راهنمای جامع علامت اختصاری میلگرد های تولیدی در ایران + روش تشخیص اصالت

4.5/5 - (2 امتیاز)
4.5/5 - (2 امتیاز)

علامت اختصاری میلگردها شامل حروف انگلیسی و اعدادی هستند که بیانگر کارخانه‌ی تولید کننده، روش تولید، اندازه‌ی آج، قطر و نوع میلگرد می‌باشند. از آنجایی که این حروف و اعداد، در اصل، شناسنامه‌ی کلی میلگرد هستند، شناخت کامل آن‌ها امر بسیار مهمی است. بهتر است بدانید که بسیاری از میلگردهای تولیدی در کشور، به همراه کارت مشخصات محصول عرضه می‌شوند. در این کارت اطلاعات کاملی از فرآیند تولید محصول و حتی ترکیب شیمیایی و آلیاژی میلگرد ثبت شده است. اما در بسیاری از موارد نیز ممکن است محصول فاقد کارت شناسایی باشد و فقط همین علائم اختصاری حک‌شده بر روی میلگرد هستند که راهنمای شما خواهند بود.

در این مطب قرار است به بیان موارد کلی در نام‌گذاری میلگردها، علائم اختصاری حک‌شده بر روی میلگرد اکثر کارخانه‌های کشور به همراه تصویر بپردازیم.

معنی هر یک از حروف انگلیسی حک شده بر روی میلگرد چیست؟

لازم است بدانید که تعدادی از کارخانه‌های تولید میلگرد در کشور مانند، فولاد ایزدخواست، البرز تاکستان و یا پرند، فاقد هرگونه علامت اختصاری هستند و راه تشخیص اصل‌بودن آن‌ها، خرید از شرکت‌های بازرگانی معتبر است. اکثر بنگاه‌داران و معماران باتجربه به خاطر فعالیت زیاد در این حوزه با اکثر این علامت‌ها و اصطلاحات آشنا هستند. اما از آنجایی که سالانه به کارخانه‌های میلگرد کشور اضافه می‌شود، مطمئناً با بسیاری از کارخانه‌ها و علامت اختصاری میلگرد آن‌ها آشنا نیستند. به همین خاطر، تلاش می‌کنیم در این مطلب، علاوه‌ بر معرفی کارخانه‌های مطرح تولید میلگرد در کشور، به توضیح علائم و اصطلاحات رایج مرتبط به این حوزه هم بپردازیم.

در جدول زیر حروف مشخص‌کننده‌ی سایز آج میلگرد آمده است. به‌طور معمول، حروف مشخصه‌ی آج میلگرد قبل از آخرین حرف مندرج بر روی میلگرد قرار می‌گیرند.

نوع میلگردحرف انگلیسی شاخصسایز آجاستاندارد روسی
میلگرد آج دار مارپیچJآج 340A2
Lآج 350
میلگرد آجدار جناغیCآج 400A3
Hآج 420
میلگرد آجدار مرکبSآج 500A4
Fآج 520

حال که با حروف مشخصه آج آشنا شدید، لازم است با حرف آخر مندرج بر روی میلگردها که نشان‌دهنده‌ی فرآیند تولید میلگرد است نیز آشنا شوید:

حرف انگلیسیفرایند تولید میلگرد
Tتولید شده به روش ترمکس (خنک کاری)
Uتولید شده به روش آلیاژ سازی
Aتولید شده به روش استاندارد مندرج در شناسنامه محصول

علامت اختصاری میلگرد چگونه خوانده می‌شود؟

دو حرف مربوط به نوع آج و روش تولید که در بالا آن‌ها را معرفی کردیم همیشه آخرین حروف درج شده بر روی میلگرد هستند. به‌گونه‌ای که ابتدا حرف مشخص کننده نوع آج و پس از آن حرف روش تولید درج می‌گردد.

به‌عنوان مثال حروف اختصاری CT مندرج بر روی میلگرد زیر، به معنای میلگرد آج 400 با روش تولید ترمکس است.

علامت اختصاری میلگرد مهیار اردبیل

قبل از دو حرف اختصاری انتهایی میلگرد، یک سری حروف اختصاری دیگر نیز درج می‌شود که ممکن است یک حرف و یا حتی بیشتر باشند. این حروف در اصل، علامت اختصاری نام کارخانه تولیدکننده‌ی میلگرد است.

البته برخی تولید کننده‌های میلگرد مانند کارخانه بردسیر کرمان و درپاد تبریز از این قاعده مستثنا هستند و معمولا یک علامت مشخص کوچک در روی محصولات خود دارند. تصویر زیر مربوط به کارخانه درپاد تبریز است.

علامت اختصاری میلگرد درپاد تبریز

در انتهای علامت اختصاری برخی از کارخانه‌ها حروف CO درج می‌گردد که این حروف مخفف کلمه انگلیسی COMPANY به معنی شرکت است. در تصویر زیر نمونه‌ای از این حروف اختصاری را که مربوط به کارخانه فولاد البرز ایرانیان که به فایکو معروف است را می‌بینید که حروف FAI مخفف Foolad Alborz Iranian بوده و حروف CO مخفف کلمه COMPANY است.

علامت اختصاری میلگرد فایکو

در ادامه به معرفی و بررسی علامت اختصاری میلگرد کارخانه‌های کشور می‌پردازیم.

