مهمترین کاربردهای تیرآهن 14 چیست؟

دسترسی سریع به محتوای این مطلب

زمان مطالعه: 3 دقیقه

یکی از اساسی‌ترین تیرآهن‌هایی که در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود، تیرآهن 14 است. این محصول، مقاومت بالایی دارد و نحوه ساخت آن‌ به‌صورتی است که می‌تواند دوام زیادی به یک ساختمان ببخشد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد کاربردهای تیرآهن 14 صحبت کنیم. اگر می‌خواهید دراین‌باره چیزی بدانید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

فایل صوتی

بررسی مشخصات فنی تیرآهن 14

به‌طورکلی، منظور از مشخصات فنی تیرآهن، ارتفاع، جان، بال و وزن تیرآهن کارخانه‌های مختلف است. اینکه می‌گوییم که تیرآهن 14، منظور فاصله بین دو بال یا طول جان تیرآهن است که 14 سانتی‌متر می‌باشد. این نوع تیرآهن در استانداردهای مختلف ساخته می‌شود؛ یعنی هر کارخانه تولیدکننده، برای تولید تیرآهن 14، یک استاندارد مشخص در نظر می‌گیرد.

مشخصات فنی تیرآهن 14

این محصول، در سه وزن 120 کیلویی (سبک)، 130 کیلویی (متوسط) و 140 کیلویی (سنگین) تولید می‌شود. یک نکته مهم در مورد خرید تیرآهن 14 این است، که بهترین برندهای این محصول کارخانه ذوب‌آهن، کارخانه تیرآهن فایکو و همچنین تیرآهن ظفر بناب می‌باشند.

البته قیمت تیرآهن 14 ذوب آهن نسبت به سایر کارخانه‌ها، قیمت بالاتری دارد و البته از مقاومت بیشتری هم برخوردار است.

کاربردهای تیرآهن ۱۴

تیرآهن ۱۴ از پرمتقاضی‌ترین تیرآهن‌های موجود در بازار است. این نوع تیر به دلیل، سبک‌وزن بودن، باعث کاهش هزینه‌های عملیاتی ساختمان می‌شود.  تیرآهن ۱۴ در محدوده وزنی ۱۲/۹ تا ۳۳/۷ کیلوگرم بنا به استانداردهای مختلف، تولید می‌شود و برای ساخت خرپا، تیر در پوشش سقف‌ها، نعل و … کاربردهای زیادی دارد.

استفاده از تیرآهن 14 در ساختمان‌سازی

خرپاها محصولات بسیار سنگینی هستند و برخلاف تیرک‌های کرومیت، می‌توانند تقریباً  با هر سیستم سقف سازگار باشند. خرپا ممکن است در سراسر کل ساختمان از ستون خارجی تا ستون بیرونی فاصله داشته باشد. پس از احداث پایه، آن‌ها باید بین ستون‌ها بااتصال مورب قرار گیرند.

علاوه بر خرپا، از تیرآهن 14، می‌توان برای ستون‌ها استفاده کرد. ستون‌ها همچنین ممکن است با جوشکاری یا پیچ کردن تعدادی دیگر از سایر اشکال نورد شده، که معمولاً نبشی و صفحات هستند، به یکدیگر متصل شوند. اگر سازه بیش از یک طبقه باشد، ممکن است لازم باشد ستون‌ها را به یکدیگر متصل کنیم. در صورت نیاز، طول ستون باید به‌قدری باشد که از سقف طبقه بالا بیرون زده شود.

یکی دیگر از کاربردهای تیرآهن 14، در صفحات کفی ستونی است. صفحات کفی ستونی، صفحات فولادی باضخامت‌های مختلف هستند، که در آن سوراخ‌ها دریل کاری تعبیه‌شده است. سوراخ‌ها باید کمی بزرگ‌تر از پیچ‌ها باشد، تا تنظیمات جانبی ستون و کفی، به بهترین شکل انجام شود.

قابل‌استفاده در پالایشگاه‌ها

تیرآهن 14 از نوع هاش، به دلیل سطح مقطع خاص آن برای بسیاری از صنایع مانند: پالایشگاه که مصارف با طول 100 متر دارند، استفاده می‌شوند. این محصول به دلیل نوع هندسه آن، مقاومت قابل‌توجهی در برابر نیروهای خمشی و برشی دارد و پهنا و عمق آن باعث شده که بتوان از آن در پالایشگاه‌ها استفاده کرد.

کاربرد تیرآهن 14 در ساخت اسکله و کشتی

از تیرآهن 14 به دلیل دوام و استحکامی که دارد، در ساخت اسکله و بدنه کشتی هم می‌توان استفاده کرد. این نوع تیرآهن در ساخت بدنه کشتی، به‌وسیله صفحات قائم به هم متصل می‌شود و معمولاً در ساخت لنج و قایق‌ها از آن استفاده خواهد شد.

کاربرد تیرآهن 14 در ساخت اسکله و کشتی

تیرآهن ۱۴ همان‌طور که گفته شد، به‌عنوان متداول‌ترین تیرآهن مورداستفاده درساختمان‌سازی است که در اندازه‌های 6 و 12 متری تولید و روانه‌ی بازار فولاد می‌شود. این محصول علاوه بر اینکه در ساختمان‌سازی به‌عنوان ستون، خرپا، نعل، تیر در پوشش سقف‌ها کاربرد دارد، در ساخت کشتی و همچنین پالایشگاه هم می‌توان از آن استفاده‌های زیادی کرد.

از آنجایی که بنا به اتفاقات مختلف در بازار فولاد و همچنین مسائل سیاسی و اقتصادی پیش رو، قیمت تیر اهن روند افزایشی به خود گرفته است؛ هرگونه خطا و اشتباه در خرید نوع تیرآهن و سایز مربوط به آن، می‌تواند هزینه‌های اضافی برای شما به همراه داشته باشد؛ بنابراین بهتر است که قبل از اقدام برای خرید، در مورد ویژگی و سایز تیرآهن موردنظر اطلاعات کامل داشته باشید و سپس نسبت به خرید آن اقدام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.