آزمایش میلگرد چطور انجام می‌شود؟

امروزه با تقاضای رو به رشد جهانی برای ساختمان‌ها و سازه‌های جدید، انگیزه مناسبی برای انتخاب مصالح ساختمانی باکیفیت بالا وجود دارد. همان‌طور که می‌دانید، میلگرد فولادی، یک مقطع،  پُر تقاضا برای بهبود مقاومت کششی بتن در سازه‌ها است. در سال‌های اخیر، مقررات ساخت‌وساز نسبت به گذشته، بیشتر موردتوجه قرارگرفته است. تست میلگرد در پروژه‌های بزرگ صنعتی اهمیت زیادی دارد، چراکه با شناخت خواص آلیاژهای ویژه می‌توان متوجه شد که هرکدام از میلگردها برای چه کاربردهایی مناسب هستند؟ اما آیا شما هم در هنگام خرید میلگرد علاوه بر قیمت میلگرد، به کیفیت و نوع روش تست میلگرد هم توجه دارید؟ آیا می‌دانید که کدام آزمایش میلگرد نسبت به بقیه از اهمیت بیشتری برخوردار است؟ برای اینکه به این سؤالات پاسخ دهیم؛ تا انتهای این مقاله با موضوع انواع تست میلگرد باهمراه ما باشید.

ضوابط آزمایش میلگرد به چه منظور انجام می‌شود؟

ضوابط آزمایش میلگرد

میلگردهای تقویت‌کننده فولادی، برای افزایش استحکام کششی و تکمیل خواص عالی بتن استفاده می‌شوند. میلگرد همچنین به حفظ یکپارچگی سازه  برای جلوگیری از ترک بتن از چرخه‌های انبساط و انقباض کمک می‌کند. تست یا همان آزمایش میلگرد باعث می‌شود که بتوان به کیفیت بالای میلگرد دست‌یافت!

میلگردها نقش مهمی در دوام و استحکام یک سازه دارند و به همین دلیل باید تست و آزمایش شوند و بعد مورداستفاده قرار بگیرند. طور کلی، میلگردها باید یکسری قوانین تعیین‌شده و آزمایش‌هایی را پشت سر بگذارند تا قابلیت استفاده داشته باشند.

انواع روش‌های تست میلگرد

انواع روش‌های تست میلگرد

در ادامه در مورد انواع روش‌های تست میلگرد صحبت خواهیم کرد.

1.تست کشش میلگرد

 مبنای آزمون کشش میلگرد بر اساس استاندارد ASTM می‌باشد ، اگرچه کشورهای مختلف همچون ایران استانداردهای خود را تعریف کرده‌اند، اما همگی میلگرد تولیدی بر اساس استاندارد ASTM را می‌پذیرند. میلگردهای تقویتی، برای بهبود مقاومت کششی سازه بتنی اهمیت دارد، ازاین‌رو بررسی استانداردهای تولیدی تضمین‌کننده خصوصیات فیزیکی، شیمایی و مکانیکی لازم و ضروری است .

الزامات آزمایش مکانیکی برای میلگرد متفاوت است و به چهار دسته‌بندی زیر تقسیم می‌شوند:

  • کششی
  • خمشی
  • فشرده‌سازی
  • خستگی

آزمون‌های ISO نظیر ISO 6935-2 علاوه بر مشخص نمودن خواصی نظیر حداقل مقاومت تسلیم (Reh) تسلیم (Reh) ، نسبت Rm / Reh و مقادیر طول کشش برای محصولات میلگرد فولادی آجدار ، نحوه اندازه‌گیری کشش را نیز مشخص می‌کنند.

همچنین در صورت نیاز استاندارد آزمون کشش عمومی فلزات همانند ISO6892-1 نیز در آن لحاظ می‌شود. آزمایش کشش میلگرد نسبتاً ساده است و با دستگاه‌های خاصی انجام می‌شود؛ انجام این تست باعث شناخت خواص مکانیکی و استاتیکی میلگرد می‌شود.