مشاهده کنید: قیمت میلگرد

آذر فولاد امین

علامت اختصاری میلگرد آذر فولاد امین

طریقه تشخیص میلگرد کارخانه آذر فولاد امین، علامت اختصاری AFA حک شده بر روی میلگرد است.صنایع آذر فولاد امین در اوایل سال ۱۳۹۰ در زمینی به مساحت ۱۴ هکتار در منطقه تیکمه داش با اخذ مجوز تأسیس خط تولید نورد آهن و خط تولید ذوب، فعالیت احداث کارخانه‌های فوق‌الذکر را آغاز نموده است. این شرکت بانام تجاری AFA steel نزد اداره کل مالکیت صنعتی ثبت شده است.

آریا ذوب

علامت اختصاری میلگرد آریا ذوب

روش تشخیص اصالت میلگرد مجتمع فولاد آریا ذوب، علامت اختصاری ARIA مانند تصویر فوق بر روی میلگرد حک شده است.

فعالیت مجتمع فولاد آریا ذوب در سال ۱۳۸۳ تنها با ۱۰ نفر پرسنل، با تولید میلگرد A2 در دو سایز ۱۶ و ۲۰ فعالیت خود را در صنعت فولاد آغاز نمود.  پس از آن در سال ۱۳۸۶ باهدف ارتقاء کیفیت و نیز تأمین تقاضای مصرف کنندگان با تجهیز ماشین آلات و گسترش مجتمع اقدام به تولید میلگرد A3 در سایزهای ۱۶ الی ۲۰ با توان تولیدی ۱۰۰ هزار تن در سال نمود.

آناهیتا گیلان

علامت اختصاری میلگرد آناهیتا گیلان

روش شناسایی میلگرد کارخانه فولاد آناهیتا گیلان، علامت اختصاری AG حک شده است و دو حرف بعدی نشانگر نوع آج و روش تولید آن است.

شرکت فولاد آناهیتا گیلان در اواخر سال 1389 به‌واسطه خرید سهام و تغییر کاربری با موضوعیت تولید انواع میلگرد ساختمانی (از سایز 8 تا 32)، در زمینی به مساحت 20908 متر مربع و باهدف ایجاد اشتغال و خودکفایی در صنعت فولاد فعالیت خود را آغاز کرد.

سرانجام در اواخر سال 1392 تولید آزمایشی این شرکت آغاز شد. دو گروه میلگرد عمده و پرمصرف در بازار ایران به نام A2 و A3 محصولاتی است که این کارخانه اقدام به تولید آن‌ها می‌نماید. این نام‌گذاری برگرفته از استاندارد GOST 5781 روسیه است و از نظر استاندارد ملی 3132 ایران این نام‌گذاری منسوخ شده و معادل این میلگردها به ترتیب آج 340 و آج 400 است.

فولاد ارگ تبریز

علامت اختصاری میلگرد فولاد ارگ تبریز

علامت اختصاری فولاد ارگ تبریز FAT بوده که به‌صورت سایز محصول FAT بر روی میلگرد حک شده و محصولات شرکت را از محصولات مشابه و دیگر شرکت‌ها متمایز ساخته است.

کارخانه ارگ تبریز در سال ۱۳۸۶ در استان آذربایجان شرقی و در شهر تبریز درزمینهٔ تولید میلگرد تأسیس شد و بخشی از میلگرد تولید شده این کارخانه به بازار کشور عرضه شده و بخشی دیگر برای صادرات مصرف می‌شود.

میلگرد تولید این کارخانه میلگرد آجدار گرید A3 است.

سرمد ابر کوه یزد

علامت اختصاری میلگرد سرمد ابرکوه یزد

طریقه تشخیص میلگرد مجتمع آهن و فولاد سرمد ابرکوه، علامت اختصاری SAIS حک شده بر روی میلگرد است که روش تولید و نوع آج آن به‌صورت مجزا بعد از نام درج شده است.

مجتمع آهن و فولاد سرمد ابرکوه، بهره‌برداری از واحد نورد خود با ظرفیت تولید اسمی سالیانه 450 هزار تن انواع میلگرد آجدار 8 تا 32 میلی‌متر را در آذر ماه 1395 آغاز نموده و طرح‌های احداث واحد کلاف و کارخانه فولادسازی با ظرفیت تولید سالیانه 600 هزار تن شمش فولادی را نیز در راستای اهداف خود در دست دارد.

فولاد احرامیان یزد

علامت اختصاری میلگرد فولاد احرامیان یزد

طریقه تشخیص میلگرد شرکت نورد فولاد صنعتی و ساختمانی یزد (احرامیان)، علامت اختصاری YRM است، که روش تولید و نوع آج آن به‌صورت چسبیده بعد از نام درج شده است.

شرکت‭ ‬نورد‭ ‬فولاد‭ ‬صنعتی‭ ‬و‭ ‬ساختمانی‭ ‬یزد‭ ‬در‭ ‬سال ‭ ‬۱۳۷۵‬در‭ ‬ادامه‭ ‬فعالیت‌های‭ ‬گروه‭ ‬تولیدی‭ ‬و‭ ‬صنعتی‭ ‬فولاد یزد در سال 1359 تأسیس شد.

این شرکت، امروزه‭ ‬پس‭ ‬از‭ ‬گذشت ربع قرن و‭ ‬حضور‭ ‬در‭ ‬بازار‭ ‬فولادهای‭ ‬صنعتی‭ ‬و‭ ‬ساختمانی،‭ ‬توانسته‭ ‬رشد‭ ‬افقی‭ ‬و‭ ‬عمودی‭ ‬خود‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬زنجیره‭ ‬تولید‭ ‬فولاد‭ ‬ادامه‭ ‬داده‭ ‬و‭ ‬بیش‭ ‬از‭ ‬۱۲‭ ‬محصول‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬سبد‭ ‬محصولات‭ ‬خود‭ ‬ارائه‭ ‬دهد‭ ‬که‭ ‬تا‭ ‬به‭ ‬امروز‭ ‬در‭ ‬بخش‭ ‬خصوصی‭ ‬ایران‭ ‬بی‌سابقه‭ ‬بوده‭ ‬است‭.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

فولاد امیرکبیر خزر

علامت اختصاری میلگرد امیرکبیر خزر

نحوه تشخیص میلگرد شرکت فولاد امیر کبیر خزر، علامت اختصاری AKS است، که روش تولید و نوع آج آن به‌صورت مجزا در دو بخش بعد از نام درج شده است.

