عوارض جوشکاری آرگون را بشناسید

زمان مطالعه: 6 دقیقه

جوشکاری آرگون یکی از روش‌های جوشکاری فلزات است و از آنجایی که گاز آرگون در این فرآیند استفاده می‌شود، به جوشکاری با آرگون معروف است. جوشکاری آرگون در خارج از کشور جزو مشاغل سخت صنعتی بوده و حقوق بالایی دارد. در ایران نیز با توجه به کاربردهای گسترده‌اش، شغل خاصی محسوب شده و حقوقش نسبت به بسیاری از تخصص‌های فنی بالاتر است.

جوشکاری آرگون در کنار مزایای خود، مضراتی نیز به همراه دارد. عوارض جوشکاری آرگون برای انسان کم نیست. این عوارض سبب شده در برخی نقاط جهان با روش‌های دیگر جایگزین شود. در این مطلب به عوارض جوشکاری آرگون می‌پردازیم. اگر می‌خواهید در این باره چیزی بدانید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

فایل صوتی این مطلب

آرگون چیست؟

آرگون گازی بی بو و بی رنگ است که تحت تأثیر ولتاژ بالا به رنگ متمایل به آبی روشن در می‌آید. گاز آرگون از تقطیر جز به جز هوای مایع به دست می آید. زیرا اتمسفر زمین حاوی 0.94 % آرگون می‌باشد. گاز آرگون قابلیت حلالیت در آب را دارد. همانطور که گاز اکسیژن در آب حل می شود، آرگون نیز حل می‌شود. گاز آرگون گازی بیرنگ ، بی‌بو و به هر دو حالت مایع و گاز موجود می‌باشد. گاز آرگون در طبیعت از ترکیب سه نوع ایزوتوپ تشکیل شده است.

تعداد 12 رادیو اکتیو دیگر نیز از این عنصر شناخته شده است، موارد استفاده گاز آرگون شامل لامپهای الکتریکی، لامپهای فلورسانس با فشار 400 پاسکال و در صنعت عکاسی و لامپ‌های گرم و مشتعل است. آرگون همچنین به علت اینکه یک گاز بی اثر است، در جوشکاری برقی و برش‌کاری و به عنوان روکش برای تولیدات تیتانیوم و دیگر عناصر واکنش دهنده مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک عامل حفاظتی برای رشد کریستال های ژرمانیوم و سیلیسیوم می‌‌باشد.

جوشکاری آرگون چیست؟

جوشکاری تیگ (Tungsten Inert Gas) یا همان جوشکاری قوس تنگستن، یکی از مهم‌ترین روش‌های جوشکاری در صنایع مختلف کوچک و بزرگ پتروشیمی، نظامی، دریایی، هوایی و… است. در ایران بیشتر به نام جوش آرگون شناخته می‌شود. دلیل این نامگذاری به خاطر استفاده از گاز آرگون در این نوع جوشکاری است.

جوشکاری آرگون

جوش آرگون در اتصال لوله‌های تحت فشار کاربرد فراوانی دارد. برای جوش دادن صفحات نازک و بسیار ظریف از این شیوه جوشکاری استفاده می‌شود. این حرفه نیاز به تخصص و تجربه بالایی دارد. متداول‌ترین موارد استفاده از آرگون در جوشکاری مس و جوشکاری آلومینیوم با آرگون است. در صنایع پتروشیمی، صنایع دریایی و ساخت تجهیزات نظامی از جوشکاری با گاز آرگون استفاده می‌شود.

مزیت اصلی روش جوشکاری آرگون این است، نسبت به روش‌های جوشکاری سنتی، کنترل الکترونیکی سریع‌تر و بهتر صورت می‌پذیرد. این روش برای جوشکاری فلزات نرم‌تر، مثل آلومینیوم مناسب است و در صنعت خودروسازی متداول می‌باشد. چون جوش‌های تمیزی تولید می ‌کند و دارای سرعت بسیار بالایی است. از آنجا که تزریق فلز پرکننده از خارج قوس انجام می‌شود اغتشاش در جریان قوس به وجود نمی‌آید. در نتیجه کیفیت فلز جوش بالاتر رود.

