کاربردهای میلگرد 16 چیست؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

میلگرد سایز ۱۶ یکی از پرکاربردترین انواع میلگرد است که توسط کارخانه‌های مختلفی تولید می‌شود. این محصول به شکل گسترده در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار میگیرد. این میلگرد ویژگی‌های بسیاری دارد که موجب شده در میان پرفروش‌ترین میلگردها قرار بگیرد. از سوی دیگر قیمت میلگرد 16 نسبت به قیمت میلگردهای دیگر مقرون به صرفه است. در ادامه این مقاله قصد داریم ابتدا به برسی اصلی‌ترین ویژگی‌های میلگرد ۱۶ و سپس کاربردهای این محصول بپردازیم. در نهایت نیز بهترین مرکز برای خرید این محصول را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم. با ما همراه بمانید.

فایل صوتی مطلب

ویژگی‌ های میلگرد 16

میلگردهای آجدار انواع مختلفی دارند که این سایز میلگرد تنها یکی از آنهاست. به طور کلی میلگردها از کربن و فولادهای کربنی ساخته می‌شوند؛ اما این میلگرد از شمش و بیلت‌های فولادی تهیه و به دست شما عزیزان می‌رسد. البته مواد و آلیاژهای دیگری نیز هستند که در روند تولید این محصول دست دارند.

تنش جاری یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که در خرید میلگرد باید مورد توجه قرار دهید. تنش جاری به معنی حداکثر مقاومتی است که این محصول تا تغییر شکل از خود نشان می‌دهد. این تنش را با نام‌های دیگری همچون تنش تسلیم نیز می‌شناسند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های میلگرد ۱۶، تنش جاری این محصول است که ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.
تنش گسیختگی این محصول نیز برابر ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است. تنش گسیختگی یا همان مقاومت کششی همان برآیند نیروهایی است که می‌توانند منجر به شکستن میلگرد شوند. طبیعی است که اطلاع داشتن از میزان تنش گسیختگی هر محصول می‌تواند شما را در طراحی سازه بهتر یاری کند. میلگردها زمانی که دچار تنش گسیختگی می‌شوند، تغییر شکل می‌یابند. این تغییر شکل در میلگرد ۱۶ حدود ۱۹ درصد است.
انعطاف بالاتر این محصول نسبت به دیگر میلگردها موجب شده از میلگرد سایز ۱۶ در صنایع بیشتری استفاده شود. همچنین شکل آج‌های این محصول به شکل منفرد و موازی، همانند فنر است که آن را در برابر زلزله مقاوم می‌کند.
در صورتی که ابعاد این میلگرد کمتر از حد نیاز شماست، باید آن را به صورت میلگرد رکابی در آورده و سپس استفاده کنید؛ اما مجاز به انجام عملیات جوشکاری روی این محصول نیستید. چرا که عملیات جوشکاری می‌تواند ساختار این محصول را با شکست مواجه کند. اگر نمی‌دانید میلگرد رکابی چیست و چه کاربردی دارد؟ باید گفت این محصول نوعی میلگرد با دم خم شده است که به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اصلی‌ترین ویژگی‌های میلگرد ۱۶ را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

قطر اسمی میلگرد (mm)برجستگی طولی (mm)پهنای برجستگی عرضی (mm)حداقل ارتفاع برجستگی عرضی (mm)سطح مقطع اسمی (mm)
پهنای اسمیارتفاع حداکثرحداکثرحداقلاز 1.4 وسطدر وسط
161.62.43.21.60.721.04201

 کاربردهای میلگرد 16

متداول‌ترین کاربرد میلگرد ۱۶، استفاده در ساختمان‌سازی است. میلگرد ۱۶ در دسته میلگردهای A۳ و آج ۴۰۰ قرار دارد و برای تقویت پی یا فونداسیون ساختمان در برابر نیروهای واردشده، استفاده می‌شود.

رمپ پارکینگ

رمپ‌ها نوعی مسیر شیب‌دار هستند که برای ارتباط قسمت بالایی سازه به قسمت پایینی استفاده می‌شوند. برای ساخت رمپ‌های پارکینگ معمولاً از میلگرد سایز ۱۶ استفاده می‌شود تا دوام و استحکام قابل‌توجهی داشته باشند. از سوی دیگر این میلگردها مقاومت خوبی در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارند؛ از این رو بهترین انتخاب برای رمپ پارکینگ به شمار می‌روند.

ساخت دکل‌ های نفتی

برای ساخت دکل‌های نفتی از فولاد و میلگرد با ابعاد متفاوت استفاده می‌شود. به‌طورکلی دکل‌های نفتی باید دوام و استحکام بالایی داشته باشند؛ به همین دلیل میلگرد ۱۶ می‌تواند گزینه خوبی برای ساخت دکل‌های نفتی باشد.

ساختمان‌ های بلند

برای ساخت ساختمان‌های بلند و چندطبقه به منظور افزایش دوام و استحکام، باید از میلگرد باکیفیت استفاده کرد. میلگرد ۱۶ یکی از میلگردهایی است که در ساختمان‌های چندطبقه به کار می‌رود تا سازه دوام و استحکام کافی را داشته باشد. به یاد داشته باشید هرچه ساختمان بلندتر باشد، به میلگردهای قوی‌تر و طویل‌تری نیاز دارید.