شرکت فولاد امیرکبیر خزر در سال ۱۳۹۰ اقدام به راه اندازی خط توسعه تولید میلگرد فولادی آجدار با ظرفیت ۲۵۰ هزار تن در سال نمود طرح مذکور در ۲ سالن تولید به ابعاد ۲۴*۲۴۰ و سالن انبار به ابعاد ۳۰*۲۱۶ شامل تولید انواع میلگرد آجدار فولادی در سایزهای ۸ تا ۳۲ گرید A2-A3-A4 است.

آریان فولاد

علامت اختصاری میلگرد آریان فولاد

علامت اختصاری میلگرد آریان فولاد AS بوده که نوع آج و روش تولید آن به‌صورت چسبیده JU بر روی میلگرد حک شده است. آریان فولاد یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مقاطع فولادی تماماً خصوصی در ایران و خاورمیانه است. از جمله محصولات تولیدی شرکت آریان فولاد میلگرد آجدار از سایز ۱۰ الی ۳۲ است.

فولاد اروند

علامت اختصاری میلگرد فولاد اروند

روش تشخیص اصالت میلگرد مجتمع فولاد اروند، علامت اختصاری ARVAND است که مانند تصویر فوق بر روی میلگرد حک شده. روش تولید و نوع آج این میلگرد به‌صورت مجزا در دو بخش قبل از عدد سایز میلگرد درج شده است.

این کارخانه در سال ۹۱ تأسیس و در دو فاز به بهره برداری رسیده است. فاز نخست شرکت فولاد کاوه اروند راه اندازی کارخانه نورد میلگرد و وایر بوده که ظرفیتی در حدود سالانه ۶۰۰ هزار تن را دارا است.

این کارخانه همچنین مجهز به سیستم تصفیه آب و فاضلاب صنعتی است که سبب کنترل بهینه سیستم می‌گردد. محصول نهایی این شرکت با استاندارد ASTM 615 و استاندارد داخلی مطابقت داشته و در مرحله پایانی از لحاظ خواص مکانیکی و وضعیت ظاهری آزمایش‌های مربوطه بر روی آن‌ها انجام می‌گیرد.

فولاد بافق یزد

علامت اختصاری میلگرد فولاد بافق یزد

علامت اختصاری فولاد بافق یزد کلمه فارسی “فولاد بافق” و علامت اختصاری BMISCO بوده که نوع آج و روش تولید آن به‌صورت مجزا بعد از نوشته انگلیسی نام شرکت بر روی میلگرد درج شده.

در کارخانه فولاد بافق یزد، تولید میلگردهای گرید A3 در سایز ۸ به‌صورت ۴ شاخه، سایز ۱۰ به‌صورت ۳ شاخه، سایز ۱۴ به‌صورت دوشاخه و سایزهای ۱۶ الی ۳۲ به‌صورت تک شاخه انجام شده و تولید میلگرد با طول سفارشی بر اساس اعلام نیاز مشتری در مجتمع فولاد بافق امکان پذیر است.

صنایع فولاد کرمان بردسیر

علامت اختصاری میلگرد صنایع فولاد کرمان بردسیر

طریقه تشخیص میلگرد قدیم بردسیر، علامتی است که در تصویر مشخص شده و به‌صورت یک آج کج در بین دو آج دیگر است و در کل تشکیل یک حرف N داده است.

علامت اختصاری میلگرد بردسیر کرمان

طریقه تشخیص میلگردهای جدید تولید شده در کارخانه بردسیر کرمان، مشاهده حروف KSMR CO بر روی میلگرد است که سایز میلگرد نیز بر روی آن درج شده است.

شرکت صنایع فولاد کرمان (بردسیر) در سال ۱۳۶۹ به ثبت رسیده است، در مجاورت شهرستان بردسیر (۴۵ کیلومتری جنوب غربی شهر کرمان) احداث شده و در حال حاضر پس از ۲۵ سال فعالیت، به‌عنوان یکی از تکمیل کنندگان زنجیره تولید در عرصه‌های ملی و منطقه‌ای صنعت فولاد حضوری فعال دارد.

محصول کارخانهٔ فولادسازی، بیلت (شمش فولادی) با مقطع ۱۵۰*۱۵۰ میلی‌متر با گریدهای ۵sp،st37،Gr60 است که برای تولید میلگرد در کارخانه نورد استفاده می‌شود. در این کارخانه امکان تولید شمش با مقاطع ۱۰۰*۱۰۰ و ۱۲۵*۱۲۵ و ۱۳۰*۱۳۰ میلی‌متر نیز وجود دارد.

تولید میلگرد آجدار از اندازه ۸ میلی‌متر تا ۳۲ میلی‌متر در گریدهای AII و AIII سایر محصولات تولیدی این کارخانه است.

ذوب آهن اصفهان

علامت اختصاری میلگرد ذوب آهن اصفهان

علامت اختصاری میلگرد ذوب آهن اصفهان ESCO است که روش تولید و نوع آج آن به‌صورت CU بعد از حروف مربوط به نام کارخانه درج شده است.

