آموزش جوشکاری آهن آلات

جوشکاری قوس الکتریک برای اتصال تیرهای آهن نیاز به ایجاد یک قوس کم ولتاژ و جریان الکتریکی بالا بین یک الکترود و قطعه کار (فلز پایه) دارد. گرمای شدید تولید شده با این قوس، فلز پایه یا تیرآهن را ذوب می کند و امکان اتصال دو جزء را فراهم می کند. مشخصه فلزی که جوش داده شده و نوع اتصال (یعنی شیار، پشتبند و غیره)، پارامترهای جوشکاری و روش مورد نیاز برای بدست آوردن یک جوش با کیفیت را تعیین می کند. در این مطلب می‌خواهیم در مورد آموزش جوشکاری آهن آلات صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

فرآیند آموزش جوشکاری قوس الکتریک رایج در اتصالات تیرآهن

آموزش جوشکاری آهن آلات به روش های مختلفی انجام می‌شود:

دریافت آخرین قیمت تیرآهنجوشکاری قوس الکتریک با سرباره محافظ :(SMAW)

جوشکاری قوس الکتریکی محافظتی که به عنوان جوشکاری الصاقی تیرآهن شناخته می شود به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. قوس بین فلز قطعه کار و الکترود قابل مصرف با شار پوشش داده می شود. سرباره جوش بیشتر از مواد معدنی ساخته شده و پوشش گل  جوش مذاب را از مجاورت با محیط  و وقوع اکسیداسیون در تنرآهن حفظ می کند. محصول شیشه ای جامد،  که همان سرباره  است باید توسط تراشیدن یا با یک برس سیمی برداشته شود.

آموزش جوشکاری آهن آلات
آموزش جوشکاری آهن آلات

جوشکاری قوس الکتریکی گاز (GMAW): این فرآیند همچنین به عنوان جوشکاری فلز با گاز خنثی MIG  نامیده می شود که در طی آن از سیم پیوسته بدون پوشش استفاده می شود. منطقه جوش توسط گاز که از طریق مشعل جوش متساعد می شود از خوردگی تیرآهن محافظت می شود. حالت انتقال فلز (اسپری، کروی، کوتاه، پالس قوس) با تنظیم فشار و گازهای محافظتی بسته به موقعیت جوش و نوع اتصال، مورد استفاده قرار میگیرد.

آموزش جوشکاری آهن آلات
آموزش جوشکاری آهن آلات

جوش قوس الکتریک با سرباره در مرکز قلم جوش (FCAW) : گازهای محافظتی و سرباره توسط شار تجزیه می شوند ودر این روش هر دو درون هسته الکترود قرار دارد. در مواردی که نیاز به نفود عمیق تر وجود دارد محافظت کمکی سطح تیرآهن نیز در موارد خاصی استفاده می شود.

جوشکاری قوس تنگستن و گاز محافظ (GTAW): همچنین به عنوان جوش با قلم ثابت تنگستن وگاز خنثی TIG شناخته می شود، این فرآیند از یک الکترود غیر مصرفی استفاده می کند. گاز محافظ دوباره از طریق مشعل جوشکاری تغذیه می شود. جوشكاري بدون افزودن فلز پركننده انجام مي شود كه به ويژه براي قطعات نازك ديواره مناسب است

گازهای محافظ:

هدف اولیه گاز محافظتی حفاظت از جوشکاری مذاب از آلودگی و اکسیداسیون در درجه حرارت بالا توسط محیط اطراف است. اگر چه گازهای خنثی ساده برای همه کاربرد ها مناسب نیستند، مخلوط با گازهای واکنشی (به عنوان مثال اکسیژن، نیتروژن، هیدروژن و دی اکسید کربن) در مقادیر کنترل شده، فلزی پایدار و نسبتا بدون شکاف و فرسایش تولید می کنند.

آرگون: به تنهایی برای جوشکاری فلزات غیر آهنی در روش  MIG مورد استفاده قرار می گیرد. مخلوطی از آرگون و اکسیژن و یا آرگون و دی اکسید کربن معمولا برای فلزات آهنی ترجیح داده می شود. قوس با تراکم  بالا که توسط آرگون ایجاد می شود، انرژی را برای اتصال قطعه کار به همراه گرما ایجاد می کند و موجب می شود که عرض باریک با نفوذ عمیق در جوش ایجاد شود.

هلیم: هدایت حرارتی بالاتر و ولتاژ قوس آن نسبت به آرگون بیشتر است، که موجب تولید  نقطه جوش های بیشتر می شود. از آنجا که هلیوم یک گاز بسیار سبک است، برای محافظت موثر بایستی از جریان بالاتر استفاده شود. این ویژگی در جوش سربالا مفید است.

