میلگرد سنجاقی چیست و چه کاربردی دارد؟

Rate this post
Rate this post

با پیشرفت تکنولوژی و توسعه در صنعت ساختمان‌سازی، ایجاد سازه‌های مرتفع با استحکام و مقاومت بالا رشد روز افزونی داشته است. به همین جهت استفاده از ابزار مورد نیاز برای ایجاد مقاومت بالا در سازه‌های بتنی بیشتر از قبل احساس می‌شود. با توجه به نوع سازه و شکل مورد نظر برای بتن میلگرد مورد نظر در انواع و اندازه‌های گوناگون انتخاب می‌شود. سازه‌های بتنی به همین دلیل است که نسبت به سایر سازه‌ها دارای طرفداران بیشتری است. نوعی از میلگرد که در سازه بتنی به منظور ایجاد استحکام حداکثری می‌شود و به عنوان یکی از اجزای مهم آرماتوربندی استفاده می‌شود، میلگرد سنجاقی است. در این مقاله سعی شده است تا در مورد میلگرد سنجاقی، انواع آن، کاربرد و مزایای آن در صنعت ساختمان‌سازی، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

 

برای اطلاع از قیمت میلگرد، روی لینک زیر کلیک کندی:

«قیمت میلگرد» 

فایل صوتی این مطلب

میلگرد سنجاقی

میلگرد سنجاقی

میلگرد سنجاقی که در مباحث آرماتوربندی بانام‌های دیگری مانند قلاب دوخت، دوخت ستون، رکابی و سنجاقکی نیز شناخته می‌شود یکی از مقاطع فولادی مورد نیاز در سازه‌های بتنی به شمار می‌رود.

میلگرد سنجاقی از میلگردهای معمولی کمی باریک‌تر و در اندازه کوچک‌تر است به نحوی که از دو سمت آن خم و به شکلی مانند سنجاق در می‌آید. این نوع میلگرد در دسته میلگردهای عرضی قرار می‌گیرد. استفاده از میلگرد سنجاقی در سازه‌های بتنی به این دلیل حائز اهمیت است که بر نحوه عملکرد ستون‌های بتنی اثرپذیر از نیروهای جانبی تاثیر مستقیم دارد.

نیرو و بارهای جانبی مانند زلزله، طوفان و یا حوادث طبیعی مثل سیل می‌باشند که بر روی عملکرد ستون و دیوارهای برشی تاثیر مستقیم دارند.

میلگرد سنجاقی با هدف ایجاد مقاومت بالاتر در سازه از نوع میلگرد آج‌دار گرید A2 در اندازه‌های 8 الی 10 استفاده می‌شود. تعداد و فاصله‌های موجود بین میلگردها توسط مهندس پروژه باید بر اساس نقشه‌های محاسباتی سازه مشخص شود.

انواع میلگرد سنجاقی

میلگرد سنجاقی در تعداد زوج و به صورت عمود غالبا در ستون و دیوارهای سازه استفاده می‌شود. این میلگرد در سه نوع متفاوت در کارگاه‌های ساختمانی تولید می‌شود که بسته به نوع خمش و زاویه خمیدگی در آن، نوع میلگرد سنجاقی نیز مشخص می‌شود.

میلگرد سنجاقی با خم استاندارد با زاویه 90 درجه در دو طرف

در دو انتهای میلگرد دو خم به اندازه زاویه 90 درجه ایجاد می‌شود و طبق قوانین ملی ساختمان‌سازی این خم 12 برابر قطر میلگرد است.

به عنوان مثال اگر قطر میلگرد 16 میلی‌متر باشد مقدار خم مورد نیاز برای میلگرد سنجاقی تقریبا 20 سانتی‌متر می‌شود.

میلگرد سنجاقی با خم نیمه استاندارد

در این حالت در یکی از طرفین میلگرد خم با زاویه 90 درجه و در طرف دیگر یک خم به صورت چنکگ مانند با زاویه 135 درجه ایجاد می‌شود.