عملیات اجرایی ساخت واحدهای مختلف کارخانه ذوب آهن اصفهان از سال 1346 آغاز و با ایجاد کارگاه‌های کک سازی، اگلومراسیون و کوره بلند شماره 1 در نیمه اول دی‌ماه 1350، بهره‌برداری از مجتمع با تولید چدن آغاز شد. سپس تولید محصولات فولادی نیز با راه‌اندازی بخش فولادسازی و مهندسی نورد در دی‌ماه 1351 با ظرفیت 550 هزار تن در سال شروع شد.

ذوب آهن اصفهان را می‌توان اولین تولید کننده میلگرد کشور دانست که بزرگ‌ترین تولید کننده صنعت فولاد کشور در این زمینه نیز است.

درپاد تبریز

علامت اختصاری میلگرد درپاد تبریز

روش تشخیص اصالت میلگرد درپاد تبریز، علامت اختصاری D است که مانند تصویر فوق بر روی میلگرد حک شده. است.میلگرد تولیدی کارخانه درپاد تبریز در گریدهای A2 و A3 و به شکل ساده و آجدار در سایزهای ۸ تا ۳۲ و با ظرفیت ۵۰۰ هزار تن در سال تهیه می‌شود.

فولاد البرز ایرانیان (فایکو)

 علامت اختصاری میلگرد فولاد البرز ایرانیان (فایکو)

روش شناسایی میلگرد فایکو اصل، علامت اختصاری FAICO است که هر حرف آن در بین یک آج از میلگرد درج شده و روش تولید و نوع آج آن به‌صورت مجزا و با یک خط تیره بعد از نام آمده است.

شرکت فولاد البرز ایرانیان تأسیس سال ۱۳۹۳ است که در صنعت فولاد ایران بانام تجاری فایکو شناخته می‌شود، درزمینهٔ تولید گرم انواع مقاطع فولادی با اَشکال، ابعاد و مشخصات متنوع، مشغول به فعالیت است. تنوع محصولات تولیدی در فایکو، شامل میلگردهای صنعتی و ساختمانی فولادی ساده و آجدار با قطر ۸ الی ۳۲ میلی متر و همچنین انواع تیرآهن‌های سری IPN, IPE، ناودانی‌های سری UPN, UPE و نبشی‌های بال مساوی و نامساوی از ارتفاع مقطع ۸۰ الی ۳۲۰ میلی متر است. این میزان از محصول، در دو خط تولید مجزا با ظرفیت‌های جداگانه ۷۵۰ هزار تن تولید می‌گردند.

فولاد الماس تاکستان

 علامت اختصاری میلگرد الماس تاکستان

نحوه تشخیص میلگرد الماس تاکستان حروف AT هستند که به‌صورت عمودی بر روی میلگرد درج شده‌اند و پایین‌تر از آن‌ها حروف مرتبط با نوع آج و روش تولید میلگرد درج شده است.

شرکت فولاد الماس باران تاک در مرداد ماه سال ۱۳۸۵ در منطقه شمال غربی کشور در استان قزوین شهرستان تاکستان شروع به فعالیت کرد. این واحد صنعتی فعال در صنعت تولید آهن آلات و فولاد تولید کننده انواع مقاطع فولادی از جمله میلگرد آجدار ۱۰ نوع (A2) و میلگرد آجدار ۱۲ نوع (A2) است.

فولاد هشترود

علامت اختصاری میلگرد هشترود

علامت اختصاری فولاد هشترود FSD است که روش تولید و نوع آج آن به‌صورت CT بعد از حروف مربوط به نام کارخانه درج شده است، همچنین سایز میلگرد نیز در انتهای حروف اختصاری درج شده است.

مجتمع فولادسازان دقیقی (فولاد هشترود) با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در صنعت فولاد این کارخانه را با ظرفیت سالیانه ۲۵۰ هزار تن برای تولید انواع میلگرد آجدار از سایز ۸ الی ۳۲ A2، A3، A4 احداث گردیده است.

فولاد آلیاژی ایران

علامت اختصاری میلگرد فولاد آلیاژی ایرانیان

روش شناسایی میلگرد کارخانه فولاد آلیاژی ایران، علامت اختصاری IASCO حک شده بر روی میلگرد است و دو حرف بعدی که با خط تیره جدا شده‌اند نشانگر نوع آج و روش تولید آن است.

شرکت فولاد آلیاژی ایران بزرگ ترین تولید کننده انواع فولاد آلیاژی در ایران و خاورمیانه و یکی از مدرن‌ترین کارخانه‌های تولید فولاد آلیاژی دنیا است که در سال 1378 به بهره برداری رسید.

کارخانه‌های فولاد سازی، نورد مقاطع سنگین، نورد مقاطع سبک، عملیات حرارتی و تکمیل کاری، مجهز به پیشرفته‌ترین تجهیزات و برخوردار از بالاترین سطح دانش فنی روز دنیاست که امکان تولید فولادهای آلیاژی و مخصوص را با بهترین کیفیت و منطبق با استانداردهای بین‌المللی میسر ساخته است. محصولات این شرکت در صنایع خودرو سازی، ماشین سازی، نفت و گاز و پتروشیمی، ابزارسازی، نیروگاهی، ریلی، ساخت لوازم پزشکی و جراحی و سایر صنایع ویژه کاربرد وسیع دارد.

مجتمع فولاد روهینا جنوب

علامت اختصاری میلگرد فولاد روهینا

روش تشخیص اصالت میلگرد مجتمع فولاد روهینا، علامت اختصاری ROUHINA است که مانند تصویر فوق بر روی میلگرد حک شده.