دی اکسید کربن: به طور گسترده ای برای فولاد و تیرآهن استفاده می شود. سرعت جوش بیشتر، نفوذ مفصل بهتر و اتصال مطلوب با خواص مکانیکی خوب می تواند به دست آید. دی اکسید کربن مثل آرگون و هلیم گاز غیر مستقیم نیست و با حرارت دادن قوس به مونوکسید کربن و اکسیژن آزاد تبدیل می شود. اکسیژن برای گرم کردن فلز انتقال جوش در سراسر قوس استفاده می شود.

نواقص جوشکاری قوس

اکثر جوش ها دارای نقص (تخلخل، ترک، سرباره، و غیره) هستند. سوال این است که آیا آنها با توجه به کاربرد مهم هستند. به طور معمول، کدها یا استانداردهای قابل اجرا محدودیت های حداکثر مجاز این نوع نقص ها را در یک جوش بر اساس کاربرد تعیین می کنند.

گاهی اوقات اختلالاتی که ممکن است خواص مکانیکی تیرآهن را تحت تاثیر قرار ندهند، عملکرد خوردگی را کاهش می دهند. خواص ناحیه گرما دیده یا  آسیب (HAZ) یکی از عوامل مهمی است که باید در هنگام ارزیابی صحیح جفت و اتصال مطلوب جوش مورد توجه قرار گیرد. HAZ ممکن است به علت تغییرات متالورژیکی درون تیرآهن به عنوان یک نتیجه از کیفیت جوش، به علت تغییرات در نظر گرفته شود، که باعث گرمایش و سرعت خنک سازی بسیار سریع می شود. رشد دانه، تغییرات فاز (یعنی مارتنزیت بدون حرارت، که می تواند بسته به میزان خنک کننده و ترکیب شیمیایی مواد پایه تشکیل شود)، تشکیل رسوبات و یا غلظت بالا (از دست دادن مقاومت در آلیاژهای مقاوم در برابر رسوب)، به شدت بر روی خواص HAZ  تاثیر دارد .

با کنترل میزان خنک سازی می توان خواص زنجیره ای جوش را بهبود بخشید. این ممکن است با کاهش سرعت خنک شدن یا با افزایش میزان گرما یا پیش گرم شدن (یعنی گرم کردن فلز قبل از جوشکاری) حاصل شود.

تخلخل: حفره در جوش فلز زمانی که آنها در طول انجماد گاز در آن محبوس شده است ایجاد می شود. فولاد ذوب شده به راحتی هیدروژن، مونوکسید کربن و گازهای دیگر را که در معرض آن قرار دارند، جذب می کند. از آنجایی که اینها در فلز جامد محلول نیستند، به عنوان فلز متخلخل شناخته می شوند. الکترودهای قوس الکتریکی محافظ استاندارد با پوشش های آلی مانند E6010 باعث ایجاد جوی در اطراف قوس می شود که حاوی هیدروژن است، که باعث جذب تخلخل می شود.

هنگام استفاده از چنین الکتریکی، جوشکاری دو تیرآهن باید به آرامی انجام شود تا زمانی برای فرار گازها فراهم شود زیرا  سرعت بیش از حد از باعث خنک شدن سریع فلزی مذاب می شود که منجر به تخلخل می شود.

تمیزکاری مشترک نیز برای جلوگیری از تخلخل بسیار مهم است زیرا رطوبت، روغن، رنگ و یا زنگ زدگی بر روی فلز پایه نیز ممکن است باعث ایجاد تخلخل با وارد کردن اکسیژن یا هیدروژن به فلز مذاب در حین جوش شود. استفاده از حداقل دما جهت پیش گرم شدن اغلب برای حذف تراکم مفید است.

همچنین لازم است که سرباره ها و الکترودهای پوشش داده شده خشک باشند تا از ورود رطوبت به منطقه جوش جلوگیری شود. آنها معمولا در یک کوره در حدود 250 ºF نگهداری می شوند و یا اگر مهر و موم بر روی کارتن ان باز شود، مواد مصرفی (به عنوان مثال قلم های جوشکاری) باید در دماهای بالاتر برای زدودن رطوبت و بازگرداندن خصوصیات هیدروژن کم، نگهداری شود. علل و روش های متداول برطرف کردن تخلخل ذکر شده در زیر همراه با یک ماکروگراف  تیرآهن از یک جفت پشتبند حاوی تخلخل ذکر شده است. یک تصویر از یک شیار که تخلخل رگه جوش را نشان می دهد نیز همراه با رادیوگرافی مربوطه ارائه  شده است.

