همه‌چیز در مورد نبشی کرنربید و نصب آن

زمان مطالعه: 4 دقیقه

نبشی کرنربید یکی از پروفیل‌های مورداستفاده در پروژه‌های عمرانی به‌ویژه ساختمان‌سازی است و بر اساس کاربردی که دارد، در انواع مختلف تولید می‌شود. این محصول وظیفه محافظت از ستون، دیوارها و سقف‌های کاذب را در کنج 90 درجه‌ای دارد. چنانچه اصول نصب این محصول رعایت نشود می‌تواند تأثیر خود را از دست بدهد. در این مقاله در مورد کابردهای این محصول بیشتر توضیح خواهیم داد.

نبشی کرنربید چیست؟

نبشی‌ها به‌ دو صورت مرکب و منفرد تولید می‌شوند و یکی از مهم‌ترین پروفیل‌های کاربردی در صنعت ساخت‌وساز به‌حساب می‌آیند. این پروفیل دارای دو سطح مقطع عمود بر هم است که در اجرای کناف کاری استفاده می‌شود.

نبشی کرنربید

نبشی کرنربید در اندازه و ضخامت‌های مختلف طراحی و تولید می‌شود که میزان این ضخامت را با واحد میلی‌متر اندازه‌گیری می‌کنند.

نبشی کرنربید درواقع نقش یک محافظ کناف را در برابر ضربات و تحمل فشارهای بالا در محل‌هایی مانند کنج دیوارها، ستون‌ها، سقف‌ها و … را ایفا می‌کند. اجرای دقیق زاویه و افزایش دقت بالا در نصب کناف از دیگر دلایل استفاده از نبشی کرنربید در ساختمان است. اصلی‌ترین و کاربردی‌ترین نقش این محصول، افزایش مقاومت سازه در برابر حوادث طبیعی مانند زلزله، رانش زمین و طوفان و وزش بادهای شدید است.

یکی از عوامل تأثیرگذار بر روی نبشی کرنربید در هنگام نصب، میزان رطوبت هوا است. در صورت بالا بودن رطوبت هوا، نیاز است در هنگام نصب کرنربید تمامی نقاط برش خورده باید توسط پرایمر ترمیم و محافظت شود.

انواع نبشی کرنربید بر اساس جنس

نبشی کرنربید انواع مختلفی دارد و به همین دلیل از این محصول می‌توان در کاربردهای متفاوتی استفاده کرد.

کرنربید گالوانیزه

این نوع نبشی از جنس فولاد با روکش گالوانیزه تهیه‌شده است. مقاوم در برابر رطوبت، نصب آسان پیچ و پرچ‌ها روی آن و قیمت پایین ازجمله ویژگی‌های این نوع است که موجب شده تا در دسته ارزان‌ترین این محصولات قرار گیرد. در مقابل شکل‌پذیری در اثر وارد آمدن فشار و نگه‌داری و حمل سخت تنها نقطه‌ضعف آن به شمار می‌آید.

انواع نبشی کرنربید بر اساس جنس

کرنربید کاغذی

همان‌طور که از نام این نبشی مشخص است از نوعی کاغذ مخصوص تولید می‌شود. بیشترین کاربرد این محصول در سقف‌های کاذب است. محافظت از لبه‌های کنج، زیبایی و یکنواختی از وظایف این محصول است.

کرنربید پلیمری یا پلاستیکی

ماده اولیه به‌کاررفته در این نوع نبشی پلاستیک یا پلیمر است به همین جهت برخلاف سایر انواع کرنربیدها دارای قابلیت سهولت در حمل‌ونقل، نصب آسان و مقاومت در برابر پیچ خوردن است. به‌منظور نصب این نوع نبشی می‌توان روش و شیوه‌های مختلفی را اجرا نمود.

انواع نبشی کرنربید بر اساس شکل ظاهری

انواع مختلفی از این محصول در شکل‌های متفاوتی قابل دسترس است که در ادامه در مورد آن‌ها توضیح خواهیم داد.

کرنبید C شکل

این محصول با ظاهری مشابه با C انگلیسی به‌صورت عمودی در دیوارهای خشک استفاده می‌شود. نبشی C شکل بر اساس استاندارد DIN و NF در عمق‌های متفاوت 50، 70، 75 و 100 میلی‌متر تولید می‌شود.