احداث مجتمع فولاد روهینا جنوب در سال ۱۳۸۹ باهدف تولید میلگرد در زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار واقع در استان خوزستان، شهرستان دزفول در فاصله ۷ کیلومتری جاده دزفول – شوشتر آغاز گردید. این مجتمع با برخورداری از یک واحد نورد ۵۰۰ هزار تنی میلگرد، به نام ریبار و یک واحد ذوب و نورد پیوسته ۴۵۰ هزار تنی، به نام میدا، ضمن تأمین بخشی از نیازهای کشور، این پتانسیل را دارد که یکی از صادرکنندگان محصولات فولادی نیز باشد.

محصولات مجتمع فولاد روهینا جنوب شامل انواع میلگرد A1-A2-A3-A4 به‌صورت ساده و آجدار به شکل‌های متفاوت آج دوکی و یکنواخت، جناقی و مرکب در سایزهای مختلف از ۸ تا ۴۰ شاخه و سایزهای ۵ الی ۱۶ کلاف (در آینده نزدیک) و مطابق آیین نامه استاندارد ملی ایران ۳۱۳۲ (تجدید نظر دوم سال ۹۲)، ASTM A615 ایالات متحده آمریکا و BS 4449 انگلستان به بازار داخل و خارج عرضه می‌گردد.

فولاد خراسان

علامت اختصاری میلگرد فولاد خراسان

طریقه تشخیص میلگرد کارخانه فولاد خراسان، علامت اختصاری KSC-CO حک شده بر روی میلگرد است. که پس از آن سایز میلگرد و بعد حروف مربوط به روش تولید و نوع آج آمده است.

مجتمع فولاد خراسان در منطقه‌ای به مساحت ۱۴۰۰ هکتار واقع در ۱۵ کیلومتری شمال غرب شهرستان نیشابور تأسیس شد، بهره‌برداری از کارخانه‌های: نورد سبک فولاد ساختمانی، فولادسازی بیلت و ۲ واحد احیاء مستقیم و همچنین احداث واحدهای در حال اجرای خود شامل فولادسازی شماره ۲، گندله سازی و کنسانتره و برنامه احداث توسعه‌های فولادسازی و نورد، فولاد خراسان را به‌عنوان قطب سوم فولاد کشور در استان خراسان رضوی بدل کرده است.

مجتمع فولاد آذربایجان- میانه

علامت اختصاری میلگرد میانه

روش شناسایی میلگرد مجتمع فولاد آذربایجان، علامت اختصاری FF است که به‌صورت مقابل به هم حک شده است، دو حرف بعدی که با آج جدا شده‌اند نشانگر نوع آج و روش تولید میلگرد بوده و بعد از آن سایز میلگرد به عدد درج شده است.

مجتمع فولاد میانه، تولید کننده میلگرد آجدار از اندازه ۸ میلی‌متر تا ۳۲ میلی‌متر در گریدهای AII و AIII است.

فولاد ناب تبریز

علامت اختصاری میلگرد فولاد ناب تبریز

نحوه تشخیص اصالت میلگرد ناب تبریز، علامت اختصاری FNT مندرج بر روی میلگرد است که قبل از آن سایز میلگرد به‌صورت عدد و بعد از آن روش تولید و نوع آج میلگرد درج شده است.

شرکت فولاد ناب تبریز در سال 1382 در شهر تبریز به ثبت رسید. این شرکت با تولید انواع نبشی, ناودانی و تیرآهن بر اساس استانداردهای ملی و جهانی توانسته است نامی نیک و شناخته شده در بین مصرف کنندگان و مشتریان در اقصی نقاط داخل کشور به دست آورد. شرکت فولاد ناب تبریز باهمت کارکنان و پرسنل زحمت کش و پر تلاش خود، می‌رود تا در آینده نزدیک به‌عنوان نامی ماندگار بر تارک صنعت فولاد کشور برای همیشه درخشیده و با ایجاد صدها شغل مستقیم و غیرمستقیم خدمتی هر چند کوچک را به مردم این مرز و بوم هدیه دهد.

فولاد سپهر ایرانیان

علامت اختصاری میلگرد سپهر ایرانیان

علامت اختصاری حک شده بر روی میلگرد سپهر ایرانیان FSI است که به‌صورت عمودی درج شده و حروف TC مربوط به نوع آج فرایند تولید بعد از آن آمده است. همچنین بر روی این میلگرد عدد سایز نیز درج شده است.

شرکت فولاد سپهر ایرانیان درزمینهٔ تولید میلگرد صنعتی و فلزات ذوب و نورد فعالیت دارد، شاخه اصلی فعالیت این شرکت فلزات می باشد. در کارخانه فولاد سپهر ایرانیان میلگرد آجدار در گرید A2 و A3 تولید می‌شود.

فولاد شاهرود

علامت اختصاری میلگرد شاهرود

علامت اختصاری مجتمع فولاد شاهرود حروف SHS است که به‌صورت مورب بین آج‌های میلگرد حک شده و حروف مربوط به نوع آج و روش تولید نیز بعد از آن درج شده است.

مجتمع فولاد شاهرود در سال ۱۳۸۰ به‌عنوان یک شرکت تولیدی به ثبت رسید و در سال ۱۳۸۵ با ظرفیت تولید سالیانه ۲۰۰ هزار تن میلگرد مورد بهره برداری قرار گرفت. این شرکت در ۱۲ کیلومتری شهر دامغان واقع شده است. هدف اولیه تأسیس این مجتمع، تولید انواع میلگرد فولادی ساده و آجدار A2 و A3 بوده است.

فولاد ظفر بناب

علامت اختصاری میلگرد ظفر بناب

نحوه تشخیص میلگرد ظفر بناب، حروف ZN است که پس از آن حروف روش تولید و نوع آج و پس از آن سایز میلگرد به‌صورت عدد آمده است.

