هرکدام ویژگی‌های خاصی دارند و برای کاربردهای خاصی هم استفاده می‌شوند. در اکثر مواقع، الگوی توزیع بار شامل دال، تیر، ستون و فونداسیون است؛ به این معنا که تیر در زیر پی و ستون قرار می‌گیرد تا پشتیبانی جامع‌تری در سراسر سازه ایجاد کند. اهداف اولیه استفاده از تیرآهن عبارت‌اند از:

 • جبران نیروهای برشی
 • مقاومت در برابر بارها
 • توزیع بارها به‌صورت یکنواخت
 • یکپارچه‌سازی ساختار

استانداردهای مختلف تیرآهن

تیرآهن‌ها در دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که هرکدام طبق استاندارد خاصی ساخته‌شده‌اند و در صنایع مختلفی هم قابل‌استفاده هستند.

 • تیرآهن IPE
 • تیرآهن هاش
 • تیرآهن INP
 • تیرآهن IPB
 • تیرآهن لانه‌زنبوری (CNP)

به‌عنوان‌مثال، تیرآهن هاش به دلیل شکل ظاهری، استحکام و دوام بالاتری دارد و در صنایعی که دوام بالا حرف اول را می‌زند، استفاده می‌شود. این در حالی است که تیرآهن لانه‌زنبوری، ازنظر شکل ظاهری، به‌صورت حفره‌ای است و بیشترین کاربرد آن به دلیل ارتفاع و مقاومتی که دارد، در ساخت مهاربند، ستون، پی یا فونداسیون، اتصالات بادبند و هم‌چنین اتصالات تیر به ستون است.

تیرآهن INP، برای ساخت پل، اسکله، سد و برج‌های چندطبقه بیشتر به‌کاربرده می‌شود.

شناخت  عملکرد تیرآهن در ساخت‌وساز و مهندسی سازه ضروری است؛ زیرا این تیرها راه اصلی برای تحمل وزن ساختمان هستند. تیرها تضمین می‌کنند که یک مسیر بار ثابت در پایه ساختمان وجود دارد تا وزن سقف، سقف و کف ساختمان به‌درستی تحمل شود. متخصصان ساخت‌وساز و مهندس باید نوع تیرآهنی را که برای سازه است، انتخاب کنند تا اطمینان حاصل شود که سازه ساخته‌شده، مقاومت بالایی دارد.

به‌عنوان‌مثال، اگر قرار است مجتمع تجاری یا یک سازه سنگین و حجیم بسازید، احتمالاً باید از تیرهای سنگین‌تر و بزرگ‌تر برای تحمل مؤثر بار استفاده کنید. سازه‌های کوچک‌تر به تیرهای کوچک‌تری نیاز دارند، زیرا بار سبک‌تری دارند و نیازی به پشتیبانی زیادی ندارند. انتخاب نادرست نوع تیرآهن، می‌تواند باعث شود سازه به‌اندازه کافی پایدار نباشد تا بتواند بار خود را تحمل کند و ازنظر طول عمر و ایمنی ساختمان مضر باشد.

تیرآهن نرمال چیست؟

تیرآهن ipe یا همان تیرآهن نرمال، متداول‌ترین تیرآهن‌های مورداستفاده در ساختمان‌سازی هستند. همان‌طور که از اسم این محصول مشخص است، از نظر شکل ظاهری، شبیه«I» انگلیسی است.

تفاوت تیرآهن هاش و معمولیضخامت بال‌های ابتدایی و انتهایی این نوع تیرآهن، یکسان است و طبق استانداردهای اروپایی تولید می‌شود. این نوع تیرآهن در ایران بیشترین کاربرد دارد و استفاده از آن در تمامی سازه‌های امروزی ضروری است.

تیرآهن هاش چیست؟

تیرآهن هاش یا بال‌پهن، تحول عظیمی در صنعت ساختمان‌سازی ایجاد کرد و باعث شد که تمامی سازه‌ها دوام و استحکام قابل‌توجهی داشته باشند. این نوع تیرآهن با علامت اختصاری H یا IPB شناخته می‌شود و از نظر شکل ظاهری، شامل دو بال موازی است که دو انتهای تیرآهن را تشکیل می‌دهد. یک‌تکه آهنی ضخیم، بین این دو بال وجود دارد که به آن اصطلاحاً به آن جان تیرآهن گفته می‌شود.