میلگرد سنجاقی با زاویه دو طرف 135 درجه

در این نوع میلگرد سنجاقی زاویه‌ها در دو طرف میلگرد در خلاف جهت هم ایجاد می‌شوند و از نظر ظاهری شکلی مانند ایجاد می‌کند. به نحوی که یکی از آن‌ها به سمت بالا و طرف دیگر به سمت پایین است. علاوه بر این ممکن است بسته به نوع درخواست مشتری نیاز باشد تا هر دو طرف میلگرد با زاویه 135 درجه و هر دو طرف به یک سمت، خمش را در میلگرد ایجاد نمایند.

کاربرد میلگرد سنجاقی

در دنیای ساخت و ساز امروز استفاده از میلگردهای سنجاقی با هدف افزایش استحکام و مقاومت سازه یکی از موارد ضروری به حساب می‌آید. برخلاف ظاهر کوچک آن، میلگرد سنجاقی یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی در صنعت ساختمان‌سازی است. پرکاربردترین نوع استفاده از میلگرد سنجاقی در سازه‌های بتنی می‌باشد.

میلگرد سنجاقی اکثرا در ستون‌ها و دیوارهای سازه بتنی در تعداد زوج و به صورت عمود قرار می‌گیرد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که میلگردهای سنجاقی با کمک سیم مفتول به میلگردها متصل می‌شود.

کاربرد در ستون بتنی

ستون‌ها وظیفه انتقال بار ساختمان به زمین را دارند و باید از استحکام بالایی برخوردار باشند. استفاده از میلگرد سنجاقی در ستون‌های بتنی پس از ایجاد ستون با میلگردها و بتن‌ریزی بر روی آرماتور موجب استحکام و مقاومت بالا می‌شود. در واقع وظیفه نگه‌دارنده میلگردهای طولی را برعهده دارد تا در اثر وارد شدن بارهای جانبی از یکدیگر جدا نشوند و ستون دچار از هم پاشیدگی نگردد.

کاربرد در دیوار برشی

کاربرد دیگر میلگرد سنجاقی، استفاده در دیوارهای برشی است. دیوارهای برشی از نوع بتنی تحت تاثیر فشار برشی ساختمان قرار دارند و با کمک میلگردهای طولی دارای استحکام می‌شوند. از این رو با استفاده از میلگرد قلاب دوخت، این میلگردهای طولی ثابت نگه داشته می‌شوند.

کاربرد در فونداسیون

یکی دیگر از کاربردهای میلگرد سنجاقی، استفاده در اسکلت فلزی و فونداسیون سازه‌ها است. این نوع میلگرد به صورت عرضی و عمود بر هم روی یکدیگر قرار داده می‌شوند.

در حالت کلی در تمامی سازه‌های بتنی که از میلگرد به عنوان زیرساز استفاده شده است، میلگرد سنجاقی نیز وجود دارد. از دیگر کاربردهای میلگرد سنجاقی استفاده در صنعت ساختمان‌سازی، ساخت ساختمان‌های مرتفع و چند طبقه، ایجاد ساخت‌وسازهای مربوط به صنعت کشاورزی، پل‌سازی، سدسازی و … را می‌توان نام برد.

 

بیشتر بخوانید: نحوه محاسبه میلگرد فونداسیون

نحوه ایجاد میلگرد سنجاقی در سازه

نحوه ایجاد میلگرد سنجاقی در سازه

همان‌طور که گفته شد وجود میلگرد سنجاقی در ستون‌های بتنی و دیوارهای برشی یکی از ملزومات ساخت و ساز برای افزایش مقاومت سازه است. نحوه اجرا و بستن آن طبق مقررات بین‌المللی نصب میلگرد باید انجام شود.

تعیین تعداد میلگرد مورد نیاز

در مرحله اول نیاز است تعداد میلگردهای سنجاقی مورد نیاز مشخص شود. تعداد این میلگردها به طول ستون بتنی، تعداد میلگردهای طولی به کار رفته در سازه و فاصله بین آن‌ها بستگی دارد. برای همین کار باید تعداد خاموت (میلگرد عرضی چهارگوش که به صورت دورتادور ستون قرار می‌گیرد) و طول ستون را داشته باشیم. تعداد خاموت مورد نیاز برحسب طول میلگردهای ستونی تخمین زده می‌شود به نحوی که اگر طول میلگرد طولی ستون 2 متر باشد به ازای هر 15 سانتی‌متر یک خاموت نیاز خواهیم داشت.