فولاد ظفر بناب با ۶۰۰ نفر نیروی کار به‌طور مستقیم و ۵ هزار نفر به‌طور غیرمستقیم، سالانه ۴۰۰ هزار تن انواع محصولات فولادی نظیر میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی ظرفیت تولید دارد که رعایت اصول استاندارد جهانی و ملی در تولید محصولات فولادی و همچنین دسترسی به شاهراه ترانزیتی منطقه و هم‌جواری با نیروگاه حرارتی سهند بناب با تولید برق ۶۵۰ مگاواتی و دسترسی سریع به جاده‌های مشرف با نواحی مختلف ایران اسلامی و نزدیکی به گمرک‌های مرزی برتری نسبی را در عرصه صنعت کشور برای آن ایجاد کرده است.

نورد ایوان غرب

علامت اختصاری میلگرد فولاد ایوان

نحوه تشخیص میلگرد ایوان غرب حروف ISCO درج شده بین آج‌های میلگرد است، همچنین حروف مربوط به نوع آج و روش تولید میلگرد به همراه عدد سایز میلگرد نیز درج شده است.

کارخانه نورد ایوان غرب یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان میلگرد در غرب کشور است. این کارخانه تحول زیادی در بازار مصالح ساختمانی و فولاد این منطقه شد. این کارخانه در سال 1387 در ایلام تأسیس شد. حدود 3 سال بعد به بهره برداری رسید. این واحد تولیدی اکنون باهدف تأمین مصالح ساختمانی کل کشور تولید میلگرد آجدار A3 را به عهده دارد.

فولاد قائم رازی

علامت اختصاری میلگرد قائم رازی

طریقه تشخیص میلگرد مجتمع قائم پروفیل رازی، علامت اختصاری GHAEMPRCO حک شده بر روی میلگرد است که روش تولید و نوع آج آن به‌صورت مجزا بعد از نام درج شده است.

محصولات شرکت قائم پروفیل رازی شهرضا شامل میلگرد ساختمانی نورد گرم برای بتن‌آرمه با مشخصه آج ۴۰۰ در سایزهای ۸ الی ۳۲، پروفیل فولادی و پروفیل PVC است.

فولاد هیربد زرندیه

علامت اختصاری میلگرد هیربد

علامت اختصاری میلگرد هیربد زرندیه عبارت HIRBOD است که بعد از آن به فاصله یک آج روش تولید و نوع آج مشخص گردیده و پس از آن عدد مربوط به سایز میلگرد نیز درج شده است.

محصولات این شرکت شامل شمش فولادی در ابعاد مختلف، میلگرد در سایزهای ۸ الی ۳۲، انواع لوله و پروفیل صنعتی و ساختمانی است که تمامی محصولات طبق استانداردهای جهانی تولید و در بازار هدف (داخلی و خارجی) عرضه می‌گردد.

جهان فولاد سیرجان

علامت اختصاری میلگرد جهان فولاد سیرجان

روش تشخیص اصالت میلگرد مجتمع جهان فولاد سیرجان، علامت اختصاری SJSCO که مانند تصویر فوق بر روی میلگرد حک شده، است.

محصولات شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان: ۱: میلگرد تولیدی در سازه های ۸ الی ۳۲ میلگردهای تولیدی بر اساس استاندارد ملی به شماره ۳۱۳۲ (تجدید نظر دوم تیرماه ۱۳۹۲ – میلگردهای گرم نوردیده برای تسلیح بتن – ویژگی‌ها و روش‌های آزمون) در سه گروه ساده (س ۲۴۰) و آجدار مارپیچ (آج ۳۴۰) و آجدار جناغی (آج ۴۰۰) طبقه بندی می‌شوند. این شرکت قادر به تولید میلگردهای آجدار جناغی با استفاده از روش عملیات حرارتی Quench-Temper جهت بهبود خواص مکانیکی نیز است. آرم حک شده میلگرد جهان فولاد سیرجان SJSCO است

فولاد کاوه تیکمه داش

علامت اختصاری میلگرد کاوه تیکمه داش

روش شناسایی میلگرد صنایع فولاد کاوه تیکمه داش، علامت اختصاری SFK حک شده است و دو حرف بعدی نشانگر نوع آج و روش تولید آن است. عدد سایز میلگرد نیز قبل از حروف اختصاری نام شرکت درج گردیده‌اند.

شرکت صنایع فولاد کاوه تیکمه داش از سال ۱۳۸۷ به تولید انواع میلگرد فولادی در سایزهای مختلف و با ظرفیت سالانه ۳۰۰ هزار تن مشغول بوده و به یکی از تولیدکنندگان برتر محصولات فولادی در کشور تبدیل گشته است. فولاد کاوه تیکمه داش بانام اختصاری SFK steel در بخش محروم استان تبریز و باهدف ایجاد اشتغال برای افراد بومی منطقه احداث گردیده.

میلگرد کاوه تیکمه داش یکی از محبوب‌ترین و باکیفیت‌ترین میلگردهای موجود در بازار بوده که در دو نوع ساده و آجدار و در سایزهای ۳۲-۸ تولید و روانه بازار مصرف می‌گردد. کارخانه کاوه تیکمه داش در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار و در شهرک صنعتی فولاد تیکمه داش واقع شده و مجهز به حدود ۳ هزار تن انواع ماشین آلات و تجهیزات الکتریکی و مکانیکی است. هدف فعلی این واحد تولیدی افزایش ظرفیت به حدود سالانه ۶۰۰ هزار تن و افزودن تولید محصولات فولادی اعم از ورق استیل، پروفیل، لوله‌های صنعتی و مقاطع آلیاژی است.