دلایل

روش‌های اصلاح

هیدروژن مازاد، نیتروژن یا اکسیژن در محیط جوشکاریاستفاده از فرایند جوشکاری با هیدروژن کم، پرکننده فلزی با مواد ضد اکسیداسیون، افزایش جریان گاز محافظ
نرخ انجماد بالااستفاده از پیش گرمایش یا افزایش گرمای ورودی
زیر کار کثیف استتمییز کردن سطح کار و تطبیق کردم سطوح اتصال
سیم جوش کثیف استتمیز کردن سیم و نگهداری آن در محیط تمیز
طول قوس نامناسب، جریان جوش پاپپین یا کاربری نامناسب الکتروداصلاح پارامترهای جوشکاری و تکنیک های آن
تفکیک روی از برنجاستفاده از پرکننده مس و سیلیس و کاهش گرمای ورودی

 تخلخل: حفره های هوایی یا  فرج ایجاد شده در جوشکاری

دلایل     راه حل‌ها 
فولاد گالوانیزهاستفاده از الکترود E7010 وایجاد قوس حرارتی برای بخار کردن

روی پوشش گالوانیزه جهت ایجاد  رگ جوش بر روی قطعه کار

رطوبت مازاد در پوشش الکترود یا بر روی سطح اتصالاستفاده ازفرایند های پیشنهاد شده در پخت و صرفه جویی در مصرف الکترود
وجود سولفر در سطح فلزاستفاده از الکترودها درواکنش سرباره پایه

حضور سرباره: اکسید یا سایر ترکیبات غیر فلزی که در فلز قلم جوش حبس می شوند (مطالبق شکل بالا). آنها ممکن است ناشی از آلودگی یا تمیز کردن ناکافی بین رگه های جوش بین دو تیر آهن باشند. سرباره جدا شده از جوشکاری باید (در عملیات چند مرحله ای) با استفاده از یک چکش تراشه یا یک برس سیمی تمیز شود. ماکروگرام زیر یک مفصل جوش چند منظوره موفقیت آمیز در تیرآهن را نشان می دهد.

حضور تنگستن: در فرآیند TIG، دست زدن به الکترود جوش ممکن است باعث انتقال ذرات تنگستن به فلز جوش شود. این ترکیبات توسط اشعه ایکس تشخیص داده شده و به عنوان ذرات روشن به نظر می رسند، زیرا آنها بسیار متراکم تر از فولاد هستند. مثال زیر نشان داده شده است که در آن اشعه ایکس، حضور ذرات تنگستن را نشان می دهد

همجوشی / نفوذ ناقص:

اگر چه این اصطلاحات گاهی اوقات به طور جایگزین استفاده می شود، عدم همجوشی زمانی رخ می دهد که جوش و فلز پایه به طور کامل با هم مخلوط نشوند. این دلیل ممکن است ناشی از افزایش درجه حرارت فلز پایه در تیرآهن یا فلز جوش قبلی که به نقطه ذوب نرسیده یا عدم حذف سرباره یا کارخانه تولید کننده آن، ایجاد نشود. عدم نفوذ معمولا به دلیل ورودی گرما نامناسب برای مفصل خاصی است که جوش داده شده است و معمولا در طرفین اتصالات جوش، بین گذر جوش یا ریشه جوش جوش دیده می‌شود.

گاز محافظ نیز می‌تواند نفوذ را تحت تاثیر قرار دهد؛ به طور معمول هلیوم برای فلزات غیر آهنی اضافه شده و دی اکسید کربن برای فلزات آهنی به خصوص در تیرآهن . (آرگون) برای افزایش نفوذ افزوده می شود.

اولین ماکروگرافی زیر یک قطعه جوش خورده با پرکننده قابل قبول را با نفوذ فلز کافی پایه نشان می دهد. مایکروگرافی دوم عدم نفوذ به ریشه در یک اتصال دو جوش نشان داده شده، و سومین تصویر نشان دهنده عدم نفوذ به یکی از اعضای اتصال است. تصویر نهایی طرح دیگری از تغییرات نفوذ ریشه ناقص و ظاهر آن در یک فیلم رادیوگرافی (رادیوگرافی) را نشان می دهد.

Undercut:

(گودی یا فرورفتگی زیر خط جوش) این اتفاق زمانی رخ می دهد که یک شیار که در مجاورت جوش تشکیل شده است و به دلیل ذوب شدن فلز پایه باقی می ماند. یک مثال در ماکروگرافی زیر (در طول پرکننده جوش) همراه با ظهور این نوع نقص در یک رادیوگرافی در کنار شیار نشان داده شده است.