2.تست خمش

استاندارد آزمایش خمش میلگرد، مقاومت مواد در برابر شکست، شکل‌پذیری، استحکام و مقاومت خمشی را در نظر می‌گیرد. این ویژگی‌ها را می‌توان برای تصمیم‌گیری در مورد خرابی تجهیزات در نظر گرفت. در این آزمایش، میلگرد را به‌اندازه 90 درجه خم می‌کنند؛ سپس برای نیم ساعت، تا دمای ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد گرم می‌کنند. بعدازآن اجازه می‌دهند که میلگرد به دمای محیط برسد. اگر در این تست، میلگرد دچار ترک و یا شکستگی نشود، مورد تائید مهندسین سازه است و می‌تواند برای ساختمان‌سازی استفاده شود.

3.تست سختی برینل

آزمایش برینل، استاندارد سختی فولاد بود که امروزه به‌طور گسترده مورداستفاده قرار می‌گیرد. برینل به معنای فرورفتگی دائمی هر سطح سختی است. این تست سختی برینل شامل یک توپ بزرگ و سنگین است که با یک سطح نیروی از پیش تعیین‌شده به فولاد فشار وارد می‌شود تا میزان مقاومت آن تست شود.

4.تست ضربه

تست ضربه، میزان انرژی مصرف‌شده توسط یک ماده در طول تَرک را تعیین می‌کند. این تست میلگرد می‌تواند به تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا میلگرد شکننده است یا چکش‌خوار است، کمک کند. تست ضربه میلگردهای فولادی برای تعیین مقاومت یا دوام میلگرد با محاسبه ‌اندازه‌گیری انرژی جذب‌شده در طول شکست انجام می‌شود. آزمایش ضربه در دماهای مختلف انجام می‌شود تا هرگونه پیامد بر انرژی ضربه را آشکار کند.

5.تست تنش

یک آزمایش تنش، اطلاعات مربوط به مقاومت کششی، استحکام تسلیم و الکتریسیته در مورد میلگرد را ارائه می‌دهد. هدف از آزمایش این است که بفهمیم در صورت اعمال نیروی بر ماده، چگونه رفتار می‌کند؟ به‌طورکلی، فلز برای تشخیص استحکام کششی، استحکام تسلیم و میزان کشیده شدن آن کشیده می‌شود.

تست تنش دارای مزایای زیر است:

  • پیش‌بینی عملکرد مواد در عملیات تحت نیروهای عادی و شدید.
  • تعیین مشخصات الزامات برای اجرای مقررات قرارداد.

تحت این آزمایش، یک نمونه میلگرد فولادی انتخاب شود که سطح مقطع آن از قبل مشخص‌شده باشد، سپس آن را با نیروی کنترل‌شده‌ای که به‌آرامی در حال افزایش است، بکشید تا زمانی که فلز شکل خود را تغییر دهد یا بشکند. هنگامی‌که ماده فلزی یک پدیده تسلیم را نشان می‌دهد، در طول آزمایش به نقطه‌ای می‌رسد که در آن تغییر شکل پلاستیک بدون افزایش نیرو اتفاق می‌افتد.

یک نکته مهم در این زمینه این است که آزمایش میلگرد و بتن باید باهم انجام شود و هردو هم‌زمان باهم تایید شوند. این کار به خاطر این انجام می‌شود که اکثر میلگردها در بتن برای افزایش مقاومت بتن استفاده می‌شود؛ به همین دلیل هم باید آزمایش بتن و هم آزمایش میلگرد انجام شود.

سخن پایانی

با توجه به رشدی که در سطح جهانی در صنعت ساخت‌وساز مشاهده می‌شود، متوجه شدیم که تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان میلگرد با افزایش حجم تولید، نیاز به میلگردی با استحکام بیشتر دارند. به همین دلیل، مهم است که میلگرد موردنیاز برای ساختمان آزمایش شود.

تست تنش، تست ضربه، تست کشش و… از مهم‌ترین موارد آزمایش میلگرد هستند که باید حتماً قبل از استفاده از میلگرد در نظر گرفته شوند تا میزان کیفیت میلگرد موردنظر ثابت شود. نظر شما در این زمینه چیست؟ اگر تجربه‌ای در مورد روش‌های آزمایش و تست میلگرد دارید و یا اینکه اطلاعاتی در این زمینه‌دارید، حتماً در بخش ارسال نظرات برای ما و همراهان اصفهان آهن در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.