فولاد کویر کاشان

علامت اختصاری میلگرد کویر کاشان

به‌منظور تشخیص میلگرد کویر کاشان کافی است عبارت KAVIR را بر روی میلگرد مشاهده کنید.

از ویژگی‌های محصولات فولاد کویر آن است که علاوه بر استحکام بالا از داکتیلیتی فوق‌العاده مناسبی برخوردار می‌باشند و بعضاً ازدیاد طول نسبی به دست آمده در آزمایش محصولات آج 520 این شرکت در حد A2(آج 340) است و این بدین معنی است که محصولات این شرکت علاوه بر استحکام بالا از قابلیت جوشکاری مناسب و مقاومت بالا در برابر خستگی و بارهای سیکلی و دینامیکی و ضربه‌ای برخوردار هستند.

فولاد خرمدشت تاکستان

علامت اختصاری میلگرد خرمدشت

طریقه تشخیص میلگرد مجتمع فولاد خرمدشت تاکستان، علامت اختصاری FKHT حک شده بر روی میلگرد است که روش تولید و نوع آج آن به‌صورت مجزا بعد از یک خط تیره درج شده است.

شرکت فولاد خرمدشت تاکستان (سهامی خاص) تولید کننده انواع میلگرد در سال ۱۳۸۸ با ظرفیت اسمی ۳۰۰۰۰۰ تن تأسیس و در سال ۱۳۸۹ به بهره برداری رسید. کارخانه فولاد خرمدشت تاکستان با خط تولید پیشرفته خود توانایی تولید سایزهای ۸ و ۳۲ میلگرد آجدار با استانداردهای A2 و A3 را دارد.

فولاد کیان کاشان

علامت اختصاری میلگرد کیان کاشان

علامت اختصاری میلگرد کیان کاشان KIANHT است که به‌صورت عمودی بر روی میلگرد درج گردیده است.

مجتمع فولاد کیان کاشان در سال 1380 و باهدف تولید شمش آلومینیوم آلیاژی و شمش روی آلیاژی راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت. این مجموعه تولیدی ابتدا بانام کیان آلیاژ کاشان شناخته می‌شد، اما در راستای طرح‌های توسعه خود و با داشتن خطوط نورد گرم و سرد و تکیه بر دانش و تلاش کارکنان خود در سال 1392 خط تولید میلگرد را راه اندازی و در سال 1394 مورد بهره برداری قرار داد.

میلگرد کیان کاشان به دو شکل ساده و آجدار و در گریدهای A2 و A3 تهیه و تولید می‌شود. میلگرد A2 در سایزهای 10 و 12 و نوع A3 در سایزهای 14 و 16 می‌باشند. مشخصه میلگرد آجدار A2 آج 340 است و در شکل ظاهری حالت مارپیج دارد. میلگرد آجدار A3 کیان کاشان با مشخصه آج 400 و دارای ظاهری زیگزاگی یا هفت و هشت است که نسبت به میلگرد A2 شکننده‌تر بوده و به هیچ عنوان نمی‌توان از این نوع میلگرد در آهنگری یا جوشکاری استفاده نمود. میلگرد آجدار A2 کیان کاشان انعطاف پذیری بیشتری دارد. هر دو نوع میلگرد آجدار در مصارف ساختمانی کاربرد دارند و تحت استاندارد ملی ISIRI 3132 تهیه و تولید می‌شوند.

فولاد مهیار اردبیل

علامت اختصاری میلگرد مهیار اردبیل

نحوه شناسایی میلگرد مهیار اردبیل علامت اختصاری MIM است که روش تولید و نوع آج میلگرد نیز بعد از آن درج می‌گردد.

فولاد مهیار اردبیل در سال 1384 و در شهرستان اردبیل احداث شد. این کارخانه در شهرک صنعتی نوده قرار گرفته است. طبق آمار دریافت شده ظرفیت تولید مهیار اردبیل به‌صورت سالیانه 300 هزار تن است. اکنون مدیر عامل این کارخانه، تقی بهرامی نوشهر است. لازم به ذکر است که میلگرد آجدار مهیار اردبیل از سایز 10 تا 32 تولید می‌گردد و میلگرد ساده نیز یکی دیگر از محصولات این کارخانه است.

نیک صدرای توس

علامت اختصاری میلگرد نیک صدرای توس

علامت اختصاری مندرج بر روی میلگرد نیک صدرای توس NS است که حروف TC بعد از آن مربوط به نوع آج و روش تولید ترمکس است.

شرکت فولاد نیک صدرای توس در سال ۱۳۹۰ باهدف تولید میلگرد فولادی ساده و آجدار در سایزهای ۱۲ تا ۳۲ باکیفیت A3 و ظرفیت ۲۵۰ هزار تن در سال تأسیس شد.

پرشین فولاد

علامت اختصاری میلگرد پرشین فولاد

علامت اختصاری میلگرد پرشین فولاد PSG است که در تصویر فوق بر روی سایز های مختلف این میلگرد درج شده است.

فعالیت اصلی گروه صنعتی پرشین فولاد از سال ۱۳۸۵ در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار درزمینهٔ تولید میلگرد با ظرفیت ۵۰۰٫۰۰۰ تن در سال از لحاظ تکمیل بودن محصولات و طول‌های سفارشی در تاکستان قزوین شروع به کار کرد.

گروه صنعتی پرشین فولاد تولید کننده انواع میلگرد A1،A2، A3، A4، مطابق با استاندارد ۳۱۳۲ دارای iso 9001_2008 تأمین کننده بخش اعظم پروژه‌های کلان کشوری است.

راد همدان

علامت اختصاری میلگرد راد همدان

نحوه تشخیص میلگرد فولاد راد همدان، علامت اختصاری RAD است، که پس از آن ابتدا عدد مربوط به سایز میلگرد و سپس روش تولید و نوع آج آن به‌صورت مجزا بعد از نام درج شده است.