مشخصات جوش:

نوع یک جوشکاری که به پایان رسیده ممکن است بر عملکرد آن در شرایط بارگذاری دینامیک تاثیر بگذارد. همپوشانی، تقویت بیش از حد و یا عدم انطباق می تواند نقطه تمرکز استرس باشد که در آن ترک های خستگی می تواند شروع شود. نمونه های غیر معمول اتصال و پروفیل جوش های فلزی در زیر نشان داده شده اند و نمونه ای از نامناسب بودن (عدم تطبیق) را ملاحظه می کنید:

پاشش های قوس:

آنها توسط ذوب  ناخواسته فلز پایه خارج از منطقه اتصال جوش توسط قوس جوشکاری ایجاد می شود. این می تواند لکه های سخت یا نرم ، ترک خوردگی و یا فرورفتگی ایجاد کند. این نقص به خاطر پاشش جوش القا شده توسط جوشکار است. این معمولا زمانی اتفاق می افتد که جریان جوشکاری بیش از حد باشد یا قوس بلند شکل بگیرد یا ولتاژ جوش  بالا استفاده شود. در زیر مایکروگرافی ضربات  قوس الکتریکی در نزدیکی یک رگ جوش در تیرآهن  نشان داده شده است.

ترک:

ترک ها جدی ترین نوع نقص های جوش در تیرآهن  هستند که می تواند به خرابی های فاجعه آمیز در کار منجر شود. انواع مختلفی از ترک وجود دارد. یکی از روشهای طبقه بندی آنها، ترکهای سطحی یا زیر سطحی است. یکی دیگر از عوامل ترک خوردگی مشکلات  ناشی از حرارت (که در طی یا بلافاصله پس از جوش اتفاق می افتد) و یا سرد (ترک هایی هستند که پس از جوش به دمای اتاق سرد می شود و گاهی اوقات در عرض چند ساعت یا چند روز) رخ می دهد.

به طور کلی، ترک های جوش و یا آسیب های ناشی از حرارت، نشان می دهد که جوش یا فلز پایه دارای قابلیت انعطاف پذیری پایین است و محدودیت های مشترک زیادی بین دو قطعه کار از نوع تیرآهن وجود دارد. بسیاری از عوامل می توانند به این شرایط مانند سرد شدن سریع، ترکیب آلیاژ بالا، ورودی ناکافی حرارت، آماده سازی ضعیف مشترک، نوع الکترود نادرست، اندازه نا کافی جوش یا عدم پیش گرم شدن موجب ترک شود. بعضی از علل و روشهای رایج در جدول زیر آمده است.

ترک‌ها: ترک‌های ناشی از شوک سرد یا گرم و یا درزهای بسیار ریز می‌توانند در رگه جوش یا فلز پایه (قطعه کار) ایجاد شوند

دلایل روش‌های ترمیم
اتصال بسیار سختگرمایش دوباره قطعه و کاهش تنش پسماند به شکل

مکانیکی و کاستن تنشهای ناشی از چروکیدگی در طی یک

فرآیند طولی که رگ جوش در جهت خلاف پیشرفت

جوش ایجاد می شوند

رقیق سازی بیشتر با تغییر ترکیب شیمیایی جوش

که در حین افزودن به فلز پایه ایجاد می شود

تغییر در جریان جوش و سرعت حرکت جوش با الکترود روکش دار مناسب، تمیز کردن سطح قطعهه کار قبل از جوشکاری که از لحاظ متالورژی فلز جوش را به قطعه کار در حین جوشکاری برساند
جفت کردن ضعیف قطعات کاریکاستن میزان دهانه بین دو قطعه
نقطه جوش های کوچکافزایش سایز الکترود و افزایش جریان و کاهش سرعت حرکت جوشکاری
وجود سولفور در فلز پایهاستفاده از فلز پر کننده برای جوشکاری با میزان سولفور پایین
انحراف بیش از حد در جوشکاریتغییر در جهت حرکت جوشکاری جهت  بالانس کردن جوش در نقطه اتصال
ترک دهانه دارپر کردن دهانه قبل از ایجاد قوس در نقطه مدنظر جوشکاری
تنش های بالای رسوباتطراحی مجدد جوشکاری، تغییر فرآیند جوشکاری، به کارگیری تکنیک کاهش تنش
سختی بالاگرمایش مجدد با افزایش دمای ورودی وانجام عملیات حرارتی بدون سرد کردن و کاهش دمای محیط کار

تصویر ترک دهانه ای به دلیل توقف ناگهانی جوشکاری در فرآیند جوشکاری با گاز خنثی یک قطعه کار آلومنیومی

تاثیر میزان کربن

معیار کربن (C.E.) می تواند به عنوان عامل اصلی در برآورده کردن نیاز پیش گرم مورد توجه قرار گیرد. به طور کلی، مقدار کربن بالاتر، تمایل به ایجاد   HAZ  سخت و شکننده را بیشتر می کند. این استفاده از پیش گرم  کردن ونیاز الکترودهای کم هیدروژن را می افزاید. با این حال کربن، تنها عنصری نیست که بر سختی پذیری تاثیر گذارد.

