بررسی همه روش های حمل و نقل میلگرد

زمان مطالعه: 4 دقیقه

میلگرد از آن دسته مصالح ساختمانی است که به‌طور گسترده در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در ابعاد و گریدهای مختلفی تولید می‌شود. این مقطع فولادی نقش بسزایی در استحکام سازه ایفا می‌کند؛ زیرا این محصول نوعی مکمل برای بتن است و این دو با یکدیگر می‌توانند مقاومت سازه را به میزان زیادی افزایش دهند. به همین دلیل قیمت میلگرد برای فعالان این حوزه از اهمیت بسیاری برخوردار است. حمل و نقل مقاطع فولادی یکی از مهم‌ترین فرآیندها در تهیه آهن‌‌آلات محسوب می‌شود. به همین دلیل بررسی همه روش های حمل و نقل میلگرد از آن دسته مواردی است که باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

فایل صوتی

فایل ویدئویی

حمل و نقل میلگرد

میلگردها در ابعاد و گریدهای مختلفی تولید می‌شوند؛ از این رو در زمان حمل و نقل باید به اندازه و وزن میلگردها توجه کنید. به‌طور‌کلی، حمل و نقل میلگرد و سایر آهن‌آلات به سه شیوه دریایی، ریلی و جاده‌ای انجام می‌شود.

نوع معمولی این محصول طولی بین ۶ تا ۱۲ متر دارد؛ برای انتقال آنها باید روشی را به کار برد که امکان حمل در این اندازه را به‌آسانی فراهم کند و بار بدون هیچ‌گونه آسیبی به مقصد برسد. برای حمل و نقل میلگرد در داخل کشور اغلب از دو شیوه باربری ریلی و جاده‌ای استفاده می‌کنند. از این رو متناسب با مسافت و میزان بار یکی از دو روش حمل نقل ریلی و جاده‌ای برای حمل و نقل داخلی میلگرد انتخاب می‌شود. برای مثال از حمل و نقل دریایی برای صادرات میلگرد و ارسال مرسوله به کشورهای دیگر استفاده می‌کنند. در ادامه به هزینه حمل و نقل میلگرد بیشتر می‌پردازیم.

حمل و نقل میلگرد

هزینه حمل و نقل میلگرد

عوامل مختلفی در هزینه حمل و نقل ریلی موثر هستند؛ از مهم‌ترین آنها می‌توان به مسافت، نوع ماشین و مقدار میلگرد اشاره کرد. هر ماشین از ظرفیت مشخصی برخوردار است و اگر حجم بار از ظرفیت ماشین بیشتر شود، به تعداد ماشین بیشتری برای حمل بار نیاز می‌شود؛ در نتیجه هزینه‌ها افزایش خواهند یافت. از دیگر عوامل تاثیرگذار در هزینه، نوع ماشین است.

نکته دیگری که باید توجه کنید برخی شرکت‌های باربری به لحاظ قیمتی باهم رقابت می‌کنند و سعی دارند برای جذب مشتری قیمت‌های مناسبی را ارائه دهند. اگر خریدار به طور مستقیم با صاحب ماشین درباره کرایه حمل بار صحبت کند، هزینه نسبت به سفارش از طریق شرکت کمتر خواهد بود. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنید مربوط به بیمه کردن بار است. بسیاری از افراد بار خریداری‌ شده را بیمه می‌کنند تا درصورت بروز حادثه یا آسیب دچار ضرر و زیان نشوند. هر کدام از این عوامل می‌تواند نقش بسزایی در هزینه حمل و نقل میلگرد ایفا کند.

هزینه حمل و نقل میلگرد

ماشین‌های مناسب برای حمل و نقل میلگرد

برای حمل و نقل میلگرد با در نظر گرفتن حجم و اندازه آن‌ها، باید ماشین مناسب را انتخاب کرد. از این رو انواع مختلفی از ماشین‌ها و کامیون‌ها برای جابجایی این مقاطع فولادی وجود دارند. انتخاب این ماشین‌ها به طور مستقیم به وزن و اندازه میلگردهای مورد‌نظر بستگی دارد.

