میزان جریمه ماده 100 شهرداری

زمان مطالعه: 4 دقیقه

شهرداری برای ساختمان سازی مجموعه ای از قوانین را در مورد دریافت پروانه ساختمانی، رعایت ضوابط فنی مهندسی، ضوابط شهرداری و گواهی اخذ پایان کار تعیین می کند. یکی از این قوانین، میزان جریمه ماده 100 شهرداری است که با توجه به میزان اضافه ساخت تعیین می گردد و متخلف باید جریمه مورد نظر را بپردازد.

برای تعیین اضافه بنا، نوع ساخت را از نظر مسکونی یا تجاری بودن در نظر می گیرند. قوانین شهرداری به منظور زیبا سازی و هماهنگی در شهر و حفظ ایمنی شهروندان وضع می شوند. عدم رعایت این قانون جرایم سنگینی را به دنبال دارد.

قانون ماده 100 شهرداری چیست؟

طبق قانون ماده 100، تمامی زمین ها و ملک هایی که در شهر یا اطراف شهر قرار دارند؛ قبل از هر اقدامی برای ساخت یا تفکیک زمین، باید از شهرداری، پروانه ساخت دریافت کنند. شهرداری موظف است، از ساخت و ساز سازه های بدون مجوز، که مخالف پروانه ساخت هستند جلوگیری کند.

قبل از ساخت هر سازه،اقدام برای نحوه محاسبه زیربنا در پروانه ساختمانی یکی از اولین و مهم ترین گام هاست. طبق این اصل، اگر سازه ساخته شده زیبایی شهر را بر هم بزند ودر ایمنی شهروندان نقشی نداشته باشد، فقط جریمه نقدی دارد.

محاسبه میزان جریمه ماده 100 شهرداری

میزان جریمه ماده 100 شهرداری که برای اضافه تعیین می کنند، متفاوت است. تجاری یا مسکونی بودن سازه،  نقش موثری در تعیین جریمه دارد. برای بناهای تجاری برخی از این جریمه ها 4 تا 6 برابر جریمه عادی حساب می شوند. به طور مثال اگر در نظر بگیریم، که شما یک ساختمان دارید و بدون مجوز گرفتن، یک طبقه روی ساختمان بنا کرده اید، بر اساس عوامل مختلفی مثل ارزش، موقعیت ملک، و.. میزان این جریمه از نصف تا سه برابر ارزش ملک ساختمان محاسبه می شود. برای محاسبه این میزان جریمه می توان از فرمول حدودی زیر استفاده کرد.

مبلغ جریمه اضافه بنا مسکونی = حداقل یک دوم و حداکثر ۳ برابر ارزش معاملاتی ساختمان

میزان جریمه ماده 100 شهرداری

اضافه بنا چیست؟

اضافه بنا، میزان جریمه ای است، که طبق قانون وضع شده شهرداری تعیین می شود. بر اساس قانون و پروانه ساخت مالک می تواند، 60 درصد از زمین خود را بسازد و 40 درصد از آن را باقی بگذارد. در غیر این صورت دچار تخلف شده و مستلزم پرداخت جریمه است. ساختمانی که اضافه بنا داشته باشد، پایان کار نمی گیرد. قابل فروش نیست و ارزشش کاهش پیدا می کند.

جریمه عدم احداث پارکینگ

 جریمه عدم احساس پارکینگ یا پارکینگ بلا استفاده در ساختمان طبق میزان جریمه ماده 100 شهرداری از یک تا دو برابر ارزش تعیین می شود. طبق استاندارد مساحت پارکینگ 25 متر مشخص شده است و جریمه برای همین متراژ در نظر گرفته می شود. نکته مهم اینجاست که در صورت احداث پارکینگ بلا استفاده مالک مستلزم است، جریمه مورد نظر را پرداخت کند. در زمین هایی با متراژ پایین با درخواست مالک و پرداخت هزینه پارکینگ به شهرداری می توان پارکینگ را حذف کرد.

جریمه پیشروی در معابر

 در هنگام ساخت، بسیار مهم است، که طبق پروانه ساخت پیش رفته و از پیشروی در معابر جلوگیری کنیم. در غیر این صورت با شهرداری با توجه به میزان جریمه ماده 100، جریمه صادر کرده و مالک مستلزم پرداخت آن است. قانون عدم پیشروی به هنگام ساخت سازه، برای تمام ساختمان ها اعم از مسکونی، تجاری و.. پا برجاست.