شرکت فولاد راد همدان در سال ۱۳۹۰ به ثبت رسید و در سال ۱۳۹۶ فعالیت خود را درزمینهٔ ساخت میلگرد آهنی از سایز ۸ تا ۳۲ باکیفیت A3 و A4 با ظرفیت تولید سالانه ۵۰۰ هزار تن به بهره برداری رسانیده است.

ماشین آلات این شرکت از کشورهای صاحب صنعت آلمان و ایتالیا است و امکان تولید محصول فولادی با استاندارد جهانی DIN و منطبق با استاندارد ملی ایران (SNSO3132) و استاندارد اروپا (BS4449) بوده که هیچ شرکت داخلی قادر به تولید با این کیفیت نیست.

فولاد نورد گیلان (حسن رود)

علامت اختصاری میلگرد نورد گیلان

نحوه تشخیص میلگرد نورد گیلان، حروف NFG CO است، عدد سایز میلگرد قبل از این حروف درج شده و روش تولید و نوع آج نیز در انتهای نام شرکت درج گردیده است.

کارخانه نورد فولاد گیلان در سال 1383 تأسیس شده است و تولید کننده انواع میلگرد ساده و آجدار با آنالیز A2 و A3 است.

صبا فولاد زاگرس

علامت اختصاری میلگرد زاگرس

علامت اختصاری جهت تشخیص میلگرد زاگرس حروف SFZCT است که مانند تصویر بالا به‌صورت مورب در بین آج‌های میلگرد درج شده است.

شرکت صبا فولاد زاگرس با احداث مجتمع صنعتی در دو فاز تولید مقاطع فولادی و فولاد سازی گام بزرگی در راستای افزایش تولیدات داخلی در شهرک صنعتی سفید دشت چهار محال و بختیاری ایفا می‌نماید.

میلگردهای تولیدی شرکت صبا فولاد زاگرس به‌صورت آجدار (دوکی- یکنواخت) و مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره 3132 در دو گروه میلگردهای آج 400 و آج 500 به بازار عرضه می‌گردند.

فولاد شمس سپهر

علامت اختصاری میلگرد شمس سپهر

روش شناسایی میلگرد مجتمع فولاد شمس سپهر، علامت اختصاری SSS است که مانند تصویر بالا حک شده است، دو حرف بعدی که با آج جدا شده‌اند نشانگر نوع آج و روش تولید میلگرد است.

جهان فولاد غرب (سیما فولاد جهان)

علامت اختصاری میلگرد جهان فولاد

روش تشخیص میلگرد جهان فولاد غرب، علامت اختصاری SFJ حک شده بر روی میلگرد است و دو حرف بعدی نشانگر نوع آج و روش تولید آن است.

مجتمع جهان فولاد غرب در سال 1384 در 35 کیلومتری کرمانشاه تأسیس گردید و به همت مدیران و کارکنان پرتلاش و خستگی ناپذیر در اواخر سال 1386 به تولید آزمایشی رسید.

شرکت مجتمع جهان فولاد غرب مجهز به سیستم نورد گرم با تکنولوژی روز دنیا است و توانایی تولید محصولات تیرآهن، نبشی و ناودانی را با ظرفیت 300 هزار تن در سال را داراست. محصولات این مجموعه شامل تیرآهن، میلگرد، نبشی و ناودانی است.

میلگرد منقوش به علامت استاندارد ایران کدام است ؟

میلگردی که در فرآیند تولید آن، عمل به مفاد استاندارد ملی ایران به شماره 3132 رعایت شده باشد.

بهترین تولید کننده میلگرد در ایران کدام کارخانه است؟

کارخانه ذوب آهن به عنوان برترین تولیدکنندگان میلگرد در ایران شناخته می‌شود.

علامت اختصاری روی میلگردها به چه معناست؟

علامت اختصاری شامل ترکیبی از حروف و اعداد است که شاما نام کارخانه، علامت مربوط به نوع ساخت و آج میلگرد و همچنین علامت مربوط به روش تولید است.

تهیه و خرید میلگرد:

برای خرید میلگرد آجدار و یا میلگرد ساده می‌توانید با شرکت اصفهان آهن در تماس باشید . شرکت بازرگانی اصفهان آهن از سال 1378 با دیدگاهی متفاوت در صنعت آهن و فولاد کشور فعال است و ارائه محصولات و به دلیل ارائه خدمات و محصولات با کیفیت، به‌عنوان یک منبع مطمئن، قابل اتکا و برتر در این عرصه شناخته شده است.

این مجموعه با فراهم نمودن بستری جدید و متفاوت در زمینهٔ خرید و فروش در حوزه آهن آلات به صورت آنلاین و کسب رضایت مشتری به همکاری و تعامل مستمر و بلند مدت با مشتریان می‌اندیشد. در این راستا شرکت بازرگانی اصفهان آهن موفق به دریافت استانداردهای بین‌المللی از جمله گواهینامه‌های، مدیریت کیفیت ISO9001 و رضایت‌مندی و بررسی شکایات مشتریان ISO10002 گردیده است. پس بدانید، اگر در حوزه فعالیت خود نیاز به خرید یا فروش انواع محصولات فولادی وجود دارد ، ما  همراهی مطمئن برای شما هستیم.

دریافت آخرین قیمت میلگرد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
  1. مهممهدی می گوید

    ممنون.بسیار کاربردی و مفیدبود.فقط اگه میشه بصورت جدولی هم فراهمش کنید.

    1. سمیرا محمدی می گوید

      سلام. ممنون از شما. بله حتما.