عناصر دیگری نیز در فولاد مسئولیت سخت شدن و از دست دادن قابلیت شکل پذیری را برعهده دارند که با سرد شدن سریع اتفاق می افتد. یکی از فرمول های تجربی مختلفی که برای تعیین معادله کربن استفاده می شود، در کد جوش سازه فولادی(AWS D1.1) به شرح زیر است:

٪ C.E =٪ C +٪ (Mn + Si) / 6 +٪ (Cr + Mo + V) / 5 +٪ (Ni + Cu) / 15

دمای پیش گرمایش پیشنهادی بر اساس C.E عبارتند از:

تا دمای 0.45٪ ………… پیش گرمایش اختیاری است

0.45-0.60٪ ………………. 200-400 ºF.

بیش از 0.60٪ …………… … ºF. 400-700

معمولا  فولادی که نیاز به پیش گرمایش دارد نیز باید در این دما بین رگه های جوش حفظ شود. ورودی گرما در فرآیند جوشکاری برای حفظ دمای  مورد نیاز برای بیشتر جوش ها مناسب است. در جوشکاری های  زیاد این ممکن است مورد نیاز نباشد و مشعل حرارت برای فاصله بین قطعات ممکن است مورد نیاز باشد. از آنجائی که هدف از پیش گرم کردن این است که میزان شک ناشی حرارت ناگهانی را کاهش دهد، سرعت خنک شدن آهسته باید برای تمام گذرهای جوش انجام شود.

علاوه بر تعادل کربن که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد، در هنگام تعیین نیاز به پیش گرمایش / پس گرمایش  درجوش، موارد زیر باید مورد توجه قرار گیرد: الزامات کد، ضخامت بخش ، محدودیت های جوش، دمای محیط، مقدار هیدروژن فلز پرکننده و مشکلات ترک خوردگی قبلی.

طبقه بندی AWS:

سیستم عددی انجمن جوشکاری آمریکایی در مورد خواص در مورد قابلیت استفاده الکترود بسیار حائز اهمیت است. با استفاده از سیستم شمارش الکترودهای الکتریکی به عنوان مثال  ما نمونه ای را در ذیل ارائه کرده ایم:

پیشوند “E” یک الکترود قوس الکتریکی را مشخص می کند. دو رقم اول از یک عدد چهار رقمی و سه رقم اول یک عدد پنج رقمی نشان دهنده استحکام کششی است. به عنوان مثال، E7018 یک الکترود با استحکام کششی 70،000 psi است، در حالی که E10018 100،استحکام 100000 psi را تعیین می کند.

عدد بعد از آخرین رقم موقعیت را نشان می دهد. 1 برای همه موقعیت ها، 2 برای تخت و افقی و 3 برای تخت، افقی، عمودی و سربار استفاده می شود. دو رقم آخر با هم نشان دهنده نوع پوشش الکترود و قطب صحیح جهت استفاده است. مثلا “18” برای پودر آهن، هیدروژن کم با جریان AC یا DC + باشد.

نمادهای جوش:

هنگامی که جوشکاری در نقشه های ساخت و ساز  مقاطع تیرآهن مشخص می شود، مجموعه ای از نمادها برای توصیف نوع و اندازه جوش استفاده می شود. آنها به طور معمول می توانند به عنوان یک بخش متقاطع از جوش واقعی شناخته شوند. بعضی نمادهای جوش در زیر نشان داده شده است. یک مجموعه کامل از نمادها در یک استاندارد منتشر شده توسط انجمن جوشکاری آمریکا در زیر ارائه شده است.

مشخصات جوش:

بیشتر اسناد ساخت و ساز نیاز به داشتن شرایط جوش و جوشکار دارند.. AWS Code D1.1 سند حاکم بر جوشکاری سازه فولادی و اجزای تیرآهن است. خصوصیات جوشکاری (WPS) شرایط جوشکاری دقیق را برای یک برنامه خاص حاوی متغیرهای ضروری  ارائه می کنند. نیاز به تغییر مجدد روشها زمانی که متغیرها فراتر از حد مشخص شده تغییر می کنند  با کمک این  خصوصیات  به ما اعلام می کند.

روش های معمول جوش باید حداقل شامل اطلاعات مربوط زیر باشد: -مواد پایه که باید جوش داده شود، فرآیند جوشکاری، تعیین نوع فلزی پرکننده، نوع جریان و محدودیت ها، ولتاژ قوس و سرعت حرکت، طراحی مشترک و میزان تحمل نیروها، آماده سازی سطح، موقعیت جوشکاری، دمای پیش گرم و تعویض، تمیز کردن بین درز وفرآیند عملیات حرارتی بعد از جوشکاری.