به دلیل عدم وجود سرباره و دود و جرقه، منطقه قوس و حوضچه مذاب بوضوح دیده می‌شود. امکان جوشکاری فلزات رنگین و ورق‌های نازک با دقت بسیار زیاد وجود دارد. بهره وری این روش بالاست و نیاز به پاکسازی کمی دارد. در این روش، امکان انجام جوشکاری طولانی‌ مدت و بی‌‌وقفه وجود دارد.

از عوارض جوشکاری آرگون می‌توان ناخالصی تنگستن، معایب ناشی از محافظت نامناسب گاز، ناخالصی های اکسیدی و عدم ذوب را نام برد. گرانی تجهیزات و مواد مصرفی، به صرفه نبودن جوشکاری قطعات با ضخامت بیشتر از ۱۰ میلی متر، نرخ رسوب کم (حدود نیم کیلوگرم در ساعت)، سرعت کم جوشکاری، حساسیت زیاد به کثیفی درز جوش و محدودیت در محیط‌های باز هنگام وزش ملایم باد از دیگر معایب جوشکاری آرگون است.

عوارض جوشکاری آرگون بر محیط زیست

تاکنون آسیب‌های زیستی گاز آرگون گزارش نشده است. در طبیعت آرگون به صورت گاز وجود دارد. در مناطقی که تصفیه انجام می‌شود، آرگون به سرعت منتشر می‌شود. تاثیر گاز آرگون بر گیاهان یا جانوران هنوز شناخته نشده است. به نظر می‌رسد که آرگون برای محیط‌های آبی خطرناک نباشد.

عوارض جوشکاری آرگون

گاز آرگون فاقد مواد شیمیایی تهی از ازن است و جز آلاینده های تقسیم بندی شده در DOT)Department of Transportation) آمریکا محسوب نمی‌شود.

عوارض جوشکاری آرگون بر انسان

مشکلات ریوی، حنجره و مجاری ادراری به خصوص در کار با بخار مواد خطرناکی مثل کادمیوم، نیکل، بریلیوم ، کروم و ارسنیک که در دود جوشکاری با مواد فوق موجود است.

مشکلات مزمن تنفسى مثل برونشیت، آسم،التهاب ریه‌ها، کاهش حجم ریه‌ها ، رسوب غبار یا سیلیس یا اکسید آهن در ریه‌ها و مشکلات قلبی، پوستی، کاهش شنوائی و مشکلات گوارشی مثل التهاب مزمن معده و روده‌ها و زخم معده و اثنی عشر و صدمات کلیوی از دیگر عوارض جوشکاری آرگون است.

در بعضى جوشکارى‌ها احتمال سقط جنین و تاخیر در حاملگى در همسران جوشکارها بیشتر است که احتمالا به دلایل زیر است:

  • فلزاتی مثل آلومینیوم، کادمیوم،نیکل، کروم، آهن، منگنز، مس
  •   گازهائی مثل ازون، گازهای نیتروژن دار
  •   گرما
  •   رادیوگرافی (برای چک کردن درزها)

جوشکارى با آزبست برای عایق کردن و پوشاندن سطوح با آزبست باعث رسوب آزبست در ریه‌ها و افزایش احتمال سرطان ریه و پرده جنب می‌شود. به همین علت برای جوشکاری نزدیک سطوح آزبست دار باید کلیه جوانب ایمنی مثل ماسک مخصوص رعایت شود.

عوارض جوشکاری آرگون ناشی از گرما

گرمای شدید جوشکاری و مذاب و جرقه مربوطه می‌تواند باعث سوختگی شود. سوختگی و ضایعات چشمی می‌تواند ناشی از مذاب، تکه‌های فلز، جرقه و الکترود داغ باشد. به علاوه گرمای زیاد و مدت طولانی در گرما ماندن می‌تواند باعث گرمازدگی شود. جوشکار ها باید از علائم گرمازدگی (مثل احساس خستگی، سرگیجه، کاهش اشتها، تهوع، درد های شکمی و تحریک پذیری) اطلاع داشته باشند .