هر خاموت یک میلگرد سنجاقی دارد که به صورت یک در میان در امتداد برش ستون با زاویه 90 درجه قرار می‌گیرد. تعداد میلگرد سنجاقی در صورت بیشتر بودن تعداد میلگردهای طولی که در کنار یکدیگر قرارگرفته‌اند نیز افزایش می‌یابد.

توجه به شکل خاموت (لوزی، مربع و یا مستطیل) نیز قابل اهمیت است. معمولا نصب میلگردهای سنجاقی به صورت یک در میان موجب پیدایش مشکلات در زمان بتن‌ریزی می‌شود که بهتر است از خاموت لوزی شکل استفاده شود. در هر خاموت لوزی تنها یک میلگرد طولی به صورت آزاد قرار می‌گیرد و از به وجود آمدن خطرات احتمالی جلوگیری می‌کند.

اجرای میلگرد سنجاقی

مرحله دوم قرارگیری میلگردهای سنجاقی استاندارد با زاویه خم دو طرف 90 درجه در محل مورد نظر است. در صورتی که فاصله بین میلگردهای طولی بیشتر از 20 سانتی‌متر نباشد، هر میلگرد سنجاقی دو میلگرد روبرو هم را با کمک سنجاق‌ها می‌گیرد. پس از آن، میلگردهای سنجاقی نیمه استاندارد از یک طرف زاویه 90 درجه به صورت یک در میان با میلگردهای سنجاقی استاندارد اجرا می‌شود. به نحوی که خم 90 درجه به سمت برش دال بتنی ستون قرار گیرد.

مزایای میلگرد سنجاقی

استفاده از میلگرد سنجاقی در سازه‌های بتنی دارای مزایای زیادی است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. مهم‌ترین مزیت میلگرد سنجاقی به موجب شکل ظاهری که دارد ثابت نگه‌داشتن میلگردهای طولی در جای خود است. مزیت دیگر اندازه کوچک و وزن سبک آن است که باعث می‌شود تا در هر موقعیتی بتوان از آن به راحتی استفاده کرد.

نوعی از خاموت با عملکرد مشابه میلگرد سنجاقی وجود دارد که ضمن ایجاد سختی در هنگام بتن‌ریزی موجب شلوغ شدن میلگردها می‌شود به همین دلیل استفاده از میلگرد سنجاقی توصیه می‌شود.

در کنار تمامی مزایای میلگرد سنجاقی، معایبی نیز وجود دارد که به صورت کوتاه به آن‌ها اشاره می‌کنیم: استفاده برای میلگردهای کمتر از 12 عدد در هر مقطع، آماده‌سازی به صورت پیش‌ساخته و عدم هماهنگی اندازه‌ها در مقایسه با ستون مدنظر.

جمع ‌بندی

در دنیای امروز با پیشرفت فناوری‌های موجود در ساخت و ساز می‌توان با در نظر گرفتن همه جوانب از ابزار و مقاطعی استفاده نماییم تا ضمن افزایش استحکام و مقاومت سازه، از به وجود آمدن خطرات احتمالی نیز پیشگیری نماییم. میلگرد سنجاقی یا قلاب دوخت یکی از کوچک‌ترین اما پراستفاده‌ترین ابزار در استحکام سازه‌های بتنی به حساب می‌آید. به همین دلیل استفاده زا میلگرد قلاب دوخت یا سنجاقی در دل ستون‌ها برای بالا بردن مقاومت و استحکام مقاومت برشی ضروری و لازم است.

عدم استفاده از آن و با استفاده نادرست از آن موجب ایجاد خسارات جبران‌ناپذیری خواهد شد. در پایان یادآور می‌شود که استفاده از این مقطع فولادی طبق مقررات و آیین‌نامه‌های بین‌المللی باید انجام شود که نیازمند نظارت دقیق مهندس پروژه و طراحان است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.