موقعیت جوشکاری که در زیر نشان داده شده است نیز مهم است و در گواهینامه جوشکارها مورد توجه قرار می گیرد. موقعیت های تخت ((1G / 1F، افقی G / 2F)2) عمودی 3G/3F))، سربالا G / 4F) 4 )رایجترین عبارات همراه با 6G (شیار قطعه کار در یک موقعیت ثابت 45 درجه) .

انواع اتصالات جوشی مورد استفاده در مقاطع تیر آهن برای سازه فولادی که در آن با استفاده از  اتصالات ورق و پلیت و پشت بند تیر ها به ستون ها و یا به یکدیگر متصل می شوند در ذیل  نمایش داده شده است، شایان ذکر است  تصاویر ذیل به  طور کلی و نحوه  قرار گیری مقطع H  بر روی سایر مقاطع را مشخص می کند و  امکان اتصال و جوش دادن مقطع تیر آهن با سایر مصالح که در سازه فولادی استفاده می شوند و خارج از موارد  ذیل هستند نیز  با توجه به نحوه قرار گیری لبه ها و زاویه نشستن دو نقطه اتصال به یکدیگر باید مورد برسی قرار گیرد

 

انواع گازهای محافظ در جوشکاری چیست؟

هلیم، آرگون و دی اکسید کربن گازهای محافظ در جوشکاری هستند.

معایب جوش کاری الکترونیکی چیست؟

در برخی از موارد بر اثر جوش دانه‌ های درون فلز با هم واکنش داده و باعث ترک‌ خوردگی یا خرابی جوش می ‌شوند. به همین دلیل جوش کاری الکترونیکی باید از نظر استانداردها برررسی شود.

انواع تجهیزات ایمنی برای جوشکاری کدام است؟

کلاه مقاوم در برابر اشعه، دستکش بلند و مقاوم، کفش یا چکمه ایمنی، عینک محافظ، شلوارهای کار نسوز، ماسک جوشکاری دستی با لنزهای فیلتر شده و لباس با آستین کامل و یقه دکمه ‌دار از انواع تجهیزات ایمنی برای جوشکاری هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

32 نظرات
 1. امینی می گوید

  سلام..در جوشکاری سازه فلزی حین جوش عمودی مرتب قطعات مذاب به صورت اشک می چکند و اتصال خوبی صورت نمی گیرد!راه حل ان چیست?

 2. بلورچیان می گوید

  با احترام اگر شخصی در مورد تکنولوژی جوش از داخل ستونهای قوطی شکل با ورق ضخیم که مورد تایید استاندارد ژاپن هست اطلاعاتی داره شرکت ما حاضر این تکنولوژی رو خریداری کند

 3. رحمانی می گوید

  سلام
  ما در کارگاهمون قطعات دوار رو تراشکاری می کنیم گاهی قطعات دچار تخلخل حین ریختگری هستن ما با جوش پر می کنیم الان مشتری ها ایراد می گیرند علم پیشرفت کرده و تصویر برداری و متالوگرافی می کنند و اصلاح قطعه رو از ما میخواهند لطفا راه حل بدید ممنون میشم

 4. پیمان می گوید

  دوستان ما هر چی قطعات چدن را جوشکاری می کنیم باز هم دچار ترکهای مویی میشه هر گی راه حلی داره به ما بگه، ما شریکش می کنیم در پروزه هامون

 5. خرمی می گوید

  اگر جوشی که دچار ترک هست رو مجدد جوش بدیم ایا احتمال شکست رفع می شود؟ چه مراحلیبرای احیای ترک درسازه فولادی باید انجام بشود در صورت امکان پاسخ را به اشتراک بگذارید. با تشکر مهندس خرمی

  1. اصفهان آهن می گوید

   سلام کاربران سایت معمولا بررسی میکنند سوالات رو و پاسخ میدهند ، چند روز به صفحه سر بزنین پاسخ دریافت خواهید کرد

 6. سروش می گوید

  اگر جوش دچار مشکلات ترک و شکسته شدن هست چرا همیشه بعد از خط جوش قطعات دچار شکست می شوند؟

 7. HF می گوید

  برای حل این مشکل باید از قلم جوشی از جنس پره استفاده کنیدکه غیر ممکنه یک پره با یک قلم جوش هم فاز باشه مگر اینکه یک پره رو به عنوان قلم جوش تیکه تیکه ، تبدیل به مفتول و مصرف کنید+ پرده گاز محافظ به روش فشار که ابداعش انحصاری است+ سیستم رانش قلم جوش به داجل انبر که ابداعش چند صد میلیونی براتون اب می خوره چون انبر جوش tig دارای مغزی ثابت هست+ استفاده از تکنیک قطبی کردن که اون هم ایدش چند میلیاردی برااتون اب می خوره… کلا به سمت تراش پره های نو برید بهتره چون تکنیک جوش در اختیار وزارت دفاع هست و شما نمی تونید به راحتی به دستش بیارید…..با سپاس HF