در بسیاری از مواقع، تعداد زیادی از مشتریان به این مسئله توجه چندانی ندارند و ماشین‌های حمل و نقل نامناسبی را برای انتقال بار خود انتخاب می‌کنند. این مسئله می‌تواند برای ماشین و بار آن خطرآفرین باشد.

ماشین حمل و نقل میلگرد

تریلی

یکی از وسایل حمل بار که به طور معمول برای حمل میلگرد استفاده می‌شود، تریلی است. برای میلگردهایی با طول ۱۲ متر، استفاده از تریلی مناسب‌ترین گزینه برای حمل و نقل به‌شمار می‌آید. تریلی‌ها مدل‌های مختلفی دارند و شامل تریلی‌های ترانزیت، کفی، ۴۰ فوت و لبه دار می‌شوند. هر تریلی می‌تواند حجم مشخصی از بار را حمل کند؛ برای مثال، تریلی‌های ۴۰ فوت می‌توانند باری حدود ۱۶ تن را حمل کنند و سایر تریلی‌ها توانایی حمل حدود ۲۲ تن بار را دارند.

نیسان

میلگردهایی که طول کوتاه‌تری دارند، و طول آنها به ۶ متر می‌رسد را می‌توان با نیسان حمل کرد. اغلب ماشین‌های حمل بار باید در شب تردد داشته باشند زیرا آنها مجاز نیستند که در  طول روز حمل و نقل بار را انجام دهند. گاهی اوقات پیش می‌آید که نیسان‌ها میلگردهایی بیشتر از شش متر را نیز حمل می‌کنند. این میلگردها از جلو و عقب نیسان بیرون زده‌اند و حمل آن‌ها کار بسیار خطرناکی به شمار می‌آید.

خاور

از خاور نیز برای حمل میلگردهایی با طول ۶ متر استفاده می‌کنند. خاورها توانایی حمل بار تا ۳ تن را دارند. بسیاری از افراد برای حمل میلگرد از خاور استفاده می‌کنند.

شورلت

از خاور نیز برای حمل میلگردهایی با طول ۶ متر استفاده می‌کنند. خاورها توانایی حمل بار تا ۳ تن را دارند. بسیاری از افراد برای حمل میلگرد از خاور استفاده می‌کنند.

روند حمل میلگرد

بعد از اینکه تسویه میلگردها انجام شد، از طریق ارائه نامه تسویه به انبار، بار آزاد می‌شود. در مرحله بعد ماشینی که از قبل هماهنگ شده در بخش باربری بار را تحویل می‌گیرد و بعد از چیدمان و بسته‌بندی مناسب آن را به مقصد مورد‌نظر می‌رساند.

نقش میلگرد در استقامت و استحکام سازه‌ها بسیار مهم است. این محصولات در اندازه و گرید‌های مختلفی تولید می‌شوند و طول آن‌ها بین ۶ تا ۱۲ متر است. مسئله‌ای که در این میان اهمیت فراوانی دارد، حمل و نقل میلگرد است. جابجایی این مقاطع فولادی به‌صورت دریایی، جاده‌ای و ریلی صورت می‌پذیرد. برای حمل و نقل‌های داخلی از روش ریلی و جاده‌ای استفاده می‌شود. هزینه حمل و نقل نیز به عوامل مختلف ازجمله مسافت، حجم بار، و نوع ماشین بستگی دارد. امیدواریم از این مطلب کاربردی استفاده کرده باشید. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

از چه ماشین‌هایی برای حمل میلگرد استفاده می‌شود؟

با توجه به اندازه و حجم میلگرد می‌توان از وسایل نقیه مختلف از جمله تریلی، نیسان، شورلت و خاور برای جابجایی این محصول استفاده کرد.

روند حمل میلگرد چگونه است؟

پس از اینکه تسویه میلگردها انجام شد، از طریق ارائه نامه تسویه به انبار، بار آزاد می‌شود. در مرحله بعد ماشینی که از قبل هماهنگ شده در بخش باربری بار را تحویل گرفته و بعد از چیدمان و بسته‌بندی مناسب آن را به مقصد مورد نظر می‌رساند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.