پایه‌ های بتنی

میلگرد ۱۶ برای کاربردهای ساختمانی سنگین، به‌ویژه برای ایجاد پایداری بیشتر در سازه‌های بتنی بزرگ به کار می‌رود. منظور از سازه‌های بزرگ سازه‌هایی است که وزن زیادی داشته باشند. از جمله این سازه‌ها می‌توان به ساختمان‌های بلند، دکل‌های نفتی و… اشاره کرد.

 کاربردهای میلگرد 16

کارخانه‌ های تولید کننده میلگرد سایز ۱۶

این محصول دارای تقاضای زیادی در بازار مقاطع فولادی است؛ به همین دلیل کارخانه‌های بسیاری به دنبال تولید این محصول یا افزایش ظرفیت تولید آن هستند. در ادامه به برسی کارخانه‌هایی می‌پردازیم که این محصول را به صورت گسترده تولید و به بازار ارائه می‌کنند.

کارخانه راد همدان

این کارخانه که در سال ۱۳۹۰ شروع به فعالیت کرد. ظرفیت این کارخانه در ابتدا حدود ۵۰۰ هزار تن مقاطع فولادی گوناگون بود. اما امروزه با ورود استانداردهای مختلفی همچون SNSO ۳۱۳۲ و استاندارد BS ۴۴۴۹ ظرفیت تولید این محصول گسترش یافت. میلگرد سایز ۱۶ کارخانه راد همدان امروزه مشتریان بسیاری دارد که هر روز برای برسی قیمت محصولات این کارخانه به اصفهان آهن سر می‌زنند.

کارخانه صنعت تجارت پردیس آذربایجان

این کارخانه که در تبریز واقع شده است؛ بخش بزرگی از میلگرد موردنیاز کشور را تعمین می‌کند. این شرکت در سال آینده قصد دارد با رعایت اصول محیط زیستی، گام بزرگی در این صنعت بردارد. میلگرد ۱۶ یکی از اصلی‌ترین محصولاتی است که این شرکت ارائه می‌کند.

کارخانه امیرکبیر خزر

این کارخانه به ارائه محصولات با برترین استانداردها شهرت دارد. از جمله استانداردهایی که در محصولات این کارخانه به کار گرفته می‌شوند می‌توان به استاندارد انگلستان BS4449، استاندارد آمریکا ASTM A۶۱۵، استاندارد روسیه GOST ۵۲۵۴۴، استاندارد آلمان DIN ۴۸۸ و… اشاره کرد.

آناهیتا گیلان

این کارخانه که در گیلان واقع شده است؛ از این رو محصولات تولیدی آن با آب و هوای شمال کشور هماهنگی بالایی دارد. از سوی دیگر اگر به دنبال دریافت میلگرد ۱۶ با کمترین قیمت هستید؛ باید به کارخانه آناهیتا گیلان مراجعه کنید. 

البته کارخانه‌های بسیاری هستند که میلگرد ۱۶ را تولید می‌کنند. از جمله دیگر کارخانه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کارخانه ذوب آهن نورد کرمان
  • کارخانه میلگرد سیادن ابهر
  • فولاد کاوه اروند
  • پارس سیستان

نمودار قیمت میلگرد ۱۶ ذوب آهن اصفهان

میلگرد سایز ۱۶ ذوب آهن اصفهان که با آنالیز A۳ به فروش می‌رسد؛ طی ماه گذشته شاهد نوسانات گسترده‌ای بود. به طوری که در ابتدای ماه این محصول کاربردی، قیمت را در پایه ۱۹۶۰۰۰ تومان آغاز کرد. اما چیزی نگذشت که در چهارم بهمن ماه به کانال ۲۲۶ هزار تومان رسید. این روند حدود دو روز ادامه داشت. پس از این مدت تا پایان ماه، این سایز میلگرد روند قیمت ثابتی را طی کرد.

نمودار قیمت میلگرد 16 ذوب آهن اصفهان

در حال حاضر، به این دلیل که بیشتر کشورهای دنیا روی گسل‌هایی زلزله‌خیز هستند، استفاده از میلگرد برای ساخت هر ساختمان ضروری به نظر می‌رسد. از این رو اطلاع از قیمت هر شاخه میلگرد و خرید میلگرد سایز ۱۶ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این محصول کاربردهای متفاوتی دارد که موجب شده تقاضای بسیاری در بازار برای آن وجود داشته باشد. در همین راستا اصفهان آهن هر روز قیمت‌های خود را به روز می‌کند. برای دریافت به‌روزترین قیمت‌ها هر روز به ما سر بزنید!

مهمترین ویژگی‌های میلگرد 16 چیست؟

میلگرد 16 دارای تنش جاری 4000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و همچنین تنش گسیختگی برابر 6000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

از میلگرد سایز 16 در چه صنایعی استفاده می‌شود؟

مهمترین کاربرد این محصول در ساختمان‌سازی است؛ اما با این حال، برای ساخت دکل نفتی و رمپ پارکینگ هم از آن استفاده می‌شود.

میلگرد ۱۶ برای کدام کاربردها مناسب نیست؟

این میلگرد را در اکثر ساختمان‌ها می‌توان به کار برد؛ اما به یاد داشته باشید اگر از آن در ساختمان‌های با ارتفاع زیاد استفاده می‌کنید؛ نباید عملیات جوشکاری روی میلگرد داشته باشید. همچنین بهتر است برای سازه‌هایی که نیاز به خمش و انعطاف بیشتر هستند، از میلگردهای کلاس A۱ استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.