 8. فرزاد می گوید

  اگر بدون اینکه گل جوش رو بزنیم روی اون رو جوش بدیم ایا تخلخل ایجاد میشه؟ پس چرا جوشکارهای ماهر این کار رو انجام میدهند؟ اگر کارشناسانتون پاسخ گو باشند ممنون میشم

 9. حامد می گوید

  چرا با اینکه در اتصال تیر به ستون استیفنر میزنیم باز هم در زلزله تیر ازستون جدا میشه و جوش دچار شکستگی میشه؟ اگر کسی میدونه به اشتراک بگذاره سپاسگذارم

 10. علی می گوید

  سلام- از تاثیر اتش سوزی بر استحکام جوش در سازه فولادی اگر مطلبی دارید لطفا ارائه کنید مفید هست

 11. کریم می گوید

  در مورد جوشکاری استیل ها هم مقاله باشه مفید هست ممنون

 12. محسن کریمی می گوید

  با سلام
  در زلزله کرمانشاه سازه های بتنی به دلیل قطر بالای ستون ها دوام اوردن ولی سازه های فلزی دچار پیچش در ستونها شدند در صورتی که در علم روز مهندسی ساختمان به خصوص در ژاپن فولاد بیشتر از بتن مورد تایید است، اگر مطلبی هست ممنون میشیم ارائه بشه

 13. حمید می گوید

  اقا اگه کسی راجب معایب جوشکاری سازه فلزی نکته ای داره به اشتراک بگذاره

 14. رضا می گوید

  آقا یک سوال غیر از موارد تخصصی زیر: آیا امکان دارد دراتصالات پیچی مهره ها رو هم جوش داد؟ ممنون میشوم محقق محترم شرکت پاسخ دهند؟

 15. مهندس علیان می گوید

  با سلام….به عنوان یک مهندس عمران و ساختمان سازی با سابقه ساخت سازه های فولادی باید بگم مطلب عالی هست چون یک فرد فنی با دیدن تصاویر دید فنیش بالا می رود من هم به نوبه خودم از نویسنده محترم تشکر دارم و اقای کورش خان شما اول خودت و تحصیلاتت رو معرفی کن بعد نقد کن یک نگاه دقیق می کردید متخصصین دارند اینجا تبادل نظر می کنند. موفق و سربلند باشید

 16. کورش می گوید

  همش تقصیر کسیه که این متن رو نوشته.

  1. power vanes می گوید

   اتفاقا جای تقدیر و تشکر داره از محقق محترمی که این متن رو ترجمه کردن و توجه اساتیدی از صنعت هوایی و ما رو به این موضوع جلب کردن و موجب اگاهی بیشتر دراین زمینه شدند..اقای فرکیان مچکریم

   1. خسروی می گوید

    تازه اسم ایشون رو پایین مطلب دیدم، بله ادم بسیار سمج و با پشتکاری هست
    به خاطر اوردم نام مستعارشون کیانی هست در واقع همان شخصی هست که تولید تیغه های توخالی توربین رو 10-15 سال پیش با روش جوشکاری ابداع کرد

   2. HF می گوید

    پاسختون رو در بالا دادم چون مشخصه ادم فنی هستید و قدرشناس که کم پیدا میشه!!!! من هم از ابراز لطف شما سپاسگذارم

    1. اصفهان آهن می گوید

     سپاس از شما کاربر گرامی به خاطر پاسخگویی به مخاطبین و کاربران عزیز دانشنامه اصفهان آهن . ما صمیمانه از شما به خاطر دلسوزی و پاسخگوییتان سپاس گزاریم

     1. HF می گوید

      شرکت powe vane رو چون می شناختم پاسخ دادم و هزینه های مشاورش رو هم قبلا دریافت کردم سایر کاربرهای محترم هم باید بدونند علم رایگان نیست باید 20 سال براش جوونیتو بگذارید، سپاس گذاری شما وقتی ارزش داشت که نیروی متخصص رو حفظ می کردید نه اینکه با دخالت ارزش کارش رو پایین بیارید

 17. نصرآبادی می گوید

  اقایون انقدر حرس نخورید من امروز داشتم این مطلب رو می خوندم خیلی جالب بود به خصوص تصاویرش من هم مهندسی جوش می خونم و به اندازه متخصصین زیر علم ندارم اما اقای خسروی راس میگن این کار خیلی علم بالایی میخاد یعنی باید مس رو طلا کنی!.!!..!! تابتونی از خشکه شدن جوش جلوگیری کنی ، کلا جوش با قطعات دوار جور در نمیاد