کرنربید U شکل

این نوع نبشی بانام کرنربید رانر نیز شناخته می‌شود که برخلاف نبشی C شکل به‌صورت افقی نصب و اجرا می‌شود. کاربرد آن در قاب فولادی دیوار خشک است. درواقع نقش هدایتگری و پخش کردن نیرو در سقف و کف را بر عهده دارد.

کرنربید تراز

با توجه به اسم این نوع نبشی، بیشترین کاربرد آن برای تراز کردن گوشه‌ها است و در قسمت اتصال دیوار به سقف استفاده می‌شود. از طرفی دیگر تحمل نیروهای وارد آمده به حاشیه سقف نیز بر عهده دارد. استفاده از نبشی کرنربید تراز موجب افزایش عمر سازه می‌شود. به‌منظور اجرای عایق صوتی یا آتش‌سوزی نیز کاربرد دارد.

این نوع نبشی در دو نوع کرنربید L25 با مقطع نبشی و نوع کرنربید UD28 با مقطع ناودانی به‌منظور جلوگیری از ریزش سقف تولید می‌شود.

کرنربید L25

این نوع نبشی برای سازه‌های دارای سقف شکسته و یا اجرای عایق صوتی و آتش‌سوزی کاربرد دارد. از نبشی‌های مهم در ایجاد تراز سقف است. سطح مقطع آن مشابه با حرف L است.

کرنربید UD28

این نوع نبشی به‌عنوان تکیه‌گاه گوشه سقف در قسمت مشترک محل اتصال سقف و دیوار کاربرد دارد. نشان دادن تراز بودن سقف از کاربری‌های این محصول است. نقش مؤثر این نوع نبشی در جلوگیری از ترک سقف و عایق‌کاری صوتی ساختمان است.

کرنربید سقفی

نبشی سقفی یا باربری برای زیرسازی سقف‌های کاذب با سطح مقطع C شکل تولید و عرضه می‌شود. این محصول در دو نوع F47 و CD60 طراحی و به بازار عرضه‌شده است.

کرنربید CD60

یکی از انواع نبشی‌های سقفی، کرنربید CD60  است که باهدف زیرسازی سقف‌های کاذب در سازه با سطح مقطع C شکل مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نحوه نصب نبشی کرنربید

برای نصب دقیق و صحیح نبشی کرنربید در کناف‌ها باید مراحل زیر انجام شود:

 • تمیز نمودن سطح مقطع نبشی با مواد مخصوص چربی‌زدا
 • آماده‌سازی کناف برای نصب کرنربیدها
 • قرار دادن کرنربیدهای آماده‌شده در کنج دیوارها با دقت بالا
 • مقاوم و محکم سازی کرنربیدها توسط چکش پلاستیکی یا دستگاه مخصوص نصب کرنربید
 • ماله‌کشی یک‌لایه بتونه با عرض 20 سانتی‌متر و ضخامت مناسب توسط لیسه یا ماله استیل در دو طرف کنج دیوار بر روی نبشی کرنربید
 • پرداخت نمودن سطح بتونه‌ها پس از خشک شدن توسط استادکار ماهر (تمیزی و زیبایی کار به این مرحله بستگی دارد.)
 • اجرای لایه آماده‌سازی بر روی نبشی
دقت داشته باشید که ضخامت این لایه بتنی به نحوی باشد که نبشی کرنربید کاملا پوشیده شده باشد و مدت زمانی را صبر کنید تا بتونه‌ها خشک شوند.

مزایای نبشی کرنربید در ساختمان

 • افزایش مقاومت و استحکام سازه در برابر حوادث طبیعی مانند طوفان، زلزله
 • افزایش طول عمر سازه
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها و مصرف انرژی
 • مقاوم‌سازی در برابر رطوبت، خوردگی و حمله حشرات
 • سبک‌سازی سازه
مزایای نبشی کرنربید در ساختمان

نبشی کرنربید یکی از انواع پروفیل و محصولات فولادی است که در دسته سازه‌های کوچک قرار می‌گیرد. این محصول علاوه بر زیباسازی اجرای کناف به ساختمان در تحمل نیروها و بارهای جانبی کمک نموده و مقاومت سازه را افزایش می‌دهند. کرنربید بر اساس جنس و نوع سازه مورداستفاده در انواع مختلف تولید و عرضه می‌شود.

برای اطلاع از قیمت نبشی و ناودانی، می‌تواند به سایت اصفهان آهن مراجعه کنید و پس از بررسی قیمت‌ها با کارشناسان ما در تماس باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.