جریمه عدم رعایت اصول شهرسازی

جریمه عدم رعایت اصول شهرسازی به دو دسته نقدی و تخریب ملک تقسیم می شود. ارزش معاملاتی ملک تعیین کننده مقدار هزینه ایست که شهرداری بر اساس هر متر زیر بنا تایید می کند. عواملی مثل موقعیت ملک، نوع کاربرد، و امکانات موجود روی ارزش ملک تاثیر دارند. طبق این اصل، به منظور پرداخت جریمه نقدی با توجه به این که بنای ساخته شده فاقد پروانه ساخت باشد یا برخلاف پروانه ساخته شود، متفاوت است.

میزان جریمه ماده 100 شهرداری

جریمه سایر تخلفات ساختمانی

شهرداری برای پیاده سازی هرچه بهتر پروژه ها، خواستار اجرای قانون است. شهرداری بر اجرای این قوانین طبق ماده 100 نظارت می کند. میزان جریمه ماده 100 شهرداری بر اساس سه اصل، عدم رعایت مقررات بهداشتی و ایمنی، عدم رعایت حریم املاک، عدم رعایت اصول شهرسازی است که در اینجا چند مورد از تخلفات در شهرسازی را با هم بررسی می کنیم.

 • ساخت و ساز بیش از تراکم مجاز
 • ساخت و ساز در مناطق ممنوعه
 • ساخت و ساز در ارتفاعات شهر
 • تجاوز به حریم املاک مجاور

با توجه به این مقاله، قبل از احداث هر سازه علاوه بر آماده سازی نقشه ساختمان و خرید مواد اولیه، اقدام برای گرفتن پروانه ساخت الزامی است. به هنگام ساخت باید بر اساس پروانه ساخت عمل کنیم. در غیر اینصورت با توجه به میزان جریمه ماده 100 شهرداری جریمه شده و پایان کار سازه را تا زمان تسویه حساب دریافت نمی کنیم.

طبق قوانین تعیین شده در شهرداری که ارتفاع، تراکم، کاربرد ساختمان و فاصله مجاز دو سازه را تعیین می کنند. عدم رعایت این قانون ها باعث ناهماهنگی در ظاهر شهر شده و جریمه به همراه دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظرات
 1. مهدی می گوید

  سلام من یک خونه سه طبقه ساختم با سه پارکینگ. می تونم کنار پارکینگ رو سوییت بسازم؟؟؟

 2. کاظمی می گوید

  جریمه ماده 100 شهرداری برای تراکم بیشتر چه قدره؟ میتونید راهنماییم کنین؟ و اینکه بعد از جریمه، دیگه نیاز به تخریب هست؟

  1. اصفهان آهن می گوید

   یزان جریمه تراکم اضافه در ماده 100 شهرداری به عوامل مختلفی بستگی دارد:

   1. نوع کاربری بنا:

   مسکونی: حداقل یک دوم و حداکثر سه برابر ارزش معاملاتی هر متر مربع بنای اضافی
   تجاری، اداری و صنعتی: حداقل دو برابر و حداکثر چهار برابر ارزش معاملاتی هر متر مربع بنای اضافی
   2. موقعیت ملک:

   خیابان‌های اصلی: جریمه بیشتر
   خیابان‌های فرعی و بن‌بست: جریمه کمتر
   3. تعداد طبقات اضافه:

   یک طبقه: جریمه کمتر
   بیش از یک طبقه: جریمه بیشتر
   4. رعایت اصول شهرسازی، فنی و بهداشتی:

   رعایت اصول: امکان تقلیل جریمه
   عدم رعایت اصول: احتمال صدور رأی تخریب
   5. سابقه تخلف:

   اولین بار: جریمه کمتر
   تخلفات مکرر: جریمه بیشتر

   در برخی موارد، به جای جریمه، حکم تخریب صادر می‌شود.
   این امر به عوامل مختلفی مانند:
   میزان تخلف
   رعایت اصول شهرسازی
   موقعیت ملک
   نظر کمیسیون ماده 100
   بنابراین اگه این موارد رو رعایت کنید؛ احتمال تخریب کمتره