  1. خسروی می گوید

   ممنونم اقای نصر شما لطف دارید،
   درسته قطعات دوار رو به خاطر پدیده های خزش، اکستنشن، اکسپنشن، گریز از مرکز و نگتیو تورگ نمیشه جوش کاری کرد ولی درسال 89 موتوری در پایگاه اصفهان تست شد که تا 18000 دور بالا رفت که مرز ایمن 14700 دور تعیین شده در کارخانه را بیش از 3000 دور رد کرد و اعلام شد که فردی در اصفهان به این دانش دست یافته یعنی تونسته از اکسیداسیون و کوویتی و نیراسیون حین جوش جلوگیری کنه و عمل استحاله رو به طریق دیگری انجام بده، احتمالا شرکت محترم اصفهان اهن ایشون رو بشناسن که ادعای داشتن این دانش رو دارن! ممنون میشیم اگراینطور هست ایشون هم نظر بدهند…سپاس

 18. خسروی می گوید

  با درود و نهایت احترام خدمت power vane
  این مشکل راه حلی نداره تنها شرکت رولز رویز انگلستان با روش ناشناخته استحاله در فروکش لایه های الکترونی!!!!!! از تنگستنw به اسمیوم os یا رنیوم re که تکنیکی کاملا سری و ناشناخته است ادعای تعمییر تیغه های موتورهای توربین گاز ساخته شده در این شرکت رو با جوشکاری داره . گرچه نیروی هوایی ایران ادعای دستیابی به این تکنیک رو در سال 1389 داشته ولی بازخوردی عملی هنوز از ان دیده نشده…گویا نویسنده محقق یا مترجم محترم این مطلب نکاتی رو می خواسته به جستجوگران این دانش گوش زد کنه……….!!!!!

 19. power vanes می گوید

  با سلام و احترام
  ما در زمینه جوشکاری و احیاء تیغه های توربین نیروگاهی فعالیم تیم تحقیق و توسعه ما با سایت شما اشنا ویکی از مشکلات عمده ما یعنی جا ماندن ذرات تنگستن در خط جوش که موجب خستگی و در نتیجه ترک مجدد در ناحیه جوش می شود را در مطلب بالا مشاهده کرده اند، ممنون میشم کارشناس شما راه حل حذف این مشکل را به ما ارائه کنند اگر باید با شخص خاصی در شرکت شما صحبت کنیم لطفا داخلی و نام ایشان را به ما معرفی نمایید
  به امید همکاری بیشتر

  1. اصفهان آهن می گوید

   با عرض سلام خدمت شما
   لطف کنید نام شرکت و شماره تماس تون رو ارسال بفرمایین تادر اسرع وقت با شما تماس گرفت شود

   1. power.vane می گوید

    با احترام
    طبق نظر اقای خسروی که با توضیحات کاملشون مشخصه از پرسنل صنعت هوایی هستن راه کاری وجود نداره، پس چطور شرکت شما می تونن راه گشای این مشکل برای ماباشن!!؟؟

    1. اصفهان آهن می گوید

     با سلام ف همانطور که خدمتتان عرض شد شماره تماس و نام شرکتتان را ارسال بفرمایید تا کارشناسان پشتیبانی با شما تماس بگیرند.

     1. power vanes می گوید

      تیم ما متشکل از چند نفر دکتری متالوژی و مکانیک و افراد خبره فنی است شما لطف کنید همین جا مثل کارشناس محترمی که دربالا توضیح دادن که این دانش ناشناخته است و در اختیار نیروهای نظامی است توجیه خودتون رو بیارید چون ما بعد از 7 سال کار خودمون می دونیم که ترمیم سوپر آلیاژ با جوش یعنی ترک مجدد؛ اگر شما ادعایی دارید همین حا به اشتراک بگذارید و شعور محققین رو ریز سوال نبرید…م مطلبی رو گذاشتی خودتون هم دلیلشو نمی دونید!…بهتره در زمینه بازرگانی اهن الات فعال باشید تا سیار زمینه های علم فلزات چون ممکنه سوالاتی برای خواننده پیش بیاد که اساتید دانشگاهی هم جوابی نداشته باشند…بدرود .

 20. محمود می گوید

  سلام من 20 ساله جوشکارم اما همچنین مطلبی نخونده بودم خیلی جالب بود به خصوص تصاویری که با اشعه گرفتید از ایرادات جوش
  ممنون میشم از نواقص جوش اگه باز هم مطلب هست بگذارید

  1. اصفهان آهن می گوید

   سلام باعث افتخاره که تونستیم رضایت خاطر شما را به همراه داشته باشیم . چشم حتما در آینده این مطالب رو هم اضافه میکنیم