نور و اشعه‌های مادون قرمز و ماورای بنفش از عوارض جوشکاری آرگون

از عوارض جوشکاری آرگون، این است که نور شدید جوشکاری باعث صدمه به شبکیه چشم و اشعه مادون قرمز باعث صدمه به قرنیه و ایجاد آب مروارید می‌شود. اشعه ماورای بنفش می‌تواند باعث برق زدگی چشم شود (حتی در مدت کمتر از یک دقیقه). علائم برق زدگی بعد از چند ساعت ظاهر شده و شامل احساس وجود شن یا جسم خارجی در چشم، تاری دید، درد شدید، ریزش اشک، سوزش چشم و سردرد است.

اشعه از مواد اطراف منعکس شده و حدود نصف برق زدگی‌ها در کسانی است که جوشکاری نمی‌کنند. عدم استفاده از وسائل حفاظتی و برق‌زدگی‌های مکرر باعث صدمه دائمی چشم می شود. سوختگی پوست در اثرمجاورت با اشعه ماورای بنفش مشابه آفتاب سوختگی است و احتمال سرطان پوست را زیاد می‌کند.

راه پیشگیری: برای کم شدن عوارض جوشکاری آرگون، جوشکاران، بایستی از عینک‌ها و یا سپرهای حفاظتی که شیشه‌های آن قادر به جذب اشعه ماورای بنفش و مادون هستنداستفاده شود.

اثرات صوتی

صدا علاوه بر کاهش شنوائی باعث ایجاد استرس و فشار عصبی ، بالا رفتن فشار خون و بیماری های قلبی می‌شود. کار کردن در محیط‌های پر سرو صدا باعث خستگی، عصبی شدن و تحریک پذیری می‌شود. در سر و صدای بالای 85 دسی بل حتما باید از گوشی محافظ استفاده کرد.

مشکلات عضلانی و استخوانی از عوارض جوشکاری آرگون

جوشکارها در معرض کمردرد، شانه درد، دردهای زانو، التهاب عضلات، مفاصل و رباط‌ها هستند. وضعیت کاری مثل کار بالای سر، لرزش و بلند کردن بار سنگین از عوامل موثر هستند. برای پیشگیری از این عارضه، ایجاد فواصل معین و منظم بین زمان استراحت و کار الزامی می‌باشد. همچنین نحوه درست بلند کردن بار حائز اهمیت می‌باشد. سایر راه‌های پیشگیری به شرح زیر است:

  1. بلند کردن صحیح اجسام
  2. تغییر حالت بدن هر چند وقت یکبار (کار نکردن در یک وضعیت به مدت طولانی)
  3. قرار دادن کار در ارتفاع مناسب
  4. استفاده از محلی برای قرار دادن پاها در صورت ایستادن طولانی
  5. قرار دادن وسائل در محل مناسب جهت دسترسی
  6. کاهش لرزش

در این مطلب با ویژگی‌های عنصر آرگون و عوارض جوشکاری آرگون آشنا شدیم. دیدیم که این نوع از جوشکاری کاربردهای وسیعی داشته و مزایا و معایب خاص خود را به همراه دارد. جوشکاری با آرگون عوارضی دارد که نباید از آنها غافل بود. در این مطلب، این عوارض را مرور کردیم و راهکارهای مقابله با آنها را بررسی کردیم. جوشکاری جزو مشاغلی است که خطرات زیادی را به همراه دارد. اگر از تجهیزات مناسب استفاده کنید و دستورالعمل‌های اساسی ایمنی را رعایت کنید، می تواند با کمترین خطر انجام شود. در محل کار ، اقدامات را فراموش نکنید.

عوارض جوشکاری آرگون چیست؟

التهاب ریه‌ها، کاهش حجم ریه‌ها ، رسوب غبار یا سیلیس یا اکسید آهن در ریه‌ها و مشکلات قلبی، پوستی، کاهش شنوائی و مشکلات گوارشی مثل التهاب مزمن معده و روده‌ها و زخم معده و اثنی عشر و صدمات کلیوی از دیگر عوارض جوشکاری آرگون است.

منظور از جوشکاری آرگون چیست؟

جوشکاری تیگ (Tungsten Inert Gas) یا همان جوشکاری قوس تنگستن، یکی از مهم‌ترین روش‌های جوشکاری در صنایع مختلف کوچک و بزرگ پتروشیمی، نظامی، دریایی، هوایی و… است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.