برای اینکه ستون‌های یک سازه، دوام و استحکام قابل‌توجهی داشته باشند، برای ساخت آن‌ها از تیرآهن هاش استفاده می‌شود. از متداول‌ترین کاربردهای تیرآهن هاش می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • استفاده در پروژه‌های عظیم ساختمان‌سازی (مانند برج و یا مجتمع تجاری‌های غول‌پیکر)
 • قابل‌استفاده در پروژه‌های سدسازی
 • ساخت پل‌سازی
 • تولید ماشین‌آلات سنگین

تفاوت تیرآهن هاش و معمولی

با اینکه شاید برای بسیاری از افراد تفاوت تیرآهن معمولی و هاش از نظر شکل ظاهری کار راحتی باشد، اما بهتر است بدانید که این دو محصول، علاوه بر در شکل ظاهری، در کارائی و میزان تحمل بار باهم متفاوت هستند که در ادامه در مورد این موضوع بیشتر صحبت خواهیم کرد.

تفاوت تیرآهن معمولی با تیرآهن هاش

تفاوت از نظر شکل ظاهری

یکی از تفاوت تفاوت تیرآهن معمولی با تیرآهن هاش، از نظر شکل ظاهری است. ازنظر شکل که گفتیم هرکدام به‌وضوح قابل‌شناسایی هستند و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را با چشم از هم تشخیص داد. تیرآهن‌های معمولی در ارتفاع 80 تا 600 میلی‌متر تولید می‌شوند؛ درحالی‌که تیرآهن هاش در ارتفاع 100 تا 100 میلی‌متر ساخته می‌شوند.

تفاوت از جهت کارائی

یکی از تفاوت تیرآهن معمولی با تیرآهن هاش از نظر عملکرد و نوع کارائی هرکدام از این محصولات است. اگر ازنظر کارائی بخواهیم این دو مقطع فولادی را باهم بررسی کنیم باید بگوییم که تیرآهن هاش به دلیل سطح مقطع برای کاربردهایی که طول بیش از 100 متر دارند، استفاده می‌شود و برای ساخت ستون و استحکام آن‌ها این نوع تیرآهن کارائی دارد.

البته به دلیل اندازه ارتفاع آن، استفاده از این محصول محدودیت دارد. این در حالی است که از تیرآهن‌های معمولی خیلی بهتر و راحت‌تر بدون هیچ محدودیتی می‌توان استفاده کرد.

تفاوت از نظر سطح مقطع

یکی از تفاوت تیرآهن معمولی با تیرآهن هاش، تفاوت سطح مقطع است. سطح مقطع و ساختار هندسی تیرآهن هاش به‌صورتی است که می‌تواند مقامت قابل‌توجهی در برابر نیروهای برشی و خشمی داشته باشد. عمق این محصول زیاد است و نسبت به تیرآهن معمولی، مقاومت بیشتری به سازه می‌دهد.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد تفاوت تیرآهن معمولی با تیرآهن هاش صحبت کردیم. تیرآهن یک عنصر ساختاری افقی است که در سازه استفاده می‌شود تا بار عمودی را که از چارچوب ساختمان خارج می‌شود، تحمل کند. تیرآهن I و تیرآهن H از متداول‌ترین تیرآهن‌های مورداستفاده در ساختمان‌سازی هستند که نوع هاش، محکم‌تر است و دوام بیشتری هم دارد.

این دو محصول ازنظر شکل ظاهری باهم تفاوت ویژه دارند و به‌راحتی با چشم قابل‌شناسایی هستند. علاوه بر این، نوع استاندارد به‌کاررفته در هرکدام از این تیرآهن‌ها و خواص و ویژگی‌های آن، باهم متفاوت هستند. نظر شما چیست؟ اگر در مورد تفاوت تیرآهن آی و تیرآهن اچ چیزی می‌دانید، با ما و همراهان ما در میان بگذارید.
سوالات متداول

تفاوت تیرآهن معمولی با تیرآهن هاش در چیست؟

این دو محصول از نظر شکل ظاهری، کارائی و حتی کاربرد با هم متفاوت هستند. به عنوان مثال؛ در کاربردهایی که دوام و استحکام حرف اول را می‌زند، تیرآهن هاش بیشتر کاربرد دارد.

تیرآهن هاش چه ویژگی‌هایی دارد؟

تیرآهن هاش از نظر شکل ظاهری، شامل دو بال موازی است که دو انتهای تیرآهن را تشکیل می‌دهد. در مواردی که میزان استحکام مهم باشد، از این نوع تیرآهن استفاده می‌شود.

تیرآهن معمولی چه ویژگی‌هایی دارد؟

ضخامت بال‌های ابتدایی و انتهاییتیرآهن معمولی، یکسان است و طبق استانداردهای اروپایی تولید می‌شود. این نوع تیرآهن در ایران بیشترین کاربرد دارد و استفاده از آن در تمامی سازه‌های امروزی ضروری است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.