کاربرد تیرآهن 24 در ساختمان‌سازی و صنایع چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

اگر در حوزه فولاد فعالیت داشته باشید، قطعاً این را می‌دانید که افزایش سایز تیرآهن به معنای سنگین بودن وزن این محصول است؛ تیرآهن 24 هم در دسته تیرآهن‌های سنگین وزن است که برای کاربردهای متفاوتی استفاده می‌شود. در این مقاله قرار است به معرفی کاربرد تیرآهن 24 بپردازیم. اگر می‌خواهید در این زمینه چیزی بدانید، تا انتهای این مقاله، با ما همراه باشید.

فایل صوتی

قبل از اینکه در مورد کاربردهای تیرآهن 24 صحبت کنیم، این نکته را یادآوری کنیم که قیمت آهن آلات به عوامل مختلفی مانند نرخ ارز و دلار، قیمت مواد اولیه، قیمت‌ها جهانی و … بستگی دارد؛ به همین دلیل، قیمت تیر آهن هم مطابق با همین روال تغییر می‌کند.

ویژگی‌های تیرآهن 24

استفاده از آلیاژ و متریال باکیفیت در تولید این محصول، باعث شده است که استفاده از تیرآهن 24 در کشور ما محبوبیت زیادی داشته باشد. تیرآهن 24 را می‌توان از آلیاژهای مختلفی تولید کرد. فولادهایی که برای تولید این محصول در نظر گرفته می‌شوند؛ غالباً از فولاد 37، 44 و 52 هستند.

ویژگی‌های تیرآهن 24

البته این نکته را هم بگوییم که هر تولیدکننده، استاندارد و روش ساخت متفاوتی برای تولید تیرآهن در نظر می‌‎گیرد و همین موضوع باعث می‌شود که تیرآهن‌های تولیدشده، کیفیت و ویژگی‌های متفاوتی داشته باشند.

تیرآهن 24 در اکثر کارخانه‌ها، مطابق با استانداردهای اروپا ساخته  و روانه‌ی بازار فولاد می‌شود. ارتفاع این محصول، همان‌طور که از اسم آن مشخص است حدود 24 سانتی‌متر است و یکنواخت بودن بال‌های ابتدایی و انتهایی‌اش، باعث شده که استفاده از آن رواج زیادی داشته باشد. از دیگر ویژگی‌های تیرآهن 24 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دارای طول شاخه 12 متر می‌باشد.
  • وزن این محصول حدود 370 کیلوگرم محاسبه می‌شود.
  • از مصالح فلزی رایج و پُرکاربرد در بازار آهن است.
  • ازلحاظ شکل ظاهری، شبیه به شکل حرف I انگلیسی است.
  • ارتفاع آن، بین 80 تا 600 میلی‌متر است.

کاربرد تیرآهن 24 در ساختمان سازی

کاربردهای تیرآهن 24

از تیرآهن 24 در ساختمان‌سازی، به‌عنوان ستون در سازه، نعل درگاه و خرپا، پوشش دادن سقف و … استفاده می‌شود. اما این محصول به دلیل سنگین‌وزن بودن در بسیاری از صنایع هم قابل‌استفاده است. از کاربردهای تیرآهن 24 می‌توانیم به موارد زیر اشاره‌کنیم.

ستون یا تیکه‌گاه عمودی

سنگین‌وزن بودن وزن این محصول و وجود بال‌های یکنواخت آن باعث شده که بتوان از تیرآهن 24 به‌عنوان ستون یا تیکه گاه عمودی استفاده کرد؛ چراکه به دلیل بالا بودن سطح مقطع، مقاومت بسیار زیادی به سازه می‌بخشد.

ساخت پل

کاربرد تیرآهن 24 را در پل‌سازی نمی‌توان انکار کرد! پل‌ها در اصل سازه‌های مستحکم و بادوامی هستند که باید بتوانند نیروهای واردشده را به‌خوبی تحمل کنند. زیرساخت پل‌هایی که از تیرآهن ساخته‌شده باشند، به‌طورکلی قوی‌تر، ایمن‌تر، و انعطاف‌پذیرتر هستند و به جلوگیری از آسیب و زلزله کمک می‌کنند.

اسکله‌سازی

سکوهای شناور، برای اهداف تجاری به‌وسیله‌ی تیرآهن‌های فولادی ساخته می‌شوند.ساخت چنین سکوهایی باوجود تیرآهن، بارها را قادر می‌سازد به‌طور یکنواخت در سراسر سکوها توزیع و پشتیبانی شوند. تیرآهن 24 به این دلیل که هم سنگین‌وزن است و هم مقاومت بالایی دارد، به‌راحتی می‌تواند بارهای واردشده را تحمل کند، به همین دلیل در اسکله‌سازی کاربرد دارد.

پالایشگاه

کاربرد تیرآهن 24 را می‌توان در پالایشگاه‌های مختلف دید. این محصول به‌عنوان بست تیرآهنی در پالایشگاه استفاده می‌شود؛ چراکه باید دوام و استحکام قابل‌توجهی داشته باشند.

خرپا

وزن سقف‌های ساختمان توسط ستون‌ها تحمل می‌شود. در یک سازه، هرکجا که نخواهند از ستون استفاده کنند، به‌جای آن باید از خرپا استفاده شود.به این دلیل که ستون موردنظر، مقاومت و استحکام خوبی داشته باشد، می‌توان از تیرآهن 24 استفاده کرد.

نعل درگاه

از دیگر کاربرد تیرآهن 24، می‌توان به  نعل درگاه اشاره کرد. نعل درگاه از تیرآهن سایز 24 ساخته می‌شود و توسط بارهای جانبی نگه‌داشته می‌شود؛ چرا که این محصول در ساخت بالای پنجره‌ها و یا چارچوب کاربرد دارد، بنابراین باید استحکام بالایی داشته باشد؛  به همین دلیل استفاده از تیرآهن 24 به‌صورت اتصال دو پروفیل در نعل درگاه، می‌تواند مقاومت خاصی به آن ببخشد.

همان‌طور که گفته شد، تیرآهن‌ها در سایزهای مختلفی تولید می‌شوند و هرکدام کاربردهای خاص خود رادارند. کاربرد تیرآهن 24 را هم در صنایع مختلف و هم در ساختمان‌سازی می‌توان دید. قیمت تیرآهن 24 با توجه به پارامترهای مختلفی مانند نوسانات نرخ ارز و دلار، میزان عرضه و تقاضا، افزایش یا کاهش قمیت مواد اولیه تیرآهن و… متفاوت است. بنابراین اگر قصد خرید این محصول را دارید، بهتر است با بررسی روند قیمت‌ها، در درست‌ترین زمان ممکن نسبت به خرید این محصول اقدام نمائید.

مهمترین ویژگی تیرآهن 24 چیست؟

تیرآهن 24 را می‌توان از آلیاژهای مختلفی تولید کرد؛ فولادهایی که برای تولید این محصول در نظر گرفته می‌شوند؛ غالباً از فولاد 37، 44 و 52 هستند.

از تیرآهن سایز 24 برای چه کاربردهایی استفاده می‌شود؟

نعل درگاه، پالایشگاه، اسکله سازی و همچنین ساخت ستون یا تیکه گاه عمودی در سازه از کاربردهای این محصول هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.